Хиперион от Дан Симънс
Първата книга която прочитам за толкова кратък период и с нестихващ интерес,всяка от историите на пилигримите е завладяваща ,а научно фантастичния свят се усеща като логично реален. Дълбочината на замисъла на произведението в тази първа част (книга) е само върха на айсберга който явно ще се разкрие във втората книга Падането на Хиперион.
Падането на Хиперион от Дан Симънс
В тази книга намерих и усетих всичко което търся в една научно-фантастична книга : „пророческо“ полу-реално технологично бъдеще,бързо развиващо се действие,загадки които те карат да развиеш въображението си,общочовешки въпроси и размисли,дилеми,капка философия и поезия,герои с които да си съпричастен (и на моменти да се оприличаваш с тях) и когато четеш историята,действията и съдбата им да настръхваш.Независимо че първата час Хиперион е по-оригинално написана и структурирана,за мен тя е по-самовглъбена и спокойна,докато Падането е по-интензивна и цялостна заради отговорите които предоставя и по-любима от двете.
Лявата ръка на мрака от Урсула Ле Гуин
Интелигентно написана книга с оригинални идеи (за времето си).Сивотата в книгата идва от света в който се развива действието — планетата Зима/Гетен с почти постоянни зимни условия без много цветност ,населяван от ограничен вид животни и хермафродитни хуманоиди.Темите които са зесегнати те карат да се замислиш за това какво би било ако…,за възприемането на различните от теб,за половата принадлежност,за приятелството и политическата изменчивост в зависимост от къде духа вятъра и съмнителната и служба на обществото.За хора които са свикнали с по описателните „мудни“ книги тази ще им допадне много,но на мен на места доста ми доскучаваше и едва ли я бих препрочел.
Тайната на Ема от Барбара Тейлър Брадфорд
Много ми хареса книгата. Препоръчвам.
Малката кибритопродавачка от Ханс Кристиан Андерсен
В „Дядо Прас“ ще намериш Пратчетовия прочит на тази приказка. И точно там Смърт се утвърждава като един от най-големите хуманисти, появявали се по стряниците на книга.
Да кажем, че кибритопродавачката е спомената в Дядо Прас, където Смърт дарява подаръци на децата, а за нея дава най-хубавият подарък- живот(бъдеще).
Робинзон Крузо от Даниел Дефо
Чуковски е адаптирал книгата за нецивилизованото население на 1/6 от земната суша. Нормалните хора четат оригинала.
https://chitanka.info/text/12228-zhivotyt-i-prikljuchenijata-na-robinzon
И кой е вариантът на Пратчет ?
Не се сещам да е писал нещо подобно.
Тъжна история, но и авторът е преживявал от подаяния. Вариантът на Тери Пратчет ми хареса повече!
Горчиво и сладко от Анита Милс
Като цяло не е лоша книга, може би по- феминистичен уклон, отколкото би било реалистично, ама като прототипът е баба ти…Само дето не разбрах защо авторката така лековато се възмущава заедно с военния хирург, " пак са му пратили проклетия пеницилин"
Напълно вярно, превода от руски прозира от всякъде! Но можем само да благодарим на Чуковски, благодарение на неговата намеса книгата е все още интересна за четене! Продълженията й в който богословът е наблягал на религиозната тема са отдавна и заслужено забравени!
Драконът и Джорджът от Гордън Диксън
Книжката е доста приятна за разлика от продължението си!
Съкровището в Сребърното езеро от Карл Май
Всички книги на Карл Май са хубави, но аз бях по впечатлен като като възрастен прочетох биографията на автора!
Кратка история на почти всичко от Бил Брайсън
Много добра книга! Да се чете просто като художественно произведение е истинско удоволствие, да не говорим че образователния ефект се равнява поне на три години учебни занятия!
Момиченцето, на което нищо не може да се случи от Кир Буличов
Книгата разбира се е отлична! И аз въпреки че отдавна не съм дете през все още я препрочитам!
Едно изключение от правилото, филмът „Гостенка от бъдещето“ с Надежда Гусева е на същото ниво!
За съжаление, искренно се съмнявам че дори той ще допадне на по-младите! На тях горещо препоръчвам да чуят поне песента — „Прекрасное далеко“! Може пък да им хареса…..
Остров Тамбукту от Марко Марчевски
Не я препоръчвай! Тези който не са я чели като деца няма да разберат!
Спомнете си какво пишеше на задната корицата, на книгите от „Световна класика за деца и юноши“! — "Има книги който …….
Или каквото бе казал поручик Ржебски на капрал Беляев при един подобен случай…….
Странник в странна страна от Робърт Хайнлайн
Много харесвам Хайнлайн, но определено не с това пройзведение. Предпочитам "Малчугана " 1971 на Стругатски , въпреки че ме измъчва съмнението чия е идеята!
Магьосникът от Стивън Кинг
Чудесна!
Продължавам със следващата част от поредицата.
Партньори от Джон Гришам
Прекрасна!! Да, финала не е щастлив — жалко, аз бих ги оставила заедно и щастливи. Но пък това е неговото виждане.
Чернова от Сергей Лукяненко
Чудесна книга.
За тези, които се чудят — има и втора част. Казва се „Белова“.
Читателски коментари