Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Документалистика
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 6 (× 3 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Корекция и форматиране
- Karel (2025)
Издание:
Автор: Ангел Балашев
Заглавие: Свищов преди 60 и повече години
Издание: първо (не е указано)
Година на издаване: 2007
Тип: документалистика
Националност: българска (не е указана)
Печатница: „Мултипринт“ ООД, Костинброд
Художник: Т. Думбев
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/21607
История
- — Добавяне
Цар Борис ІІІ на Великден в Свищов
Беше Великденската нощ на 1936 г. Петнайсет-двайсет минути преди свещеник Шивачев да изпее „Христос възкресе“ в Съборната църква „Св. Троица“ в Свищов присъстващите граждани на службата се развълнуваха. Чуха се възгласи: „Царят, Царят…“ По средата на църквата се отвори пътека, по която се появи цар Борис ІІІ, придружен от принц Кирил и адютанта подполковник Бърдаров.
Кметът Богдан Пенев — син на Ботевия четник Сава Пенев, застана мирно пред Царя и рапортува: „Ваше Величество, представлява Ви се кметът на град Свищов, майор от запаса Пенев Богдан. Добре дошли на този голям празник в града ни“. „Здравейте, господин кмете“, поздрави царят. Свещеник Шивачев, както беше с кръста в ръка, се поогледа и също се изправи пред царя и каза: „Ваше Величество, представлява Ви се свещеник Шивачев, архиерейски наместник на свищовската епархия, подпоручик от запаса и полкови свещеник на 33-ти пехотен полк“. Царят поздрави и свещеник Шивачев и му каза да продължи службата.
Това не беше първото посещение на цар Борис в Свищов. През януари 1923 г. царят, след традиционната новогодишна вечеря с чуждестранните дипломати, прави продължителна обиколка на страната. На Богоявление открива в Русе новия военен клуб, а след това посещава Свищов. На всички ж.п. линии, по които минава, разговаря с локомотивните машинисти. Завръща се в София едва на рождения си ден — 30 януари. През юни 1929 г. отново посещава Свищов и обикаля някои села от свищовска околия — силно пострадали от бури и градушки. След това посещава Свищов на Великден 1936 г., което посещение описвам, и в същата година, през месец ноември, открива в Свищов Търговската академия „Димитър А. Ценов“.
Бях приятел със сина на командира на 33-ти полк и сина на началника на гарата — мои връстници, които през следващите дни от посещението ми разказаха подробности за пристигането и посрещането на царя.
Когато Царският влак пристигнал на гара Левски и поискал път за гара Свищов, началникът на гара Левски веднага по морза съобщил на началника на гара Свищов и на началниците на междинните гари от Левски до Свищов, че цар Борис пътува за Свищов, и им наредил да подготвят гарите за преминаването на царския влак, да полеят и пометат пероните и да ги осветят с всички възможни лампи. Тъй като на Велика събота селяните не си били легнали, а се готвели за черкуване, на гарите се събрал много народ да приветства царя. Началникът на гара Свищов веднага извикал всички свободни от смяна железничари и жените им (до гарата имаше държавни къщи за персонала) да подготвят гарата за посрещането му. Вдигнали пара и двата домуващи в Свищов локомотива. Освободили перона пред сточната гара, където трябвало да бъде разтоварен царският автомобил, натоварен в открит товарен вагон. Още с получаване на съобщението от гара Левски, началникът на гара Свищов се обадил по телефона на командира на полка и на началника на полицията. Командирът наредил да се вдигне под тревога първа рота от първа дружина и първи взвод веднага да тръгне към гарата с възможните превозни средства, а останалите два взвода да бъдат готови за посрещане на Негово Величество, ако реши да посети полка. Целта на посещението на Цар Борис в Свищов не била известна. Полковникът веднага тръгнал към гарата, като се отбил във Военния клуб да вземе намиращите се там офицери и да нареди да подготвят клуба за евентуално преспиване на Негово Величество. Така че когато Царският влак пристигнал, всичко било готово за посрещане. Когато Негово Величество слязъл от влака, командирът изкомандвал: „За среща с Негово Величество — за почест!“, рапортувал и представил офицерите, началника на полицията и началника на гарата. Автомобилът бил разтоварен бързо и царят се отправил за църквата.
След завършване на църковната служба кметът поканил царя и придружаващите го да гостуват на някой свищовски гражданин, но царят отказал, като заявил, че ще преспят във влака и на другия ден сутринта ще дойдат на утринната литургия. Царският влак бил изтеглен на първата гара след Свищов — Ореш, където Негово Величество прекарал нощта, вероятно за сигурност, защото Свищов е на държавната граница река Дунав.
На Великден сутринта свищовската гара била пълна със свищовлии, дошли да приветстват царя. От селата по ж.п. линията Левски — Свищов и Беляне — Свищов със сутрешните влакове пристигнали кметовете с по-първите селяни да поздравят Негово Величество с козунаци и червени яйца. Пред Съборната църква също имаше много граждани с козунаци и червени яйца и някои подаваха яйца на царя да се чукат за здраве. След черкуване Негово Величество направи проверка на 33-ти пехотен полк, а след това в аулата на търговската гимназия „Димитър Хадживасилев“ се срещна с кмета, членовете на общинския съвет, директорите на гимназиите и други свищовски първенци, които му поставили молба да помогне за откриването и строителството на търговската Академия, възпрепятствано от някои инстанции. Царят обещал да разгледа въпроса, по който бил подробно информиран и от Александър Божинов. И действително Негово Величество се намеси много активно в решаването на този въпрос и през м. ноември дойде в Свищов и откри лично търговската академия „Димитър А. Ценов“. Голяма беше радостта и благодарността на свищовлии за този жест на царя. Целият град беше излязъл на улиците, по които минаваше царският кортеж и приветстваше Негово Величество с цветя и викове: „Ура“ и „Да живее Цар Борис!“