Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Einstein Factor: A Proven New Method for Increasing Your Intelligence, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,1 (× 14 гласа)

Информация

Разпознаване, корекция и форматиране
pechkov (2013)
Източник
novaset.net

Win Wenger and Richard Poe, 1996

THE EINSTEIN FACTOR: a proven new method for increasing your intelligence

Prima Publishing, USA

 

Корнелия Стефанова Величкова-Дарева, превод

Любомир Бориславов Пенов, художник

 

София, 2001

СИЕЛА — СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

ISBN: 954-649-365-1

 

Д-р Уин Уенджър

Ричард По

 

Факторът Айнщайн

 

Американска

Първо издание

 

Редактор: Анжела Кьосева

Предпечатна подготовка: Иво Петров

Технически редактор: Божидар Методиев

 

Формат 60/90/16; Печатни коли 24

 

СИЕЛА

СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

1463 София, бул. Патриарх Евтимий № 80А

тел./факс: 54 10 30; 954 93 97; 951 63 76

www.ciela.net

 

$source: http://www.novaset.net

 

 

Издание:

Уин Уенджър, Ричард По. Факторът Айнщайн

ИК „Сиела“, София, 2001

ISBN: 954-649-365-1

История

  1. — Добавяне

Метод „Мислене по модел“

За съжаление дълбоката хипноза от типа на тази, използвана от д-р Райков, е трудна за постигане, а донякъде и опасна, особено ако се практикува от безотговорни или злонамерени хора. Поради тази причина бях не само удивен, но и безкрайно радостен, когато по време на вече споменатия експериментален семинар в Арлингтън през 1977 година открих, че при Мери — секретарката, превърнала се едва ли не за една нощ във виртуозна цигуларка — ефектът на Райков се прояви и без тя да бъде подлагана на хипноза.

Мери просто затвори очи и си представи, че е „прероден“ Яша Хейфец, като се потопи докрай в сетивните нюанси на това свое изживяване. През цялото време тя беше в пълно съзнание и нито за миг не бе подложена на каквото и да било подсъзнателно внушение от външен източник. При все това, Мери направи огромен скок в ускореното овладяване на умението да свири на цигулка — такъв, каквито регистрира и Райков при проведените от него експерименти с хора под хипноза.

Именно върху тази основа разработих един метод, който впоследствие нарекох „Мислене по модел“ — напълно ефективна, нехипнотична алтернатива на подхода на Райков. По-долу ви запознавам с някои техники за прилагането му.

Техника „Глава назаем“

Една от техниките за прилагане на метода „Мислене по модел“ всъщност имитира праисторическия ритуал, за който говорихме в началото на тази глава. Шаманите от каменната ера се „превръщали“ в елен, като надявали на главата си издълбаната и изсушена глава на животното. Ние ще постъпим точно по същия начин, като вземем „назаем“ и наденем във въображението си главите на онзи, чийто разум искаме да споделим.

Както и отприщването на образния поток, овладяването на техниката „Глава назаем“ също се усъвършенства колкото повече я упражнявате. Постепенно ще се научите да извличате познания и прозрения от „главата“ на буквално всеки гений на човечеството, когото си изберете. А при използване на техниката „Гений назаем“ ще постигате много по-добри и по-ползотворни резултати, ако първо сте потренирали и заякчили мисловните си „мускули“ с „Глава назаем“, посредством описаното по-долу упражнение.

1. Представете си живо някоя прекрасна природна картина, която ви е развълнувала в миналото. Изгрев над планински върхове; зарево на залез над океана; окъпана в лъчите на слънцето морава, потънала в диви цветя, танцуващи под лекия повей на вятъра; катедрала, оформена от високите корони на дърветата в сумрачен лес — с една дума, някакво ваше изживяване сред природата, което ви е направило дълбоко впечатление като особено красиво.

2. Със затворени очи опишете тази природна картина колкото можете по-живо — пред касетофон или партньор.

3. Много други природни картини, за които сте запазили спомен, са също прекрасни, но тази е нещо по-специално. Нейната красота е неповторима. Когато я описвате се съсредоточете именно върху нейните единствени по рода си характеристики.

4. А сега си представете, че имате спътник в изживяването на тази природна красота. Той е невероятно наблюдателен. Всъщност той е най-наблюдателният и надареният с най-тънка чувствителност човек на света. Представете си, че това е или някой, когото познавате, или историческа личност, или дори напълно въображаем образ. Оставете на подсъзнанието ви да реши кой ще е този ваш спътник в изживяването. Позволете на ума си да ви изненада.

5. Вдъхнете плът и живот на съответния човек с възможно най-богато сетивно описание.

