Метаданни
Данни
- Серия
- Изкуство и съдба
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- La Vie de Manet, 1959 (Пълни авторски права)
- Превод от френски
- Никола Георгиев, 1970 (Пълни авторски права)
- Форма
- Биография
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Сканиране, разпознаване и корекция
- MY LIBRARY Editions (2015)
Издание:
Автор: Анри Перюшо
Заглавие: Животът на Мане
Преводач: Никола Георгиев
Година на превод: 1970; 1981
Език, от който е преведено: френски
Издание: второ
Издател: „Български художник“
Град на издателя: София
Година на издаване: 1981
Тип: биография
Националност: френска
Печатница: ПК „Георги Димитров“
Излязла от печат: 30.III.1981 г.
Редактор: Цветана Узунова-Калудиева
Редактор на издателството: Ани Владимирова
Художествен редактор: Иван Димитров
Технически редактор: Георги Димитров
Художник: Михаил Енев
Коректор: Димитрия Петрова
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/4814
История
- — Добавяне
Хронология и съпоставки
1796 — Роден Огюст Мане, бащата на художника.
1798 — Роден Дьолакроа.
1801 — Роден Едмон-Едуар Фурние, вуйчо и кръстник на художника.
1802 — Роден Константен Ги.
1811 — Родена Йожени-Дезире Фурние, майката на художника.
1814 — Умира Клеман Мане (роден 1764 г.), дядо по бащина линия на художника. Роден Жул дьо Жуи. Родени Иполит Льожон, бъдещият „майор“, и Луи Мартине.
1815 — Родени Тома Кутюр и Месоние.
1819 — Родени Курбе и Йонгкинд.
1820 — Роден Надар.
1821 — Родени Бодлер и Шанфльори.
1823 — Родени Алфред Стевенс и Марслен Дебутен.
1824 — Умира Жозеф-Антоан-Енмон Фурние (род. 1762 г.), дядо по майчина линия на художника. Романтизмът тържествува в Салона („Клането на остров Хиос“ от Дьолакроа.). Родени Монтичели, Буден, Жером, Кабанел.
1825 — Роден Емил Оливие.
1828 — Роден Албер дьо Балроа.
1830 — Родена в Залт-Бомел Сузана Ленхоф. Родени Писаро, Кастаняри, баритонът Фор.
1831 — Огюст Мане се оженва за Йожени-Дезире Фурние на 18 януари. Роден Пол Дюран-Рюел.
1832 — 23 януари: роден Едуар Мане в Париж на улица Пти-з-Огюстен 5 (днес улица Бонапарт).
1833 — Роден Йожен Мане, брат на художника. Родени Бракмон, Дюранти, Бона̀.
1834 — Родени Дега и Уистлър.
1835 — Роден Гюстав Мане, брат на художника. Родени Захари Астрюк и Албер Волф.
1836 — Роден Фантен-Латур.
1837 — Родени Алфонс Льогро и Каролюс-Дюран.
1838 — Откриване на „испанския музей“ на Луи-Филип в Лувър. Родени Теодор Дюре и Пиер-Ернест Пренс.
1839 — Родени Сезан и Сисле.
1840 — Родени Клод Моне, Емил Зола, Роден, Одилон Рьодон.
1841 — Пътуване на Бодлер до островите Мавриций и Бурбон. Родени Берта Моризо, Реноар, Базил, Гийомен, Клемансо.
1842 — Начало на връзката на Бодлер с мулатката Жана Дювал. Роден Стефан Маларме.
1843 — Родена Нина Гайар (Нина дьо Вилар).
1844 — През октомври Мане постъпва в колежа „Ролен“. Роден Митничарят Русо.
1845 — Първата подписана публикация на Бодлер: „Салонът от 1845 г.“
1847 — Мане се явява на приемен изпит във Флотското училище, но се проваля.
1848 — Декември: Мане започва пътуването си на кораба „Хавър и Гваделупа“.
