Метаданни
Данни
- Серия
- Маршът на Турецки (6)
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Кровная месть, 1995 (Пълни авторски права)
- Превод от руски
- Георги Марков, 1996 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,3 (× 4 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: Фридрих Незнански
Заглавие: Кръвно отмъщение
Преводач: Георги Марков
Език, от който е преведено: Руски
Издание: Първо
Издател: „Атика“, ЕТ „Ангел Ангелов“
Град на издателя: София
Година на издаване: 1996
Тип: Роман
Националност: Руска
Печатница: „Образование и наука“ ЕАД, София
Художник: Николай Стефанов
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/3349
История
- — Добавяне
6.
Депутатът Кислевски водеше активен политически живот, като много рядко се появяваше във Върховния съвет, но постоянно се буташе в коридорите на правителството и министерствата. До него постоянно имаше двама телохранители, масивни мутри от частна агенция. Нина специално се отби в тази агенция, поинтересува се от условията по наемане и заплащане и установи, че там взимат на работа предимно бивши спортисти и демобилизирани десантчици, а бившите милиционери не ги понасят. Във всеки случай депутатът Кислевски явно не го тормозеха финансови проблеми.
Това й беше работата — да ходи след бъдещата си жертва и да търси подстъпите към нея. Тя изясни местоположението на служебното жилище на Кислевски, обичайния му маршрут, местата, където се намираше най-често, и даже имената на някои познати. От вестниците научи, че Кислевски представя избирателите от някакъв уралски окръг, въпреки че е от Молдавия. Противниците му го наричаха лобист на промишлената мафия и гешефтар, на чиято съвест лежат вече милиарди долари в чуждестранни банки, но привържениците го смятаха за истински демократ и „нов руснак“. Парламентарната дейност ни най-малко не го интересуваше и наличието на добре платена охрана се обуславяше далеч не от партийните борби.
Той беше добре прикрит, този Кислевски, и Нина доста си блъска главата, докато открие някаква пролука. През цялото си работно време той се намираше в охранявани учреждения, където беше възможно да проникне, но доста проблематично да се измъкне след изстрела. На улицата го пазеха мутрите, а домът му бе под служебна охрана. Вечерите си понякога прекарваше в престижни заведения, предимно поеше нужните му чиновници и делови партньори, но там го охраняваха още по-старателно. Оставаха само почивните дни, когато си позволяваше малки слабости, например излет извън града в неделите или Олимпийския басейн в съботите. Освен това играеше тенис и яздеше, но нередовно.
За да събере тази информация, на Нина й се наложи за известно време да се „прилепи“ към клиента, да го следи и да изучава живота му. Трябваше да разговаря с различни хора, да го следва с кола насам-натам — Феликс й бе дал с пълномощно един старичък москвич; дори се наложи да пофлиртува с охраната на дома на депутата. Сменяше дрехите си и се маскираше, въпреки че може би нямаше особена нужда, но навикът и опитът й подсказваха тази необходимост. Вечер се връщаше вкъщи уморена и виждаше вечно плачещата Аня, която, макар и да й правеше вечеря и да разтребваше къщата, все пак си оставаше не много близък човек, а и с подозрителни наклонности при това. Тя все обещаваше да се отбие още веднъж да стресне Льоша и даже смяташе чрез Феликс да издейства някакви официални мерки срещу наглия окупатор, но така и не успя.
В събота вечерта тя се върна вкъщи с приблизително съставен план за покушението, мислейки вече само за подробностите. В работа като тази именно подробностите бяха основният проблем и изискваха сериозно отношение. Беше вече късно и тя едва поздрави Аня и се отправи към банята. Не й направи впечатление особената потиснатост на момичето, изплашено шарещите очи и виновният вид, тя бе потънала в мислите си и нямаше търпение да отмие мръсотията и умората от седмицата. А Аня, след като чу звука на течащата вода, тихо се приближи към вратата, отвори я внимателно и излезе на площадката. Както си беше по халат и пантофи, тя се качи на горния етаж и звънна на вратата на окупираното си жилище. Льоша, който отвори, вече беше подпийнал, но като видя Аня, попита сухо и делово:
— Дойде ли си?
Аня преглътна и кимна, като го гледаше предано.
— Ясно — каза Льоша. — Стига, Изроде, стига… Дай да си свършим работата — повика той събутилника си.
Аня внимателно надникна през вратата в жилището си и сладкото чувство на родния дом я накара да се умили. Появи се Изрода, набит тип с къса коса и кожено яке върху мръсната фланелка.
— Ще го оформим както си трябва — промърмори той. — О! — видя той Аня. — А ти коя си, миличка? Ела, ще ти покажа фокусче…
— Остави я — кресна Льоша, заключвайки вратата. — Хайде…
— Аз да си остана вкъщи, а? — плахо попита Аня.
