Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Einstein Factor: A Proven New Method for Increasing Your Intelligence, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,1 (× 14 гласа)

Информация

Разпознаване, корекция и форматиране
pechkov (2013)
Източник
novaset.net

Win Wenger and Richard Poe, 1996

THE EINSTEIN FACTOR: a proven new method for increasing your intelligence

Prima Publishing, USA

 

Корнелия Стефанова Величкова-Дарева, превод

Любомир Бориславов Пенов, художник

 

София, 2001

СИЕЛА — СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

ISBN: 954-649-365-1

 

Д-р Уин Уенджър

Ричард По

 

Факторът Айнщайн

 

Американска

Първо издание

 

Редактор: Анжела Кьосева

Предпечатна подготовка: Иво Петров

Технически редактор: Божидар Методиев

 

Формат 60/90/16; Печатни коли 24

 

СИЕЛА

СОФТ ЕНД ПАБЛИШИНГ

1463 София, бул. Патриарх Евтимий № 80А

тел./факс: 54 10 30; 954 93 97; 951 63 76

www.ciela.net

 

$source: http://www.novaset.net

 

 

Издание:

Уин Уенджър, Ричард По. Факторът Айнщайн

ИК „Сиела“, София, 2001

ISBN: 954-649-365-1

История

  1. — Добавяне

Техника „Фоточетене“

Пълно и подробно описание на метода на Шийли може да намерите в книгата му „Системата за фоточетене с цял ум“. По-долу ви запознавам с основните етапи за овладяване на техниката за прилагането му.

Етап 1: Настройте се за фоточетене

Поставете пред себе си книгата или материала, който искате да фотопрочетете. Затворете очи и се постарайте да имате съзнателни възприятия за всяка част от тялото си. Седете с прав гръб, опрели двата си крака на пода. Дишайте дълбоко и равномерно. Отпуснете се.

А сега си представете, че сякаш висите във въздуха зад собствения си гръб. Отворете очи и погледнете надолу към текста, като си представяте, че го четете над тавата си. Докато четете, виждате как двете ви ръце държат книгата от всяка страна. Подходът „Надничане над собствената глава“ разширява перспективата, като ви позволява да обхванете с поглед двете страници едновременно.

На този етап мозъчните ви вълни протичат с почти ленивите 8–12 цикъла в секунда — това е така нареченото Алфа-състояние (при нормално напрегнатото Бета-състояние на мозъка те се движат с 12–23 цикъла в секунда). Психолозите са открили, че именно това отпуснато, но будно мозъчно състояние е идеалното за обучение и за възприемане на нова информация.

Етап 2: Определете целта на четенето

Преди да започнете фоточетенето, мълчаливо си кажете защо искате да прочетете точно този текст. Франсис Бейкън е казал: „Има книги, които да бъдат вкусвани с наслада; други — да бъдат преглъщани набързо; а трети, съвсем малко на брой — да бъдат грижливо предъвкани и смлени.“ Пол Шийли твърди същото, но съвсем директно: „Някои текстове трябва да бъдат прочетени най-подробно. Други изобщо не си струва да четете.“

Болшинството от хората не следват определен план при четенето. Просто вземаме случайно някоя книга или списание и започваме да четем. Но подобна нагласа и поведение са ужасяващо неефективни. Прочитът на една книга може да ни отнеме дни наред, а на по-дълга статия — повече от час. Подобни изсмукващи времето ни начинания трябва да бъдат грижливо планирани и направлявани — така, както постъпвате с всяка друга важна работа, с която се захващате.

Ако искате да се насладите на сонетите на Шекспир, вероятно е добре да ги прочетете по познатия ви старомоден начин — „предъвквайки“ и „смилайки“ всяка дума. Но ако сте се абонирали за някоя Интернет-услуга или програма и вече от половин година все отлагате да прочетете потребителския наръчник от 250 страници, то вероятно ще предпочетете да го „преглътнете“ наведнъж посредством фотопрочит. Бъдете реалистични. Преди да започнете, си задайте следните въпроси:

Какво очаквам да получа от прочитането на този текст? Какво ще научите от съответната книга, статия или друг материал — как да използвате новия си компютър; нещо повече относно любимо ваше занимание; да говорите чужд език или да постигнете прозрение по някоя злободневна обществена тема? Предварително определете по какъв именно начин очаквате прочитът на съответния текст да ви направи по-способни или по-добре информирани в една или друга област.

Доколко подробно искам да усвоя информацията в текста? Дали ви е необходимо да научите и да запаметите стабилно всеки факт от съответния материал, или само главните моменти от всеки раздел, или ще ви е напълно достатъчно да запомните някои основни факти и техники? Предварително си уточнете изискванията.

Колко време съм готов да отделя точно сега, за да постигна целта си? След като си отговорите на първите два въпроса, може да решите, че съответният текст изобщо не си струва да му отделяте каквото и да било време. Или пък е достатъчно да му посветите само пет минути. Вие решавате.

