Читателски коментари

Особен урок от Катрин Каултър

таня (29 септември 2012 в 22:27)

Много тъпа книга. Прочетох я до седма глава и не ми се чете повече.

Кучката от Джаки Колинс

Атанас Георгиев (29 септември 2012 в 20:02)

Интересно четиво!

Шапка от небето от Тери Пратчет

gergan4eva (29 септември 2012 в 17:41), оценка: 6 от 6

Тази книга е поредно доказателство за майсторството на сър Тери да залага големи истини и в наглед детски книжки!

Партньори от Джон Гришам

radoslaff (29 септември 2012 в 14:33)

За мен няма никакво обяснение за изчезването на Ева. Не може да е заради парите. Книгата е първата на Гришам, която чета и беше страхотна до последните няколко страници. Краят ме вбеси тотално.

Изгубените открития от Джери Василатос

Един разумен човек (29 септември 2012 в 13:10)

Прочетох цялата книга и смея да твърдя, че наистина е написана увлекателно, но това е единственото положително нещо, което мога да кажа. Цялата книга е пълна с псевдонаука и недоказани „факти“, в които автора се опитва да ни убеди повтаряйки ги n на брой пъти, въпреки че звучат абсурдно.

Омагьосана от Нора Робъртс

Сирена (29 септември 2012 в 11:01)

Приказно и романтично!

Нощен патрул от Нора Робъртс

Chocco (29 септември 2012 в 03:24), оценка: 6 от 6

Много приятна книжка. Прочетох я буквално за една вечер, просто защото не можех да спра. Изключително разтоварваща!

Сътворението от Гор Видал

Ина (29 септември 2012 в 02:43)

На мен също ми направи впечатление, че в „Сътворението“ уж става въпрос за религиите и духовността в различните страни, а в много от написаното си личи как автора целенасочено омаловажава духовните учения и техните водачи, и често ги представя едностранчиво и без разбиране за същността им. По-добре Гор Видал да не се беше захващал с писането по тема, която не е лъжица за устата му. В края на книгата лирическият герой изказва следното „дълбокомислено“ заключение „…през дългия си живот успях да открия причините не само за всички небесни явления, но и за самото сътворение. Първопричината за вселената са атомите и празното пространство…“

Смешно и неубедително звучи този завършек за книга, в която главна тема са религиите по света.

Wallküre, всеки има право да изкаже тук своето впечатление от романа на Видал. Може да прочетете и, според своето разбиране, да приемете или да не приемете мнението ми. Но всяка една различна гледна точка е ценна и дава по-пълна представа за истинската стойност на творбата.

Сътворението от Гор Видал

Wallküre (29 септември 2012 в 00:12)

Много съжалявам да забележа, че и тук проникват спамове! Художествената литература не е задължена да следва нито фактологията, нито нечии представи. За разлика от академичната такава, тук авторът има пълната свобода да напише буквално каквото си иска, както и читателят може да прочете или захвърли творбата, да я приеме или не, но да се коментира, че едно ХУДОЖЕСТВЕНО произведение нямало добра познавателна стойност е просто смешно…

Градът на часките от Джак Ванс

plamentd (29 септември 2012 в 00:10), оценка: 4 от 6

това е нещо като фентъзи без магьосници, по-добро от фентъзи, но не истинска фантастика

Сътворението от Гор Видал

гост (28 септември 2012 в 21:53)

Гор Видал, авторът, е атеист — I’m a born-again atheist. [Gore Vidal].

Книгата му е пълна с подвеждащи и заблуждаващи тълкувания и описания на духовните учения по света.

Белия дявол от Христо Калчев

една (28 септември 2012 в 20:48)

Книгата е невероятна, четох и трите, мисля, че всеки който се чувства българин трябва да я прочете.

Древният човек и океанът от Тур Хейердал

apoteoz33 (28 септември 2012 в 20:38), оценка: 6 от 6

Хубава книга, но за преди 30 години.

