Метаданни
Данни
- Включено в книгата
-
Светът на огън и лед
Неразказаната история на Вестерос и Игра на тронове - Оригинално заглавие
- The World of Ice and Fire, 2013 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Емануил Томов, 2014 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,4 (× 8 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране
- Silverkata (2018)
- Корекция
- maskara (2018)
Издание:
Автор: Джордж Р. Р. Мартин; Елио М. Гарсия-Младши; Линда Антънсън
Заглавие: Светът на огън и лед
Преводач: Емануил Томов
Година на превод: 2014
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Сиела Норма АД
Град на издателя: гр София
Година на издаване: 2014
Националност: американска
Печатница: Dedrax, Абагар АД
Отговорен редактор: Мирослав Александров
Редактор: Вамя Колева, Надя Златкова
Художник: калиграфии Дамян Дамянов
Художник на илюстрациите: Rene Aigner; Ryan Barger; Arthur Bozzonet; Jose Daniel Cabrera Pena; Jennifer Sol Cai; Thomas Denmark; Jennifer Drummond; Jordi Escamilla; Michael Gellatly; Tomasz Jedruszek; Michael Komarck; John McCambridge; Mogri; Ted Nasmith; Karla Ortiz; Rahedie Yudh
Коректор: Грета Петрова
ISBN: ISBN 978-954-28-1635-5
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/1445
История
- — Добавяне
Отвъд Кралствата на залеза
Други земи
Вестерос е само малка част от света, далечните кътчета от който остават скрити дори и за най-мъдрите сред нас. Макар целта ни тук е да опишем историята на Седемте кралства, не би било удачно да пропуснем земите оттатък морето. Ще ги споменем, ако и накратко, защото всяка има свой характер и допринася за палитрата на огромния гоблен, който наричаме „познатия свят“.
За жалост, познанията на Цитаделата стават все по-оскъдни, колкото повече се отдалечаваме от Кралствата на залеза, както ги наричат източните народи. Контактите ни с по-далечните поселения в Есос са извънредно редки. Още по-малко знаем за южните предели на Соторьос и далечен Ултос, а за земите отвъд Последната светлина и оттатък Морето на залеза пък не знаем нищо.
Същите проблеми, които се отнасят до времето, се отнасят и до мястото, разбира се. Както си личи от хрониките на Вестерос, колкото по-древна е една цивилизация, толкова по-малко бихме могли да я опознаем истински. И тъй, ще пренебрегнем изцяло изчезналите цивилизации на Валирия и Стар Гхис и съвременните останки от техните култури. За тях писах в началото на този том. Колкото до тайнствения Карт, не бих могъл да ви насоча към по-добър източник от „Нефритен компендиум“ на Колокво Вотар, най-изтъкнатия труд за земите край Нефритеното море.
Ала при все това можем да извлечем капчици познание дори за най-далечните и екзотични места… макар голяма част от информацията ни да идва от пътешественици и легенди. Трябва да я отсяваме с внимание.
Повсеместен проблем при работата с древните трудове са начините, по които различните култури са измервали сезоните и годините. Голямата творба на архимайстер Уолграм — „Измерване на времето“, дълбоко засяга този проблем, но не е постигнато съгласие по въпроса: как се съотнасят датите, с които разполагаме от тези източници, със съвременните наши разбирания.
Засега нека започнем с най-близките ни и добре познати съседи, Свободните градове. Историята им ни е известна от летописите на техните книжовници и магистри през вековете, а информацията стига до времето на самото основаване на градовете като самостоятелни владения. Благодарение на същите тези летописи можем да научим нещо и за историята и народите, предшестващи Валирия.