Читателски коментари от deaf

Под игото от Иван Вазов


Значи отхвърляте мисълта на Волтер,че изкуството е добро,когато е интересно?!

Взимам си думите назад от Виктор Суворов


Самият Суворов казва,че е извличал информация (почти) само от мемоарни книги на фронтоваци и вестниците от онова време. Само на две-три места е ползвал информация от секретните архиви,но пак самият той посочва,че е имал силно ограничен достъп до архивите. Например,не са го пускали в главният архив на Министерството на отбраната на СССР в Подолск. Искам да кажа,че и Суворов,и Солонин са се опирали на публично известни писмени материали или устни спомени. Само че през 90-те години наистина е имало „изтичане“ на информация от архивите. Но с идването на Путин на власт,кранчето беше затегнато докрай.

Взимам си думите назад от Виктор Суворов


Марк Солонин и др. са имали по-голям достъп до архивите,защото голяма част от тях са били отворени (за кратко) след рухването на СССР през 90-те години. Докато Суворов е имал силно ограничен достъп до архивите,тъй като е бил само оперативен агент в ГРУ.

Препоръчвам Ви четвъртият коментар отгоре надолу от линка:

https://forum.gong.bg/viewtopic.php?t=191554

Когато токът спря от Тихомир Димитров

deaf (28 февруари 2020 в 22:58)

Потресаващо?! Уважаема KrII, в България почти няма творец, който може да се издържа от продажбата на творбите си. Тогава какво му остава…?

Фантом от Ю Несбьо

deaf (19 февруари 2020 в 12:26)

Максимата „Всичко, което е далеч от морето, е провинция“ е валидна преди всичко във военно-стратегически смисъл.

Архипелаг ГУЛАГ от Александър Солженицин


Вижте четвъртият коментар на Siegfrieg:

https://forum.gong.bg/viewtopic.php?t=191554

Спартак от Рафаело Джованьоли

deaf (26 декември 2019 в 11:30)

https://www.trud.bg/тракиецът-спартак-бунтовник-или-реф/

На Западния фронт нищо ново от Ерих Мария Ремарк

deaf (14 ноември 2019 в 22:04)

Безсмислието на Първата световна война се е получило заради въвеждането на ново оръжие — картечницата. Картечницата е покосявала за секунди десетки атакуващи войници. На тях не им е останал друг път да се спасят от картечницата освен да се заровят дълбоко в земята, в окопи и блиндажи. Войната е станала позиционна. В стоене на едно място. Никой не е можел да победи. Всяка атака на германците или на французите и англичаните е била спирана веднага от картечницата. Това изнервящо и смазващо с безсмислието си положение на практика е продължило до края на войната. Втората световна война е коренно различна. Тя е силно мобилна заради новото оръжие — танковете, най-вече. И съответно бързо и ясно е решила кой ще бъде победител. Това е внесло смисъл в тази война.

Политически и философско-религиозни размишления от Стоян Михайловски

deaf (4 ноември 2019 в 08:58)

Цитат от Михайловски:

„…всяка ненавременна свобода е лъжесвобода…“

С тази мисъл Михайловски казва, че освобождението от „турско робство“ е било преждевременно…

Бойно поле Земя III от Л. Рон Хабърд

deaf (11 октомври 2019 в 18:55)

Има нещо такова, но пък „Мисия Земя“ на Л. Рон Хабърт пълни душата…

Няколко къси разговора с др. Георги Димитров от Елин Пелин

deaf (9 октомври 2019 в 09:00)

Ако българите наистина са вярвали в комунизма, червеният режим нямаше да затвори границите на България веднага след 09.09.1944 г.

Албатросът от Шарл Бодлер

deaf (27 септември 2019 в 13:07)

Това стихотворение е безсмъртно! Заради него прощавам на всички поети романтичните им лъжи.

Софийско жителство от Тодор Костадинов


Хората от провинцията преди „10-ти“ в тоталитарна България се стремяха да се заселят в София защото там имаше много повече информация за живота на Запад. Аз например чух за първи път песните на най-любимата ми група Marillion от един софиянец. Ако не беше той щяха да минат години преди отнякъде (откъде?) да ги чуя. А можеше и никога да не ги чуя ако не беше дошла Свободата с „10-ти“. Общо-взето само в София имаше звукозаписни студия предлагащи западна музика на частни лица. А западната музика през комунистическият режим беше може би единственото което ни крепеше нас свободолюбивите и ни вдъхваше надежда.

Иначе имам само един упрек към „Софийско жителство“ — прекалено и ненужно е многословна.

Изповедта на Дон Жуан от Карел Чапек


То и затова семействата се разпадат,понеже жените искат да са силни колкото мъжете. Но имам новина за феминистките — не може да се върви срещу Природата.

Лотарията от Хулио Кортасар


Като пубертет я прочетох заради еротичните моменти в нея. Но нито тогава, нито днес ми харесва. Някак си е суховата и на ниско битово ниво.

Мистерията в „Синия експрес“ от Агата Кристи


Съжалявам,но не се стърпях! Направете си експеримент,вземете която и да е книга на Агата Кристи за Поаро и прочетете на глас пред себе си някоя страничка от нея,най-вече диалозите. Нима не ви звучат фалшиво и бездарно?! Кой говори/пише така!!! Виж сериала за Поаро е съвсем друга торта. Сякаш е правен по друга книга,а не по тази на Кристи.

Синухе Египтянина от Мика Валтари


Цитат от Синухе,(Мика):

„…пиша единствено заради себе си…“

Не го вярвам! Плахо да попитам,творецът за кого твори ако не и заради другите?! Въобще,би ли съществувала книгата ако не бъде прочетена и „изконсумирана“ от другите хора?!

История на Първото българско царство от Стивън Рънсиман


Не е имало унищожаване на 52 болярски рода! Това е лъжа! Хвърлете око тук в Читанка на „12 мита от българската история“,главата „Митовете около християнизацията на българския народ в 864г.“ от Божидар Димитров. Оставете настрана кой и какъв е Божидар Димитров,а просто го прочетете.

Отело от Уилям Шекспир


Понеже напоследък се говори много за домашното насилие,не е лошо да се прочете отново тази творба на Шекспир.

Психология на тълпите от Густав Льобон


Цитат от Гюстав льо Бон:

„Най-ужасната катастрофа,която може да постигне един народ,е той да изгуби своята национална душа.“

За съжаление тези които отричат национализма,(патриотизма) няма да го разберат това!