Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Twenty Guiding Principles of Karate, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Разни
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,7 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
baypetko (2014)

Издание

Гичин Фунакоши. Двайсетте ръководни принципа на карате

Духовното завещание на майстора

Японска. Първо издание

Коректор: Людмила Петрова

Компютърна обработка: Емил Трайков

Оформление на корицата: Емил Трайков

 

Дадена за печат: февруари 2006

Излязла от печат: февруари 2006

Предпечат и печат: Изток — Запад

ISBN-10: 945-321-210-4

ISBN-13: 978-954-321-210-1

История

  1. — Добавяне

1

Не забравяй, че карате-до започва и завършва с рей

Ведно с джудо и кендо, карате-до е характерно японско бойно изкуство. И както е при сродните му бойни изкуства, карате-до трябва да започва тъй, както следва и да завърши — с рей.

Рей често е дефинирано като „почит, уважение, зачитане“, но всъщност означава много повече. Рей обхваща както уважителното отношение към другите, така и самоуважението. Когато тези, които почитат себе си, пренесат това чувство на почит — т.е. уважение — към други, тяхното действие не е нищо друго освен израз на рей.

Казва се, че „без рей настъпва хаос“, както и че „разликата между хората и животните се състои в рей“. Бойни методи, на които липсва рей, не са бойни изкуства, а просто достойно за презрение насилие. Физическа мощ без рей не е нищо повече от груба сила, а ползата от нея за хората е нищо и никаква.

Трябва да се отбележи, че макар държанието на някой да е изрядно, без искрено и почтително сърце той не притежава искрено рей. Истинското рей е външен израз на едно почтително сърце.

Всички бойни изкуства започват и завършват с рей. Ако не се практикуват с чувство на почит и уважение, те са просто форми на насилие. По тази причина бойните изкуства трябва да отстояват рей от началото до края.