Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Einstein Factor: A Proven New Method for Increasing Your Intelligence, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,1 (× 14 гласа)

Информация

Разпознаване, корекция и форматиране
pechkov (2013)
Източник
novaset.net

Win Wenger and Richard Poe, 1996

THE EINSTEIN FACTOR: a proven new method for increasing your intelligence

Prima Publishing, USA

 

Корнелия Стефанова Величкова-Дарева, превод

Любомир Бориславов Пенов, художник

 

София, 2001

СИЕЛА — СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

ISBN: 954-649-365-1

 

Д-р Уин Уенджър

Ричард По

 

Факторът Айнщайн

 

Американска

Първо издание

 

Редактор: Анжела Кьосева

Предпечатна подготовка: Иво Петров

Технически редактор: Божидар Методиев

 

Формат 60/90/16; Печатни коли 24

 

СИЕЛА

СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

1463 София, бул. Патриарх Евтимий № 80А

тел./факс: 54 10 30; 954 93 97; 951 63 76

www.ciela.net

 

$source: http://www.novaset.net

 

 

Издание:

Уин Уенджър, Ричард По. Факторът Айнщайн

ИК „Сиела“, София, 2001

ISBN: 954-649-365-1

История

  1. — Добавяне

Метаумения

Веднъж попитали Айнщайн каква е скоростта на светлината, а той отговорил: „Откъде да знам. Изобщо не си затруднявам паметта с факти, които съвсем лесно мога да взема от коя да е енциклопедия.“ Противно на широко популярния мит, за гениите не е задължително да притежават всепоглъщаща памет, нито да запаметяват всичко с лекота. Затова пък те са ненадминати в умението да извличат от паметта си онова, което искат и то точно когато го искат. Наричам тази тяхна способност метаумение — тоест основополагащо умение, от което произтичат всички останали.

Съществуват необорими доказателства, че всички ние притежаваме в една или друга степен така наречената фотографска памет. При все това обаче, изглежда само малцина имат дарбата да извличат от паметта си и да разглеждат съхраняваните там „фотографии“ винаги, когато пожелаят. В тази глава ще се запознаете с фоточетенето — метаумение, което ще ви помогне по желание да запаметявате и съхранявате, а после и да изваждате много повече скрити спомени, отколкото изобщо някога сте предполагали, че е възможно.

Мания за преквалификация

Вероятно всички възрастни читатели на тази книга изживяват някаква криза в кариерата си. Икономистът Пол Зейн Пилзър, автор на „Несметно богатство“ и „Бог иска да сте богати“, казва: „От технологична гледна точка, работата, която вършим днес, ще е допотопна отживелица утре.“

През 1958 година един силициев чип е могъл да съдържа само десет електронни компонента. През 1972 година техният брой вече е хиляда. Днес образецът в тази област, чипът на „Пентиум“, съдържа три милиона транзистора, събрани на около шест и половина квадратни сантиметра площ. А технологичният напредък продължава с все по-голяма скорост. Цели клонове от индустрията биват пометени буквално за секунди. Само за някакви си десетина години компактдисковете изпратиха в пълно забвение индустрията на грамофонните плочи, която до този момент им носеше милиарди долари печалба. Появата на инжекционното запалване на горивото и на различните други дигитални системи по колите разсипаха целия дотогавашен бизнес по ремонта им. Същото се повтаря и във всяка друга индустриална сфера. В съвременната бързо променяща се нова икономика успехът принадлежи не на хората, вече овладели определено умение, а на онези, които могат едва ли не светкавично да усвояват нови знания и да придобиват нови умения.

„Бяхме свикнали да живеем в общество, където човек се обучаваше в едно или друго, а после цял живот се занимаваше само с него — казва Пилзър. — Днес това вече е невъзможно и немислимо. Понастоящем средната продължителност на която и да било кариера е около шест години. Половината от работещото население сменя професията — а не само местоработата си — на всеки шест години, а често и по-рано.“

Усвоявайте по-бързо нови умения

Както никога преди, днешните възрастни трябва да се самовъзприемат като вечни студенти, готови всеки миг да подхванат нова курсова работа. Най-конкурентоспособни ще са хората, овладели метауменията — Пилзър ги нарича „основни умения“, — които ги правят способни да усвояват много бързо всякакви нови знания и задачи.

Ако вие примерно сте офисмениджър, вероятно ще сте наясно, че някоя нова компютърна програма може да удвои възможностите ви да обработвате, да организирате и да разпространявате документи. „Ако от всичките си колеги в отдела вие имате най-добре развити основни умения — пише Пилзър в книгата си «Несметно богатство», — сигурно първи ще разучите и усвоите новата програма… А докато колегите ви най-сетне успеят да овладеят новата технология на работа, несъмнено вече ще се е появила още по-съвършена програма и целият процес започва отначало.“