За Бог да прости от Чудомир
Прав е бил учителя Обесников… Но днес са други нравите…
Моята борба от Адолф Хитлер
Хитлер не е натрапвал на никой друг европейски народ превъзходството на германската/арийската раса.
Гордост и предразсъдъци от Джейн Остин
Героите на Джейн Остин са твърде умни и пресметливи,за да се влюбят истински. Така че феновете на Остин къде виждат любов и романтика в книгите и — не знам!
Жангада от Жул Верн
От всички романи на Жул Верн,този най-силно ме разтърси!
Рубльовка от Валерий Панюшкин
Прочетете „Увод от автора“ и ще видите,че самият Панюшкин казва,че между руският и другите световни елити има огромни разлики.
Среднощен експрес от Били Хейс, Уилям Хофър
В турските затвори през 70-те години не е било кой знае колко по-различно в сравнение с американските затвори. А пък с комунистическите затвори в България — да не говорим…
Вечният градинар от Джон льо Каре
Той самият Джон льо Каре го е казал:
„Да гледаш как книгата ти се превръща във филм е като да видиш как волът ти става на кубчета бульон.“
В света на бройлерите от Васил Цонев
Комунистическа България не е пращала войници в окупираният от СССР Афганистан.
Братя Карамазови от Фьодор Достоевски
Не Ви разбирам?! Свободата е да НЕ чувстваш новите окови. Което нечувстване те прави щастлив. Вярно,за кратко време…
Черният обелиск от Ерих Мария Ремарк
Не хокам Ремарк. Само посочвам фактът,че в ужасната (според пропагандата на Съюзниците) нацистка Германия,германците са имали СВОБОДАТА да емигрират или просто да се преместят да живеят в друга страна.
Човекът във високия замък от Филип К. Дик
Колега Пеков,
нацистите са вярвали в съществуването на Бог и алтернативката как те „изяждат“ Бог е фикция,тоест нещо напълно изсмукано от пръстите! Все пак когато предлагаме алтернатива,в нея трябва да има и някакви реалности.
Второ,не разбрах в какво се изразява комплексът за вина у евреите?
И трето,как успявате така категорично да различите Добро от Зло?
Българи от Чудомир
И все пак е смешен разказа…
Апокалипсис I от Уолтър Милър
„Религиите умират,когато се докаже правотата им. Науката е списък с мъртви религии.“ — Оскар Уайлд
Кукла на верига от Алистър Маклейн
Въпреки че е криминална,тази книга ще си остане класика.
Нощна работа от Ъруин Шоу
Този роман на Шоу е хиляди пъти по-четивен и интересен от скуката „Богат,беден“! „Нощна работа“ е лек и приятен като морски бриз. Без дълбоки,философски разсъждения или залитане само в криминални сюжети. Има описателни пътувания из Европа,малко политика,малка задявка с порно-филм…
Мъртвите сибирски полета от Виктор фон Фалк
Като оставим настрана Бакунин, ако в романа историческите факти са достоверни, значи той е исторически все пак. Факти и истини са две различни неща…
Укротяване на опърничавата от Уилям Шекспир
Някои мъже,които погледнати отстрани изглеждат сякаш са „под чехъл“,в действителност е точно обратното.
Хамлет от Уилям Шекспир
По времето на Шекспир (Ренесанса) са били много силни суеверията. Имало е даже „наука“ за тях — демонология. Според тази „наука“ призраци на покойници се явявали пред живи хора главно с четири задачи:
— да разкрият скрити съкровища.
— да ги предупредят за гибел, която заплашва техни близки
— да им разкрият волята на покойника.
— да им разкрият престъплението, на което той е станал жертва.
В пиесата тъкмо преди Хорацио да изрече четвъртата, действителна причина за появата на призрака на Хамлетовия баща, пропява петел и призракът — пак според суеверните поверия — е принуден да изчезне. Хорацио проявява голяма смелост — смятано е било за крайно опасно да се препречва път на призрак.
Може би Шекспир е решил призракът на бащата Хамлет да разкрие кой го е убил, за да вмъкне повече съспенс, както се казва днес.
Хари Потър и даровете на смъртта от Джоан Роулинг
На мен книгата за Хари Потър ми е скучна в сравнение с филмът. Няма как да е иначе защото е невъзможно да се опише с думи една магия. Трябва да се види. Например състезанието с летящите метли.
Ремарк си противоречи. От една страна казва,че не знае дали такъв „тип хора“ съществуват в други страни,но от друга твърди че такива хора в другите страни са по-малко,отколкото в Германия!
Като при всеки пацифист,така и при Ремарк не се разбира срещу какво точно е насочена критиката му?! Германецът е (може би) най-силният войник в историята,като едно от най-важните условия за това е способността за послушание и подчинение. Заповедта е закон за войника. Заповедта трябва да се изпълнява така,както компютъра го прави — натискаш клавиша и веднага получаваш желаният резултат.
Ако не знаете,да Ви кажа — границите на Германия преди Втората световна война са били отворени и ако на Ремарк нещо не му е харесвало или се е чувствал заплашен е можел спокойно да я напусне и да отиде да живее в съседна Швейцария например. Или в САЩ. Където си поиска.
Виж ако по време на самата война беше писал и разпространявал такива ПОРАЖЕНЧЕСКИ текстове,тогава наистина държавата е щяла да го съди и осъди,и прати в затвора. Може в особено тежки случаи да му издаде и смъртна присъда. Но така би постъпила всяка държава по време на война.
Читателски коментари от deaf