Свят на смъртта I от Хари Харисън

gost (28 септември 2012 в 19:16)

Любомире, ще те зарадвам — има още 6 книги в поредицата. Не съм сигурен колко от тях са преведени на български, но съм сигурен най-малкото за следващите три.

Сътворението от Гор Видал

gost (28 септември 2012 в 19:13)

Какъв лош автор! Пише цяла книга, за да лъже народа, защото… мииии, лъже му се на човека, а и е част от световния заговор, предполагам.

Извинявам се за сарказма, но при такива тежки обвинения, би следвало и да има малко повече доказателства.

Откъде черпите информацията каква е истината и изобщо защо мислите, че това е целта на Видал, след като книгата е не само за източните религии, но и за западната гледна точка. Даже, ако се зачетете в края, ще видите, че книгата завършва с едно изключително емоционално прозрение на Демокрит, увенчало безуспешните опити на чичо му да достигне до истината. Как това се връзва с пропагандните цели на книгата?

Също така, ако властниците в Китай изповядват даоизъм, защо тогава налагат конфуцианството на останалите? Не проповядва ли даоизмът освобождаване от всяка власт и сливане с природата? Как това се връзва със стремежа за контрол над масите? Чували ли сте някога за легализмът?

Внимавай какво си пожелаваш от Александра Потър

sem.ilievi (28 септември 2012 в 19:05), оценка: 6 от 6

и на мен ми хареса :) героинята беше много близко до образа на една нормална жена в живота,а и случките й все едни такива…

Сътворението от Гор Видал

isina (28 септември 2012 в 18:35), оценка: 1 от 6

С тази книга Гор Видал се опитва да изкриви представите на хората за историята и за религиите в погрешна посока. Романът е с добра художествена стойност, но е пълен с откровени манипулации и заблуди. Когато човек чете например, остава с впечатление, че на Изток доброто и полезното учение е Конфуцианството. Будизмът (и Буда), Даоизмът , както и Джайнизмът са показани в лоша светлина. Но действителността е друга. Управляващата класа в Китай предпочита Даоизма защото учението е истински освобождаващо и развиващо способностите и енергиите на човека. А сред населението управниците популяризират и налагат конфуцианството защото то прави хората по-лесни за управление.

В книгата е пълно с подобни измами по отношение на множество духовни учения. Без съмнение целта на Гор Видал е била да популяризира тези измами сред възможно най-широк кръг читатели.

От мен оценката за написаното от него е възможно най-ниската — 1-ца.

Свят на смъртта I от Хари Харисън

Любомир Могилски (28 септември 2012 в 17:24)

Изключителни книги На Хари Харисън.Прочетох и трите.Впечатлен съм !

Сътворението от Гор Видал

der Vogel (28 септември 2012 в 17:03), оценка: 6 от 6

Безпорно интересна книга. На мнение съм, че по такъв начин е необходимо да се правят историческите романи-животът тогава, плюс личната страна на разказвача плюс естествено определената точка,около която се въртят нещата. Някой от блогърит веднага усети религиозната конфронтация тъй да го нарека в книгата, но също така може да се изнамерят и други равносилни ядра. А това последното в интересна конфронтация с преливащото описание на живота тогава и историческите факти (поне мисля, че има солиден исторически елемент, а и дори да няма чак толкова, това не повлилява)прави този тип исторически романи добри.Личната точка, която се предоставя излиза донякъде на преден план, в сравнение с идеята на историците за безпристрастност. Доволен съм от книгата, а и несъизмеримостта на различните глави също подсказва за ненатрапващ се стил на писане.

гледните точки по отношение на религията не са строго разнопосочни т.е. няма го това разделение още от първа страница на добро и лошо и заклеймяването на знаете какво от знаете кого. Съзряването на героя също ми допада. Книгата наистина си заслужава според мен.

Нещо, което не бива да се пропуска според мен, е че на няколко пъти се показва как властта дефакто не е там където изглежда --харема, аристокрацията…

6 от мен

Тайната градина от Франсис Ходжсън Бърнет

demi_33 (28 септември 2012 в 17:02)

Любимата ми книга!