Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Fox, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
Оценка
5 (× 5 гласа)

Информация

Сканиране
Еми (2020 г.)
Разпознаване, корекция и форматиране
sqnka (2020 г.)

Издание:

Автор: Фредерик Форсайт

Заглавие: Лисицата

Преводач: Крум Бъчваров

Година на превод: 2019

Език, от който е преведено: английски (не е указано)

Издание: първо

Издател: ИК „Бард“ ООД

Град на издателя: София

Година на издаване: 2019

Тип: роман (не е указано)

Националност: английска

Печатница: „Алианс Принт“ ЕООД

Излязла от печат: 27.05.2019

Редактор: Иван Тотоманов

ISBN: 978-954-655-929-6

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/13149

История

  1. — Добавяне

20.

Докладите бяха два. Единият стигна до най-недостъпния кабинет в Кремъл сутринта, другият — следобед. И в резултат господарят на цяла Русия изпадна в такъв гняв, какъвто неговите подчинени никога не бяха виждали.

Когато се ядосаше, той нито крещеше, нито беснееше, нито тропаше с крака. Лицето и кокалчетата на пръстите му ставаха мъртвешки бледи, погледът му — втренчен и неподвижен. Онези, които проявяваха глупостта да се обърнат към него, без да забележат признаците, получаваха отговор под формата на съскане и беше най-разумно да напуснат стаята.

Първият доклад идваше от компанията Енергомаш, производител на ракетно гориво и двигатели, по-конкретно РД250, с каквито бяха снабдени руските междуконтинентални балистични ракети преди министерството на отбраната да замени най-важните ракетни системи в страната с друг вид от друг доставчик. Тъкмо министерството препращаше за сведение доклада от Енергомаш в Кремъл.

От компанията съобщаваха, че наскоро техен клиент подал жалба заради ракетните им двигатели. Били продали РД250 на Северна Корея и клиентът правел рекламация. Изглежда, че дефектен елемент от огромна пратка, превозена в запечатан влак до връх Пектусан, предизвикал катастрофална експлозия при изпитания на Хвасон-20. Взривът унищожил ракетата заедно със силоза, в който била сглобена.

От Енергомаш направили подробна проверка и стигнали до заключението, че има само едно възможно обяснение. Някой би трябвало да е проникнал в компютърната им база данни за качествен контрол, вследствие на което били направени почти незабележими промени в производствения процес.

Защитните стени на производствената база данни била толкова здрави, че хакването й се смятало за невъзможно. Случилото се просто не се поддавало на обяснение. Някой бил постигнал невъзможното.

Резултатът беше катастрофа за Северна Корея и нейната секретна ракетна програма, както и отказ на тази страна от повече поръчки в Русия. Щеше да е почти невъзможно да скрият това унижение от тясно свързаната световна научна общност в областта на ракетостроенето.

Докладът от Енергомаш обаче бледнееше в сравнение с новината, която се получи следобед от Краснодар, оперативния център на проекта „Турски поток“. Аварията на дъното на Черно море означаваше пълен провал за Вожда.

Той нямаше технически познания, но лаишките обяснения в документа бяха съвсем ясни. Някъде на морското дъно приблизително по средата между руския и турския бряг един компресор излязъл извън контрол въпреки отчаяните опити за коригиране на дефекта. Компютрите, които дотогава работели идеално, отказали да се подчинят на командите.

Според техническите ръководители на Турски поток проблемът трябвало да се дължи на проникване от външен източник. За такова нещо обаче не можело да става и дума. Кодовете за достъп били толкова сложни — съдържали милиарди изчисления и пермутации, — че човешки разум не бил способен да разбие защитните стени, за да се добере до контролните алгоритми. И все пак невъзможното било направено. В резултат били нанесени щети, чието възстановяване щяло да отнеме години.

Топъл фронт трупаше черни буреносни маси над Москва, но колкото и да бяха мрачни, купесто-дъждовните облаци, обгръщащи златните кубета на „Св. Василий“, не можеха да се сравняват с настроението в кабинета на господаря на Русия. В един и същи ден той не само беше прочел доклад от външното министерство, подробно описващ едно наистина потресаващо интервю с диктатора на Северна Корея, но бе получил и тази катастрофална новина.

