Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Be Holy: The Forgotten Command, 1988 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Екатерина Абаджиева, 1993 (Пълни авторски права)
- Форма
- Религиозен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 3,5 (× 2 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Разпознаване, корекция и форматиране
- Стаси 5 (2020)
Издание:
Автор: Уилиям Макдоналд
Заглавие: Забравената заповед: „Бъдете свети!“
Преводач: Екатерина Абаджиева
Година на превод: 1993
Език, от който е преведено: английски
Издател: Верен
Град на издателя: София
Година на издаване: 2017
Художник: Dieter Otten, Bergneustadt
ISBN: 978-619-7015-98-0
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10486
История
- — Добавяне
Божието участие и нашето участие
В областта на светостта има едно тайнствено смесване на божественото и човешкото. Бог иска всички да сме свети. Само Той може да ни направи свети. И Той ще ни даде необходимата сила за това. Бог обаче няма да направи това без нашето участие.
Ние трябва сами да стъпим на пътя на благословението.
„Грешно е да очакваме светостта да дойде върху нас като някаква блага магия или да чакаме Божията помощ да падне върху ни като водопад при изпълнението на определени условия. Има ясно обозначени пътеки, които ни извеждат право в зелените пасища: нека да вървим по тях. Да искаш да бъдеш свят и в същото време да пренебрегваш молитвата и поклонението, е като да искаш да тръгнеш по един път, а да вървиш по друг.“
Не е правилно да се казва, че светостта се постига единствено чрез вяра. Това създава впечатлението, че християните могат да си стоят на едно място и да приличат все повече на Христос, без да полагат никакви усилия. Такова твърдение изцяло пренебрегва стотиците увещания в Новия Завет, насочени към волята им и изискващи тяхното послушание.
Също така не е правилно да се проповядва, че победоносният живот се постига чрез жертви. Никой не отрича, че човек може да покаже, че посвещава отново живота си на Господа по този начин. Но това не трябва да е всичко. Всъщност стойността и значението на едно такова дело могат много бързо да избледнеят, ако то не бъде последвано от старателни усилия.
Затова трябва да бъдем много предпазливи към такива красиво звучащи лозунги като: „Остави всичко и дай път на Бога“, „Вярвай на Божието обещание и чакай неговото изпълнение“, „Престани да се опитваш, а започни да се доверяваш“. Както казва Доналд Кембел: „Духът не действа автоматично в живота на вярващия. Той чака неговата инициатива“.
Няма мигновена святост
Бог не е сметнал за добро да раздава таблетки, които да действат като небесен антибиотик и да разрешат проблема с греха веднъж завинаги. Той не ни е показал нито един бърз начин или къс път към светостта. Бог ни е предписал едно дълго лечение, което трае цял живот, като ни е дал силата и ни е призовал да го изпълняваме ден след ден.
Спасението е единствено чрез вяра, но светостта е чрез вяра и чрез дела.
Всеки от нас има нужда да се промени. Независимо дали сме намръщени или нервни, раздразнителни или избухливи, нетърпеливи или нетактични, студени или обидчиви, егоцентрични или нечестни, дали употребяваме обидни или хулни думи, или имаме навици, които не носят слава на Христос, всички ние имаме нужда от промяна. Господ може да направи промяната. Всъщност Той иска да я направи. Но Той очаква нашето сътрудничество.
Начинът, по който Бог постига това наше участие, е като ни поставя под благодат, а не под закон. Вярващият желае да бъде свят, защото обича Спасителя, а не защото се страхува от наказание. Това е следващата тема, която ще разгледаме.