Читателски коментари

Спасителят в ръжта от Дж. Д. Селинджър

pevass (29 април 2014 в 15:42), оценка: 5 от 6

Виж как си писал " незнам " и тогава си задавай въпроса, дали аджеба си грамотен..?

Спасителят в ръжта от Дж. Д. Селинджър

pevass (29 април 2014 в 15:37), оценка: 5 от 6

Да, прав сте за коментарите. По принцип избягвям да коментирам, и рядко чета коментари, особено, ако броя на елементарните грешки е повече от този на думите. Явно, вчера ми е дошъл в повече афекта. „Незнам“, както пишат някои, които много нещо били изчели… Да се смее ли човек, да плаче ли ? И аз не знам…

Безкрайността на човешката простотия от Боб Фенстър

Милена (29 април 2014 в 14:30)

Страхотна книга, голям смях пада!

Наследникът от Свобода Бъчварова

didkata71 (29 април 2014 в 09:57), оценка: 6 от 6

Прекрасна творба със силни образи.Фамилен епос с чудесен усет за времето тогава.Моля ако има възможност качете и останалите творби.Благодаря ви за труда.

Триумф от Хедър Греъм

vesi78 (29 април 2014 в 00:14), оценка: 5 от 6

Книгата е уникална много добра слабо оценена

Аз, вещицата от Дебора Харкнес

tanqdim (28 април 2014 в 23:57), оценка: 6 от 6

Страхотна книга! Невероятна е! Прочетете я, заслужава си… и въобще не е страшна.

Роза през зимата от Катлийн Удиуиз


Хубаво е романчето, но малко в повече ми дойдоха опитите на разни мъже да замъкнат главната героиня в някой „ъгъл“… Иначе е развлекателно книжлето :)

Спасителят в ръжта от Дж. Д. Селинджър


Е, не съм убеден, че само читатели, които харесват дадена творба, имат право да я коментират. Все пак това е (читателски) форум, а не майсторски клас по писане на панегирици.

Но за другото си прав — нелепо е човек, който не е усвоил елементарен учебен материал за пети клас, авторитетно да се изхожда по отношение на Селинджър или на когото и да било.

Крадецът на праскови от Емилиян Станев

ducasse (28 април 2014 в 22:30), оценка: 6 от 6

Уникално произведение. Надявам се да е преведено на много други езици, за да можем не само ние да се насладим. Чудесен автор — спомням си повестта му за лисичето, която прочетох като малка. Противно на повечето, не любовната история, а най-много ме впечатли описанието на положението в тила на войната — цивилното население, местните войски, чуждите войски — победени и победители.

Смятам, че Емилиян Станев е постъпил много милостиво към главните герои. Едва ли в 8-ми клас биха го оценили по достойнство (радвам се, че не ми се е случило тогава), защото загатва много неща, които само хора с богат житейски опит биха разбрали и доловили.

Лукс и грях от Сара Шепард

Марина_Г (28 април 2014 в 18:59), оценка: 6 от 6

Много е интересна и наситена с напрежение, но този отворен финал не ми е съвсем по вкуса. Има ли други книги от тази поредица?

Роня, дъщерята на разбойника от Астрид Линдгрен


Книгата я учим в училище сууууупер е!

История на средновековна България VII-XIV век от Иван Божилов, Васил Гюзелев

виталиан (28 април 2014 в 18:35)

90 %, но кога? Много преди Желязната епоха! А в нашия случай от един век ни внушават, че сме късни пришълци — не на Балканите, а в самата Европа — при това тюркоезични или… някаква странна смесица от етноси. Окей, но на какви сериозни доказателства се опира това?

Без солидна изворова база (както стана дума), авторите „профилират“ древността на цял един народ в съвсем чужда за него културно-езикова физиономия. Наложената теза за произхода ни (по същество — едно твърдение) се разглежда и обяснява безкритично — подкрепена само от стогодишния историографски канон.

(оуЛгу тРакан не е ОГЛỲ ТАРКАН, но каменоделците се били объркали като пишели; няма и ханове, но всъщност ги е имало, защото не е никак удобно да ги няма).

