Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Nefesle İyileşme, ???? (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
5 (× 3 гласа)

Информация

Сканиране
sqnka
Разпознаване и начална корекция
WizardBGR (2017)
Допълнителна корекция и форматиране
NMereva (2017)

Издание:

Автор: Мустафа Картал

Заглавие: Лечебно дишане

Преводач: Елен Кирчена

Година на превод: 2012

Език, от който е преведено: турски

Издание: първо

Издател: Сиела

Град на издателя: София

Година на издаване: 2012

Тип: ръководство

Националност: турска

Печатница: Печатна база СИЕЛА

Отговорен редактор: Наталия Петрова

Редактор: Ганка Петкова

Коректор: Стела Зидарова

ISBN: 978-954-28-1182-4

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2332

История

  1. — Добавяне

Лечебен дъх

Ободряване чрез задържане на дъха

С това упражнение започва звуковото лечение, или подаването на дъх в традицията на дихателните практики. То е ефикасно при настинка, кашлица, задушаване и други подобни симптоми. Смята се, че помага страхът да се преобразува в смелост. Чрез продължителното изпускане на дъха, прилагано от много майстори и учители, се подсилва, или по-точно се дава тласък към по-пълно и самостоятелно вдишване. Упражнението е превъзходно за желаещите да дишат естествено и за хора, проумели, че естественото дишане зависи най-вече от самите нас.

Седнете с изправен гръб или застанете прав. Полека и естествено поемете дъх през носа. После го изпуснете през устата, издавайки звука „сссс“. Продължете да издишвате по този начин, докато усетите, че остават 10% от дъха ви. Приключете издишването през носа и изчакайте да се появи естественото желание да вдишвате отново, но внимавайте това да става през носа.

Издишвайте бавно и равномерно, вслушвайки се в звука „сссс“. Постарайте се по време на издишването звукът да звучи равномерно. Следете вдишването и издишването със звук да се осъществява естествено. Издишвайте през устата, позволете на вдишването да се осъществява естествено и отново издишайте звучно.

След като постигнете постоянно и равномерно звучене, повторете цикъла още няколко пъти. Когато привикнете с тази техника, преминете към следващия етап. Докато издишвате звучно, използвайте силата на волята, за да изхвърлите мислите, чувствата и настроенията, които сякаш ви разделят от самите вас. Изпълнявайте упражнението ежедневно няколко пъти най-много по 5 минути.

Вдъхването на лечебен дъх е древна даоистка дихателна практика, при която се използват определени звуци при изпускане на дъха, за да се създаде връзка с телесните органи и така да се стигне до лечението им и негативните чувства, свързани с тях, да се превърнат в позитивни. Даоисткият лечител Мантак Чиа е нарекъл тези упражнения Лечебен звук. Според даоисткото схващане не става дума само да се отърсим от негативни чувства и да придобием позитивни, а по-скоро да ги балансираме и да предотвратим прекомерно стресовото и превъзбудено състояние на органите. Даоистите вярват, че прекъсването на енергийния поток поради неуравновесени чувства и стресирани органи води до много проблеми във възприятията и начина ни на живот.

Описание на звуците

Практиката с Шест лечебни звука е свързана с главните органи и техните енергийни канали. Отделно те са свързани и с различни цветове. В упражнението може да ползвате и звуците, и цветовете.

Бели дробове и черва: Първият звук, съскащото сссс, има връзка с носа и въздейства върху белите дробове и червата. Смята се, че помага при физически оплаквания, като простуда, кашлица и задушаване, както и при преобразуване на енергията на чувствата печал и мъка в смелост. С този звук се свързва белият цвят.

Бъбреци и пикочен мехур: Вторият звук, хууу (произнася се все едно духате свещ) въздейства върху бъбреците и пикочния мехур и е свързан с ушите. Смята се, че помага за повишаване на общата жизнена енергия и при уплах, световъртеж и полова немощ; превръща енергията на страха в енергия на учтивост. На този звук съответства тъмносиньото.

Черен дроб и жлъчка: Третият звук, шшшш, който използваме, за да накараме някой да замълчи, въздейства върху черния дроб и жлъчната торбичка и е свързан с очите. Смята се, че помага при очни заболявания, анорексия (намаляване или липса на апетит), вертиго (загуба на равновесие и временна загуба на подвижност, съпроводена с причерняване пред очите и световъртеж); преобразува енергиите на страха и завистта в енергия на милосърдието. Неговият цвят е зелен.

Сърце и тънки черва: Четвъртият звук, хаооув, въздейства върху сърцето и тънките черва и се свързва с езика. Смята се, че помага при сърдечни оплаквания, безсъние, язви на езика и нощно изпотяване; преобразува енергиите на омразата, високомерието и нетърпението в енергии на обичта, състраданието и търпението. За него отговаря червеният цвят.

Далак, стомах и панкреас: Петият звук, дълбокото и гърлено хууу, въздейства върху далака, стомаха и панкреаса и се свързва с устата. Смята се, че помага при храносмилателни проблеми, афти в устата, мускулна слабост и нередовен цикъл; преобразува енергиите на тревогата и безпокойството в енергии на безпристрастност и уравновесеност. За него отговаря златисто жълтото.

Корем и крака: Шестият звук, хиии (през зъби), въздейства върху три затоплящи зони: от краката до коремната област, от коремната област до горната част на диафрагмата и от диафрагмата до върха на главата. С него не се свързват определени чувства. Смята се, че помага при болки в гърлото, подуване на корема и безсъние; същевременно балансира потока на общата енергия в тялото. Няма съответстващ цвят.

