Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Idiot’s guide to Diabetes, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
няма

Информация

Сканиране, разпознаване и корекция
Steis (2014 г.)

Издание:

Автор: Д-р Майер Б. Дейвисън; Дебра Л. Гордън

Заглавие: Енциклопедия на диабетика

Преводач: Таня Виронова

Година на превод: 2011

Език, от който е преведено: английски

Издание: първо

Издател: Хомо Футурус

Град на издателя: София

Година на издаване: 2011

Националност: американска

ISBN: 978-954-8086-46-2

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2057

История

  1. — Добавяне

Глава 20
Да се фокусираме върху крайниците

В тази глава ще научите:

• как да се грижите за краката си

• „Медикеър“ и вашите крака

• грижа за кожата

• грижа за устата

 

 

Когато човек има диабет, съвсем дребните проблеми могат бързо да се превърнат в големи медицински усложнения. Вземете например една пришка на петата. Ако имате невропатия и не знаете, че е там, тя лесно може да се инфектира и накрая да се стигне до ампутация на крака. Ако пропуснете да изчистите зъбите си с конец, може да получите увреждане на венците, което да доведе до загуба на зъб. А ако не обръщате дълго време внимание на теглото и кръвната си захар, това може да завърши със затлъстяване и неприятни кожни проблеми.

При диабета, както и при много неща в живота, малките неща са важни. Ако се грижите за тях, големите ще се погрижат сами за себе си. Така че се фокусирайте върху три основни области: краката, зъбите и венците, и кожата.

Фокусиране върху краката

Както прочетохте в глава 19, диабетът е водещата причина за ампутация на крайник в страната. А една основна причина за тази интервенция са язвите на краката, които излизат извън контрол.

Най-големият виновник за язвите е периферната невропатия. Тъй като способността ви да чувствате намалява, периферната невропатия увеличава седемкратно риска от язви на краката.

Друга причина е прекалено големият натиск върху кокалчето на крака, което често се дължи на ставни или костни проблеми. Други фактори включват деформации и травми на крака и дори причиняващи болка неудобни обувки. Едно изследване върху 669 човека с язва на крака открило, че 21% от язвите се получават от търкане на обувката в крака, 11% от нараняване (основно падане) и 4% от рязане на ноктите на краката. Освен това, след като вече сте имали язва, не след дълго тя пак ще се появи.

Но спокойно — просто защото имате язва не значи, че непременно ще загубите крака си. Все пак хората с диабет са по-предразположени към заболявания на периферните кръвоносни съдове, при които артериите в краката са запушени, и имат проблеми със способността на тялото да излекува рани (ако кръвната захар е прекалено висока), затова и често пъти лекуването на язва е трудно. Тя може да причини гангрена. Така че грижата за краката е критично важна.

 

 

Пазете краката си здрави

Първата стъпка към здрави крака е предпазването. Това означава…

• Да проумеете риска от рани на краката. Ако сте имали диабет повече от 10 години, имали сте язви, имали сте ампутация дори на пръст, имате нива на HgAlC по-високи от 9% и имате проблеми със зрението, съществува много по-голяма вероятност да развиете язви на краката и други подобни усложнения.

• Да преглеждате ежегодно краката при доктор. Това трябва да включва оценка на структурата на крака, как работи той, докато вървите, кръвния поток и състоянието на кожата. Ако имате някакви проблеми или отговаряте на критерия за по-висок риск, ще се наложи да правите прегледи и през годината.

• Мийте краката си всеки ден с топла вода и сапун, изплаквайте и изсушавайте внимателно, особено между пръстите.

• Обработвайте ноктите на краката си с пила за нокти, а не с ножичка или нокторезачка. Пилата има закривяване в края за избягване на увреждане на следващия пръст. Ако имате някакви проблеми, не опитвайте сами, а по-добре идете на педикюрист.

Чувство за захар

Помислете за включването на специалист по болести на крака в своя екип. Няколко изследвания, насочени към ползата от специална грижа за крака, са открили, че хората с диабет, получаващи педиатрична грижа, имат по-малко дълбоки язви от другите и по-малко болнични дни. Изследванията също така откриват, че колкото по-често човек полага редовна грижа за краката, толкова по-малко вероятно е да развие язва и се нуждае от ампутация.

Дефиниция

Педикюрист е специалист по грижата за краката.

• Ако имате някакви мазоли или подобни образувания, премахнете ги професионално.

• Използвайте овлажняващ крем при сухи крака, но избягвайте местата между пръстите.

• Проверявайте краката си всекидневно за рани, зачервяване, горещи области, мазоли, кокоши тръни, обърнати и врастнали нокти, обезцветяване и други неестествени състояния. Използвайте огледало, за да видите добре навсякъде.

• Търсете мазоли. Тези твърди, загрубели участъци на ходилата на краката са маркери за повишено налягане върху крака. Повишеното налягане въздейства върху снабдяването с кръв. Така че под мазолите може да се образуват язви. Като поддържате мазолите тънки, намалявате налягането и шансовете за язва. Трябва да откриете защо в тази част на крака се получава повишено налягане.