Wallküre, проблемът не е, че учените ни не знаели езици. Ако имаше „текстове“ — източници, в които българите наистина да присъстват щяха бързо бързо да се намерят достатъчно монголисти и тюрколози. Но такива просто няма или се отнасят за съвсем други народи, побратимени с нас от някой съветски академик.

За кандидатстудентската подготовка си абсолютно прав/а! Практическа полза има. Информативна също — относно по-късните векове.

Спасителят в ръжта от Дж. Д. Селинджър

pevass (28 април 2014 в 18:17), оценка: 5 от 6

Алоооуууу, може ли в три изречения да се допуснат 10 правописни грешки ? Може. Вие можете.

Спасителят в ръжта от Дж. Д. Селинджър

pevass (28 април 2014 в 18:15), оценка: 5 от 6

Въпрос на вкус — казало кучето и си облизало гъза… След като не Ви харесва книгата, защо я коментирате ? Просто подминете. Обаче, нали трябва да се направим на велики. И, след като сте решили да коментирате, поне пишете правилно. Тя в едно изречение с пет думи прави шест правописни грешки, ще дава оценка на Селинджър…

Антипапата от Робърт Ранкин

circles (28 април 2014 в 17:56)

Много забавно книжле!

Мисията на Макензи от Линда Хауърд

Eustoma (28 април 2014 в 13:51), оценка: 3 от 6

По принцип, Линда Хауърд пише приятно, но с всяка книжка ми ставаше все по-досадна, много са й еднотипни героите, любовните сцени, даже сюжетните линии. Да не говорим пък за мъжките образи, които са нон стоп в състояние на сексуална възбуда, даже и маймуните в зоологическата градина не са така… ;)

Вероятно защото прочетох доста нейни неща едно след друго, но точно „Мисията на Макензи“ ми беше направо мъчение, дълго я „мотах“… мооооже би, ако я бях чела като първа, щях по-добре да я приема, сега й давам 3 и даже ми се струва много. Ще трябва да си почина от тази авторка, да сменя стила.

Яж, моли се и обичай от Елизабет Гилбърт

петя (28 април 2014 в 13:19)

да, определено „Последният чай“ е добра, тази не съм чела

История на средновековна България VII-XIV век от Иван Божилов, Васил Гюзелев


Много добър коментар, подкрепям го напълно.

Някои важни бележки за читателите:

1. Тази книга е съкратена и леко осъвременена версия на многотомната „История на България“ на БАН от соц-а. Няма илюстрации, някои параграфи и глави са съкратени. Естествено, изрязали са и идеологическите моменти, но иначе е същата.

2. Върши идеална работа ако сте студент в Историческия факултет на СУ и предстои да се явите на изпит по Средновековна българска история при проф. П. Ангелов — 100% проверено:)

3. Върши още по-идеална работа ако сте кандидат-студент и кандидатствате с история. Научавате идеално главите от тази книга, които влизат в конспекта и не ви трябва нищо повече — нито „теми“, нито скъпи уроци — ценна инсайдърска информация:) Точно написаното в тази книга очакват да прочетат проверителите.

4. Ако искате наистина добре да научите българската история, боя се, че тази книга няма да ви свърши много работа.

История на средновековна България VII-XIV век от Иван Божилов, Васил Гюзелев


Това, че етруските се споменават в гръцки текстове прави ли ги гърци? Помисли.

Каквито и да са българите, няма съмнение, че са дошли от Азия, както и 90% от съвременното европейско население (индоевропейците идват от Азия, там не живеят само китайци). Съвсем нормално е да се споменават в текстове, създадени на този континент. Ако нямаш нужните знания по съответните езици, няма начин да оцениш изворовата стойност на тези текстове, затова предпазливостта на съставителите е обяснима. Съвсем друг е въпросът защо нашите българисти не се хванат да научат източни езици, за да разширят полето на изследванията си като пуснат в научно обращение нови извори, при положение, че гръкоезичните и латиноезичните текстове са отдавна изчетени и изкоментирани по всички възможни начини.

Тъмни страсти от Елизабет Лоуел

Марина_Г (28 април 2014 в 10:31), оценка: 4 от 6

Не особено увлекателна