1849 — 5 февруари — 10 април: Мане е в Рио де Жанейро, където е хвърлил котва „Хавър и Гваделупа“. Завръща се във Франция на 13 юни. Родени Ева Гонсалес и Мери Лоран.
1850 — Януари: Мане постъпва в ателието на Тома Кутюр. Скоро влиза в конфликт със своя учител. През септември Антонен Пруст също постъпва в ателието на Кутюр. Начало на връзката на Мане със Сузана Ленхоф.
1851 — Умира Елизабет-Аделаид Дьолану (родена 1779 г.), баба по майчина линия на художника.
1852 — 29 януари: роден Леон-Едуар Коела.
1853 — Първо пътуване на Мане в Италия. Роден Ван Гог.
1855 — Апотеоз на Енгър на Световното изложение. „Павилион на реализма“ на Курбе. Писаро се установява в Париж и се посвещава на живописта.
1856 — По Великден Мане напуска ателието на Кутюр; заедно с Албер дьо Балроа той дели едно ателие на улица Лавоазие. Пътуване до Холандия, Германия, Австрия. Второ пътуване в Италия.
1857 — Дьолакроа е избран за член на Академията за изящни изкуства (след седем безуспешни опита). Издаване и процес на „Цветя на злото“ на Бодлер, който бива осъден.
1858 — Мане се запознава с Бодлер; между двамата се заражда сърдечна дружба. Мане рисува „Момче с череши“ и започва работа над „Пияч на абсент“. Тридесет и четири годишният Буден води Моне, който е на осемнадесет години, да рисува по бреговете на Ламанш.
1859 — Мане скъсва с Кутюр; първи неуспешен опит да влезе в Салона: журито отхвърля „Пияч на абсент“. Роден Сьора.
1860 — Мане рисува „Музика в Тюйлери“ и двете картини, които ще бъдат приети в Салона през 1861 г.: „Портрет на г. и г-жа Мане“ и „Китарист“. Художникът се настанява със Сузана Ленхоф в жилище в Батиньол. Роден Джеймс Енсор.
1861 — „Китарист“ отбелязва голям успех в Салона; на Мане е присъдена похвала.
1862 — Мане се готви трескаво за следващия Салон и рисува редица картини, между които и прочутата „Лола от Валенсия“. Рисува „Закуска на тревата“. Умира баща му Огюст Мане.
1863 — През март изложба на Мане в галерията на Мартине, която предизвиква остри нападки. Журито на Салона отхвърля „Закуска на тревата“ и другите две картини, представени от Мане. Те са изложени в Салона на отхвърлените и предизвикват шумен скандал. През октомври Мане се венчава със Сузана Ленхоф в Залт-Бомел, Холандия. Умира Дьолакроа. Роден Синяк.
1864 — Мане излага в Салона „Епизод от борба с бикове“ и „Ангелите при гроба на Христос“, и двете ожесточено критикувани. Роден Тулуз-Лотрек.
1865 — Скандал с „Олимпия“ в Салона. Пътуване на Мане до Испания. Родени Сузана Валадон и Феликс Валотон.
1866 — Журито на Салона отхвърля „Флейтист“ и „Трагически актьор“. Започват събиранията в кафене „Гербоа“ („Батиньолската школа“). Кампания на Зола в „L’Événement“ в защита на Мане.
1867 — Самостоятелна изложба на Мане по случай Световното изложение. Умират Бодлер и Енгър. Изложба на Курбе. Роден Бонар.
1868 — Мане рисува „Портрет на Зола“, изложен в Салона заедно с „Жена с папагал“. През есента рисува „Балконът“, за една от фигурите на който позира Берта Моризо. Родени Емил Бернар и Вюйар.
1869 — Мане дава уроци по живопис на Ева Гонсалес и работи с доста големи трудности над портрета на младото момиче. В Салона излага „Закуска“ и „Балконът“. Роден Матис.
