Вълшебната планина от Томас Ман
А може би все пак Томас Ман не е възнамерявал да снизходи?
Архипелаг ГУЛАГ от Александър Солженицин
О, и много други, много преди Солженицин и Дугин са се упражнявали по темата.
Ето един поглед върху този безспорно интересен човек и следата, която оставя в България: http://www.kultura.bg/article/86-pisane-s-tyaloto-solzhenicin-i-bylgariya
Защо пиша от Джордж Оруел
Здравей! Забележката изглежда достатъчно ясна, писателят на пиеси би трябвало да се превърне в драматург, така както шивачът на обувки обикновено се нарича обущар. Забележката на ragou също е ясна — Ἀριστοφάνης по нашите земи (и на нашия език) е по-известен като Аристофан. В допълнение от мен — бележките под линия започват от номер 2, незнайно защо (вероятно си пропуснал да уточниш кой е тоя ми ти Блейк), а номер 9 има нужда от сериозен ремонт. Като цяло — огледай си преведените названия на английските преводни названия от някакви други езици. Аристофан го изяснихме, а на друго място четем ту „Бурма“, ту „Бирмански дни“.
Текстът ти има нужда от редактиране, но не се доверявай на кой да е. Точно поради тази причина ще ти спестя моите забележки.
Гняв от Стивън Кинг
Ей, ама като вземат разни умници да се изказват авторитетно по въпроси, от които си нямат и хабер…
„Стивън Кинг е роден в Портланд, щата Мейн, в семейството на Доналд и Рут Пилсбъри Кинг. През 1949 г., когато Кинг е на две, баща му напуска семейството и Рут отглежда сама Стивън и по-големия му брат Дейвид,“
Къде ви произвеждат такива…
Да бъдеш благодетел от Илка Бирова
„Всеки човек рано или късно разбира, че трябва да остави след себе си нещо добро за другите.“
„През последните 30 години той неуморно събира милостиня пред «Александър Невски» и след това дава до стотинка всички събрани средства за поддръжка на храма, както и за други църкви и манастири в страната.“
„Къде си вярна ти, любов народна?“
Потресаващо!!!
Със зелена карта в Америка от Иво Стефанов
Авторът емигрира на 67-годишна възраст, след като вече се е пенсионирал като професор във ВИАС.
Ти с какво ще се похвалиш?
Чужденецът от Албер Камю
Там е работата, уважаеми, че „Чужденецът“ е написан от никому неизвестен автор. Когато Камю го е писал, е бил почти толкова анонимен, колкото си и ти. Само че не толкова прост.
Няколко къси разговора с др. Георги Димитров от Елин Пелин
Убиецът на Райко Щуреца го е търсел, за да убие и него. Предполагам, че Елин Пелин се е изплашил не на шега.
А онзи е вдигнал мерника (буквално) на тях двамата, защото преди преврата са се изказали негативно за творчеството му.
Хиперион от Дан Симънс
Ако Сливенската митрополия наистина е взела такова решение, то тогава там йерарсите едва ли се ограничават само с пиене. Вероятно злоупотребяват и с доста по-тежки субстанции.
Стана ми интересно, ще потърся това решение.
Верно?
И откога две от деноминациите на християнството се превърнаха в различни религии?
Новото дете във „Васко да Гама от село Рупча“ от Владимир Колев
„Ферма, Хюз и… Васко. С какво нашето момче е по-лошо от едно италианче и едно американче?“
По-лошо нашето момче не е, но е по-различно, например с това, че Ферма и Хюз са реални хора, исторически личности със съответните постижения, а Васко е фиктивен герой, юноша, роден от фантазиите на един шейсетинагодишен професор по биохимия и един петдесетинагодишен филолог и публицист.
Антикапиталистическото мислене от Лудвиг фон Мизес
„Класата на онези, които могат да мислят самостоятелно, е отделена с непреодолима бездна от класата на онези, които не могат.“
Школа за магии от Нелсън Демил
Освен неграмотно написан, въпросът ви е и абсолютно неуместен. Авторът в никакъв случай не демонстрира лоши мисли по адрес на руснаците, напротив — определено изпитва съжаление към тях, примесено с известна симпатия. Като се има предвид, че тази книга е издадена през 1988 година (а вероятно е написана преди това), не виждам какво повече би могло да се желае, особено пък от ветеран от Виетнам. Всъщност Нелсън Демил е далеч по-критичен към своите, особено в края. Ако по онова време автор от отсамната страна на Желязната завеса беше написал подобна книга в огледален вариант, вероятно щеше да бъде хвърлен в затвора (най-малкото).
Цитат от книгата: „По това време баща ми бе бригаден генерал и успя да ми уреди временно назначение в Пентагона, докато се оправя. Аз се стегнах някак си и изкарах курс по български език. Както сигурно знаеш, българският е коренът на всички славянски езици, нещо като латинския за романските.“
Обичам го тоя човек!
Искрица живот от Ерих Мария Ремарк
А какви по-точно са разликите между комунизма и нацизма, които ни позволяват да се ориентираме правилно в живота?
Освен идеологическите разлики, очаквам да бъдат посочени и разлики в резултатите от двата експеримента.
Желязко от Янко Трендафилов
Той оставаше все по-сам и по-сам, докато накрая не остана най-сам :)
Хич ли не те слуша Жеко, те си му пророкувал такова тъмно бъдеще, а, Янко? :)
Хомо Фабер от Макс Фриш
Прието :)
Да му се не види, сега ще трябва да ходя и до Атина…
Джамията „Парижката Света Богородица“: 2048 година от Елена Чудинова
Не е цензура, а правила на библиотеката. Ще можеш да прочетеш книгата след няколко месеца. Междувременно обърни внимание на ето тази — https://chitanka.info/book/7115-moskva-2042
Почти същата е.
Талант от Бинка Пеева
Всеки ден ги четем по вестниците тримата шишковци (по д-р Филипов), ти не се кахъри.
„Нито ден ден без ред“ олешата го е гепнал директно от Плиний Стари. Същата фраза по-късно е творчески девиз на един от франсетата — Зола или Балзак, не се сещам.
Пак същата тая фраза на 1/6 част от сушата по разказ на очевидец…кхм людмилстанев кхм… има малко по-друго значение. Там под „ред“ имат предвид автоматен ред. Откос.
Хелър съм го чел. Олеша не съм.
Неволна убийца от Александра Маринина
Здравка Петрова е родена през 1946 г. Завършва руска езикова гимназия в Пловдив и руска и английска филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 40 години се занимава с художествен превод на руска проза. Дълги години е била редактор в Издателство „Христо Г. Данов“. Преподавала е „Стилистика на превода“ в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.
Езикова гимназия с тройка, чалга-поколението, а?
Старчески брътвежи.
Читателски коментари от notman