12 мита в българската история от Божидар Димитров
„СЛАВЯНИ“ е термин от 16-ти век, с който погрешно се обозначават и обединяват термините СКЛАВЕНИ и СЛОВЕНИ. Тези названия обаче през 6–10 век са означавали различни неща. Който се срамува да го наричат „славянин“ трябва преди всичко да уточни (след като се информира) кое от двете прозвища има предвид.
Значението на „СКЛАВЕНИ“ е спорно, но надделява тезата, че това са племенни общности — съюзници или подчинени на Българите и/или Хуните, защото редовно се споменават редом с тях при нападенията на Балканския полуостров.
„СЛОВЕНИ“, напротив е по-късно засвидетелстван термин от 9–10 век и в старобългарската литература се среща де факто като синоним на „БЪЛГАРИ“. СЛОВЕНИ са били староверците — носители на чистата непокварена вяра в Христос, запазена сред населението от двете страни на Дунава. До Борис I войните между България и Византия на практика са подклаждани от религиозни противоречия. Измисленият „хански“ период всъщност съвпада с разгара на борбите между автентичните християни и имперските монофизити, които днес се наричат „православни“. Всичко това е кристално ясно, колкото и на разните официозни историци да не им се ще да го признаят.
…"Словени и Блъгари" в старата ни книжнина се употребяват равнозначно и няма никакви смислени доказателства, че се касае за два народа, още по-малко пък толкова отдалечени и различни.
Естествено, преводът „Слявянобългари“ е спекулативен и подвеждащ. Целта е внушението, че два народа са се слели в един — което е откровена манипулация.
. . .
В етногенезата ни най-решаваща е ролята на „местните“ — античните балканци (Трако-илири), допустимо смесени с малоазийско население. Напливът на римляни (италийци) е меко казано символичен.
Има също и „външни“ — 1. Избягали на север Дако-мизи, които се завръщат и отвоюват старите земи от Империята. 2. Други сарматски племена от северо-изток, които също участват в Реконкистата и допринасят политически в изграждането на бъдещата Българска държава.
Сред групата на „външните“ етнонимът БЪЛГАРИ е бил доминиращ. Допуска се старинно соларно-култово значение на корена — разпространен в Черноморските области в предишните епохи.
Не вярвайте на отмрелите малоумни стари теории за прабългари-иранци от Бактрия, русокоси славяни от Припятските блата и унищожените местни Траки, най-вече! Версията, че античното балканско население било изтрито от земята или редуцирано е най-голямата глупост, фалшификация и предателство в Новата ни история.
Б.Д. е един порочен човек, политизиран „спящ“ агент на издръжка, изпълнява си успешно задачата да обърква представите на честните хора. Аз съм от музейния бранш — всички сме пропищели от него!
Речник на Нищото от Милан Асадуров
Много приятно с добро чувство за хумор.
Една забележка относно „Влад III Тепеш Набучвача“. Прякорът на Влад е Цепеш — от цепеница (кол), защото е заповядвал да набучват противниците му на кол. Когато румънците (даките) се отказват от българската азбука (на братовчедите си мизите), са принудени да въвведат „t“ със запетая под буквата за означаване на „ц“. При изтърване на запетаята Цепеш може да бъде прочетено като Тепеш. По подобен начин означават „ш“ като „s“ със запетая под буквата. „ъ“ означават с „а“ с „качулка“ отгоре.
Отбой в полунощ от Уилям Уортън
Любимата ми книга на Уортън
Октопод от Марко Незе
Страхотна книга!
История на България с някои премълчавани досега исторически факти 681–2001 от Петър Константинов
Няма смисъл да се чете това недоразумение. Слаба и откровено заблуждаваща книга. Оценка 1-ца.
Последна любов от Уилям Уортън
Прекрасна!
Състояние на страх от Майкъл Крайтън
Това е типичният стил на Крайтън — от „Джурасик парк“ дотук стилът му изобщо не се е променил. Истината е, че самият Крайтън и донякъде Кук създадоха този стил и жанр в литературата — екшън, смесен с доста добре проучена и сериозна наука.
Аз лично съм доволен от книгата (както и от останалите на автора)- по-сериозно от това нямаше как да я напише, без да превърне романа в сух и глуповат доклад по тема, на която иначе така и не обръщам внимание.
