Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Алмаз — камень хрупкий, 1973 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Вихра Гочева, 1982 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 6 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Рустем Валаев. Легенди за скъпоценните камъни
ИК „Наука и изкуство“, София, 1982
Съветска-украинска. Първо издание
Редактор: Руселена Георгиева
Художествен редактор: Лили Радева
Технически редактор: Василка Стефанова
Художник: Симеон Кръстев
Коректор: Стефка Николова
История
- — Добавяне
III. Главата, в която се говори за изпращането на най-големия диамант „Хиндинур“ в Делхи и за разбойниците, които нападнали кервана
В същия този ден, когато двамата конници препуснали обратно по пътя, водещ към крепостта, пред главните врати се приближил старец с тояжка и помолил началника на стражата да доложи на вожда на раджпутите, че верен и предан на раджата човек иска да говори с него по някаква важна работа.
Рана Ратан Сингх приел стареца в мраморния си дворец и като научил за лошите намерения на делхийския император, събрал старейшините си.
Повечето мъдреци се изказали против воденето на каквито и да е преговори с делхийския владетел, а изпращането на данък на Ала уд-дин Кхилджи сметнали като нещо унизително за раджпутите и цялата Раджпутана.
Тогава най-мъдрият от мъдреците Харнби станал и тихо казал:
— Искаш ли да усмириш зло куче, хвърли му кокал — така гласи една арабска поговорка. Предлагам да изпратим като подарък на Ала уд-дин Кхилджи онзи голям диамант „Хиндинур“, за който е надушил, и дано камъкът му преседне в гърлото.
Рана Ратан Сингх се съгласил с мъдрия съвет на Харнби и решил да изпрати в Делхи скъпоценния камък с верния си началник стража Венкаташвар и 9 войници, за да умилостиви Ала уд-дин. А Харнби продължил:
— Ако за едно нещо знае само един човек, това е добре, ако знаят двама — по-лошо, а ако са десет, тогава цяла Раджпутана ще научи за това и слухът ще полети над пустинята заедно с вятъра и пясъка и ще долети до ушите на разбойниците… Моля те, о, велики раджа, помисли над това, което казах.
Рана Ратан Сингх разпуснал старейшините, дълго седял край запаления светилник и като гледал в огъня, все мислел и мислел…
На сутринта стигнал до следното решение: за да не могат разбойниците в пустинята да отнемат скъпоценния камък от пратениците, трябва тайно да затворят в подземието четирима шлифовчици и да ги държат там дотогава, докато не направят от планински кристал копие на несравнимия „Хиндинур“.
След две седмици фалшивият камък бил готов и Венкаташвар с деветима конници охрана, с „Хиндинур“ и фалшивото копие тръгнали на път през безводната пустиня, като водели със себе си само две натоварени с храна и коприна камили.
На третия ден керванът бил нападнат от разбойници и главатарят им поискал от Венкаташвар скъпоценния камък.
— Какъв камък? — с престорено учудване попитал Венкаташвар. — Ти си чуден човек. Ако ми беше поискал три вързопа с най-хубава кашмирска коприна, щях да ти кажа — вземи ги, те са натоварени на втората камила. Но ти искаш нещо, което нямам.
— Лъжеш, чакал такъв! — извикал разбойникът и приковал с копието си крака на Венкаташвар към земята. С престорена мъка Венкаташвар извадил от устата си шлифован камък и го подал на главатаря.
Разбойникът го разгледал внимателно, близнал го и казал:
— Много е студен, за да бъде елмаз и ръбовете му са доста остри, докато при елмаза са полегати. Не се опитвай да ме излъжеш, ако не искаш да станеш с една глава по-нисък.
Тогава началникът на стражата разбрал, че някой от дворцовите слуги го е предал заедно с безценния „Хиндинур“.
Като издебнал удобен момент, началникът на стражата измъкнал копието от окървавения си крак и се нахвърлил върху главатаря на шайката. След Венкаташвар в бой се хвърлили неговите войници.
Сражението продължило само няколко минути. В неравната схватка загинали както храбрият военачалник на раджпутите, така и неговите войници. Само един от тях — Сункар — успял да избяга и да се спаси от неминуема смърт.
След пет дни, измъчен и останал съвсем без сили, той се добрал до каменните стени на Читор.
Щом влязъл в двореца, Сункар паднал на колене пред раджата и му разказал за сполетялото ги нещастие.
Рана Ратан Сингх му простил за малодушието, назначил го за началник на кервана и заповядал да донесат тялото на Венкаташвар в Читор.
Когато заповедта на раджата била изпълнена, Рана Ратан Сингх заповядал да разпорят с кинжал корема на убития от разбойниците военачалник. В стомаха на Венкаташвар намерили знаменития диамант „Хиндинур“, погълнат от него по време на схватката с разбойниците, заради който загинал заедно с осемте си храбри войници.
Рана Ратан Сингх отложил повторното изпращане на диаманта в Делхи до пролетта, когато в пустинята още не звънят звънчетата на керваните и по пясъчните дюни не бродят разбойнически шайки.
Последвалите събития обаче осуетили добрите му намерения.