• Винаги носете обувки. Не ходете боси дори в басейна или на плажа. Малки срязвания или наранявания от остра черупка може да причинят сериозни рани. Ако вървите боси по гореща повърхност, чиято температура не успявате да прецените, може да се изгорите и да си причините други проблеми.

Внимание!

Не се опитвайте да премахнете сами какъвто и да е мазол или кокоши трън със средства без рецепта. Това може да ви причини сериозни наранявания.

Ще трябва също така да се опитате да поддържате здравословни нива на кръвната захар, да намалите пушенето (ако вече не сте го направили) и да помислите за специално направени обувки и ортопедични средства (стелки), ако има висок риск от рани.

Едно от най-важните неща, които може да направите, когато става дума за краката ви, е да си купите и да носите подходящи обувки.

Дефиниция

Ортопедични средства са устройства, използвани за поддържане, изравняване, предпазване и корекция на деформации или за подобряване на функциите на части от тялото, като краката.

• Убедете се, че обувките ви са удобни и осигуряват достатъчно място за пръстите да мърдат. Ако ви причиняват мехури и мазоли, не са добри за вас.

• Винаги пробвайте обувките с чорапите, които смятате да носите с тях. Вървете на пазар за обувки късно следобед, когато краката ви са най-подути и с най-голям размер.

• Оставете пазаруването на обувки по интернет за хората без диабет. Вие трябва да пробвате обувките в магазина, за да сте сигурни, че ви стават.

• Когато пазарувате, пробвайте и двете обувки. Може да откриете, че единият ви крак е по-голям от другия. Освен това с възрастта краката се уголемяват.

• Заложете на качеството. Това означава истинска кожа и други естествени материали, които дишат, а не изкуствени.

• Ако обувките не са ви удобни в магазина, не ги купувайте. Няма да ви се размине без неудобство или вероятни увреждания, а на вас това не ви трябва.

• Когато имате нови обувки, носете ги само по няколко часа на ден през първата седмица, като внимателно проверявате краката си след всяко обуване за някакви следи от увреждания.

• Предпочитайте ниски обувки пред тези с високи токчета и обувки с връзки, вместо без.

 

 

Ранно откриване на проблемите с краката

Както казахме по-рано, докторът трябва да прегледа краката ми, за да открие проблемите, преди те да се развият и станат по-сериозни. Това означава:

• Тест за загуба на чувствителност. Това е свързано с развитието на някаква невропатия. Настоявайте докторът да ви прегледа при всяко посещение.

• Преглед за висок натиск. Вашият лекар може да ви прегледа със специални постелки и инструменти, конструирани, за да измерят налягането вътре в обувките.

• Преглед за увреждане на периферните кръвоносни съдове. Това обикновено включва усещане за пулс в различни места от крака и сравняване на кръвното налягане в ръката ви с това в глезена.

 

 

Лечение на язви на краката

За жалост не може да вземете едно вълшебно хапче, за да излекувате язва на крака си. Вместо това трябва да следвате един многодисциплинарен подход. Почивката и вдигането на краката са първата стъпка и най-важно нещо, което може да направите за лекуване на язвата.

Също така проверявайте обувките си; ако не сте сигурни, че са подходящи, занесете ги в кабинета на доктора и нека той да провери.

Той може да ви препоръча различни устройства за обувки, конструирани, за да премахнат натиска върху плантарната област на крака, (където най-често се появяват язви), докато раната зараства.

Сега следва не толкова приятната част. Вашият доктор може би трябва да отстрани мъртви тъкани около язвата, за да запази мястото чисто и без инфекция. В повечето случаи кракът ви е загубил толкова много от усещанията си, че не боли много. Ако боли, си напомнете, че ампутацията сигурно боли много повече.

Не се изкушавайте от каквито и да е кремове или мехлеми без рецепта. Дори повечето препарати с рецепта нямат особено голяма полза. Вместо това дръжте крака топъл и го защитавайте от замърсявания. Това може би е най-добрият начин да лекувате рани. Ако язвата не е чак толкова зле, може да направите някакво почистване, като използвате влажна и суха кърпа.

Поставете влажна марля върху раната и я оставете да изсъхне. Когато я отстраните, тя ще отнеме и част от мъртвата тъкан. Като правите това по няколко пъти на ден, ще запазите основата на раната чиста, а това помага за лечението. Язвите се лекуват от долу нагоре, а не обратно.

Ако кракът ви не зараства, може би се нуждаете от хирург на кръвоносни съдове, който да прецени кръвния поток към раната. Без здравословен кръвен поток тя трудно ще заздравее. Също така, ако има някаква инфекция, очаквайте докторът да ви предпише антибиотици, както орално, така и под фермата на кремове.

Обаче само около 15% от язвите, които не се излекуват са причинени от лошо кръвообращение. В повечето случаи проблемът е свързан с факта, че пациентът продължава да върви върху тях.

Обзалагаме се, че не знаете:

Има един фармацевтичен продукт, одобрен за рани на краката: фактор на растежа, наречен „Регранекс“. Факторите на растежа стимулират възстановяването на тъканта в поразеното място. Освен това субстанции от изкуствена кожа и човешка кожа може да подобрят лечението. Вярвате или не, те се извличат от кожичката на пениса на новородени.