Възвръщането на неговата любима Русия на дължимото й място като единствена свръхсила на европейския континент не беше просто прищявка за човека в Кремъл. А цел на живота му. Това надмощие вече не зависеше от Сталиновите танкови дивизии, а от пълната зависимост на Западна Европа от руския газ на цена, каквато не може да даде никой друг доставчик, нито който и да е алтернативен енергиен източник. А това на свой ред зависеше от Турски поток.

Вожда години наред лично ръководеше все по-интензивната кибервойна срещу Запада. Край родния му Санкт Петербург се издига небостъргач, пълен с хакери. Те упорито атакуваха с малуер и троянски коне западните компютри и особено Великобритания и САЩ. Тази война се водеше без патрони и бомби и главно — без да е официално обявена. И все пак си беше своеобразна война…

Нанасяха се щети за милиарди лири и долари, предизвикваха се сривове в здравеопазването, въздушния транспорт и системите за обществени услуги и Вожда ликуваше от причинените на омразния Запад вреди, въпреки че деветдесет процента от атаките се предотвратяваха от западните киберзащити. Но докладът от Краснодар, описващ многогодишното забавяне и възстановяването на щетите, доказваше, ако изобщо имаше нужда от още доказателства, че някой отвръща на удара. И той знаеше кой.

Някой трябваше да го е излъгал или самият той да е бил заблуден. Иранците се бяха провалили. Онзи британски кибергений продължаваше да е жив. Тийнейджърът, който можеше да постига невъзможното в киберпространството, не беше загинал във вилата край Ейлат.

Вожда повика шефа на своето разузнаване, началника на СВР.

 

 

Евгений Крилов пристигна след няма и час. Вожда му хвърли двата доклада и докато Крилов ги четеше, зарея поглед над Александровския парк към покривите в западната част на Москва.

— Издънихте се — заяви господарят на Кремъл. — Вашите Нощни вълци се провалиха в Англия, а Пасдаран — в Ейлат.

Крилов мълчеше и си мислеше, че това не е цялата беда. Той не беше съобщил, че неговият съперник не се е заблудил от плана му да инкриминира заместник главния секретар на правителството като свой информатор в Лондон — а и още не знаеше защо — и че действителната му „къртица“, младшият държавен служител Робърт Томпсън, не трябва да се смята за загинал в автомобилна катастрофа, а чисто и просто за изчезнал заедно с дъщеря си, с чието отвличане бяха купили неговата измяна. Подробностите не му бяха известни, но още отдавна се беше наложило да приеме, че четиримата албански бандити, натоварени с операцията, повече няма да видят Тирана.

Началникът на СВР не беше споделил нищо за това с Вожда. Годините, прекарани в изкачване по служебната стълба, го бяха научили, че шефовете обичат само добри новини и че ако не се повтарят, тези добри новини бързо се забравят. От друга страна, провалите се помнеха вечно.

След току-що прочетените доклади Крилов вече не изпитваше абсолютно никакви съмнения: имаше си работа с Уестън. Именно той осуетяваше всеки негов опит да открие местонахождението на младия хакер и да го ликвидира.

Всички шпионски служби си имат легенди. Често това са техните герои, повечето отдавна мъртви, но понякога това са противниците им, обикновено също покойници. Британците помнят Ким Филби, американците — Олдрич Еймс. Руснаците още скърцат със зъби при спомена за Олег Пенковски и Олег Гордиевски. Това бяха големите шпиони, смятани за предатели в собствената си родина. Но оттатък границата онези, които ги бяха вербували, бяха герои.

Като изгряваща звезда в някогашния КГБ Евгений Крилов беше чувал за британски шпионин, „прехвърчал“ из Източна Германия, Чехословакия и Унгария, който вербувал и водил шифровчик във външното министерство и руски генерал от ракетни войски в Унгария.

Макар да не можеше да го докаже, Крилов също знаеше, че британецът също е бил близо до капана, устроен от АВО за неговото залавяне. Впоследствие го изтеглили от активна оперативна дейност на административна работа в Лондон, където се издигнал до заместник-началник на МИ6. После се пенсионирал. Или поне така се смяташе.

Да, младия суперхакер си го биваше, но го ръководеше Уестън, който определяше какви щети и на какво да бъдат причинени и нанасяше кроше след кроше на Русия.

Младежът, който разбиваше кодовете, се беше превърнал във фикс идея на неговия господар. Но осуетяването на лихтенщайнската измама, разкриването на Робърт Томпсън и целенасоченият избор на катастрофални цели — това идваше от друг ум и всички камбанки в главата на Крилов звъняха с името Ейдриън Уестън.

