Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Kevin Costner, 1991 (Пълни авторски права)
- Превод от немски
- Гергана Вучкова, 1992 (Пълни авторски права)
- Форма
- Биография
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- billybiliana (2024 г.)
- Разпознаване, форматиране и корекция
- billybiliana (2024)
Издание:
Автор: Ник Йънг
Заглавие: Кевин Костнър
Преводач: Гергана Бучкова
Година на превод: 1992
Език, от който е преведено: немски
Издание: първо
Издател: ИК „BNV 99“
Година на издаване: 1992
Печатница: ДФ „Офсетграфик“
Художник: Орлин Илиев
ISBN: 954-8159-02-3
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/21386
История
- — Добавяне
Неочакван провал в Мексико
Двама силни мъже и една хубава жена, свързани в трайна връзка. Връзката е разкъсана и смъртна опасност застрашава тримата участници. Това е историята, разказана от Джим Харисън и публикувана в 1979 г. като част от трилогия романи.
Филмовата фирма Rastar Productions откупи правата за романите от друго студио. Те откриха, че Кевин Костнър и партньорът му Джим Уилсън също се бяха опитвали да получат правата над тази история. Малко по-късно Рей Старк, шефът на Rastar, и Костнър се срещнаха и се споразумяха Костнър да поеме главната роля.
Revenge е история за ветеран от Виетнам на име Кокрън. Той е приключил службата си на военен пилот и е поканен в Мексико от своя стар приятел Тибурон Мендес. Мендес е застарял бивш борсов спекулант, който е успял отчасти да заличи тъмното си минало. В комфортната къща на Тибурон, заобиколен от екзотика, Кокрън се радва на хубави дни: играе тенис, ловува и… се влюбва в Мирея, хубавата млада жена на Тибурон. Той започва да се разкъсва между любовта към хубавицата и лоялността към стария си приятел. Тибурон узнава междувременно за амбициите на госта си и започва да го преследва. Кокрън попада в пустинята и Тибурон го оставя да умре от жажда. Но той не умира, а е спасен от един мексикански селянин. След като оздравява той потегля на път, за да отмъсти на преследвача си и да намери Мирея.
Малко преди Костнър да поеме главната роля, Рей Старк беше назначил за режисьор Тони Скот, който преди това бе поставил Blade Runner („По острието на бръснача“) и Alien („Чужденец“). Той беше чел книгата на Харисън и я беше намерил привлекателна на много нива. Тя бе като студия за характери, а от друга страна, носеше елементите на action story (филм на действието). Като почитател на сцени с преследване, той спонтанно се съгласи.
За ролята на Тибурон бяха взети под внимание редица изпълнители, но се спряха единствено на стария мим Антъни Куин. „Тибурон е човек, който идва от мизерни условия, подобно на мен — казва роденият в Мексико Куин. — Мога добре да разбера много страни от характера му“. На станалата известна чрез филма Stakeout („Заграждане“) Маделин Стоу, носеща острите испански черти на предците си от Коста Рика, беше поверена ролята на Мирея.
Снимките на Revenge се състояха в Мексико. Първото снимачно място бе градът Дуранго, разположен на височина 2500 метра, където преди това бяха снимани много Холивудски уестърни. Насеченият терен, високите плата, пустинята, реките, както и каньоните бяха превъзходни кулиси за колибата на Кокрън, ранчото на Тибурон и едно малко село. Големият палат на богатия Тибурон беше в Куернавака, като някои от сцените бяха заснети в Пуерто Ваярта, където продуцентът Рей Старк беше снимал 24 години по-рано филма The Night of the Iguana („Нощта на игуаната“) с Джон Хюстън.
Изпълнителят на главната роля Кевин Костнър имаше проблем с идентификацията в Revenge: „Това е добра история, но наистина е трудно да направиш нещо от нея. Тя няма конвенционален край. Брутална е и не на последно място — вулгарна. Тази история трябва да бъде снимана с един твърде определен оттенък. Ако хората, които правят този филм, не внимават и не разберат това, те ще сгрешат“. На друго място той казва: „Моята роля е един мъж, който в определен момент става безмилостен. Всъщност не е толкова важно, че хората в края на краищата ми прощават, по-важното е те да ме разберат. Знаете ли, филмите са като процес пред съда. Събира се цялата информации, която може да бъде получена, и се прави опит да се стигне до справедлива присъда. Когато правя филм, сглобявам правилно цялата тази информации и мисля, представлява ли филмът нещо истинско или не. Ако всичко е наред, аз правя филма. Но когато се започне изрязване на малки части от него или прибавяне на други, тогава се играе с отношението, което дълго време съм си градил към моята публика“. Костнър харесва книгата на Джим Харисън, но пред журналист той споделя: „Аз знаех, че по книгата ще трябва още да бъде работено, в нея имаше много нелепости“.
Тони Скот и Костнър работят върху ръкописа няколко седмици, но накрая и двамата не са особено доволни от резултата. И когато филмът се проваля Кевин отговаря: „Това беше отвратително време за нас. Тъкмо когато имаше изобилие от сценарии, ние рискувахме главите си с това нещо“.
Този филм беше неочакван провал, една междинна станция, а в сянката на „Танцуващият с вълци“ той не вървеше особено добре по екраните.