— Не, идваш с нас.
— Льошка, недей — примоли се Аня. — Оставих вратата отворена, за какво съм ви вече?
— После ще ти обясня — изкиска се Изрода и я лъхна воня от изпитото и изяденото.
— Бързо — каза Льоша.
Те слязоха по стълбата и влязоха в апартамента на Нина, като се стараеха да не вдигат шум. Самата Нина още беше в банята, но водата вече не течеше и тя си тананикаше нещо. Влезлите затвориха вратата след себе си, Аня отиде в стаята, като от вълнение не можеше да си намери място, а Изрода си свали якето и го остави на закачалката в антрето. Той намигна на Льоша и направи жест, напълно демонстриращ намеренията му по отношение на Нина и даже изкряка от възторг. Льоша допря пръст до устните си, нареждайки му да мълчи.
Звънна телефонът и двамата едновременно погледнаха Аня, а тя на свой ред изплашено се вторачи в тях.
— Извикай я — прошепна Льоша, сочейки с пръст вратата на банята.
Аня обаче го разбра посвоему и вдигна телефона.
— Кой се обажда? — неестествено звънко попита тя. — Няма я, в банята е. Да, обадете се пак…
Тя остави слушалката и Льоша й показа свития си юмрук.
— Извикай я, казах! — повтори той.
Аня кимна послушно и викна, без да се помества:
— Нина! На телефона!
Щракна резето на вратата и Нина викна, набързо загръщайки се с хавлията:
— Идвам, благодаря!
Първо видя Изрода, който, хилейки се с изкривена от вълнение уста, се приближи към нея, протегнал ръце. Нина се дръпна, веднага попадайки в ръцете на Льоша.
— Не — извика тя и се опита да се отскубне, но какво можеше да направи срещу двама яки и възбудени мъже? Те я замъкнаха в стаята, хвърлиха я на дивана и смъкнаха хавлията.
— Дръж я — нареди Льоша, разкопчавайки колана на дънките си.
Изрода се нахвърли върху Нина, държеше я за ръцете и я хапеше по шията и рамото, като ръмжеше и сумтеше. Аня, цялата разтреперана от ужас, бавно тръгна към вратата, но Льоша, който вече си разкопчаваше панталоните, я забеляза и ревна:
— Анюта! Тук!
Аня заплака и се притисна към стената, после бавно се смъкна и седна на пода. Льоша вече се беше нахвърлил върху Нина, лесно преодолявайки съпротивата й, и я изнасилваше с хриптене, а Изрода ги гледаше жадно и бършеше лице с треперещата си ръка. Нина съвсем се беше отпуснала, бе прекратила всякаква съпротива и само от време на време стенеше от болка. Извърнала глава, тя прехапа устни до кръв, за да не заплаче, защото не можеше да си позволи такава слабост, каквото и да правеха с нея. Льоша пъхтеше върху нея, така че диванът се клатеше и скърцаше, и Изрода не издържа и викна:
— Айде свършвай най-после бе!
Льоша се обърна към него, усмихна се криво и дрезгаво извика, кимвайки към свилата се до стената Аня:
— Оправи я нея!
Изрода погледна Аня, която вдигна изплашено очи към него, подсмъркна и измърмори:
— Добре, ще почакам.
Льоша най-после свърши и се надигна тежко. Нина лежеше пред него като парцал, в който си е избърсал краката. Той я сръга с пръст в корема и заяви:
— Ето за какво си, кучко разгонена! Хайде, Изроде, оправи я!
— Туй го можем — радостно обяви Изрода и скочи на крака.
Льоша се закопча, приближи се към Аня и тя изплашено го погледна отдолу нагоре.
— Разбра ли всичко? — попита Льоша.
— Да, Льошенка, разбрах — измънка тя.
— А така — промърмори Льоша и отиде до кухнята да пие вода.
Изрода междувременно обърна безволевата Нина по корем, говорейки:
— Е са, маце, ш’тъ сгрея… Така, добре… Айде давай към мене!
Аня скочи и изтича в кухнята. Льоша пиеше вода от стъклена чаша, гълтайки жадно.
— Льошенка — примоли се Аня, — кажи му да не го прави!
— Какво да не прави? — не разбра Льоша.
Нина извика от стаята, Изрода се захили злорадо. Льоша изскочи от кухнята, но след известно време се върна, усмихвайки се криво.
— Всеки си има странности — каза той. — Ти също имаш какво да кажеш по въпроса, нали?
— Но какво общо има тя? — изхлипа Аня. — Какво ви е направила?
Нина пак изстена от стаята и Аня се сви.