Упражнения с Шестте лекуващи звука

За да се постигне добро общо състояние на всички органи и баланс на енергията в тялото, е препоръчително изброените по-горе Шест лечебни звука и звукови техники да се практикуват ежедневно. Всеки звук се произнася поне 3 пъти. Докато се произнася, вдишването става през носа, а издишването — много бавно през устата. Ако имате проблем с определен орган или чувство, поработете по-дълго със звука, отговарящ за този орган. Може да го повтаряте неограничено. Преди да преминете към друг звук, не забравяйте да починете с няколко вдишвания.

Тези звуци могат да се използват и за други цели. Както направихме преди със звука за белите дробове, като удължите времетраенето за издишване, ще координирате действието на диафрагмата с другите дихателни мускули и ще повишите силата и гъвкавостта им. Белодробният и чернодробният звук са особено ефикасни в това отношение.

Привличане на чиста енергия и изхвърляне на токсини

За това упражнение е подходяща всякаква стойка. Целта е да усетите как, произнасяйки през цялото време съответния звук, върху който и орган да действате, при първата фаза — докато поемате дъх — към него директно отива свежа и чиста енергия, а всички зони се отварят и разширяват; при втората фаза — докато издишвате — всички токсини или излишна топлина се изхвърлят от тялото ви, а всички зони се затварят и свиват. Ако обичате да фантазирате, представете си, че с всеки дъх приемате навътре цвета, свързан с определения звук и при издишване с този звук заедно с дъха тялото ви изхвърля тъмния, мрачен, сивкав цвят. Друг начин е да усетите, че поемате непознатото с дъх и пак с него изхвърляте познатото.

За да подпомогнете свързването с различните органи, разтърквайте ръце до затоплянето им. Положете ги със съответния звук върху органа, по който ще действате, и ги дръжте така, докато вдишвате и издишвате. Насочете вниманието си към вътрешността и периферията на органа.

Последователност при работа с органите

Когато работите с белите дробове, поставете дясната ръка върху десния дроб или върху дясната част на гърдите, а лявата — върху левия. За бъбреците поставете дланите в средата на гърба така, че средните пръсти да се допират. За черния дроб сложете дланите в долната част на предната дясна страна на гръдния кош. За сърцето сложете дланите малко по-наляво от средата на гръдния кош. За далака/стомаха сложете дланите в долната предна лява страна на гръдния кош.

При звуците вдигайте ръце по време на вдишване точно над главата. Ако седите или сте прав, дланите да сочат земята, а пръстите да са насочени един срещу друг. Ако лежите по гръб, дланите да са обърнати към отсрещната стена. Ако седите, опрете крака в земята и максимално ги опънете напред. Ако лежите по гръб, опънете краката удобно.

Докато издишвате, издавайки звук, бавно спуснете ръцете надолу, за да изхвърлите токсините или излишната топлина. Когато ръцете стигнат хълбоците, обърнете дланите към тялото и пръстите към краката; когато завършвате с издишването, продължете движението, докато ръцете ви се отпуснат напълно. Почувствайте как токсините и топлината сякаш напускат тялото ви през пръстите на ръцете и краката.

Използвайки който и да е звук допълнително към издишването, пробвайте и беззвучно издишване, но трябва да се съсредоточите в трептенията на звука вътре в органа. Ако сте сред хора, може да произнасяте звуците наум, без да движите ръцете. Достатъчно е да сте сигурни, че с вътрешното си внимание ще почувствате органа, свързан със съответния звук.

По което и да е време на деня и нощта да произнасяте Шестте лечебни звука, ползата от тях е несъмнена, но като лечебна практика е препоръчително това да става предимно сутрин при ставане от леглото или вечер непосредствено преди сън. И още: между упражнението и храненето трябва да има поне половин час интервал. След като изпълните цялото упражнение, изчакайте няколко минути, за да възприемете промените в дишането и в усещанията като цяло.

Упражнение за спешно намаляване на стрес и кръвно налягане

Смята се, че това упражнение — едно от най-важните в Пранаяма техниките — помага временно да се намали стресът и кръвното налягане.

Поради високите нива на стрес, тревоги и страхове в ежедневието повечето от нас сдържат дъха си. С времето това обикновено оказва негативно въздействие върху работоспособността на диафрагмата, която се движи равномерно и свободно, в синхрон в зоната си на действие.

Изпълнението на това упражнение, което приспособих за себе си, е твърде лесно. Бройте до 4, вдишвайте през носа; задръжте дъха, докато преброите до 7; броейки до 8, издишайте пак през носа. Докато издишвате, дръжте върха на езика на границата между горните зъби и небцето и изпускайте дъх, сякаш духате свещ. Оставете вдишването да дойде естествено. Не го насилвайте.

През първите няколко седмици започнете с 4 пълни кръга (по едно вдишване и едно издишване). Ако желаете, през следващите седмици увеличете кръговете до осем. Дневно можете да правите по два кръга.

Докато изпълнявате упражнението, се старайте да броите равномерно по време на вдишване, задържане и издишване. Може да използвате ударите на сърцето (ако ги долавяте), часовник или само да броите равномерно. Не се насилвайте. Пазете възможно най-спокойни устата, езика, гърдите, гърба и корема. Не забравяйте, че това е много силно упражнение за дихателен контрол. Като изключим внезапна необходимост от това да го приложите, за да свалите кръвното си налягане, не го правете повече от няколко пъти дневно.

Край