Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Expect Miracles, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,4 (× 19 гласа)

Информация

Сканиране, форматиране и корекция
Диан Жон (2010 г.)
Разпознаване и корекция
Kiryakova (2010 г.)
Допълнителна корекция
проф. Цвети (2011)

Издание:

Джо Витале. Очаквай чудеса

Превод: Деница Райкова

Художествено оформление: Огнян Илиев

Редактор: Гергана Рачева

Компютърен дизайн: Митко Ганев

Формат 60/90/16, печатни коли 13,5

Издателство Intense — част от Локус Пъблишинг ЕООД

Печат „Унискорп“ ООД

ISBN: 978–954–783–086–8

История

  1. — Добавяне
  2. — Корекция

Опрощаване на миналото

Важно е не само да простите на себе си, важно е и да простите на другите. Може би си мислите, че истинска полза от това има само човекът, на когото прощавате, но всъщност, онзи, който прощава, има най-голяма полза. Прошката има невероятна целебна сила върху собствения ви ум и сърце, дори и ако онзи, който ви е оскърбил, отдавна вече си е отишъл или дори е починал.

Не си помисляйте дори и за миг, че имам предвид, че трябва да простите и да забравите. Важно е да признаете миналите грешки или погрешни стъпки, за да предотвратите повторното им случване. Но, както и със самоопрощението, важно е да видите обстоятелствата такива, каквито са, или са били, и да се освободите от свързаната с тях емоция, тъй като именно тази емоция причинява душевна болка и води още подобни лоши ситуации в живота ви. Прошката ни извежда от миналото и ни позволява да се съсредоточим върху едно по-добро настояще и бъдеще. Всъщност тя ви връща обратно живота.

Сигурен съм, че е имало моменти, в които сте били наранявани и, понякога, е нужно време, за да се освободите от това нараняване: аз не съм изключение. Имаше някои стари, дълбоки рани, за които ми бяха нужни години да призная съществуването им и да се освободя от тях. Вие може да откриете, че това важи и за вас. Както казах по-рано, беленето на лука може да отнеме години, и докато задълбавате по-надълбоко и прониквате в пластовете на живота си, прошката може да предложи освобождаването, от което се нуждаете. Някои хора придават твърде голямо значение на идеята за прошката. Получавам коментари от рода на: „Добре де, ами ако съм бил ужасно оскърбен? Това означава ли, че трябва да се помиря с този, който ме е обидил?“ Категорично не. Прошката е заради вас, не заради тях. Самите вие трябва да се освободите от емоцията, преди да продължите, но това не означава примирение. Няма значение дали този, който ви е обидил, изобщо някога ще разбере дали сте му простили. Значение има само това, че вие сте си изяснили инцидента (или инцидентите) и отказвате да позволите случилото се повече да има някакъв контрол над живота ви.

За дълбоките оскърбления може да са нужни години, за да изживеете пълната свобода от опрощението. Макар че може би си мислите, че сте простили напълно на някого, или че сте се освободили от мисълта за дадена случка, понякога тези отрицателни емоции изникват отново на повърхността. Разчистването на тези емоции е процес, затова не допускайте да се разочаровате, ако те се появяват отново. Нужно е време и постоянство, за да прочистите ума си от тях.