6. Представете си, че вашият спътник излъчва топлота и дружелюбие. Потопете се изцяло в създаваната от него живителна атмосфера и я опишете.

7. Сега вече трябва да „вземете назаем“ главата на този свръхнаблюдателен и свръхчувствителен човек и да откриете какво означава вие да сте той. За да го постигнете, представете си, че стоите на една ръка разстояние зад вашия спътник. Представете си, че леко се „вливате“ в тялото на този невероятен наблюдател, докато очите и ушите ви се слеят напълно с неговите. Друг начин да го постигнете е да си представите как много леко поставяте ръце от двете страни на главата му, върху ушите, как също толкова леко я повдигате от раменете му и я надявате върху собствената си глава, като шлем. После „облечете“ и тялото му — като ластична дреха.

8. Сега вече наблюдавате същата удивително прекрасна природна картина през очите на този невероятен наблюдател. Изживейте всички негови богати сетивни впечатления и усещания.

9. Когато гледате през очите на вашия спътник, някои неща в наблюдаваната природна картина несъмнено ще ви се сторят по-различни. Съсредоточете вниманието си именно върху тези разлики и най-подробно ги опишете, като използвате и петте си сетива. Описвайте в продължение на три — пет минути.

10. Внимателно свалете взетата назаем глава и я поставете отново върху раменете на вашия спътник.

11. Мислено му благодарете сърдечно за изживяването и излъчете към него колкото можете повече топлота. И вероятно ще останете изненадани, когато усетите откъм вашия спътник да прииждат и да ви обливат също тъй топли вълни на благодарност за споделеното удивително изживяване.

12. Върнете се в заобикалящата ви действителност и ще видите, че пазите жив спомен за преживяното и същевременно се чувствате невероятно освежени.

Техника „Гений назаем“

Основната техника за прилагане на метода „Мислене по модел“ се нарича „Гений назаем“. При нея избирате за въображаем партньор който си пожелаете гений от историята на човечеството, след което позволявате на съзнанието си да се „влее“ символично в неговото тяло и по този начин да се възползва от оригиналните сетивност, начин на мислене, светоглед и характер на съответния човек. Ето как става това:

1. Изберете някое умение или качество, което бихте желали да придобиете, или пък някоя интересуваща ви тема. Но го подберете така, че веднага след приключване на упражнението да можете да се върнете към него, за да проверите на практика ефективността на изживяването „Гений назаем“.

2. Подберете някоя гениална личност, която според вас е въплъщение на избраното качество, образец за владеене на съответното умение или има най-високи постижения в областта на интересуващата ви тема — историческа личност или човек, когото познавате, или дори напълно въображаем образ. Именно той ще е вашият „гений назаем“.

3. Затворете очи и си представете, че се намирате в една приказно красива градина.

4. Опишете я възможно най-богато с помощта на петте си сетива — пред касетофон или партньор.

5. Съвсем бавно се завъртете, докато направите пълен кръг, като описвате всичко пред погледа си. Това ще ви създаде стабилно и ярко усещане за местоположението ви в пространството. Описвайте в продължение на четири — шест минути.

6. Както винаги позволете на образния ви поток да ви води и направлява. Ако „градината“ се превърне в някакво друго място, не се съпротивлявайте, оставете се да ви носи течението на мисловната ви образност. Можете да приложите техниката „Гений назаем“ навсякъде, където подсъзнанието ви избере да ви отведе.

7. Представете си, че избраният от вас гений идва да ви прави компания в градината.

8. Започнете да го описвате възможно най-подробно, като използвате и петте си сетива.

9. Докато описвате вашия гений, си представяйте, че той излъчва топлота и дружелюбие. Потопете се изцяло в създаваната от него благотворна атмосфера в продължение на три — пет минути.

10. Сега, след като вече сте установили силен неврологичен контакт с гения модел, време е да възприемете неговата вътрешна перспектива. Обърнете гения модел така, че да е с гръб към вас, на една ръка разстояние. „Влейте“ се бавно в тялото му. Има два начина, по които можете да го направите. Единият е да се вмъкнете в него като дух. Другият е — също както при техниката „Глава назаем“ — да си представите как много леко поставяте ръце върху ушите му, повдигате главата от раменете му и я надявате като шлем върху собствената си глава, а после се вмъквате в тялото му като в ластична дреха.

11. Слейте очите и ушите си с неговите, така че да виждате и да чувате през неговия мозък. Постъпете по същия начин и с цялото му тяло.

12. Огледайте градината. Вече я виждате през погледа на гений. Веднага ще ви направи впечатление, че някои неща изглеждат различно. В продължение на четири — шест минути описвайте подробно тези разлики, от гледна точка на гения.