Етап 3: Направете предварителен преглед

Колкото по-добре „почувствате“ предварително книгата или статията като цяло, толкова по-лесно ще ви бъде да я фотопрочетете. Първо, запознайте се с общата структура на материала. Прочетете съдържанието, заглавията и подзаглавията на всяка глава, а също и наименованията на отделните раздели в нея. Прочетете индекса и приложенията към текста, както и всичко, което е написано на първа корица и на гърба на корицата. Прелистете страниците и прочетете всичко, написано с курсив или с получерен и черен шрифт. Прочетете и всички карета, диаграми и таблици. Това ще ви създаде великолепно и напълно достатъчно усещане за структурата и съдържанието на книгата.

После определете кои са ключовите термини в материала — тоест, онези думи, които привличат погледа ви, докато прелиствате страниците. Авторът обикновено ги използва многократно, тъй като те са основни понятия в разглежданата тема. Във „Факторът Айнщайн“ ключови термини като „отприщване на образния поток“, „Заглушител“ и „примка за обратна връзка“ сигурно веднага ще се набият в очите ви. Открийте какъв е точният смисъл на тези ключови понятия и вече ще сте разбрали цялата книга.

И най-сетне, направете си минипреговор. Дали предварителният преглед промени по някакъв начин отговорите на посочените по-горе три основни въпроса? В много случаи се оказва, че дори само посредством този предварителен преглед сте извлекли от книгата всичко, което ви е било необходимо да научите от нея.

Предварителният преглед е по желание. Мнозина читатели вероятно ще открият, че доста добре могат да фоточетат, и без да правят предварителен преглед на материала. Всъщност подобен подход дори има известни предимства. Предварителното зареждане на мозъка с повече по обем съзнателна информация относно книгата може понякога да възпрепятства постигането на по-оригинални и същностни прозрения от страна на подсъзнанието. Именно поради тази причина се обърнах към Пол Шийли с молба да разработим не толкова задълбочени подходи за предварителен преглед. И тъй като Пол е олицетворение на истинския учен, той възприе със забележителна отзивчивост всичките ми предложения и гореше от желание да ги провери експериментално. Резултатите от първоначалните тестове бяха много окуражителни и по всяка вероятност ще използваме преработения подход за предварителен преглед на текста в нашия „Проект за ускорено академично обучение“ (по който Пол и аз работим съвместно). Но докато уточним и изгладим всички подробности по този нов подход, читателите ще трябва или да ползват описания тук първоначален предварителен преглед на текста, или изобщо да не правят такъв преглед (като вероятно крайните резултати от фоточетенето и в двата случая ще са почти еднакви).

Етап 4: Преминете към Тета-състояние

Преди да преминете към същинското фоточетене, трябва да постигнете състояние на пълна отпуснатост, което ще разкрие пътищата към десния ви ум и ще ви позволи да имате свободен достъп до подсъзнателната си памет. Това означава да потънете дълбоко в Алфа-състоянието, дори леко да навлезете в полусънното Тета-състояние на мозъка, при което мозъчните вълни правят 4–8 цикъла в секунда. Тета-състоянието е идеално за работа с мисловната образност и с другите присъщи на десния мозък дейности.

Затворете очи и дишайте дълбоко, като с всяко издишване се освобождавате от тревогата, а при всяко вдишване позволявате на спокойствието да се влее във вас. Всеки път, когато издишвате, си прошепвайте плавно на ум „Отпусни се“. Първите няколко пъти, когато решите да се занимавате с фоточетене, е добре първо да легнете и добре да отпуснете всички големи мускулни групи в тялото си, една след друга, като си повтаряте „Отпусни се“ с всяко издишване. Внимавайте да не заспите, защото човешкото тяло е настроено така, че да свързва Тета-състоянието на мозъка с времето за сън. Постепенно ще свикнете да се приближавате до това състояние, без толкова продължителна предварителна подготовка. С течение на времето, няколко дълбоки вдишвания и издишвания ще са ви напълно достатъчни, за да се настроите на Тета-вълна.

Друга подходяща алтернатива е в продължение на пет-десет минути да практикувате отприщване на образния поток, преди да преминете към фоточетене. Ефектът е същият.

Етап 5: Постигнете фотофокусиране

Когато фокусирате вниманието си върху отделни думи или изречения, левият ви ум се включва на работна вълна, а десният се изключва. И автоматично излизате от Тета-състоянието! Когато искате да фоточетете, никога не се съсредоточавайте върху конкретни думи. Насочете фокуса на вниманието си към белите полета около думите. Представяйте си, че надничате към текста над собствената си глава и обхващайте с поглед двете страници едновременно, като фокусирате само върху белите полета. Така виждате двете страници едновременно, а също и ръцете си, които държат книгата. Когато се съсредоточите върху този образ, ще откриете, че започвате да го възприемате почти триизмерно. Именно това усещане за дълбочина е същината на фото-фокусирането. Този начин на гледане наподобява полуфокусирания поглед, който използвате, когато гледате стереооптична картичка.

