Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Einstein Factor: A Proven New Method for Increasing Your Intelligence, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,1 (× 14 гласа)

Информация

Разпознаване, корекция и форматиране
pechkov (2013)
Източник
novaset.net

Win Wenger and Richard Poe, 1996

THE EINSTEIN FACTOR: a proven new method for increasing your intelligence

Prima Publishing, USA

 

Корнелия Стефанова Величкова-Дарева, превод

Любомир Бориславов Пенов, художник

 

София, 2001

СИЕЛА — СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

ISBN: 954-649-365-1

 

Д-р Уин Уенджър

Ричард По

 

Факторът Айнщайн

 

Американска

Първо издание

 

Редактор: Анжела Кьосева

Предпечатна подготовка: Иво Петров

Технически редактор: Божидар Методиев

 

Формат 60/90/16; Печатни коли 24

 

СИЕЛА

СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

1463 София, бул. Патриарх Евтимий № 80А

тел./факс: 54 10 30; 954 93 97; 951 63 76

www.ciela.net

 

$source: http://www.novaset.net

 

 

Издание:

Уин Уенджър, Ричард По. Факторът Айнщайн

ИК „Сиела“, София, 2001

ISBN: 954-649-365-1

История

  1. — Добавяне

Феноменът със запомнянето на сънищата

Всички ние притежаваме много по-голяма способност да направляваме дейността на съзнанието и на подсъзнанието си, отколкото ни се струва. Феноменът със запомнянето на сънищата е една от най-ярките илюстрации на тази наша способност. Някои специалисти, например неврологът Алън Хобсън, поддържат тезата, че когато човешкият мозък навлезе в REM фазата на съня, той престава да отделя химическите вещества (невротрансмитери), предизвикващи предаването на импулсите между невроните и необходими за дейността на паметта. Следователно, според Хобсън, за хората е физиологически невъзможно да си спомнят и да запомнят повечето от сънищата си. В действителност обаче, вие самите можете съвсем лесно да оборите тази теза.

Направете си един простичък експеримент. Задайте си въпроса „Какво се случи в първите три съня, които сънувах миналата нощ?“ Ако сте като болшинството хора, няма да можете да си спомните дори един-единствен сън, камо ли пък три последователни. Всъщност мнозина твърдят, че изобщо не сънуват, освен в много, много редки случаи. Но изследователите на съня са доказали, че всеки човек сънува средно пет отделни сънища всяка нощ, чиято обща продължителност е поне два часа. Тоест, всички сънуваме, но в момента на събуждането просто вече сме забравили сънищата си.

А после направете следното: преди да си легнете да спите тази нощ, оставете до възглавницата си бележник и химикалка. В мига, в който се събудите — дори да е за съвсем кратко посред нощ — веднага запишете всичко (дори най-дребни и неясни спомени), каквото помните от съня си. Вероятно през първите няколко дни няма да има никакви резултати, но ви гарантирам, че ако правите редовно това упражнение, след седмица-две ще откриете, че всяка сутрин се събуждате с ярки, живи спомени за три и дори повече различни сънища. И вече ще си спомняте толкова много подробности, че скоро ще ви се струва невъзможно да успявате да записвате всичко. Същите резултати ще постигнете и ако правите упражнението с касетофон, вместо да записвате на хартия.