Вожда още се взираше в облаците, които в момента заливаха Москва.

— Какво искате да направим? — попита Крилов.

Вожда се завъртя, пресече стаята и постави длани върху раменете на седящия началник на СВР. Крилов срещна леденостудените гневни очи.

— Искам да се приключи с това, Евгений Сергеевич, искам да се приключи с това. Не ме интересува как ще го направите, кого ще използвате. Открийте това момче и го премахнете. Последен шанс, Евгений. Последен шанс.

Крилов беше получил нареждането си. И ултиматум.

 

 

Всички в шпионския свят се познават. Или поне са чували един за друг. От двете страни на голямата граница взаимно се изучават така, както гросмайсторите вникват в тактиката и характера на шахматистите, с които ще се сражават на някоя бъдеща маса, където оръжията са царици и пешки.

Съюзниците се срещат и обядват или вечерят заедно, обсъждат, съвещават се и понякога споделят. На дипломатически приеми, под закрилата на Виенската конвенция и своя дипломатически имунитет, противниците се усмихват и се чукат с чаши — всеки знае какъв е другият, какво всъщност прави и че ако успее, единият ще съсипе кариерата на другия. Понякога дори си сътрудничат, но само когато политиците, в своята глупост, стигат прекалено далеч. По време на Карибската криза през 1962-ра те си сътрудничили.

Онзи ужасен октомври, когато Кенеди настоял съветските ракети да бъдат изтеглени от Куба и Хрушчов отказал, тъкмо началникът на отдела за цялото американско източно крайбрежие в КГБ потърсил свой познат от ЦРУ. Руснакът предложил на американеца САЩ да се откажат от турската си ракетна база „Инджирлик“, представляваща заплаха за Русия, за да може Хрушчов да запази достойнството си пред Политбюро, като изостави Куба. Размяна, а не унижение. Получило се. Иначе все някой щял да изстреля ядрена ракета.

Макар че по онова време още не беше бил роден, Евгений Крилов, който в момента седеше на задната седалка на пътуващата обратно за Ясенево лимузина, задълбочено беше проучвал тази ракетна криза. По-късно, докато се изкачваше по стъпалата на йерархията в КГБ, се бе взирал в лицата на британските, американските и френските началници на отдели, срещу които се бореше през Студената война. Сред тях беше и Уестън.

После дойде Горбачов, разпадането на СССР, отказът от комунизма, краят на Студената война. След това години на унижение за Русия, до голяма степен причинено й от самата нея, за което дори в този момент се отмъщаваше. И докато всичко това приключи, човекът, за когото размишляваше сега, се пенсионира. Пет години по-късно назначиха петдесетгодишния Крилов за ръководител на Службата за външно разузнаване, СВР. Той смяташе, че повече не може да има кръстосване на саби. Уестън обаче се беше завърнал и оттогава нещата нямаше как да вървят по-зле.

 

 

Далеч на запад човекът, за когото размишляваше Крилов, над десет години по-възрастен от него, седеше на по чаша с приятели на бара в Клуба на Силите за специални операции. Беше шумно и весело, разказваха се вицове и стари спомени. Сър Ейдриън заемаше ъгловия стол с чаша кларет в ръка, кимаше и се усмихваше, когато го заговаряха, но иначе изглеждаше разсеян. Мислите му бяха насочени към един руснак далеч от тях, с когото никога не се бяха срещали, но с когото за пръв път се бяха сблъскали и когото беше победил преди двайсет и пет години. Благодарение на глупака Върнън Тръбшоу.

Наближаваше краят на Студената война, но тогава още никой не го знаеше. По онова време беше трудно да се добереш до по-голямата част от страните зад Желязната завеса, камо ли да действаш в тях, затова бе обичайна практика да помолиш някой невинен бизнесмен с основателна причина да ги посети и да си държи очите и ушите отворени за всичко, което би могло да заинтересува властите, с други думи, шпионския свят. След завръщането му се провеждаше дружески обяд, придружен с предпазлив разпит. Обикновено не изскачаше нищо, но знае ли човек.

Върнън Тръбшоу беше търговски директор на някаква фирма, която участваше в панаир в София, столицата на непоклатимата България. Помолиха го да е наблюдателен и възложиха на Ейдриън Уестън да го разпита. И Тръбшоу, който обръщаше платените от държавата чаши вино една след друга, разказа случка, сигурно без никакво значение.

