Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Оригинално заглавие
- Christianity: opium or truth?, 1997 (Пълни авторски права)
- Превод от английски
- Венцеслава Узунова, 2014 (Пълни авторски права)
- Форма
- Религиозен текст
- Жанр
-
- Няма
- Характеристика
- Оценка
- 2 (× 4 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Автор: проф. д-р Дейвид Гудинг; проф. д-р Джон Ленокс
Заглавие: Християнството — опиум или истина?
Преводач: Венцеслава Узунова
Издание: първо
Издател: Верен
Град на издателя: София
Година на издаване: 2014
Тип: религиозен текст
Националност: английска
Редактор: Даниела Дойчинова
Художник: Здравко Ненов
Коректор: Юлиана Балканджиева
ISBN: 978-619-7015-32-4
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/10877
История
- — Добавяне
Интелектуалният проблем
Всъщност това е двояк проблем, защото страданието произхожда от два логично отделни източника (макар че на практика те понякога са неотделимо преплетени). Единият източник е злото, за което човекът сам е пряко отговорен: икономическата, политическата и гражданската несправедливост, експлоатацията, агресията, мъченията, убийствата, изнасилванията, малтретирането на деца, изневярата, предателството, робството, геноцидът, войните и други такива неща. Към тях се прибавят и всички онези злини, които, макар и по-дребни по мащаб, причиняват може би най-широко разпространените нещастия в нашия свят — болезнените, нараняващите, увреждащите неща, които всички ние си причиняваме един на друг. По споразумение ние наричаме това „проблема за злото“.
Другият източник на страдание са природните бедствия: земетресения, вулкани, приливни вълни, наводнения, свличания на земни маси, лавини, ултравиолетови лъчи, суша, болести по растенията, глад, напасти (напр. скакалци или маларийни комари), за които човекът не е непосредствено отговорен (макар че може да допринася непряко за някои от тях, като безотговорно руши природата). Има и други неща като вродени деформации и болести, разрушаващи личността, за които човек също не е непосредствено виновен (макар че за някои от тях може да допринася както пряко, така и косвено). По споразумение ние наричаме това „проблема за болката“.
Независимо дали идва от единия или от другия източник, страданието е силно предизвикателство към вярата в Бога. Проблемът за болката казва: „Как можем да вярваме, че един свят, в който има толкова много стихийни бедствия, е сътворен от един безкрайно любящ, всемогъщ и премъдър личностен Бог?“ Проблемът за злото добавя: „Как можем да примирим съществуването на такова огромно зло и факта, че се допуска то да продължава, със съществуването на един всемогъщ, съвършено свят Бог, който би трябвало да се грижи за правдата?“ И така, интелектуалният проблем несъмнено е сериозен. Би било глупаво да го отричаме или дори да го подценяваме.