Внимание!

Не киснете краката си във вода, ако имате язва. Може без да искате да се изгорите, ако водата е прекалено гореща.

Грижа за зъбите

Като човек с диабет, вие сте изложени на почти два пъти по-висок риск да развиете болест на венците, наречена също гингивит или пародонтоза, отколкото някой без диабет. Всъщност, около една трета от хората с диабет имат подобна болест, която води до излизане на зъбите от венците.

Ако не си миете достатъчно често зъбите или не ги чистите с конец, повишавате риска от развитието й. Някои изследвания показват, че това може да бъде рисков фактор за началото на развиването на диабет тип 2, а други предполагат, че пародонтозата въздейства върху контрола на съществуващия диабет. Напротив, лекуването на пародонтозата може да бъде трудно, ако кръвната захар е висока. И пушенето влошава още повече проблема.

Така че предпазването и контролирането на болестта на венците е критично важна част от програмата за справяне с диабета.

Дефиниция

Гингивит, наречен още пародонтоза се получава в резултат на инфекция, причинена от бактерия, която се развива между зъбите и венците.

 

 

След миенето на зъбите

Смятаме, че изпълнявате поне минимума: като си миете зъбите два пъти на ден с качествена паста за зъби. Е, какво ще кажете да увеличите миенето на три пъти на ден или след всяко хранене?

А конците за зъби? Да, може да е малко болезнено, но с ароматизирани конци и всички неща на пазара напоследък, е много по-лесно. Зъболекарите препоръчват чистене на зъбите след всяко хранене.

Чувство за захар

Изследвайте зъбите и венците си всеки ден за зачервяване или подуване, за кървене, хлътване на венците и увеличаване на разстоянието между зъбите. Ако забележите някой от тези признаци, посетете възможно най-скоро зъболекар. Друг признак за болест на венците е лошият дъх.

Ако нямате симптоми на пародонтоза и диабетът ви е добре контролиран, срещайте се със зъболекаря си на шест месеца за редовното почистване на зъбен камък и правете преглед на венците си поне веднъж годишно.

Но ако не контролирате диабета си, тогава трябва да ходите на преглед по-често, понякога на три месеца, ако съществуват някакви симптоми за болест на венците.

Чувство за захар

Забравяте ли да си чистите зъбите с конци след хранене? Ето ви няколко съвета:

• дръжте кутийката за конци в колата си и ги чистете на червен светофар

• дръжте кутийката с конци в офиса на бюрото си

• пъхнете кутийката с конци в джоба си, така винаги ще е с вас

Поддържане на красива (и здрава) кожа

Друго не толкова сериозно увреждане от диабета въздейства върху най-големия орган в тялото — кожата. И разбира се, състоянието на кожата е свързано — да! — с лошия контрол на кръвната захар.

Вече говорихме за усложненията вследствие на диабет като язви по краката, дължащи се на невропатия. Ако имате някаква васкуларна болест, кръвоносните съдове, които снабдяват кожата на краката ви с кръв, също ще бъдат увредени, ограничавайки количеството окислена кръв, която кожата получава, и това ще доведе до загуба на косми и тънка, блестяща и студена кожа.

И разбира се, без адекватен кръвен поток не може да имате достатъчно бели кръвни клетки, които да се борят с микробите, за да ви предпазят от инфекции, или ако се развие инфекция, да помогнат да я победите. Това е една от многото причини да развивате инфекции, свързани с кожата.

Други състояния на кожата вследствие на диабет имат различни трудни за произнасяне имена, с които няма да ви затрудняваме тук. Стига да кажем, че те може да доведат до удебеляване и потъмняване на участъци от кожата, възпаления в долната част на краката, блестящи кръгове или овални поражения върху тънката кожа на краката, които сърбят и горят, дебела, восъчна, опъната кожа на пръстите на краката и ръцете, жълтеникави, восъчни, подобни на бобено зърно подутини върху кожата, които са резултат от изключително високи нива на триглицеридите. Звучи доста отвратително, нали?

Вие сте предразположени към развиване на диабетни мехури, бактериални и гъбични инфекции на кожата, включително трихофития (кожна тения), гъбички по краката (микоза). Гъбичните инфекции на ноктите на краката са най-често срещани при хора с диабет.

Въпреки че един дерматолог може да третира тези състояния с медикаменти, най-доброто лечение и превенция е поддържането на здравословни нива на кръвната захар.

 

 

Какво трябва да запомните:

• Добрата грижа за краката е важна за избягване на язви, които могат да доведат до ампутация.

• Изследвайте краката си при лекар поне два пъти в годината, а всекидневно ги оглеждайте за рани, язви, срязвания и др.

• Удобните обувки са много важни за хора с диабет.

• Мийте зъбите си поне два пъти на ден и ги чистете с конец всеки ден, за да избегнете увреждане на венците.

• Добрият контрол на кръвната захар помага за намаляване на риска от обезобразяване и неприятни кожни увреждания.

palmi.png