13. А сега вече е време да се заемете с онова умение или дейност, в което именно се състои гениалността на избрания от вас модел. Да предположим, че сте се спрели на Рахманинов. Отидете в някоя част на градината или някъде в близост до нея, където има пиано. Седнете и започнете да свирите. Вие сте Рахманинов. Продължавайте да свирите между четири и шест минути.

14. Докато свирите на пианото, описвайте най-подробно с помощта на петте си сетива всичко, което виждате, чувате, помирисвате, вкусвате или докосвате в битността си на Рахманинов. Какви характерни жестове прави композиторът? Какви пози заема? Какви усещания изпитва във всяка отделна част от тялото си в най-върховите моменти на своето майсторство? Какви чувства и изражения се изписват по лицето му? Съсредоточете цялото си внимание върху свързаните с тялото усещания и тяхната изява. В продължение на три — шест минути пресъздавайте тези негови изживявания така, сякаш са ваши.

15. А сега изживейте онзи момент от живота на избрания гений модел, когато, според вас, той е бил озарен от най-проникновеното си прозрение, своя пиков ефект „Ахаа!“ — мига, в който всичко си идва на мястото и придобива съвършен смисъл.

16. Опишете колкото се може по-подробно този момент и съпътстващите го усещания и прозрения. Описвайте в продължение на три — седем минути.

Освобождаване от взетия назаем гений

Когато сте готови да приключите изживяването „Гений назаем“, просто направете следното:

 

1. Приближете се и застанете във въображението си пред едно голямо огледало, в което да се отразявате в цял ръст. Представете си живо, че виждате в огледалото вашия гений модел, който е изправен срещу вас и ви гледа. Сега махнете огледалото. И така, огледалото вече го няма, но геният модел все още стои срещу вас. Но двамата с него вече не сте едно неделимо цяло. Вие сте се върнали в собственото си тяло.

2. Излъчете топла благодарност към вашия гений модел за това, че ви е позволил да използвате неговите тяло и ум. Представете си, че и той ви отвръща с подобно чувство, като на свой ред ви благодари за привилегията да сподели с вас това забележително изживяване.

3. Нека сега вашият гений модел ви подаде малка подвижна радиостанция, толкова миниатюрна, че да се побира в джоба ви. Вижте във въображението си, че и той също има подобна радиостанция. Между вас съществува негласната уговорка, че посредством тези апаратчета винаги ще бъдете във връзка един с друг след приключването на съвместното ви изживяване. По всяко време и навсякъде ще можете да се възползвате от талантите и прозренията на вашия гений модел.

4. Преди да се разделите, геният модел ще пожелае да ви каже нещо — той ще сподели с вас някое особено важно прозрение относно преживяното. Слушайте внимателно. Най-подробно регистрирайте казаното от него — пред касетофон или партньор.

Отчет за „Гений назаем“

Веднага след като приключите с техниката „Гений назаем“, дайте напълно съзнателен отчет за изживяванията си. Вече с отворени очи, но като продължавате да говорите в сегашно време, разкажете станалото. Опишете го пред различен „свидетел“ от този, който сте използвали по време на прилагането на техниката — пред касетофонен запис, пред партньор или дори в бележник. Подробно опишете всичките си изживявания и усещания, особено разликите, които сте забелязали в градината, когато сте я гледали през очите на вашия гений модел. Продължете отчета между две и четири минути или по-дълго, в случай че записвате на хартия.

Проследяване на „Гений назаем“

Колкото се може по-скоро след като приложите и изживеете техниката „Гений назаем“ се заемете да упражните съответното умение или качество, което сте възприели от вашия модел.

Опитайте се да си изградите способността и навика да преминавате с лекота от реалното към въображаемото му упражняване (когато си представяте, че сте вашият гений модел).

Например отделете между десет и трийсет минути, за да се упражнявате на пианото, а после още толкова време, за да свирите във въображението си, но вече като Рахманинов. Три-четири пъти дневно се постарайте да преминавате от едната към другата практика и обратно. Когато придобиете по-голяма увереност в способността си да се „приплъзвате“ между състоянията на гениалност и не-гениалност, в определен момент те изведнъж ще се слеят в ума ви. И тогава ще осъзнаете, че вие сте геният, който свири на пианото, и то напълно реално. Вече ще притежавате всички умения, таланта и възприятията на вашия въображаем Рахманинов.

Естествено, когато използвате за ваш гений модел някоя историческа личност, само ще ви е от полза, ако прекарате известно време в библиотеката и се постараете да научите колкото се може повече за съответния човек. Но това не е задължително. Защото скритата в подсъзнанието ви база данни е толкова богата и пълна, че съвсем сигурно разполага с цялата информация, която ви е необходима, за да извлечете от избрания гений модел желаните от вас характеристики.