Никой не може да ни принуди да простим и никой не може да ни попречи да прощаваме. Когато съм решавал да простя, често причината не е била в това, че онзи, който ме е обидил, ме е помолил за прошка, нито дори в това, че се е държал по начин, предизвикващ у мен желанието да му простя. Аз обаче знам, че придържането към омразата и негодуванието може да ми попречи и да блокира пътя ми към всичко, което може би евентуално ме очаква, и се отразява на здравето и на благополучието ми като цяло. Негативността, която се проявява всеки път щом си спомните за станалото, снижава нивото на енергията ви и унищожава положителните ви емоции, като позволява на различни болести и хронични състояния да се проявят и влошат. Истинското опрощение предизвиква трансформация, настъпила сякаш с магия. Докато в един момент сме били обременени, изхабени и стресирани, сега сме преобразени, свободни и изпълнени с желание. Макар че може би звучи по-трудно да поемете отговорността за събитие или действие, предизвикано от друг човек, това всъщност ви освобождава от очакването те да направят нещо по въпроса. Колко пъти ви се е случвало, да се ядосате на някого, когато не е направил каквото сте го помолили? Дори нещо толкова просто като изхвърлянето на боклука? Раздразнението кипи и се надига във вас, с единствения резултат, че наврежда на душевното ви състояние, на здравето ви и на отношенията с този човек като цяло. Крайното негодувание може да се превърне в омраза. Омразата има силата да поражда химически реакции в телата ни. Установено е, че съществува връзка между дълго стаяваните и не намерили отдушник омраза и гняв и сърдечните болести, стреса и крайното изчерпване на силите.

Ако пазите стара или дълбока обида от миналото, може да се окаже трудно да се освободите от нея. Има хора, които не разбират защо някой би продължил да помни и да задълбава в нещо болезнено. Но дълбоките душевни рани могат да се превърнат в част от самоличността ви и да станат, в определен смисъл, удобни. Лесно е да обясните защо не напредвате или защо нямате това, което искате, когато можете да „се хванете“ за старата, болезнена, емоционална рана. Хората в подобно положение понякога дори не могат да си представят кои са, или какви могат да бъдат, без емоционалното си страдание. Освобождаването от тази болка се превръща в пътуване, чиято цел е не само разчистването на тази емоция, но също и в пътуване на личностно израстване, докато те започват да правят в живота си място за позитивните преживявания. Макар че миналите събития могат да бъдат болезнени, трябва също да успеете да стигнете до етап да сте в състояние да мислите за тях, без да ги обвързвате с отрицателни емоции. Не забравяйте, че придържането към миналото ви позволява да се чувствате сигурни, защото то ви е познато. Понякога ние се придържаме към миналото, защото се страхуваме от промяната и се чувстваме неуверени в способността си да се променяме. Това може да ни даде измамно чувство на контрол или да ни създаде илюзията за контрол. Всъщност единственият контрол, който имате, е да оставите миналото да си отиде. Вие нямате контрол над миналото и не можете да го промените. Нямате контрол над другите. Имате контрол само над себе си и вие сте човекът, който избира да остане в миналото, който не иска да се освободи и да продължи нататък.

Разберете, че да пуснете миналото да си отиде, не означава да забравите или да отречете случилото се. Дори травматичните събития са допринесли за оформянето на човека, в какъвто сме се превърнали. Миналите събития са важни по отношение на това как им позволяваме да ни се отразяват или да ни насочват в настоящето. Понякога хората „засядат“ в миналото и вярват, че винаги ще бъдат само това, което някога са били. В другата крайност някои хора решават да почиват на стари лаври и избират да не продължат израстването си, защото вече имат минали постижения. И двата избора са лоши, защото възпрепятстват непрекъснатото развитие.

Дайте си сметка, че носенето на стари емоции и „багаж“ от миналото е изтощително и потискащо. Помислете си за това, когато видите някой, който изглежда погълнат от нещо, случило се в миналото. Погледнете лицето и очите му. Изглежда ли така, сякаш е преждевременно остарял? Освен това оплаква ли се от хронични страдания и болести? С мнозина е така. Дългосрочният, останал без отдушник гняв, намира един или друг начин да се прояви в тялото ви. Засядането в миналото може да стане причина да продължите с нездравословните модели на поведение, които ви поболяват.