Ехаааа! А па я да не знам… Ей сега отивам да разкажа на комшиите да се просветлят и те, да прозрат светата истина:)
Чак ми е неудобно да споделя, че тази книга мноого ме разочарова. Стори ми се ужасно повърхностна с този до болка втръснал холивудски стил (особено като взеха да се случват по 5 смъртни заплахи на страница, но героите, макар и съвсем неподготвени за това оцеляваха ли оцеляваха и вършеха геройство след геройство). Финалът пък направо беше потресаващ. Разбира се имаше няколко изречения, които ме накараха да се замисля сериозно върху темата за еко-бизнеса, но предвид рекламата която чух/четох очаквах доста по-сериозно произведение.
Моят живот сред индианците от Джеймс У. Шулц
„Благословена от бога страна! Не съм виждал по-прекрасни места от обширните слънчеви прерии и величествените, възвишаващи душата с грандиозността си планини. Радостен съм, че не се заразих от златната треска, иначе навярно никога не бих опознал отблизо този край. Има неща, далеч по-ценни от златото, например животът, свободен от грижи и всякакви задължения, животът, който ни носи всеки ден и всеки час частица удовлетворение и радост, въплътени във вълнуващи епизоди и приятна умора. Ако аз също се бях отправил да търся злато, може би като другите щях да стана богат, да се върна в Щатите и да се заселя в някое убийствено скучно градче, където най-интересните събития са църковните празненства и погребенията!“
За едно не си прав… трудолюбието у нас (БЪЛГАРИТЕ)… Съжалявам, че трябва да го кажа, но е така
Търсим космически цивилизации от Карел Пацнер
Хареса ми.
Непокорено сърце от Джаки Мерит
Прочетох я на един дъх — страхотна е — наситена със страст !
Престолонаследникът от Нора Робъртс
Романа е много интересен. Краят е невероятно романтичен.Още сега се залавям за следващия от поредицата. Няма да се спра докато не прочета всичките.
Още прилики между индианците и българите — трудолюбиви са.
И двата народа имат обичая крадене на невеста ако бащата не дава дъщеря си или пък ако тя не е съгласна ;)
Даването на пари и имот за „купуване“ на булката имало и при българите.
В миналото траките и българите също са взимали ако поискат много жени за съпруги (също както индианците).
Много силна книга! Толкова задълбочена и подплатена с много научни факти. На места имах чувството, че чета научен доклад. Това разбира се не я прави в никакъв случай скучна, напротив- дава отговори на всички въпроси, които читателя си задава, кара те да се замислиш колко ни манипулират медии,учени,политици и т.н., и какви страшни неща се случват под носа ни…
Определено е задължително да се прочете и препрочита!
Много хубав роман. Препоръчвам го!
Хари Потър и Орденът на феникса от Джоан Роулинг
Както всички книги от поредицата- завладяваща, безкрайно интересна книга! Отличава се с лека мрачност, от тази книга натам започват и тъжните истории в книгите :) 666666666666
Евала бате! … си я изучил историята … яко! … назе таквиа ора ни требат — окомуш и очочорени! Ашкоулсун, бе!
М’чи и язе т’ва думам — Брад Пит и Орландо Блум са си чисти генетични блъгаре до последния Y-тек хромозом. Т’ва твърди и Любен Дилов в романа си „Пътят на Икар“ за героя си Зенон Балов — и той българин щял да бъде. А хубавата Елена била баш Елена Петрова, а не Елена Рьорих (дет съ бара за разбулената Изида).
Според друга съвсем сигурна хипотетична аксиома — кога Ахил погнал Хектор покрай стените на Илион (на блъгаро-хетски — село Вилуша), па го наденал на копието си, двамката си народили мравуняк дечица — гиздавокъдри златокоси бриго-мирмидоно-фригийчета. Та чак и Хераклидите-дорийци им завидели. И тъй съ начнал етногенезисът на блъгарското племе. И Хаджи Иван Хаджиконстантинов-Хаджиджинот това много добре го е знаел — това е твърдо доказано, писал го е да се знае: „мирмидоняне, сиреч блъгаре“!
Читателски коментари