Quo vadis от Хенрик Сенкевич
КЛАСИКА!Това е един от любимите ми романи,който ще остане вечно в съзнанието ми.Наложи ми се да го прочета за един изпит по Славянска литература в университета и първоначално бях скептично настроена-знаете как е с книги,които трябва да бъдат прочетени по задължение.Но като го започнах,прочетох го на един дъх,че дори не ми се искаше да свършва.
Ако все още не сте го прочели-направете го!!!
Сатанинската библия от Антон Шандор Ла Вей
Хм.. аз лично съм чела само тази на Ла Вей, но повечето хора като Amarantha казват, че Ла Вей не струва. Специално се обръщам към тези хора — бихте ли ми казали как да науча нещо повече за сатанизма извън обкръжението на Ла Вей, откъде да намеря свястна информация?
Благодаря предварително :)
Сидхарта от Херман Хесе
Няма книга ,която и каквато и да е да се хареса на всеки но мисля че сидхарта …би трябвало да пеочете всеки .За мен си заслужава ,а и всяка книга ни променя малко или много … нека и от нея вземем по нещо
Изпит от Николай Хайтов
Здравейте Ники,
Радвам се, че написаното Ви е направило впечатление, а и е породило въпроси. Не смятам да влизам в полемика и да обяснявам защо така съм определила хайтовското творчество и Хайтовите герои. Ще кажа само, че съм голяма фенка на Хайтов, а и част от произведенията му зная наизуст.
Литературата в по-голямата си част е изкуство, т. е. свобода. Как може да се отговори на въпроси като: „Защо сте използвали тази дума“ или „Защо Хайтовите герои са наречени полуидиоти“, н-р. Всичко написано е в определен контекст.
Поздрави, Елена:)))
Алхимикът от Паулу Коелю
На вниманието на Кайзер!!!
Би ми било интересно да дадете пример за четиво „антиблондинки“. За мое съжаление „уж“ се мъчите да избягате от рамките на модерното, но се оплитате в него като блондинка :)
Останете със здраве
Много харесвам „Диви разкази“ и не мога да не задам два въпроса:
Кой Хайтов герой е полуидиот?
Кои са тия лоши хора, дето ни забраняват да сме мъжествено-добродетелни?
А, и много ми хареса и определянето на разказа като „първобитен“ :)
Синове на съдбата от Джефри Арчър
Бях част от предизборните кампании на главните герои,от радостите и болките им…
Кери от Стивън Кинг
Да, не е ужаси точно; въобще в по-ранните произведения на Стивън Кинг не ужасът е основният пилон на историята. Много повече акцентира в/у човека и обществото, а другото е по-скоро като фон. Така мисля.
@кари: :) Интересно би било да се запознаем.
Демон, юда и магьосник от Хедер Меспи
Да, фентъзито е българско. Втората част се пише в момента.
„За едно кацарство аз съм се трепал шест години!“ Стилът е абсолютно естествен. Сякаш майсторът-кацар разказва историята си на пазара, на улицата, в кръчмата, познаваме се от 100 години и можем да си кажем всичко. Такива са Хайтовите герои — без обноски и маниери, недодялани, смешни, понякога полуидиоти. Няма никаква дистанция между читател и персонаж. В плен си на драмата му, която си длъжен да чуеш. Тъкмо мислеш, че най-после е дошъл справедливият край, но не — предстоят още вълнуващи моменти, даказващи майсторията на кацарството.
Разказът е първобитен и смешен на най-повърхностно ниво. Всъщност е тъжен. Да, тъжен е, защото напомня за забравени и забранени добродетели, като мъжество и достойноство. Е, има го и ината, все пак Хайтов си е Хайтов.
Зазоряване от Стефани Майър
Поздравления за наистина упоритата работа на младата преводачка, но най-приятелски я съветвам да вложи усилия в подобряване на правописа си. Просто неграмотността съсипва целия труд, който е вложила!
Заслушани в молитвата на вселената от Марло Морган
Романът на Марло Морган „Заслушани в молитвата на вселената“ е типично ню-ейдж произведение, което претендира да представи духовните традиции на австралийските аборигени.
Всъщност това е една комерсиална белетристична творба, базирана изцяло върху фантазията на авторката, която няма нищо общо с истинските духовни учения на коренните жители на Австралия.
След публикуването на книгата активисти, старейшини и духовни водачи от различни аборигенски племена са изразили остри протести срещу псевдо-документалния роман. Антрополозите, изучаващи културата на аборигените говорят за откровени фалшификации, за една литературна мистификация…
И едните и другите твърдят, че книгата осквернява автентичните религиозни и културни традиции на аборигените.
Желащите да получат повече информация, както и връзки към публикации по въпроса, могат да посетят следния линк:
http://www.eaglecircle.org/forum/viewtopic.php?f=19&t=636
Сражение от Стивън Кинг
Наистина е страхотен разказа.
Стая № 6 от Антон Павлович Чехов
невероятно произведение
Почти се бях отказал да го чета в началото, но сега нямам търпение да прочета какво следва. Наистина ли това фентъзи е българско, името на автора е чуждо!? Кога ще публикувате продължението?
Мъжки времена от Николай Хайтов
Чела съм много пъти този разказ. Не спирам да се вълнувам и съпреживявам написаното от безспорния талант Хайтов. Правдиви са думите, че класиката е над времето. Произведението е актуално със силата на философията си, макар и отдалечено като сюжет и сцена от бита ни. Помислете върху думите на Стайнбек: „Не търсете пътя, той сам ще ви открие“!
И все пак: „…едно е да ти се иска, друго е да можеш, а пък трето и четвърто — да го направиш“.
Понякога те се завръщат от Стивън Кинг
Абе умее го тоя човек — дори ако технически или философски не е точно по твоите разбирания, пак ти харесва.
Камионите от Стивън Кинг
Технизираният вариант на „Птиците“, нали:)?
Картините, които си представя накрая, са много образни наистина.
Страхотно си е разказчето, дума да няма, и не знам защо такива ниски оценки му дават тия няколко човека преди мен.
Бягащият човек от Стивън Кинг
Това е една много велика книга на Стивън, в никакъв случай не правете каквито и да било асоциации със смехотворния филм (моите почитания), който представлява едно забавно екшънче.
В тази книга има много болка, много гняв и най-важното, тя показва, че дори и в едно напълно бездушно и манипулирано общество е останала една от най-ценните човешки добродетели — състраданието на дори напълно непознати за теб хора :)
Читателски коментари