Бил включен в покана за прием в руското посолство и докато бил там, отишъл до тоалетната в сутерена. Когато излязъл, видял в коридора четирима души. Единият от тях, явно най-високопоставеният, четял страхотно конско на по-млад мъж. На руски, какъвто Тръбшоу не знаел.

По-младият почти плачел от унижение, докато другият го сравнявал със земята.

След седмица отново поканили господин Тръбшоу на обяд. Още вино за държавна сметка… и малко снимки. Ейдриън Уестън беше помолил хората от британската СРС в София за фотографии на служители в тамошното руско посолство.

Тръбшоу изобщо не се поколеба. Пожълтелият му от никотин показалец посочи две от лицата.

— Този крещеше, а този го въртяха на шиш — заяви той.

След още една седмица Ейдриън Уестън пристигна в София, легендиран като дипломат. Тамошните британски разузнавачи му помогнаха с разпознаването. Униженият руснак се оказа Иля Любимов, младши служител в посолството. На другия ден Уестън почука на вратата на апартамента му.

Знаеше, че шансът е нищожен и сигурно е обречен на провал. Но не разполагаше с време да следи младия руснак, за да го свари сам извън посолството и после да го ухажва няколко седмици, докато се сприятелят. За щастие поне отлично знаеше руски.

Директният подход във вербуването рядко е успешен, но пак, знае ли човек. Уестън се намъкна в квартирата на Любимов и изложи офертата си. И се получи. Унижението, на което бяха подложили руснака пред двама негови колеги до вратата на тоалетната, дълбоко го беше наранило. Той бе обезсърчен и разочарован. И гневен, много гневен. След час Любимов се съгласи да „мине на другата страна“ и да шпионира за Запада.

Естествено, нямаше голяма полза от него, но след половин година го върнаха в Москва, отново във външното министерство. Две и половина години по-късно търпението се възнагради. Един от шифровчиците беше пенсиониран по болест. Замениха го с Любимов. Истинска златна мина. Всички шифри на всички дипломатически грами по целия свят — Лондон ги получаваше до един и ги споделяше със САЩ. Това продължи осем години, докато по време на гостуване при овдовялата си майка в Санкт Петербург Любимов не беше блъснат и убит от пиян шофьор на Невски проспект. Дипломатът, преди десет години крещял в руското посолство в София, беше Евгений Крилов.

 

 

В лондонския клуб ветеранът сър Ейдриън даде знак на бармана да напълни отново чашата му. В Ясенево Крилов реши как ще изпълни възложената му от Вожда задача. Или щеше да успее, или с него беше свършено.

Имаше един човек. Знаеше за него, познаваше репутацията му, но никога не се бяха срещали. Човек от сенките, от Спецназ. Дори за колегите си той си оставаше тайна, както явно предпочиташе. Наричаха го просто Миша и беше най-добрият снайперист, когото изобщо бяха имали.

Говореше се, че в Сирия е свалил над петдесет терористи от Ал Кайда и Ислямска държава и още стотина украински бойци в Източна Украйна след руската инвазия, маскирана като въстание. Сравняваха го с легендарния Зайцев при Сталинград.

Снайперистите са различна порода. В битка войниците убиват хора — във въздуха, на море или с куршуми, гранати и мини на сушата. Само че не ги виждат като други човешки същества. Когато стрелят с пушки, врагът просто е фигура, силует, който се строполява на земята, ако бъде улучен. Снайперистът изучава всеки детайл от жертвата преди да дръпне спусъка и да сложи край на един живот.

Не е достатъчно просто да си точен. Такъв ас, изпънат по корем, вторачен през оптичен мерник в мишена на стрелбище, може да спечели олимпийско злато, но това парче картон е неподвижно монтирано пред него, незащитено от нищо. На война снайперистът е истински ловец на хора.

И двамата са в състояние да се съсредоточават тотално, ала снайперистът трябва да притежава и способността да остава напълно неподвижен часове наред, ако се налага. Спортистът няма нужда да се крие, докато снайперистът трябва да е невидим. Трябва да потиска инстинктивните си желания да раздвижи схванатите си мускули, да се размърда, да се почеше или да облекчи мехура си другаде, освен в собствените си дрехи.

Камуфлажът е неговото избавление, неговото спасително въже, и той може да приема различни форми. В града това са тухли, камък, дървени врати, прозорци, разбито стъкло, развалини. Сред природата негов фон са дървета, храсти, трева, листак или паднали дънери. Отрупан с листа и тревни стръкове, той трябва да изчезне като диво животно. И после да чака, час след час, докато целта се измъкне от окопа си или допълзи на мушката му.

