Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- The Complete Idiot’s guide to Diabetes, 2009 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Таня Виронова, 2011 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научнопопулярен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- няма
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- Steis (2014 г.)
Издание:
Автор: Д-р Майер Б. Дейвисън; Дебра Л. Гордън
Заглавие: Енциклопедия на диабетика
Преводач: Таня Виронова
Година на превод: 2011
Език, от който е преведено: английски
Издание: първо
Издател: Хомо Футурус
Град на издателя: София
Година на издаване: 2011
Националност: американска
ISBN: 978-954-8086-46-2
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/2057
История
- — Добавяне
Глава 15
Когато сте на работа
В тази глава ще научите:
• за диабета и дискриминацията на работното място
• за Акта за „американците с инвалидност“
• кои дейности не са подходящи за хора с диабет
• съвети за здравето ви на работното място
Вече знаете, че диагнозата диабет означава промяна на всяка част от вашия живот. Работното ви място не е изключение. Сега, освен със сроковете, политиката на компанията и хората, трябва да се справяте и с нивата на глюкозата, хипогликемията и диетата, както и с отсъствията заради усложнения вследствие на болестта, посещения при доктора и дни, когато се чувствате толкова изтощени, че не можете да седите на съвещание или зад щанда.
В тази глава ще ви покажем как да съчетаете диабета със задълженията си на работното място, как да направите така, че да не ви дискриминират заради болестта, и как да кажете на шефа и колегите си за състоянието си — ако искате да го направите, разбира се.
Докато съставяхме тази глава, получихме помощ от Майкъл Грийн — адвокат, който е специализирал дискриминация на работното място. Той е бивш председател на борда на директорите на Американската диабетна асоциация (1993–1994) и е положил много усилия за осуетяване на дискриминация на работници с диабет, за което му благодарим.
С диабет на работа: трябва да знаете правата си
За разлика от някои недъзи, като слепота, глухота или двигателни проблеми, вашият диабет си остава тайна, докато вие сами не кажете на работодателя си за него. Не сте длъжни да съобщите тази информация, а вашият шеф ще престъпи правомощията си, ако ви запита директно.
Понякога е по-умно да запазите тайната за своя диабет. Въпреки прогреса след приемането на Акта за американците с инвалидност през 1990, дискриминирането на инвалиди на работното им място е живо и процъфтява. Въпреки едно изследване, чиито заключения са описани по-долу в тази глава, което твърди, че само 1% от работодателите признават, че не биха наели някой с диабет, то други изследвания, сравняващи хора с диабет с техните колеги без диабет показват, че цифрата е далеч по-голяма. Друго изследване доказва, че хора с диабет тип 1 е по-вероятно да загубят работата си, отколкото други на същата възраст. И не е изненадващо, че тези, които съобщават за болестта си на интервюто за работа, не биват вземани за разлика от онези, които не съобщават.
Хората с диабет също така са наемани по-рядко на пълен работен ден, главно заради свързаните с болестта им неудобства.
През 2006 г. директорът на адвокатурата за Американската асоциация на диабетиците съобщи на „Ню Йорк Таймс“ че обажданията от хора, които се оплакват, че са били дискриминирани на работното място, са се удвоили в сравнение с предните две години.
Какво става? Е, едно изследване в 2500 предприятия във Великобритания в края на 80-те години извлякло доста интересна информация за отношението на работодателите към работниците с диабет. А именно:
• 1% твърдели, че не биха взели на работа човек с диабет
• около една трета дори не знаели дали някой от работниците им има диабет (значи е лесно да скриете болестта, стига да искате)
• повече от една четвърт от работодателите в производството казали, че някои от дейностите им не са подходящи за хора с диабет, особено работа на смени, на високо и напрегната работа
• фирми, които наемали хора с диабет, твърдели, че работниците с тази болест ползвали повече болнични от другите
• 16% от фирмите, наели хора с диабет, твърдели, че не позволяват на работниците отпуск за посещение при доктора
Въпреки че това изследване е проведено преди почти 20 години в друга страна, по-късни научни проучвания в нашата страна откриват още по-лоши възможности за работа при хора, болни от диабет.