Възможно е да има също и постоянно проявяващи се обиди или отделни личности, които постоянно подновяват тези негативни чувства. Важно е да разберете, че единственото, което можете да контролирате, е вашето възприятие на ситуацията и че често пъти промяната във възприятието е единственото, което е нужно, за да поправите нещата. По-долу следва разказът на Сали за точно такава ситуация с нейната свекърва:

Съпругът ми и аз се карахме сякаш непрестанно в продължение на осем години заради дразнещото поведение и острите думи на майка му. Неведнъж безуспешно се опитвах да го накарам да застане на моя страна; той обаче отказваше! Не мога да ви кажа колко много пъти ми е казвал: „Ако не можеш да намериш начин да се разбираш с майка ми, тогава със същия успех можем и да се разделим!“

Разбрах, че трябва да взема положението в свои ръце, тъй като много обичам съпруга си, и да измисля начин да се разбера с майка му, или да рискувам да изгубя брака си. Реших да използвам съветите на Джо от „Факторът привличане“ и „Ключът“ и да насоча цялото си внимание и да съсредоточа цялата си позитивна енергия към жената, която от толкова много години изглеждаше толкова зле настроена и заядлива по отношение на мен.

Започнах, като написах всички свои думи или постъпки, които, изглежда, я разстройваха през тези години, и тъй като тези инциденти ме тревожеха толкова много, не след дълго бях документирала почти сто такива! Тогава си казах: „Как мога да обърна нещата така, че да прекратя все същите стари реакции от нейна страна и да й дам това, което в един съвършен свят тя, а като стана въпрос, и всеки друг, наистина заслужава, а именно: внимание, грижа, разбиране и любов?“ Имах чувството, че макар тя да искаше тези неща, колкото по-малко й ги давах, толкова по-силно тя ги отблъскваше. Това беше един порочен кръг и аз исках да преобърна положението.

Много от решенията, които изложих на хартия, не ми допадаха и аз им се съпротивлявах, но реших да ги пробвам като експеримент по смирение и съчувствие. Измислих название на всяко от тях и решение за справяне с всеки един инцидент, от домакинските въпроси до техниките за разкрасяване, та чак до това, как възприема прекрасния и изключително ценен съвет за справяне с децата.

Макар че тези пресметнато дружелюбни техники започнаха като механизъм за иронично подражание, не след дълго забелязах, че реакцията й спрямо мен започна да се променя, тя стана по-отзивчива, дори любезна, и на практика започнах да я харесвам, всъщност много! Помислих си, че ако тя и аз наистина можем да имаме лишени от конфронтация, дори приятни отношения, които сега се превърнаха в любяща връзка, тогава може би тези правила наистина имат някакъв смисъл и може би мога да помогна и на други млади съпруги да си спестят години на ненужно съперничество и раздори, като ги посветя в малката си тайна!

Оттогава публикувах „Правилата на снахата: 101 безотказни начина да се справите (и сприятелите) със свекърва си“ и се радвам на голямо медийно внимание. Създадох си нова кариера, която всеки ден ми носи много изненади и ми дава творческо начинание, което доведе до финансов успех!

Сали Шийлдс

TheDILRules.com

Историята на Сали е прекрасен пример за приемане на отговорността за случващото се. Опита ли се тя да промени свекърва си? Не, тя се съсредоточи върху това, да й даде най-желаното отлея. Щом успеете да се разграничите от дразнещите и дори вредни събития, ще видите решения, които дори не са ви се стрували възможни преди. Сали е извела нещата една стъпка по-нататък. Вместо просто да подобри отношенията си със своята свекърва, тя си е поставила за цел да сподели това познание с други. Това е същата мотивация, с която създавах Операция YES. Като превръща някогашното много лошо преживяване в помощ за другите, тя създава голяма доза положителна емоция, която привлича желаното най-много. Когато започнете да изграждате отново живота си, след като сте се освободили от миналите обиди, изпречвали се на пътя ви, останете в настоящето и си дайте сметка за това, което става в тялото ви. Докато стресът намалява и в тялото ви нахлуват положителни емоции, буквално ще задишате по-леко и цялостното ви здравословно състояние ще се подобри. Изпълняването на целта да се освободите от миналото, може до голяма степен да ви се струва като криза: то засяга всеки аспект от настоящия ви живот. Колкото и да е странно, то може да предизвика резки промени на настроението, докато се борите с емоциите и резултатите от поемането на отговорността за собствените си действия и реакции. Може да ви се стори зашеметяващо, докато ефектът на вълнообразното разпространяване на положителната енергия преминава като поток през живота ви. Може да ви се стори неудобно както носенето на бащиния ви костюм или високите токчета на майка ви, когато сте били малки. Но пък това чувство е породено от историята, която създавате в ума си. Вие решавате какво означават тези нови промени и какво говорят те за вас като човек. Вашите чувства могат да варират от объркване, съмнение и въодушевление до гняв или дори облекчение. Случващото се във вътрешния ви свят се отразява като в огледало от вашия външен свят, където имате чувството, че животът ви такъв, какъвто го познавате, е преобърнат надолу с главата.