Цялото това чакане, всички тези размишления. Човек става много затворен, рядко се разбъбря, дори извън работа. Син на сибирски ловец, Зайцев се промъквал сред развалините на Сталинград и застрелвал немец след немец. И с Миша беше така. Той произхождаше от Камчатка, земя на снегове и дървета, но можеше да изчезва сред полусрутените тухлени зидове в Алепо или из шубраците на Луганск и Донецк оттатък украинската граница.

Евгений Крилов вдигна слушалката на служебния си телефон. Трябваше да уреди командировка от Спецназ в неговата СВР.

 

 

Определено не съществува шесто чувство, но все пак трябва да има нещо. Ейдриън Уестън беше жив благодарение на него, а той познаваше и други като себе си. Такива бяха всички от веселата компания в клуба. Има време за изчакване, има и време за действие. Ако правилно избереш момента, ще доживееш до старост.

Сър Ейдриън си спомни за Будапеща през Студената война, когато отиваше да се срещне със свой агент в едно кафене край Дунав. Тогава действаше „на черно“, без дипломатически имунитет, а агентът беше руски полковник, изгубил вяра в комунизма и минал на другата страна. Когато се приближи към мястото, той започна да се поти.

Винаги идва момент на тревожност, която трябва да потиснеш, напълно нормално, само че това беше различно. Имаше нещо нередно: изглеждаше прекалено тихо за оживена улица, пешеходците прекалено съсредоточено изучаваха небето. Уестън зави по първата пряка, излезе на друг булевард, сля се с навалицата, отдалечи се. Срещата се провали, сигурно излишно. По-късно научи, че са арестували полковника и са го подложили на тежки разпити, както и че самият той е бил причакван от голям брой агенти от страховитото АВО. Затова минувачите се бяха взирали в небето. Бяха видели безшумно притаените шлифери.

Сега изпитваше същото усещане за Чандлърс Корт. Неговото местонахождение и обитатели бяха известни в Москва. Вече бяха предотвратили една атака. Капитан Уилямс и хората му си бяха свършили работата. Крилов още преди седмици трябваше да е разбрал, че неговите наемници никога няма да се завърнат. Но господарят на Крилов в Кремъл отдавна беше скъсал с правилата.

Новината за аварията на връх Пектусан и докладът от Краснодар трябваше да са стигнали до Кремъл и сигурно бяха направени точните изводи.

Сър Ейдриън нямаше доказателства, но вестите от Корея и Краснодар най-вероятно бяха накарали човека в Кремъл да заключи, че Люк още е жив. Следователно имаше голяма вероятност да последва нов атентат срещу него. Тази задача можеше да е възложена на Евгений Крилов, ала Уестън знаеше, че заповедта е била дадена от Вожда. През дългия си и изпълнен с опасности живот той се беше научил да вярва на инстинкта си, който досега не го бе подвеждал.

Колкото и стресиращо да подействаше върху Люк Дженингс, това не можеше да се избегне. По-добре стресиран, отколкото мъртъв. Настъпваше моментът да прехвърлят компютърния център на ново, по-безопасно място. Той поиска и получи нова среща с министър-председателката.

 

 

— Сигурен ли сте, Ейдриън?

— Доколкото може да е сигурен човек в този несигурен свят. Смятам, че той ще е в много по-голяма безопасност далече оттам.

— Добре. Имате разрешение. От какво се нуждаете?

— Пак ще ми трябва лична охрана от Полка. Мога направо да го уредя с бригадния генерал. Но ще имам нужда от бюджет, госпожо премиер.

— Е, моят пост ми осигурява достъп до резервен фонд без излишни обяснения. Ще получите каквото ви е нужно. Намислили ли сте нови цели?

— Само една. Но е пак в Северна Корея. Недовършена работа. Обаче много ще внимавам, госпожо премиер.

 

 

Получил картбланш от министър-председателката, сър Ейдриън се зае с новата задача: къде да отидат?

След като търси къде ли не, си спомни за един шотландски офицер, с когото много отдавна бяха служили заедно в парашутнодесантните войски. След смъртта на баща си той беше станал граф Крейглевен. Родът притежаваше огромно имение на запад от Инвърнес, в, центъра на което се намираше замъкът Крейглевен.

