100 болести, 100 рецепти (31) (Народен лечебник)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
[не е въведено; помогнете за добавянето му], ???? (Пълни авторски права)
Превод от
, ???? (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,2 (× 11 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
moosehead (2011)

Издание:

100 болести — 100 рецепти

Превод: Наталия Стоянова

Художник: Петър Рашков

Технически редактор: Олга Александрова

Редактор: Лъчезар Георгиев

Българска. Първо издание

Излязла от печат декември 1991 г. Формат 84/108/32

Печатни коли 4,50. Цена 6,00 лева. Тираж 50000

Съставители: О. Дейниненко, Л. Онищенко

Издание на списание „Глобус“, 1991

ДФ „Димитър Благоев — 2“ — София

София, 1991

История

  1. — Добавяне

Пост

Измислили са го нашите предци. Проявили са голяма мъдрост. Постът е гладуване, своеобразно прочистване на организма и възможност за отдих след прекомерната употреба на месо, мазнини, месни бульони, сладкиши.

Самата природа по време на умереното гладуване, когато се консумират много плодове, зеленчуци, каши, а олиото замества мазнините от животински произход, прочиства организма от вредните ненужни вещества и го подмладява. Много е полезно и за болните, и за здравите, един път седмично изобщо да не се яде нищо, а само да се пият сокове, билкови отвари или да се ядат ябълки. Задължително използвайте лятото за пречистване на организма, за почивка на всичките му органи. Нека в менюто ви има зеле, краставици, лук, печени картофи, елдови и пшеничени каши, олио. Откажете се напълно от захарта, брашното, бонбоните, пикантните подправки, пърженото, пушеното, животинските мазнини, алкохола, силния чай.

Много хора се подлагат на млечна диета. Не смятам, че това е много правилно. Имайте предвид, че млякото никога не е било предназначено от природата за храна на възрастния човек, а е само за кърмачета. Нито едно животно, след отбиването му от майчината кърма, никога не я ползва отново. Освен, може би, котката и кучето, които, между другото, ние самите сме ги научили да пият мляко. Прясното мляко често вреди и на жлъчния мехур, и на черния дроб, и на подстомашната жлеза, и на стомаха. Затова много по-полезни са зеленчуковите и соковите диети, кашите. А млякото, ако имате към него големи предпочитания, по-добре е да го консумирате във вид на млечнокисели продукти.