— Ако искаш да знаеш, тя едва не ми отнесе топките — каза Льоша. — Всъщност бих я удушил…
— Нали нищо повече няма да й правите? — плачейки, попита Аня.
— Абе нищо й няма — отвърна Льоша и махна с ръка. — Жените са животни, такива упражнения само им допадат. Но ако почне да вие, ще я убия. Така й предай, ясно ли ти е?
— Как така да й предам? — уплаши се Аня. — Ама тук ли ще ме оставите? Не мога да остана тук, Льошенка!
— Ще останеш — твърдо произнесе Льоша — и ще й предадеш всичко, което ти казах. После ще дойдеш и ще разправиш.
— Но как? — недоумяваше Аня. — Нали аз я прецаках…
— Ще останеш — каза Льоша.
Те си тръгнаха, а Аня продължаваше да седи до кухненската маса и да разглежда големия кухненски нож. Тя го взе в ръце, жално се разплака и даже се готвеше да, си реже вените, когато изведнъж чу стон от стаята. Тя скочи и се втурна натам.
Нина лежеше по корем и ръката й безсилно висеше на пода.
Аня внимателно се приближи, зави я с одеялото и Нина отвори очи.
— Кой е? — попита тя.
— Аз съм, Нинуля — жално изписка Аня. — Как си?
Нина поизвърна глава, погледна я и се усмихна криво.
— Аз съм прекрасно — произнесе тя, едва мърдайки устни.
— Ти как си?
Аня се разплака и седна на пода до нея.
— Прости ми, Нинуля, миличка… Всичко стана заради мен!
— Разбрах вече — проговори Нина.
— Той ме заплашваше — хлипаше Аня. — Даже искаше да ме удуши… Всеки ден идваше и ме заплашваше! Обеща да се изнесе…
— Щом е обещал, значи ще се изнесе — каза Нина.
— Нищо не можех да направя — хленчеше Аня.
— Добре, както и да е. — Нина се привдигна на лакти.
— Прощаваш ли ми? — с надежда попита Аня.
— Сега не ми е до тебе — каза Нина.
— Да ти помогна ли? — запита Аня.
— Да, помогни ми — кимна Нина, възнамерявайки да стане. — Заведи ме в банята да се измия… Телефонът действително звънеше, нали?
— Да, беше Феликс — потвърди Аня. — Пак ще се обади.
— Добре — кимна Нина. — Той ми трябва.
Аня я доведе до ваната и даже й помогна да седне и да пусне водата.
— Искаш ли да те измия? — предложи тя почти умоляващо.
— Така няма да чуем телефона — каза Нина. — Ако се обади, докато съм в банята, донеси телефона тук, ясно?
— Да, разбира се — каза Аня.
— И повече не отваряй вратата на никого — добави Нина. — Стигат ни гостите за днес.
Аня с готовност се усмихна в отговор на шегата и жално изхлипа. Пак й се плачеше.
Тя отиде в стаята, застана до прозореца и започна да размишлява какво ще стане, ако падне от прозореца на Нина. Нина живееше на третия етаж и нямаше никаква вероятност за скорошен смъртен изход. Хората падаха и от по-високи прозорци и оставаха живи. Но самият процес на падане й се струваше изключително привлекателен. От това преживяване я откъсна звънът на телефона и тя вдигна слушалката.
— Ало — каза тя. — Феликс?
— За някои Феликс — чу тя в отговор, — а за някои и Феликс Захарович. Къде е Нина?
— Знаете ли, тя пак е в банята — каза Аня. — Но помоли, ако има нещо, да занеса телефона направо там.
— Добре поне, че не е в тоалетната — проговори Феликс.
Аня влезе в банята с телефона и прошепна:
— Той е.
— Благодаря — каза Нина, която лежеше напълно неподвижно във ваната.
Тя взе слушалката, показа на Аня къде да остави апарата и произнесе:
— Аз съм.
— Нещо много дълго се миеш, приятелко — забеляза насмешливо Феликс.
— Изцапах се, след като се измих — отвърна Нина.
— Случило ли се е нещо? — наежи се Феликс.
— Нищо — каза Нина. — Лични работи. Какво ново?
— Всичко ново е при теб — каза Феликс. — При мен са дреболии. Смята да ходи след една седмица в Швеция с делегация. Трябва да си свършим работата, преди да замине.
— Аз съм готова — отговори Нина.
— Наистина ли? — искрено се удиви Феликс.
Нина не каза нищо.
— Браво — каза Феликс. — Каква помощ ще ти трябва?
— Никаква — отсечено отвърна Нина.
— И кога?
— Точно след една седмица — каза Нина. — Следващата събота.
Феликс дълбоко и шумно въздъхна на другия край на жицата.
— Приема се — каза той.