Навремето сър Ейдриън за кратко беше гостувал там на приятеля си. Замъкът Крейглевен се издигаше гордо и непоколебимо на един нос, средновековен гранит с безкрайни морави, разположен сред хиляди декари гори и пасища, в които можеше да се ходи на лов за сърни и фазани.

През 1745 г., когато Чарлз Едуард Стюарт, хубавият принц Чарли, оглавил въстанието срещу крал Джордж II, повечето предводители на кланове застанали на страната на Стюартите. Прозорливият Крейглевен останал с краля. След разгрома на шотландската армия при Калоден много от предводителите изгубили земите и титлите си. Крейглевен бил възнаграден с графска титла и още имения.

Сър Ейдриън потърси стария си боен другар и двамата обядваха в „Сейнт Джеймс“. Да, възрастният пер прекарвал по-голямата част от годината в лондонската си къща и южното крило на замъка Крейглевен пустеело. Давало се под наем срещу скромна сума. Стаите само в това крило били двайсет и две, плюс кухни и складови помещения. Държали постоянен персонал заради неочаквани гости.

— Може да се наложи да се пооправи — каза графът. — Необитаемо е от няколко години, откакто с Мили се пренесохме тук. Но ако му теглиш една боя, твое е.

На другия ден в замъка пристигна екип от уважавана инвърнеска фирма за интериорен дизайн. Оказа се, че не стига само една боя, но сър Ейдриън и доктор Хендрикс взеха самолет и заминаха на север да контролират и инструктират работниците. Компютърният специалист щеше да възпроизведе киберцентъра, за да могат да пренесат там оперативната зала от Чандлърс Корт с колкото може по-малко стрес за Люк.

И двамата знаеха, че им предстои още една задача и че тя трябва да се изпълни точно. А именно да направят точно копие на жилището на уязвимия Люк Дженингс, който щеше да забелязва и най-дребната промяна в обстановката и нямаше да е в състояние да се съсредоточава.

Цялото пренасяне щеше да отнеме седмица. Междувременно сър Ейдриън помоли Люк да посвети вниманието си на ново предизвикателство. Отнасяше се за свръхсекретна и свирепо охранявана база данни, разположена дълбоко под земята в Северна Корея.

 

 

В Русия бяха в ход други приготовления. От Спецназ командироваха някой си Миша в СВР, където подробно го инструктираха за третата му мисия в чужбина.

Той знаеше много слабо английски, след като беше изкарал задължителния езиков курс, включен в подготовката на бойците от Силите за специални операции. Показаха му множество снимки на уединено имение, намиращо се в някакъв си Уорикшър в Англия. Показаха му също прозорци, на един от които рано или късно сигурно щяло да се появи лице, показаха му и изображение на лицето, пратено от Техеран. Това не беше истинското лице, естествено, но приличаше.

Резидентът на СВР в Лондон Степан Кукушкин получи пълна информация за предстоящата операция и го уведомиха, че ще се наложи двама от законсервираните му агенти, живеещи като британци, да придружават Миша при влизането и излизането му от страната, както и до и от района на действие. Това включваше транспорт между различни летища и временна явочна квартира, където Миша щеше да отседне, докато се появи възможност да проникне в имението Чандлърс Корт.

Снайперизмът е специалитет на руските въоръжени сили и по стара традиция се използват снайперски пушки „Драгунов“ и „Наган“. Но Миша беше избрал по-модерната и много по-добра „Орсис“ Т-5000 с оптичен прицел ДХ-20х56.

Всеки руски снайперист отлично познава историята на големите асове в миналото и особено на Василий Зайцев. Баща му още от малък го учел да убива вълците, отмъкващи добитъка, и той се усъвършенствал в укриването в снежни преспи. В затрупания със сняг Сталинград през зимата на 1942-ра Зайцев ликвидирал над триста немски военни, сред които изпъква германският ас майор Ервин Кьоних.

Зайцев обаче използвал обикновена съветска пехотна винтовка. Оттогава снайперистките пушки са претърпели значително развитие и най-новата, „Орсис“ Т-5000, може да повали цел, която не се вижда с просто око. Грижливо опаковаха избраното от Миша оръжие, оптичния прицел и боеприпасите, за да ги пренесат в руското посолство в Лондон с дипломатически багаж, неподлежащ на проверка от британската митническа служба и изолиран с олово, в случай че МИ5 използва рентгенови камери.