Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Twenty Guiding Principles of Karate, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Разни
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
4,7 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране, корекция и форматиране
baypetko (2014)

Издание

Гичин Фунакоши. Двайсетте ръководни принципа на карате

Духовното завещание на майстора

Японска. Първо издание

Коректор: Людмила Петрова

Компютърна обработка: Емил Трайков

Оформление на корицата: Емил Трайков

 

Дадена за печат: февруари 2006

Излязла от печат: февруари 2006

Предпечат и печат: Изток — Запад

ISBN-10: 945-321-210-4

ISBN-13: 978-954-321-210-1

История

  1. — Добавяне

12

Не мисли за победа. По-скоро мисли как да не загубиш

Този дванайсети принцип се отнася до нашето всекидневно мислене; тринайсетият и четиринайсетият принцип се занимават с психическата готовност в критична бойна ситуация.

„Да знаеш само как да печелиш и да не знаеш как да загубиш е в разрез със собствените ти интереси“ е една от последните максими, изречени от шьогуна Токугава Иеясу преди неговата смърт. Настройване, което отчита само победата, неизбежно подхранва прекален оптимизъм и води до нетърпение и раздразнителност. Практикуващите, които мислят само за победа, губят смирението си. Те започват да пренебрегват или да не зачитат хората около тях — настройка, която може да им създаде много врагове.

Най-добре е да се възприеме следната нагласа: въз основа на нашата истинска сила и непоколебимо убеждение ние сме твърдо решени да не загубим от който и да било противник; при това с едно меко, благо държание се опитваме максимално да избягваме търкания с другите.

Следвайте пословицата: „Когато е разгневен, той може да накара дори свиреп звяр да се свие от страх, но когато се усмихва, дори малките дечица се втурват към него.“ Самураят с фалшива смелост е твърд отвън и мек отвътре; истински смелият човек е мек отвън и твърд отвътре.

Карате-до винаги е разглеждано като бойното изкуство на джентълмените. Всекидневната мисловна нагласа на практикуващия карате-до трябва да е насочена към това да бъде външно благ и деликатен, но вътрешно силен.

Принципът на съсредоточаването върху това да не загубиш има допирни точки със следния пасаж от Сундзъ:

Стратегията при командване на войски а състои в това да не разчиташ, че врагът няма да дойде, а по-скоро да се осланяш на собствените способности да го изчакаш и срещнеш, щом дойде; да не разчиташ, че врагът няма да нападне, но да се поставиш тъй, че той да бъде в невъзможност да те атакува.

Накратко, горният пасаж ни предупреждава винаги да бъдем подготвени — съвет с широко приложение към много страни от всекидневния ни живот.

Сундзъ,

„Деветте изменения“, За военното изкуство