Част от това може да се дължи на пренебрежението към тях. По част се дължи на ефекта от самата болест. Един анализ на данни от 7055 работници, 490 от които с диабет, открива 4,4% по-малко жени и 7,1% по-малко мъже, одобрени за работа в сравнение с техните конкуренти без диабет. Хората с диабет са по-малко продуктивни и може да отсъстват повече дни поради усложненията на болестта. И както можете да очаквате, повечето хора с тази болест съобщават, че са били уволнени заради лошо здраве и инвалидност.
Не се отчайвайте! Друго изследване върху 500 възрастни с диабет не показва разлика в одобряването на работници измежду такива със и без диабет. Всъщност, изследователите са открили, че хората с диабет били по-предпочитани пред останалите. Шантава работа!
Обаче изследователите представят доста интересна информация: онези, които приемат инсулин, били уволнявани по-често или им била отказвана работа. (Това изследване е направено във Великобритания, която не осигурява защита на работата, както в САЩ.) Какво означава това ли? Че трябва да се защитите, когато става дума за работата ви.
Американци с удостоверение за инвалидност: какво значи това за вас
Добрата новина е, че след като веднъж сте наети на работа, проучванията показват малко случаи на дискриминация на работното място срещу хора с диабет.
Но само защото големи изследвания сред много хора показват, че няма дискриминация, не означава, че е вярно. Трябва да знаете как да се справите с това, ако смятате, че ви се случва.
Първият инструмент във вашия комплект срещу дискриминацията на работното място е да проучите Акта за американци с инвалидност. Този документ, издаден през 1990, представлява крайъгълният камък за хора с някакъв вид инвалидност и им гарантира еднакъв достъп до работа и публично пространство. Целта на документа бе да се унищожат бариерите, които не позволяват на тези хора да участват пълноценно в обществения живот. Вие също влизате в това число.
Обзалагаме се, че не знаете:
За нещастие, диабетът може да ви лиши от работа без помощта на дискриминацията. Едно изследване през 1994 открило, че около 42% от хората между 18 и 69 години с диабет казвали, че не са способни да работят и имат затруднения в работата, която вършат, и около една трета били инвалидизирани. Тези високи стойности на инвалидност водят в резултат до значително намаление на доходите на хората с диабет — повече от 3000 долара на година.
Едно по-ново изследване, публикувано през 2007, показва, че мъже, чийто HGA1C е между 8 и 9%, отсъстват средно по шест часа от работа за четири седмици в сравнение с 1.4 часа при мъже с HGA1C между 7 и 8%. Жените, чието AC1 е между 9 и 10% липсвали 7.9 часа от работа в сравнение с 2.9% при онези с HGA1C между 7 и 8%.
Има все пак няколко причини да си затворите очите при тези нива на глюкозата!
Трябва да знаете следните основни факти за Акта и диабета:
• По принцип, един потенциален или настоящ работодател не може да ви пита дали имате диабет и дали приемате инсулин и други лекарства.
• След като получите предложение за работа обаче, работодателят може да се заинтересува от здравето ви, включително и дали имате диабет, и може да изиска медицински преглед (след като такъв се изисква от всички кандидати).
• Ако вашият работодател вярва, че диабетът или други медицински проблеми, свързани с него, може да попречат на способността ви да работите, той има право да ви помоли и /или да изиска медицинско свидетелство. То обаче трябва да бъде свързано със специфичните изисквания за работата и вашите способности да ги изпълнявате.
• Вашият работодател може да ви разпита за вашия диабет, ако настоявате за „разумни улеснения“ поради болестта си, като редовни почивки, за да проверявате кръвната си захар, за да пиете лекарството си, за лека закуска или ако участвате в доброволна, спонсорирана от фирмата програма, която се фокусира върху ранното откриване, проследяване и грижа за болести като диабета.
• Ако кажете на работодателя си, че имате диабет, той може да ви зададе само два въпроса: дали се нуждаете от разумни улеснения и какъв тип диабет имате.
Дефиниция
Комисията за еднакви възможности за работа определя разумните улеснения за хора с диабет, които трябва да включват следното:
• Почивки за хранене и пиене, за приемане на лекарства и проверка на кръвната захар.