1870 — Мане излага в Салона „Портрет на Ева Гонсалес“ и „Урок по музика“. (Фантен-Латур излага „Ателие в Батиньол“). Избухналата на 19 юли война прекъсва творческата работа на Мане, който постъпва във войската и участвува в отбраната на Париж.
1871 — След капитулацията на Париж Мане отива в Олорон Сент Мари, където е намерило убежище семейството му. След това прекарва известно време в Аркашон и потегля за Париж по протежение на атлантическия бряг, отбивайки се в Пулиген, после в Тур. Завръща се в Париж към края на Комуната. Потресен от събитията през последната година, към края на август изпада в нервна депресия и заминава на почивка в Булон. Роден Руо.
1872 — Дюран-Рюел откупува от Мане картини за над петдесет хиляди франка. Мане излага в Салона Сражението между „Киърсардж“ и „Алабама“_._
1873 — Мане излага в Салона „Чаша бира“, която жъне огромен и поради това донякъде обезпокоителен успех. Разногласия между художниците от „Гербоа“. Мане се сприятелява с Маларме. Сезан рисува в Овер-сюр-Оаз „Къщата на обесения“. Умира Албер дьо Балроа.
1874 — Мане отказва да участвува в изложбата (15 април — 15 май), организирана от неговите приятели Моне, Дега, Реноар, Берта Моризо, Писаро и други, която е първата изложба на „импресионистите“ (наименованието „импресионисти“ е дадено на подбив на художниците от групата през същата година). Журито на Салона отхвърля две от представените от Мане картини и приема само „Железницата“. През лятото художникът рисува в Аржантьой заедно с Клод Моне. Берта Моризо се омъжва за брата на Мане, Йожен.
1875 — В Салона скандал по повод на „Аржантьой“. Мане рисува „Художникът“ (портрет на Марслен Дебутен) и „Прането“. Пътуване до Венеция. Повечето от импресионистите изпадат в голяма нищета. Умират Миле и Коро. Роден Марке.
1876 — Журито на Салона отхвърля „Прането“ и „Художникът“. Мане ги излага в ателието си, където идват да ги видят четири хиляди посетители. Начало на връзката на Мане с Мери Лоран. Летуване в Монжерон. „Портрет на Маларме“. „Нана“. „Портрет на баритона Фор в ролята на Хамлет“. Втора изложба на импресионистите, посрещната със същите хули като първата.
1877 — Журито на Салона приема „Портрет на Фор“, но отхвърля „Нана“ като неморална. Мане усеща болки в единия крак: от време на време чувствува голяма умора. Умира Курбе. Роден Раул Дюфи.
1878 — Мане не участвува в Световното изложение и отказва да представи свои творби в Салона. Към края на годината се появяват първите признаци на атаксия. Ван Гог проповядва в Боринаж. Роден Отон Фриз.
1879 — Мане излага в Салона „В лодката“ и „В оранжерията“. Започва водолечение в Белвю. Умират Тома Кутюр и Домие. Ван Гог живее като скитник и постоянно се пита: „Има нещо у мен, но какво е то?“ Втора злополука с Тулуз-Лотрек, след която той остава окончателно недъгав.
1880 — От 8 до 30 април се състои изложба на Мане в галерията на „La Vie moderne“ (10 картини с маслени бои и 15 пастела). В Салона Мане излага „Портрет на Атонен Пруст“ и „При стария Латюил“. Второ лечение в Белвю.
1881 — Мане излага в Салона портретите на Пертюизе и Рошфор, получава медал втора степен и е обявен „извън конкуренцията“. Прекарва лятото във Версай. Обезпокояващо развитие на болестта му. На 30 декември е провъзгласен за кавалер на Почетния легион. Родени Пикасо, Леже, Глез.
