12 мита в българската история от Божидар Димитров
Има и следната много вероятна възможност:
— Задачата на Светите братя е да реформират глаголицата като използват „гръцки“ и „латински“ букви, допълнени с липсващите в тези две азбуки букви за написване на присъщите само на българите звуци. Те са се съдържали в усъвършенстваната от пет века „глаголическа“ азбука. Защото отдавна съществуващите богослужебни книги за местните християни, заедно с езика, на който са написани, са били анатемосани от римокатолическата църква и цариградската патриаршия. Наложило се е това „колумбовско“ решение, за да бъде легализирано християнството по тези земи заедно с признаването на свещения характер на писмеността. Защото инструментализирането на религията в двете империи се съпровожда с обявяването на църквите в тях за „православни“, а първите християни в Европа са сочени за еретици и врагове. Транскрибирането на богослужебните книги от „глаголицата“ на „кирилицата“ се представя като нов техен превод, вече угоден на двете „правоверни“ църкви. Това е станало бързо и лесно, защото става дума за един и същ език.
http://grigorsimov.blog.bg/politika/2010/08/18/svetite-bratia-sa-reformirali-anatemosanata-glagolica-avtor-.592737
Всъщност произхода и на глаголицата, и кирилицата е много древен, хиляди години преди Кирил и Методий:
http://sparotok.blog.bg/politika/2010/01/28/proizhodyt-na-glagolicata-i.481662
http://nationalistbg.com/readarticle.php?id=1922
Моят живот сред индианците от Джеймс У. Шулц
В archive.org могат да се прочетат и свалят няколко от книгите на Шулц на английски. Изданията са от преди 100-на години и изглеждат много добре — с красиви рисунки, снимки, оформление:
http://archive.org/search.php?query=creator:"Schultz, James Willard, 1859-1947"
Обсаждащите Троя и самите троянци със сигурност са траки/българи. Едните са местни от Мала Азия, а другите идват от Родопите, Странджа, Беломорска Тракия и т.н. Има едни карти, където е показано. В Троянската война гърци няма.
http://sparotok.blog.bg/politika/2011/04/14/drevnite-bylgari-ili-kakvo-ne-znaem-za-troianskata-voina.729362
Мъ финикийците са блъгаре, бре! Преки потомци на Брад Пит от „Троя“!!!
Готварска книга от Л. Петров, Н. Джелепов, Е. Йорданов, С. Узунова
Българската кухня е действително уникална. Смес на близкия изток, кухните на древните гърци, средиземноморието и Европа. И най вече пълна с вкуснотии.
Великият Гетсби от Франсис Скот Фицджералд
Преди десет години прочетох книгата и много ми хареса. Гетсби е герой, в който просто ще се влюбиш.
Днес гледах филмът по кината на 3д и бих казал, че достига книгата, въпреки критиките, но повечето идвам от там, че са осъвременили филма, за мен, което е бонус.
Мини-книжка за личните финанси от Рая Христова
Трагично слабо четиво, прочетох я два пъти, на първо място:
Свиването на разходите никога не е добра стратегия ако не е гарнирано с увеличаване на приходите, така се получава стагниране не растеж.
на второ: разкъсана, неясна и доста повърхностна история за едно пътуване по работа в Америка, мерси…
Моята борба от Адолф Хитлер
бягай, че злият джу ти изяде кашичката.
Светата кръв и Свещеният Граал от Майкъл Бейджънт, Ричард Лий, Хенри Линкълн
Съгласен сем с теб. Книгата е много интересна. Аз лично съм съгласен, че Христос не е умрял на кръста. Преди 2–3 години гледах док. филм в който се разказва за плащеницата на Христос и за това как не е умрял на кръста. Били проведини някакви тестове с плащеницата , но е доказано че е от 13 век, а не от 1, но тя е била под постянно видео наблюдение с изключение на 30 мин. които липсват от записа и в тези 30 мин. се смята, че е подменена за тестовете. Но това е нормално, ако признаят че Христос не е умрял на кръста цялата религия ще е разклатена. Тъй като християнството се крепи на това как Христос е умраял на кръста като мъченик и как след това е въскръснал показвайки, че: „Защо търсите Живия между мъртвите? Защо оплаквате Нетленния? Той въскръсна както ви беше казал! (Мат 28:6)“.
За съжаление настоящия вариант на текста е от изданието от 1988 г., в който има неграмотна редакторска намеса, а не е взет оригиналния текст от изданието от 1971 г., който е по-добър.
Искри от Луиз Бегшоу
Книгата е добра, нещо от старата класа, като Даниел Стийл, хареса ми определено:)
Кладенецът на възнесението от Брандън Сандърсън
Определено тази част беше по-слаба от първата.Почти нищо не се случи докато не дойдоха последните 200 страници.Чак тогава стана интересно.Първата беше много по-добра.
Война и мир от Лев Толстой
Прекрасна книга!
Заточеници от Пейо Яворов
Уважаеми @iliander,
Темата на интрепретативното съчинение, която обикновено се предлага и като тема за есе, по избор от зрелостника, все още не е обявена в общественото пространство.
Това ще стане след края на матурата днес. А върху кое произведение е, вече е обявено. Но „Заточеници“ е в списъка с творбите, върху които се очаква да бъдат поставени темите в последния въпрос на зрелостния изпит по БЕЛ.
Няма нещо, което да определя дали е слаба, дали е силна необявена тема.
Самото стихотворение не е загубило силата си.
Пет куплетно стихотворение за тема на матура на 12-клас ученици е слаба тема.
Гойко , сложно изречение и мисъл . Сам ли ги състави или с известна помощ ?
Забелязах ,как веднага възприе контраиронията . Или още не ?
Излиза, че финикийците са писали на кирилица? Е, това вече е откритие…
по принцип те иронизирам, но възхваляващите моята борба като цяло сте хора с претъпени усещания и овча мисъл, та затова не можеш да стоплиш.
Читателски коментари