• Лично пространство за проверка на кръвната захар или за приемане на инсулин.
• Място за почивка, докато нивото на кръвната захар се върне до нормалното след хипогликемична криза.
• Възможност за напускане на работа за лечение, възстановяване или обучение.
• Модифицирана работна програма или промяна на смените.
• Използване на специален стол за човек с диабетна невропатия.
• След като ви е била предложена работа, вашият работодател не може да ви откаже само защото имате диабет.
• Вашият шеф не може да съобщи на колегите ви, че имате диабет, освен ако не е важно те да знаят или за собствената ви безопасност, или ако вие дадете разрешението си.
Внимание!
На шефа ви не е позволено да ви пренебрегва, защото се страхува, че болестта ви ще въздейства върху премиите от здравната осигуровка. Той не може да ви откаже здравно осигуряване, след като плаща такова за другите работници, които работят същия брой часове като вас.
Диабетът недъг ли е?
Комисията за еднакви възможности за работа смята, че диабетът се приема за недъг, когато ограничава значително една или повече от основните човешки дейности, като хранене или грижа за себе си, или когато причинява странични ефекти и усложнения, които може да ограничат тези основни жизнени дейности.
Дори ако диабетът не ви ограничава в момента, защото го контролирате чрез промяна на начина на живот и лекарства, ако това се е случвало в миналото (когато не сте го контролирали), може да се приеме за недъг.
Вашият диабет се приема за недъг, дори да не променя драстично и в голяма степен ежедневната ви дейност, ако вашият работодател ви третира като инвалид, неспособен да изпълнява работата си заради болестта.
Ако подозирате дискриминация
Ако смятате, че сте дискриминирани заради диабета, не изпращайте веднага оплакване до Комисията за еднакви възможности за работа. Вместо това вдигнете врява.
Първата стъпка е да говорите с прекия си началник. Понякога онова, което приемате за дискриминация, може да е просто неразбиране. Ако не сте доволни от отговора му, обадете се на някой от отдел „Човешки ресурси“ и на вашия профсъюз.
Помислете за обсъждане на въпроса с адвокат специалист. Може би е необходимо само едно телефонно обаждане или писмо за решаване на проблема.
Документирайте всеки разговор за дискриминация, в това число самият инцидент.
Други защити на работното място
Ако работите в компания, която има поне 50 работници, които работят по 20 седмици на година, вие сте защитени и от Правилник за отпуски по медицински и семейни причини, ако се нуждаете от по-дълъг период отпуск по здравословни причини.
Правилникът осигурява 12 работни седмици неплатен отпуск и 12-месечен период поради една или повече от следните причини:
• Раждане и грижа за новородено бебе на работника.
• Осиновяване или приемна грижа.
• Грижа за член от семейството (съпруг/а, дете или родител) със сериозно заболяване.
• Медицински отпуск, когато работникът не е в състояние да работи поради сериозно заболяване.
Обзалагаме се, че не знаете:
В недалечното минало имаше време, когато работодателите и дори правителството забраняваха на хора, които приемат инсулин, да заемат определени длъжности, като шофьор на камион по щатските маршрути, летене със самолет или служба в полицията.
Американската диабетична асоциация работи дълго и упорито, за да промени тази политика. Днес е незаконно да се поставят забрани за определени дейности на хора, които приемат инсулин. Всеки случай трябва да бъде решен според индивидуалните заслуги, поне на теория. Министерството на транспорта е позволило на някои хора, които приемат инсулин, да карат търговски камиони.
Все пак има едно изключение — военните. Ако приемате инсулин, не можете да служите в армията. Обаче, ако вече сте приет в армията и след това се наложи да приемате инсулин, началството ви ще реши дали да се оттеглите, или да седнете на бюро и да се заемете с канцеларска работа.
Да кажем или да не кажем
Сега стигаме до слона в дневната. Трябва ли да кажете на работодателя за диабета си и ако го направите, как да стане това?
Първото, което трябва да знаете, е, че Акта за американците с инвалидност ви защитава от дискриминация, само ако работодателят ви знае, че сте болни. Има смисъл. Как ще можете да докажете, че сте дискриминиран заради болестта ви, ако работодателят ви въобще не знае за нея?