1882 — Мане излага в Салона Пролет_ и Бар във „Фоли Бержер“. Летуване в Рьой. Влошаване на състоянието му. На 30 септември художникът пише завещанието си._
1883 — Левият крак на Мане е обхванат от гангрена. На 19 април ампутират крака; на 30-и Мане умира. На 5 май умира Ева Гонсалес. Моне се установява в Живерни. Гоген изоставя борсата, за да се посвети изцяло на живописта. Роден Утрило.
1884 — От 5 до 29 януари изложба на Мане в Художествената академия (154 картини с маслени бои, акварели и пастели, 22 офорта, литографии, 13 рисунки). Непосредствено след изложбата, на 4 и 5 февруари, се извършва разпродажбата на ателието на Мане в „Отел Друо“ (93 картини с маслени бои, 30 пастела, 14 акварела, 23 рисунки, 9 офорта и литографии). Получената от наддаването сума възлиза общо на 116 637 франка. Умира Гюстав Мане. Учредяване на Салона на независимите. Умират Де Нитис, Нина дьо Вилар, майор Льожон.
1885 — В ресторанта на стария Латюил се събират на банкет сто и петдесет души по случай годишнината от изложбата на Мане през 1884 г. Умира майката на Мане. Ван Гог рисува „Селяни ядат картофи“.
1886 — На осмата и последна изложба на импресионистите Сьора показва „Неделен ден на остров Гранд Жат“ (дивизионизъм). Митничарят Русо излага при Независимите. Ван Гог пристига в Париж. Умира Монтичели. Умира Емил Бело, моделът за „Чаша бира“.
1887 — Гоген в Мартиника. Умира Еманюел Гонсалес.
1888 — Ван Гог в Арл; драмата с „отрязаното ухо“.
1889 — На изложбата „Сто години френско изкуство“, организирана от Антонен Пруст по случай Световното изложение, фигурират четиринадесет творби на Мане. Клод Моне открива подписка за откупуване на „Олимпия“ в полза на държавата. Умират Шанфльори и Кабанел.
1890 — „Олимпия“ е приета от държавата и постъпва в Люксембургския музей. Умират Ернест Ошде, Филип Бюрти (събрал почти пълна колекция от графичните творби на Мане). Самоубива се Ван Гог. Тулуз-Лотрек рисува „Танц в Мулен Руж“.
1891 — Умират Албер Волф, Сьора, Йонгкинд. Гоген заминава за Таити.
1892 — Умира Йожен Мане.
1894 — При разпродажбата на колекцията на Теодор Дюре пет картини на Мане получават цени между 5100 и 11 000 франка. Умира Жул дьо Жуи. Умират Еманюел Шабрие и Луи Мартине.
1895 — „Балконът“ и „Анжелина“ влизат в Люксембургския музей с дарението на Кайбот (1894 г.). Трета картина на Мане („Игра на крокет в Булон“) е отхвърлена заедно с двадесет и седем творби на други художници от това завещание по решение на министъра на просветата и на уредника на Люксембургския музей. Умира Берта Моризо. Изложба на Сезан при Волар.
1898 — Умират Маларме и Буден. Дружеството на литераторите отхвърля „Балзак“ на Роден.
1899 — Умира Сисле.
1900 — Тринадесет картини на Мане фигурират в изложбата „Сто години френско изкуство“. Умира Мери Лоран. Пикасо идва за пръв път в Париж.
1901 — Умира Тулуз-Лотрек.
1902 — Умира Марслен Дебутен.
1903 — Умира Рудолф Ленхоф. Умират Писаро, Уистлър, Гоген. Първи Есенен салон.
1904 — Умират Фантен-Латур и Жером. Роден Салвадор Дали.
1905 — 18-25 ноември: Ретроспективна изложба от творби на Мане (26 картини с маслени бои и 5 пастела) в Есенния салон, където фовистите предизвикват скандал.
