Джирусълъмс Лот от Стивън Кинг
Жалко, че не ти е харесал… Честно казано това е един от най-силните му разкази изобщо и своеобразен поклон към творчеството на Прокълнатия гений Хауърд Лъвкрафт.
Само, моля те, не наричай „малко детски“ един от класическите разкази на ужаса и всъщност един от не чак толкова многото на брой наистина хорър разкази на Кинг ;)
Дванадесетте стола от Иля Илф, Евгений Петров
Книгата е шедьовър, само че е цензурираната версия и липсва 1/3 от нея. Много ключови моменти липсват, препоръчвам да я прочетете цялостна. Ще е хубаво някой да я качи)))
Търси се съпруга от Линда Хауърд
Книжката ми хареса доста заслужава си да се прочете. Това е първата книга на тази авторка, която прочетох, но мисля да продължа с някои от другите нейни книжки качени тук.
Царството на злото от Клифърд Саймък
Тази книга Саймък, докато е писал е бил в влошено състояние, бил е в клиника, и приятел му е помагал да я напиши. Така си обяснявам ниското ниво на книгата
Алхимикът от Паулу Коелю
Страхотна книга… стига да си до 20 години. Не искам да подценявам никого, но не е сериозно четиво за хора над тази възраст.
Залезът на боговете от Фридрих Ницше
Ицо написа: „Това заглавие според мен е грешно. Не трябва ли да е «Залезът на кумирите» ?“
Разбира се, така е, както ти казваш! Има съществена разлика между Gott (бог) и Götze (идол, кумир), както и между Untergang (гибел, залез) и Dämmerung (здрач, сдрачаване). А названието на тази Ницшева творба е именно Goetzendaemmerung (а не Рихард-Вагнеровата опера Götterdämmerung).
Между другото, не само тази очевадна грешка, не и само грешките, които NomaD справедливо посочва, но и още много други — крещящи! — грешки на преводача правят конкретно този превод доста съмнителен от гл. т. на „академичното ползване“. Примери? „Еднозначна“ вместо „проста“, „привилегия“ вместо „печалба“, „Афоризми“ (заглавие на раздел) вместо оригиналното „Поговорки (или «Мъдрости», или «Изречения») и стрели“ (Sprüche und Pfeile) и т. н., и др. под. Името на такива лапсуси е легион. Явно преводачът си е оставил ръцете, а пък редакторът/издателството не си е свършил/о работата. Очевидно, твърде много са бързали (отделен въпрос е „защо?“). Така или иначе, общият резултат е плачевен.
Добре е все пак, че това наистина значимо произведение на Ницше може да бъде намерено (освен на езика на оригинала, разбира се) и на много други езици — в преводи, в сравнение с които това „нашенско“ (през куп за грош) преводно издание се оказа едно … недоносче. За жалост!
Балада за комуниста от Веселин Андреев
Пич, това е историческата истина. Колкото и да не искаш да го признаеш. Тъщата ми, която е отявлена комунистка, ми е разказвала подобни истории с конкретни имена за село Макреш, Видинско. И не ми пука, че за поддържниците на комунистическите изверги това са само сълзливи историйки. Как ли изобщо може човек да ви убеди, че зад привидната висока моралност на комунизма се крие, животинското желание на простака да унищожи интелигентния човек?
Крепостта от Франсис Пол Уилсън
Книгата е увлекателна и завладяваща. Влиза в личната ми класация за книги, оставящи трайно впечатление.
Пръстенът от Даниел Стийл
Невероятен роман!Няма как да не ви разплаче!
Кралят-маг от Крис Бънч
аз също смятам че със секса се постига реализъм. останалото са детски книжки. Още от Конан насам половината от фентъзито е ебане. А лично тази поредица е мноог добра и реалистична на мен ми намня на живота на диктатора Сула, а иначе като стил Крис Бънч ми намня джо Акормбъри и Дж. Мартин
Пламъкът и цветето от Катлийн Удиуиз
Да поредица е. Първата е за Брандон, следващата е за брат му, а последната е за сина му.
Абхорсен от Гарт Никс
Така е!
Бялата къща от Джон Гришам
Великолепна книга!
Прегръдката на вълка от Гейл Линк
Страхотна е! Четете, няма да съжалявате!
12 мита в българската история от Божидар Димитров
Ай, сакън! Ка щяло да противореча, бе бате?
М’чи то бригите, Борджигините (Темуджин барабар с Кубилай), Борджиите (демек Джеръми Айрънс), Бригита Чолакова, Бриджит Нилсен и ген. Бриго Аспарухов (Аспарухов!!!) са си 100 % блъгаре и отпредека, и (най-паче!) отзадека. И са плавале на двумачтови платноходи, известни в древността като булгарини, а днес бригантини. Кръстосвале са с тях на шир и длъж Волга, Днепър и Марица, Дунав, Места и Танаис, Хуанхъ, Янцзъ и Лаодзъ(!), Амударя, Сърдаря и Вардаря, десет морета и пет океана.
За фригите, фръзите, франките, фаранджите и Константин Фружин да не говорим — сите са блъгаре! За това са писале Пилон Александрийски, Йоан Макака, Били Хлапето, Йордан Балама и Ахмак ал-Тарик — все утвърдени аналисти.
Зазоряване от Стефани Майър
За преводи се иска и малко обща култура, не само голи знания за граматиката и лексиката на двата езика (които за съжаление също липсват на места тук). Направо имам чувството че с превода на google се превежда тази поредица на места… Уважавам дълбоко доброволния труд, но честно казано понякога грешките могат да отнемат голяма част от удоволствието при четене, ако не и тотално да объркат смисъла на авторските думи. Личи си че първата книга е превеждана с много повече желание и внимание от другите три, където оригиналния превод става в пъти по-добър. Здрач е приятна, разтоварваща розова история, доста подходяща за отвличане на вниманието, ако искате да разпуснете с нея. :)
Хубава е книгата. Добре написана. Умерено революционна.
От нея научих, че така наречените Крумови закони са мит. А за това, че срещу Аспарух е вдигната 60 000 войска и целият флот — или не съм запомнил, или не са го преподавали някога по история.
А предния коментар… Не е лошо да се беше запознал поне по диагонал с книгата тираджията.
А иначе (извън обхвата на тази книга) немалко от твърденията за древният произход на българите имат основания.
В това което е останало от Йоан Цеца, Йоан Лидийски, Страбон и други автори има твърдения в подкрепа на тезата.
„…Според Страбон «Brygi, Bryges и Phryges са едни и същи хора». А другаде: «А самите фригийци са българи, народ тракийски . . .» [17]…“
това може по подробно да се види тук:
http://www.bulgaria88.narod.ru/ELEMENTANOVAPROHISTORIAMACEDONO.htm
Корабът с алени платна от Александър Грин
Чудесна, очарователна, вълнуваща… Грин е толкова изкусен с думите, толкова красив, че не знам някой да остане равнодушен! Препоръчвам тази книга с колкото ръце и крака ми се полагат по устав:)))
Мини-книжка за личните финанси от Рая Христова
Книжката е хубава. Чете се много бързо и наистина е много полезна. Старая се и аз да си направя личен бюджет, но е доста трудно, защото винаги излиза непредвиден разход, като например колата се е повредила или трябва да и се плаща застраховката :) Не знам дали другите успяват, но засега не успявам да спестя 20% от доходите си
Finis desolatrix veritae от Абраам Валделомар
Дали това е края на света ?
Читателски коментари