Сетне обмислете вида на работата, която вършите. Ако работите на тежка машина, карате автомобил или работите с опасно оборудване, и ако сте склонен към хипогликемия, това може да е опасно за околните. В такива случаи вероятно е най-добре да говорите с шефа си за разумно преместване, а ако не е възможно, за преназначение.
Друга причина да съобщите на шефа е да сте сигурни, че ако ви се случи нещо — като атака на хипогликемия, той ще знае какво да прави. Вероятно още по-важно е да кажете на колегите си, защото е по-вероятно те да са около вас в случай, когато се нуждаете от помощ.
Ако решите да кажете на колегите за болестта си, използвайте някои от основните техники, описани в глава 2, за споделяне със семейството и приятелите.
• Представете информацията просто и ясно, само основните неща.
• Нека обяснението да бъде кратко и съществено.
• Просто им кажете какво е състоянието, обяснете как се справяте и ги уверете, че това няма да попречи на работата ви.
• Ако приемате инсулин или сулфанилуреен агент, хипогликемията е един от възможните проблеми. Затова няма да е зле да опишете симптомите и на няколко човека, които работят най-близо до вас, в случай че се нуждаете от помощ.
Чувство за захар
Когато съобщите на шефа си за болестта, дайте му бележка от доктора, в която е описано състоянието и възможността ви да работите, както и специалните грижи, от които имате нужда.
След това се върнете на работа!
С диабет на работа
Дори ако никой не упражнява дискриминация спрямо вас, някои ситуации по време на работа може да попречат на справянето ви с болестта. Те включват следното:
• Работа на смени. Тъй като трябва да ставате и да лягате в различно време в различни дни, промяната на режима може да попречи на болестта. Ако приемате инсулин, докторът трябва да ви следи отблизо, за да открие най-добрата програма за лечение. Той трябва да знае кога ядете, кога спите, кога работите и дали ядете и приемате инсулин по време на работа.
В тази ситуация може да обсъдите или режим на приемане на базален/болусен инсулин, или инсулинова помпа, която предлага повече гъвкавост. Спете повече; изследванията показват, че работниците на смени по принцип не си доспиват, а вече ви обяснихме как недостигът на сън въздейства върху нивата на кръвната захар.
• Физически изтощителна работа. Ако работите в строителството, разтоварвате контейнери, земеделска работа или някоя друга от дузината тежки физически дейности, внимавайте за ефекта върху кръвната захар. Всъщност през целия ден вие правите упражнения — трябва да вземете това предвид, когато определяте как да се храните и как да приемате лекарствата, особено инсулина.
• Дневна програма. Ако приемате инсулин или сулфанилуреен агент, трябва да се храните в определен час. Ако отивате на важна бизнес среща, която може да отложи обичайния ви час за хранене, хапнете нещо преди нея или направете почивка, за да хапнете по време на срещата.
Полезни съвети на работното място
Може да направите някои неща, за да се справите по-лесно на работното си място.
• Планиране, планиране и пак планиране — планиране на храненето, на тестовете за глюкоза, на дозите инсулин. Напишете си календар, особено ако имате автоматична календарна система, която позволява и на други хора да следят срещите и ангажиментите ви.
• Винаги носете нещо сладко или богато на въглехидрати със себе си, дори ако отивате само до конферентната зала. Дръжте някаква закуска в бюрото си или в хладилника в офиса. Още по-добре, ако я държите в джоба си. Така винаги при нужда ще ви бъде подръка.
• Носете през цялото време гривната си „Медикълкеър“.
• Не очаквайте специални отстъпки от рода на болнични, закъснения и др. Вашият работодател не е длъжен да ви осигури повече болнични, отколкото на другите работници, или да ви прости закъснението. Ако отсъствате без разрешение, може да ви уволнят.
Какво трябва да запомните:
• Диабетът не трябва да пречи на работата ви — освен в някои случаи.
• Може да бъдете защитени от Акта за американци с инвалидност.
• Само от вас зависи дали ще кажете на шефа и колегите си за вашата болест.
• Не може да бъдете уволнен от работа само защото приемате инсулин, всеки отделен случай се преценява на индивидуална основа.