Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki (2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. — Добавяне

Шум в ушите

Мнозина от нас, които живеят в шумна околна среда, привикват към нея, без да знаят за последиците, които могат да възникнат. Една от тях е шумът в ушите, звънтенето и бученето в двете уши.

Причини

Силна музика, стрелба, експлозии и други силни шумове могат да причинят травми в ушите и да предизвикат шум в тях. Допълнителните фактори са излагането на вредното въздействие на токсичните химикали в храните, лекарствата и околната среда.

Симптоми

Шумът в ушите наподобява този от телевизора, когато няма програма и степента му може да е от едва доловима до доста силна. Шумът може да е постоянен или на интервали. Сред симптомите, придружаващи бученето в ушите, са главоболието, проблемите в храносмилането, в обучението, раздразнителността, безсънието и умората.

Лечение

Хранене

Съществува тясна връзка между шума в ушите и лошото хранене. Диета, състояща се от богати на мазнини храни, холестерол и рафинирана захар, е особено вредна за здравето на ушите. Преминаването към хранене с повече растителни протеини и комплексни въглехидрати естествено е от значение. Освен това прясно изцедените сокове представляват концентриран източник на здравословни витамини и минерали и на ценни ензими в лесна за усвояване форма. За разлика от готовите сокове прясно изцедените съдържат живи хранителни вещества без химически добавки.

Добавки

Вътрешното ухо съдържа хилаид специализирани сензорни клетки, нуждаещи се от вода, кислород и хранителни вещества, за да предадат ефективно електрическата информация на мозъка. Някои от по-важните вещества са следните:

 

Витамин A — около 25000 IU

Витамин E — около 400–800 IU

Витамин D — около 500–1000 IU

Йонизиран калций — 500–1000 мг

Магнезий — над 500 мг

Калий — 500 мг

Цинков сулфат — 60 мг

 

Понякога с шума в ушите се свързва липсата на желязо в организма. В този случай се препоръчват 75 мг желязо на ден за период от една седмица. След това желязото се приема в нормални количества. Точната дозировка на всички хранителни вещества трябва да се даде от лекар.

Какво да се избягва

Избягвайте излишно високите шумове. Откажете се от вредните химически вещества, намиращи се в алкохола, цигарите, кофеина и чешмяната вода. Домашната и работната среда трябва да са почистени възможно най-добре. Състоянието може да се влоши от въздействието на копирните машини, домакинските препарати и обичайните токсини, като формалдехид.

Известните токсични лекарства включват определени антибиотици, контрацептиви и новокаин. Консумирането на храни, богати на холестерол, мазнини и захари, е една от основните причини за шума в ушите. Рафинираните въглехидрати трябва да бъдат заместени от комплексни въглехидрати. Трябва да се приемат киселинни храни, като плодове и зеленчуци.

Преглед на леченията

Преминаването към храна, богата на растителни протеини, комплексни въглехидрати и пресни сокове, създава благоприятна за оздравяване среда.

Избягвайте силните шумове и замърсителите, доколкото това е възможно.