Вашата зона на комфорт е умствената нагласа, към която сте привикнали. Това е мястото, където се чувствате сигурно и удобно. То включва вярванията по отношение на себе си и историите, които сте си създали в подкрепа на тези идеи. Всеки, който е учил физика, знае, че за да се задвижи един предмет, е нужна много повече енергия, отколкото за поддържането му в движение. Щом попаднем в нашата лична зона на комфорт, ние преставаме да се движим. Привикваме към обкръжението си и активно избираме да не го напускаме. Изтъкваме основанието, че е по-добре да „играем на сигурно“, отколкото да пристъпим навън в голямата неизвестност. Щом разберем, че рискът е нещо естествено и че да рискуваме интелигентно е именно онова, което се очаква от нас, за да имаме удовлетворителен живот, можем по-ясно да осъзнаем какви са външните сили, които ще ни попречат. Нужна е промяна в мисловния ни процес, за да създаде достатъчно желание да прекрачим отвъд безопасността на познатото.

Следващата бариера към успеха е проблемът на „знанието срещу вършенето“. Мнозина от нас знаят какво да правят. Ние искаме да разполагаме с времето си и да живеем свободно. Знаем, че трябва да търсим възможности, да вземем най-обещаващите и да продължим напред. Знаем, че ако искаме да постигнем различни резултати в живота си, трябва да се съсредоточим върху промяната. Проблемът е, че ние не променяме умствената си нагласа, нито оставяме миналото да си отиде. Съсредоточаваме се върху негативното, като се поддаваме на страха, че ще се провалим, и чрез този страх сами предизвикваме провала си. Решението да приемем нагласата за нов и удовлетворяващ живот е съзнателно и изисква усилия. Ако беше лесно, всички щяха да го направят незабавно. На мен ми бяха нужни години!

Властта да промените всеки един аспект от живота си е напълно във ваш контрол, но само ако промените мислите си. Това може да означава също и промяна на асоциациите ви, но е необходимо, ако наистина искате да водите различно и по-добро съществувание. За да преобразите живота си и да разкриете истинското си „аз“, първо трябва да преобразите ума.

Друга бариера, с която хората често се сблъскват, е постоянството на действията. Това е пряко свързано със степента на успех, който ще постигнете по отношение на собственото си положение. Както споменах по-рано, старите навици и мисли често трябва да бъдат многократно „разчиствани“, и е лесно да се откажете. Обаче, успеете ли веднъж, изведнъж се появяват чудесата, които преживявате в живота си. За успеха в която и да е област на промяната е нужна работа, а количеството работа, което сте готови да вложите в постигането на мечтата си, е право пропорционално на размера на наградата, която в крайна сметка ще получите. Един от най-големите проблеми, пред които се изправяме с тази бариера, е делът на постоянството. Можем да започнем силно, но след това животът ни попречва и ние отлагаме изпълнението, и отлагаме отново и отново. Започваме да белим лука, но после внезапно спираме. Отлагането и протакането не работят във ваша полза, когато преследвате мечтите си.

Просто казано, вечното отлагане и протакане е пасивното състояние на безсилие, когато някой може ясно да си представи дадена възможност, може би идея за бизнес, успешен ход в кариерата или може би промяна в дадена връзка, но единственото, което може да прави, е да говори за нея, да мисли за нея или дори да извърши известно проучване, но след това да не направи нищо конкретно, за да я осъществи.