Към текста

Метаданни

Данни

Серия
Рейвънел (3)
Включено в книгата
Оригинално заглавие
Devil in Spring, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,1 (× 34 гласа)

Информация

Сканиране
sqnka (2017)
Корекция
asayva (2017)

Издание:

Автор: Лайза Клейпас

Заглавие: Дявол през пролетта

Преводач: Мирела Стефанова

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Ергон

Град на издателя: София

Година на издаване: 2017

Тип: роман

Националност: американска

Печатница: „Инвестпрес“ АД, София

Редактор: Сергей Райков

ISBN: 978-619-165-085-9

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/7910

История

  1. — Добавяне

Бележка на автора

Радвам се, че имах възможността да науча повече за медицината и хирургическите практики във Викторианската епоха, докато правех проучвания за тази книга, най-вече в медицински журнали, каталози за хирургически инструменти и учебници по хирургия от този период (благодаря ти, Google Books). Макар част от практиките и процедурите да са точно толкова примитивни, както си представях, викторианската медицина се оказа доста по-напреднала от очакваното. Някъде около 1865 г. сър Джоузеф Листър преобразява хирургията със своите методи за антисептична хирургия и става баща на модерната медицина. Постиженията в анестезията позволяват на хирурзите да извършват деликатни и сложни процедури, като онази, описана в книгата, която дотогава не е била постижима. Лекарите са можели да използват микроскопи с мощни лещи и да прилагат натрупаните си знания по химия за поставянето на точни диагнози и лечението на болести като анемията на Хелън.

Героинята ми Пандора е израз на почитта ми към реалната дизайнерка на настолни игри Елизабет Маги, която е проектирала няколко игри, включително една, наречена „Земевладелец“; през 1906 г. Чарлс Дароу продал своята версия на същата игра на братята Паркър и я озаглавил „Монопол“. Десетилетия наред единствено той е бил считан за неин създател, но тя никога е нямало да съществува без първоначалната й изобретателка Елизабет Маги.

Опитах се да предам всичката информация за Закона за собствеността на британските жени от 1877 г. колкото се може по-точно. Идеята омъжена жена да притежава имот или отделна правна идентичност от съпруга си, е била отхвърляна от обществото и правителството болезнено дълго време. Поредицата Постановления за собствеността на омъжените жени от 1870, 1882 и 1884 г. постепенно позволили на жените да разполагат със собствени пари и имоти, вместо те автоматично да преминават у съпрузите им.

Истина е, както твърди Пандора, че кралица Виктория се противопоставяла на суфражетките. Тя пише през 1870 г.: „Изключително съм разтревожена от всички, които говорят или пишат в подкрепа на тази безумна, порочна глупост, наречена «Права на жените», с всичките съпътстващи я ужаси, като забравят всякакво усещане за женствени чувства или благоприличие. Феминистките трябва да бъдат хубаво нашибани с камшик. Ако жените се лишат от женствеността си, като се определят за равни на мъжете, те ще се превърнат в най-омразните дивашки и отвратителни същества и със сигурност ще изчезнат от лицето на земята без мъжка защита“.

След като прочетох толкова много за невероятната безизходица и страдания на нашите сестри от не чак толкова далечното минало, аз ценя по-силно от всякога правата, за които са се борили — и са спечелили. Никога не подценявайте стойността си, скъпи мои приятелки. Вашето мнение и гласовете ви са важни! Искрите, които криете у себе си, ще осигурят светлина за бъдещите поколения точно както онези чудесни жени са направили за нас.

 

 

Любимият бланкманж на Пандора

Признание: от години чета исторически романси, без да знам какво е бланкманж. Сега вече знам и споделям своето спечелено с много усилия (добре де, отне ми десет минути) познание с вас.

Бланкманжът, класическата викторианска храна, френска дума, която означава нещо бяло за ядене, всъщност е много вкусен. Изумително изтънчен, лек, наподобяващ пудинг десерт, но не можете да го наречете пудинг, защото не се прави с яйца.

Прегледах десетки рецепти от онзи период и с дъщеря ми изпробвахме две, които решихме, че ще се получат най-добре. Можете да си направите бланкманж с желатин или царевично брашно, но ние предпочетохме царевичното, което е по-меко. Освен това използвайте пълномаслено мляко или поне го смесете наполовина с обезмаслено, защото бланкманж без каймак е безсмислен, както е безсмислен и омлетът без жълтъци.

Съставки:

2 чаши мляко

1/2 чаша захар

1/2 чаша царевично брашно

1 ч.л. ванилия или бадемов екстракт (бадемовият е по-традиционен)

карамелов сироп или плодов сок (Ще ви трябват още четири чаени чаши, малки купички или от онези силиконови форми за кексчета)

Начин на приготвяне:

1. Излейте 1 чаша мляко в малка тенджерка и го загрявайте, докато по ръбовете се появят малки мехурчета.

2. В отделна купа смесете останалото мляко, царевичното брашно и захарта, и разбивайте до получаване на гладка смес.

3. Излейте съдържанието на купата в тенджерката. Не спирайте да разбърквате, защото сместа ще загори на дъното и бланкманжьт ви вече няма да е бял.

4. Когато сместа започне да ври (с големи мехури) продължете да бъркате още 20 секунди, след което свалете от огъня. Излейте я в четирите чаени чашки или купички, или в силиконовата форма.

5. Изстудявайте в хладилника поне 6 часа и поднесете поръсен със сок. (Ако сте използвали силиконовите формички, прехвърлете симпатичните малки бланкманжчета в чинийки.)

6. Хапнете си вкуснотията с романтична книга в ръка. Съпругът ми Грег изяде четири такива едно след друго, защото са изключително леки, и предлага на всички с по-сериозен апетит да си приготвят малко бисквитки отстрани.

Край