Етап 6: Фоточетете

А сега започнете да обръщате страниците, като отделяте една-две секунди на всяка двойка от тях. Не излизайте от отпуснатото си Тета-състояние. През цялото време се старайте умът ви да бъде колкото се може по-неангажиран и „пуст“. Не допускайте отрицателни мисли, а когато в главата ви все пак се породи някоя подобна мисъл — лекичко я отблъснете и се отърсете от нея. Особено внимавайте да не допускате такива „самозареждащи“ се предсказания като „Нищо няма да стане.“ Един добър начин да поддържате ума си отпуснат и положително настроен е да се оставите да ви завладее ритъмът на прелистването на страниците. Можете да си повтаряте тихичко и плавно наум: „Отпусни се… Отпусни се…“ или „Остани в това състояние… Гледай страниците…“ Изобщо не се старайте да четете каквото и да било от текста, просто в продължение на секунда-две гледайте всяка двойка страници.

Продължете да фоточетете до края на книгата. Когато свършите, не проверявайте какво сте запомнили от току-що прочетеното. Това може само да ви обезсърчи. За да извлечете каквато и да било част от информацията, съхранена в паметта ви посредством фотопрочита, трябва да следвате описания по-долу начин за активирането й.

Етап 7: Оставете информацията да отлежи

Дайте на попитата при фотопрочит информация времето, което й е необходимо, за да се „слегне“ в паметта ви. Ако бързате, можете да започнете да я активирате след около двайсетина минути. Но най-добре ще е да я оставите да отлежи едно цяло денонощие. Изследователи от института „Вайзман“ в Реховот, Израел, са открили и доказали, че новоусвоените умения се затвърждават в мозъка по време на REM фазите на съня. Проведените от тях експерименти разкриват, че изпълняването на конкретните дейности е много по-добро в деня след усвояването на съответното умение, дори ако междувременно то не е било упражнявано. Подобен ефект се наблюдава и при фоточетенето.

Етап 8: Активирайте информацията

Понякога информацията, която сте съхранили в паметта си посредством фоточетене, ще се активира спонтанно, без съзнателното ви участие. Веднъж един професор от университета в Минесота фотопрочел две книги, за да се подготви за лекция, която му предстояло да напише и да изнесе. Оставил информацията да отлежи през нощта. Докато спял обаче, професорът сънувал как вече изнася готовата лекция пред студентите си. Изведнъж се събудил и веднага записал всичко, което могъл да си спомни от съня си. На следващата сутрин, когато прегледал тези свои записки, с удивление открил, че лекцията му била 90% готова!

На друг фоточитател му предстояло пътуване в Швеция и за да се подготви, той на няколко пъти фотопрочел един шведски речник и един разговорник. На другия ден отишъл на ресторант и изведнъж се уловил, че си поръчва вечерята на шведски език.

Подобни истории са забавни, но редки. В повечето случаи ще ви се налага да активирате съхранената информация „ръчно“.

Първи етап на активиране: Тест на ума. Започнете със задаване на въпроси. Запитайте се примерно: „Какво от книгата, която фотопрочетох, е от значение за мен?“ или „Какво от фотопрочетеното трябва да знам, за да се изявя добре на изпита (да си напиша доклада; да направя добро изказване на събранието)?“ Не очаквайте да получите незабавни и пространни отговори. Този тип тест на ума има за цел единствено да накара подсъзнанието ви да се замисли кои са най-подходящите начини за извличане на съхранената при фотопрочита информация. Важното е по време на целия процес за активиране да не сте напрегнати, а спокойно отпуснати, да оставате уверени в успеха на начинанието и да поддържате живо любопитството си към резултатите от него.

Втори етап на активиране: Скенер и сонда. Тестването на ума вероятно ще е събудило любопитството ви към определени раздели или пасажи от фотопрочетеното. Отгърнете книгата на тях. Бързо „сканирайте“ с очи централната част на всяка страница. Ако някоя дума или фраза привлече погледа ви, „сондирайте“ страницата, като прочетете един или два реда около привляклата вниманието ви дума. После продължете да сканирате следващата страница от съответния раздел. Сондирайте само един-два параграфа от статията или страница-две от цялата книга. Следвайте интуитивните си подтици, не логиката. Позволете на подсъзнанието си да ви посочи къде да „пуснете сонда“ в текста, дори ако съответният пасаж привидно не е свързан с целта, с която сте фотопрочели книгата. Ако не се доверявате на интуитивните си подтици за сондиране или ако искате да съхраните най-подробно материала, сканирайте и сондирайте цялата книга, от първата до последната страница.

Специалистите по четенето са на мнение, че 90% от който и да било текст са просто пълнеж. Скенерът и сондата ви отвеждат директно до съществените 10% информация.