Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Hammer of God, 1993 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Цвета Георгиева, 1993 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,1 (× 18 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Артър Кларк. Чукът на Бога
Английска. Първо издание
Преводач Цвета Георгиева
Редактор Каталина Събева
Коректор Надя Димитрова
Формат 84/108/32
Печ. коли 17
Издателство „Алекс Принт“
Предпечатна подготовка „МикроЕксперт“ — Варна
Всички права за българското издание са запазени за издателство „Алекс Принт“
ISBN 954-8261-12-Х
c/o NIKA Sofia
История
- — Добавяне
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
Ръкописът на този роман бе изпратен на моите литературни агенти в САЩ и Великобритания на 2 декември 1992 година. На 8 декември наскоро откритият астероид Тутатис се приближи в най-близката точка на орбитата си до Земята — някакви си три милиона километра. Астрономите от лабораторията за реактивно задвижване използваха възможността да сканират повърхността му с новата радарна система, разположена в станцията на НАСА в пустинята Мохави. Те установиха, че Тутатис е съставен от две силно надупчени от кратери тела, между три и четири километра в диаметър, които се въртят едно около друго, почти докосвайки се. Радарът показва небесно тяло, което силно напомня на Кали след разцепването й.
Това е първият открит двоен астероид. Радарът показва, също така, че астероидът Аполо 4769 (Кас-талия), споменат в глава 45, има фъстъковидна форма; и най-вероятно, както предполагах самият аз, е „контактен двойник“.
Последните новини за кометата Суифт-Татъл (от 1 януари 1993 година), които ми предаде Дънкан Стийл, гласят, че по-точното определяне орбитата на кометата показва, извънредно намалена вероятност от сблъсък със Земята през 2126 година; очаква се тя да пропусне Земята с петнайсет дни. Но последната линия в романа още не е изчерпана докрай, а и д-р Стийл добавя черногледо, че „отломките от кометата, както се е случвало неколкократно, все пак може да представляват опасност. Как си представяте по хиляда Тунгуски метеорита на ден?“