Слънцето девер и Нева Невичица от Ивана Бърлич-Мажуранич
Много ми хареса приказката и исках да я спиделя в социалните мрежи, но не знам как.
Парфюмът от Патрик Зюскинд
Рязко нараства населението на градовете държави в Европа предимно първо по политически, а после и икономически причини, замърсяват се водоизточниците поради липсата на канализация и почват дезинтерии. За разлика от югоизточна Азия, където и до ден днешен живеят в антихигиена, но консумират обилно лютива храна изгаряща бактериите, в западна Европа е нямало противоотрова и се спира къпането като причина за зарази. При римляните населението е разселено и градовете са убежище само през война, а не са както после — крепостни търговски градове държави на малка площ, неспособни да се снабдяват с чиста вода и да си оттекат мръсотиите.
И на мен ми мина през ума подобно нещо, но не познавам в детайли историята на София. Просто се сетих за моя град, в който си има „римска баня“ — руини разбира се — и се зачудих искрено защо пък в тогавашна Сердика да е нямало?! Иначе явно читателят е впечатлен от изключително ниската хигиена в Европа през Средновековието. То си е и за чудене, вярно! Та оттук и никаква изненада за ужасните чумни епидемии. На мен ми е по-скоро любопитно защо след като римляните са били напредничави по повод хигиената, това не се е запазило и сред приемниците им векове по-късно? И изобщо как са успявали да се размножават под такива условия? Колкото и да си напрегна въображението, удрям на камък :)
За книгата мисля, че писах коментар под другото произведение на Зюскинд, та да не се повтарям.
Сойка-присмехулка от Сюзан Колинс
Не знам, принципно и на мен ми хареса много книжката и така нататък и разбирам, че трябва да е драма, но това, да избият накрая всички герои, не ми се стори добър завършек. Все пак, всичко започна заради Прим, Катнис се кандидатира за Игрите заради Прим, а накрая, нека убием Прим, защо не? Това е едно от нещата, които не ми харесаха, иначе книгата е страхотна!
Сабрина от Надя Брайд
Боже, по-посредствена и по-блудкава книга не бях чела. Глупаво, разхвърляно повествование, глупави, нелогични постъпки на героите, още по-глупави диалози. А бе, направо си загубих времето.
Великият Гетсби от Франсис Скот Фицджералд
Книгата безспорно е хубава, но не ме разтърси дотолкова, че да влезе в моя Топ3. Героите и преживяванията им може и да изглеждат невероятни, но това е което ги прави толкова реални. И въобще, същността на книгата е един меланхоличен реализъм, който на моменти те пронизва…
Плюс е, че се отъждествявам с аз-повествователя, Ник Карауей, който също като мен се стреми не да съди хората, а да се опитва да ги разбере.
Минералният извор в София е баня поне от втори век, а през 1535г. България не съществува…
Серафим от Йордан Йовков
Беше ми приятно,докато го четях.
Див и опасен от Тами Хоуг
Страхотна книга! Не я пропускайте!
Прочетох я преди 2–3 години,бях меко казано изненадан!Изненада ме факта,че съм мислил (може би съм си изградил мнение от други книги и филмите със сюжет от този период,че всичко във Франция е било лукс и разкош,наконтени дами и т.н.), ограмотих се и се оказа се,че първият известен французин,който се е изкъпал е Луи 14,в края на 17 в.,(предполагам обикновените хора изобщо не са се къпали до края на 18в.),тогава са се събрали всички важни особи и са гледали със страх какво ще се случи с него,защото са мислели водата за опасна за здравето.Парфюми са се използвали в дворците,защото вонята била ужасяваща,дори се казва,че самата воня е можела да те убие.В действителност екскрементите са се изхвърляли през прозорците направо на улицата,не са и бързали да погребват труповете,стояли са със седмици на улиците,било е страшно!Подобно,ако не и по-лошо е било положението и в Англия,англичаните и до днес са известни с ниската си хигиенна култура.След това прочетох едно есе,в което се споменава за Х.Дерншвам ,който е описал най-ранната позната обществена баня в България,София (1535г.) . Авторът го намирам за изключително смел и находчив,защото според мен (поне аз така ги интерпретирам нещата) точно върху това е искал да акцентира,а именно вонята на една голяма и силна европейска страна,към която, бидейки немец може би не храни особено добри чувства :) .И така,освен изключително интересно четиво,написано по уникален начин,което прочетох на един дъх,успях да погледна и от друг,непознат за мен ъгъл на Франция,а и съм горд,че 2 века по-рано в България е имало много обществени бани,хигиената е била на съвсем друго ниво,което показва кой какво наследство носи.
Любов от Елиф Шафак
Книгата е много интересна, увлекателна и поучителна. Признавам, че и при мен началото на прочита започна малко тегаво, но впоследствие ме грабна и въвлече в своята история. Мисля, че от тази книга, човек може да поеме толкова — колкото е готов, т.е. колкото малко, толкова и много можеш да получиш и обратно съответно.
Изнасилване! Изнасилване! от Чарлс Буковски
Много хубава история, добре измислена и завладьваща. Браво! Края беше малко безсмислен, но като цяло е много добра!
Машина за ебане от Чарлс Буковски
Много глупаво „произведение“, никакъв смисъл, никаква поука, но пък става за разведряване и малко фантазиране.
Великият лов от Робърт Джордан
прекрасно, прекрасно… най-сетне нещо да ме развълнува. а има още толкова книги от тази поредица — просто нямам търпение да ги прочета :)
Много самотна и секси от Норма Дж. Смит
Наистина свежа история, с голяма доза хумор. И мен ме разсмя на глас на доста места. Много разтоварваща от мизерното ни всекидневие.
Окото на света от Робърт Джордан
донякъде си прав, защото наистина към края историята малко се разточва и става доста объркана, но пък „Властелинът“ е на километри по-надолу в моята класация. А и вече има край на „Колелото“, така че — който си пада по хубавото фентъзи — горещо, ама горещо му я препоръчвам. Все пак — чела съм поредицата 3 пъти и ще я прочета пак. Няма по-хубаво фентъзи от това, а съм чела доста
Каменното яйце от Петър Бобев
Гениално ! В месеца когато се навършиха 100 години от рождението на Великия Разказвач — Дълбок Поклон пред Вселената Петър Бобев !
Огледалце, огледалце от Дона Джулиан
Съгласна съм с горния коментар,трябва да се прочете.Държи в напрежение до края!Жалко,че няма други качени книги на авторката!
Мъжете са от Марс, жените — от Венера от Джон Грей
Книгата е много полезна и с моите само 26 години семеен стаж ще кажа, че всичките ни скандали стават точно по описаните начини и причини. Само се дразня, че винаги се очаква жените да се променят, а мъжете не се и опитват. Или ако СЛУЧАЙНО прочетат книгата (както изглежда прежде- коментиращия) я намират за обидна и даже не се замислят колко истини има в нея.
Прикованият Прометей от Есхил
Защото е статична и има твърде много патос. Софокъл е много по-умел. Аз лично откривам достойнства и у Есхил, но не всички читатели го приемат еднозначно.
Читателски коментари