Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki (2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. — Добавяне

Билкова терапия

Билките са използвани като лекарство още от праисторически времена. По метода на грешката древните хора са се научили кои треви са лечебни и това животоспасяващо познание е преминало през вековете. В Китай и Индия изследванията и използването на билковата медицина е над 5000 години. В древна Гърция бащата на съвременната медицина Хипократ е използвал стотици билки в практиката си. Много от тях все още са популярни. Накратко лечебните свойства на растенията са издържали изпитанието на времето и по тази причина билковата терапия се уважава в много култури по света.

Когато стана очевиден фактът, че съвременната медицина е ограничена, лекарите отново обръщат поглед за помощ към растителния свят. Учените по света, отчаяно търсещи лек за СПИН, рак и други заболявания, нелечими с традиционната медицина, започнаха да изследват свойствата на билките и са силно изненадани от имуностимулиращото им действие. Клиновичето, сладникът и женшенът са със силни антиракови свойства; ако ехинацеята и хидрастисът се вземат при първите признаци на настинката, спират заболяването.

Как ни помагат билките? Някои действат като суперхрани, чиито съставни вещества се вграждат в тялото ни. Другите имат лекарствено действие и специфично подсилващо или стимулиращо въздействие върху някои физиологични функции. Например могат да действат почистващо до определена степен, но преди всичко изграждат организма.

При използването на билките за лечебни цели билколечителите вземат предвид цялостното състояние на организма. Това се отнася особено за китайската медицина, където лечителят търси най-изявените симптоми. Ако пациентът е диабетик например, може да изпитва огромна жажда, глад или често да уринира. Лечителят също така отчита трите състояния на организма: храносмилане, сън, енергия. По този начин основното лекарство за това състояние се формира на базата на индивидуалните нужди на пациента.

Билколечителят Христофор Трахан обобщава стойността на билколечението така: „Билките действат добре, защото са биологични елементи, и се включват едновременно с веществата на самия организъм. Когато употребяваме билки, ние използваме храни, които са молекулярни и енергетични части от нас.“