Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Genesis Secret, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Христо Димитров, 2009 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,3 (× 28 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, корекция и форматиране
- Еми (2016)
Издание:
Том Нокс
Тайната на сътворението
Редактор: Невена Дишлиева-Кръстева
Коректор: Станка Митрополитска
Художник на корицата: Виктор Паунов
ИК „Прозорец“ ЕООД
Печат Инвестпрес АД
ISBN 978-954-733-636-0
История
- — Добавяне
15
На връщане към града Кристин караше по-бързо от обикновено. В покрайнините, където прашните талази вятър откъм пустинята се удряха в панелните блокове, видяха малко крайпътно кафене с пластмасови масички, изнесени на тротоара. Край тях седяха шофьори на камиони и пиеха бира с виновно изражение на лицата.
— По бира? — предложи Роб.
— Добра идея — съгласи се Кристин, след като хвърли поглед към заведението.
Отби вдясно и паркира. Шофьорите я изгледаха, докато слизаше от колата и се провираше между столовете към една свободна маса.
Вечерта беше топла. Около голите крушки, окачени край кафенето, се въртяха насекоми и мухи. Роб поръча два ефеса и се заговори с Кристин за Гьобекли. По пътя минаваха големи камиони, понесли товари към Дамаск, Рияд или Бейрут. Грохотът им прекъсваше разговорите, фаровете заслепяваха хората, а лампите на кафенето се клатеха и примигваха. Кристин прехвърли няколко страници от бележника. Беше погълната в заниманието си, едва ли не трескава. Роб отпи глътка топла бира от надрасканата чаша и я остави да чете.
Тя разлистваше напред-назад, но изглеждаше недоволна. Накрая хвърли тефтера на масата и въздъхна.
— Не знам… Пълна бъркотия е…
— Какво? — Роб остави бирата си.
— Абсолютен хаос — изпухтя Кристин. — А това е странно, защото Франц не беше разхвърлян. Беше педантичен. Викаше му „тевтонска ефективност“. Беше взискателен и точен. Винаги. Винаги… беше…
Кафявите й вежди се свъсиха за секунда. Тя се пресегна решително за бирата, отпи дълбока глътка и подаде бележника на Роб.
— Виж сам.
Роб погледна първите страници.
— На мен ми изглежда добре.
— Ето — посочи тя. — Да, започва много прегледно. Това са диаграми на разкопките, микролитите са отбелязани… Но тук… погледни…
Роб отгърна още няколко страници, докато тя не го спря.
— Виждаш ли, ето от тук всичко се разбърква. Почеркът става на драсканици, а скиците и малките завъртулки са… хаотични. А тези числа тук какви са?
Роб се вгледа в написаното. Почти всичко беше на немски. Отначало почеркът беше четлив, но към края ставаше трудноразбираем. На последната страница имаше списък с числа и един ред за някоя си Ора Келер. Роб се сети, че някога познаваше момиче на име Ора. Еврейка. Коя ли е тази Ора Келер? Той запита Кристин, но тя просто сви рамене. Попита я и за числата, но тя повтори същия жест, този път още по-изразително. Роб забеляза нахвърляна рисунка — скица на поле с дървета.
Журналистът върна бележника на Кристин.
— Какво пише вътре? Не разбирам много немски.
— Повечето не се чете. — Кристин отгърна тефтера към края. — Но тук става дума за пшеница. И за река, която се разлива в няколко реки. Ето, виж.
— Пшеница? Но защо?
— Един господ знае. А тази скица прилича на карта. Така си мисля. С планини или поне така пише. Пише „планини“ с въпросителен знак накрая. Има и реки, но може и да са пътища. Пълна бъркотия.
Роб допи бирата си и махна към бармана за още две. Още един сребрист камион прогърмя по пътя към Дамаск. Небето над Шанлъурфа беше оранжево-черно и мръсно.
— А тревата?
— Да — кимна Кристин, — това е необичайно. Защо му е било да я пази?
— Смяташ ли, че е бил уплашен? Може би бележките са така объркани заради това?
— Възможно е. Нали си спомняш Пулса Динура.
— Едва ли ще мога да я забравя — потръпна Роб. — Мислиш ли, че е знаел за това?
Кристин бръкна в чашата си и извади една мушица от пяната.
— Да, мисля, че е знаел. — Тя погледна Роб право в очите. — Сигурно е чул напева под прозореца си, а Франц беше експерт по религиите в Месопотамия, по демоните и проклятията. Това беше една от специалностите му.
— Значи е бил наясно, че е в опасност?
— Най-вероятно. А това може би обяснява хаоса в записките му. Бил е ужасен. Но въпреки това… — Кристин задържа бележника затворен в шепата си, сякаш преценяваше колко тежи. — Това е делото на цял един живот…
Тъгата й буквално разчувства Роб.
— Това място е ужасно. — Археоложката остави тефтера настрани. — Все ми е тая, че сервират бира. Може ли да си тръгваме?
— С удоволствие.
Пуснаха по няколко монети в чинийките, качиха се в ленд ровъра и тръгнаха към града.
— Не вярвам причината да е само в страха — каза след малко Кристин. — Просто не се връзва.
Тя завъртя волана, за да заобиколи колоездач — старец в арабски дрехи. Пред него, настанило се напречно на рамката на велосипеда, седеше смугло момченце. То махна към ленд ровъра и се усмихна на светлокожата жена.
Роб забеляза, че Кристин минава по странични улички и избягва главните артерии по обичайния маршрут към центъра на града.
— Франц беше безпрекословно отдаден на работата си — изплю камъчето тя. — Не мисля, че едно проклятие би го извадило от равновесие. Нищо не може да го разстрои чак толкова.