1906 — На 8 март умира съпругата на Мане. От 1 до 17 март: изложба от творби на Мане в галерията на Дюран-Рюел в Париж (колекцията на Фор: 24 картини с маслени бои и акварел). Моро-Нелатон предава на Лувър пет картини на Мане (между които „Закуска на тревата“ и „Берта Моризо с ветрило“). Умират Сезан и Стевенс.
1907 — По нареждане на Клемансо „Олимпия“ е прехвърлена в Лувър. Умира Захари Астрюк. Пикасо рисува „Госпожиците от Авиньон“. Митничарят Русо рисува „Укротителка на змии“.
1910 — Изложба на „Мане и постимпресионистите“ в галерията Крафтън в Лондон. Умира Митничарят Русо.
1911 — Седем картини на Мане („Лола“, „Флейтист“, „Госпожа Мане на пианото“, „Булонското пристанище на лунна светлина“ и натюрморти), два пастела, между които „Ирма Брунер с розов корсаж“ и един акварел, постъпват в Лувър с дарението на Камондо.
1912 — Една картина на Мане, „Урок по музика“, бива оценена в Париж за 120 000 франка.
1913 — Умира Пиер-Ернест Пренс.
1914 — Умират Бракмон и баритонът Фор.
1917 — Умират Дега, Роден, Каролюс-Дюран.
1918 — Госпожа Зола подарява на Лувър портрета на Зола и своя собствен портрет от Мане. Умира Гийме.
1919 — Умира Реноар. Триумф на кубизма.
1920 — Умира Модиляни.
1922 — Умират Пол Дюран-Рюел и Бона̀.
1926 — Умира Клод Моне.
1927 — Г-жа Хевмайер подарява на Лувър портрета на Клемансо. Моро-Нелатон подарява на същия музей „Русокосата с разголена гръд“. Умира Леон Коела. Умират Теодор Дюре, Гийомен и Хуан Гри.
1928 — 6 февруари — 18 март: изложба на Мане в галерията Матисен в Берлин. 14 април — 4 май: изложба „Мане“ в полза на „Приятелите на Люксембург“ в галерията на Бернхайм-младши в Париж. „Портрет на Маларме“ постъпва в Лувър. Самюел Курто купува за 1 200 000 франка ескиза за „Закуска на тревата“.
1930 — Април: изложба от творби на Мане (рисунки, акварели, офорти, литографии) в галерията Саго в Париж. „Дамата с ветрилата“ постъпва в Лувър (дарение на Ернест Руар).
1932 — Стогодишнината от рождението на Мане е ознаменувана с различни публикации. От юни до октомври се състои голяма изложба в музея на Оранжерията в Париж (88 картини с маслени бои, 11 пастела, 16 акварела, 15 рисунки); Пол Валери пише предговора към каталога.
1935 — Умира Пол Синяк.
1938 — Умират Вюйар и Кле.
1940 — Умира Сюзан Валадон.
1941 — Умират Емил Бернар и Робер Дьолоне.
1943 — Умира Морис Дени.
1944 — Умират Сутин, Мондриан и Кандински.
1948 — 26 февруари — 3 април: изложба от творби на Мане в галерията на Жорж Вилденщайн в Ню Йорк (88 творби).
1952 — „Сервитьорка на бира“ (от колекцията на принц Мацуката от Кобе) постъпва в Лувър съгласно с условията на мирния договор с Япония.
1953 — Умира Дюфи.
1954 — 18 ноември: на родната къща на Мане на улица Бонапарт в Париж е открита възпоменателна плоча. Умира Матис.
1955 — Умира Фернан Леже.
1957 — При разпродажбата Вайнберг в Лондон „Млад бик сред ливада“ е оценена за 11 000 000 франка.
1958 — На разпродажбата Голдшмит в Лондон „Павьори на улица Мьоние“ получава цена 130 000 000 франка, „Алея за разходка“ — 105 000 000 франка. (На същата разпродажба Сезановата картина „Момче с червена жилетка“ намира купувач за 258 000 000 франка.) Умира Вламенк.