— За какво става дума тогава? — запита Роб.
Вече бяха в по-новите квартали на града, които имаха почти европейски вид с хубавите си, чистички жилищни блокове. По улиците се разхождаха жени, като не всички бяха с фереджета или забрадени. Роб забеляза ярко осветен супермаркет с реклами на сирене на немски и турски. До него беше вратата на интернет кафе, пълно със светещи монитори, а срещу тях се очертаваха приведени тъмни силуети.
— Според мен той е имал някаква теория. Често се увличаше по теории.
— Забелязах.
Кристин се усмихна, без да откъсва поглед от пътя.
— Мисля, че е имал теория за Гьобекли. Тези записки за мен означават точно това.
— Теория за какво?
— Примерно защо мястото е било заринато. В крайна сметка голямата загадка се крие точно в това. Ако Франц е смятал, че има обяснение, това би го развълнувало силно.
Роб не беше удовлетворен от отговора.
— Защо тогава просто не я е записал или не е казал някому?
— Добър въпрос — съгласи се Кристин.
Тя спря двигателя и извади ключа.
— Много добър въпрос. Да видим дали можем да намерим отговора. Хайде.
— Къде ще ходим?
— Тук живее един приятел. Той може и да успее да ти помогне.
Бяха паркирали пред нов жилищен комплекс с голям пурпурночервен билборд на „Тюркю Кола“ на фасадата. Кристин изкачи стълбите на бегом и натисна бутона на един от звънците. Почакаха малко, след това интеркомът изжужа и вратата се отвори. Взеха асансьора и без да говорят, се качиха на десетия етаж.
Когато стъпиха в коридора, вратата на апартамента вече беше полуотворена. Роб последва Кристин, надникна в апартамента и едва се удържа да не отскочи назад. Току зад вратата стоеше Иван, палеоботаникът, с когото се бяха запознали на партито у Франц. Беше се свил зад вратата и надничаше крадешком.
Домакинът кимна учтиво, но изражението му си остана неприветливо и едва ли не подозрително. Руснакът ги въведе в основната стая на апартамента си. Обзавеждането беше аскетично — маса, бюро, няколко картини и купчини книги. На бюрото беше поставен лаптоп, а скрийнсейвърът беше снимка на мегалитите на Гьобекли Тепе. На единствената полица стоеше красива каменна скулптурка, наподобяваща демоните от Месопотамия. Роб се улови, че се чуди дали Иван не я е откраднал.
Тримата седнаха, без да проронят и дума. Иван не предложи нито чай, нито вода, просто се настани срещу тях и се вторачи в Кристин.
— Да? — каза тежко той.
Тя извади бележника и го остави на масата. Иван го погледна и вдигна глава към Кристин. Младото му славянско лице беше като маска на безизразността, сякаш умишлено потискаше емоциите си. Или просто беше свикнал да го прави.
Кристин бръкна в джоба си, извади стръкчето трева и много внимателно го положи върху корицата на тефтера. Роб не откъсваше поглед от лицето на Иван от мига, в който прекрачиха прага на жилището му. Не знаеше какво ще види, но имаше чувството, че реакцията на Иван ще му даде ключа.
Палеоботаникът трепна едва доловимо, щом видя растението.
— Хей! Моля! Какво става? — Роб вече не можеше да издържа тишината. — Какво има?
Кристин го погледна, сякаш се опитваше да му внуши да прояви търпение. Но Роб нямаше никакво намерение да си кротува, просто искаше да разбере какво става. В крайна сметка за какво дойдоха тук посред нощ? Само за да седят край масата, да мълчат и да се взират в някакво стръкче трева?
— Дива пшеница — каза най-накрая Иван.
— Това е, нали? — усмихна се Кристин. — Дива пшеница. Да.
— Това ли искаше да ти кажа, Кристин? — поклати глава Иван.
— Ами… не бях сигурна. Ти си експертът.
— Ето, вече си сигурна. А аз съм много уморен.
Кристин взе стръкчето пшеница.
— Благодаря ти, Иване.
— Няма за какво. — Руснакът вече се беше изправил. — Довиждане.
Иван ги изпрати до вратата, а на прага се спря и се огледа набързо вляво и вдясно по коридора, сякаш очакваше да види някого, когото не искаше да среща. След това тръшна вратата.
— Е, на това му викам истински приятел — отбеляза Роб.
— Нали разбрахме това, за което дойдохме.
Повикаха асансьора и се спуснаха надолу. Роб започваше да се дразни от цялата тази мистерия.
— Добре — започна той, след като излязоха на улицата и вдъхнаха от наситения с изгорели газове въздух, — Кристин, кажи ми. Дива пшеница. Какво, по дяволите, става?
— Това е най-старата форма на пшеница в света. Протопшеницата. Първичната пшеница. От нея започва мюслито в чинията ти, ако така ще ти стане по-ясно — отряза го тя, без да го погледне.
— И?
— Расте само тук и е от ключово значение за прехода към земеделие, когато човекът е започнал да се занимава с обработване на посеви.
— И?
Кристин се извърна рязко към него, а кафявите й очи проблясваха.
— Франц е мислел, че това е следа, сигурна съм. И по тази причина и аз смятам, че е следа.
— Следа към какво?
— Може да ни разкрие защо са заровили и погребали храма.
— Е, как може едно стръкче трева да ни каже такова нещо?
— Ще говорим за това по-късно. Хайде, тръгваме. Нали видя как Иван затвори вратата? Бързо, давай!
— Мислиш… че някой ни следи?
— Не, по-скоро ни наблюдават. Не знам, може и да е просто параноя.
Роб се сети за Франц, за набучения на кол Франц, и бързо скочи в колата.