Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki (2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. — Добавяне

Менопауза

Менопаузата може да се определи като приключване на женската репродуктивна фаза. При повечето жени началото на климактериума се проява някъде между 45 и 50 години, но при някои настъпва и между 40 и 60-годишна възраст. Освен това менопаузата може да бъде предизвикана и по-рано вследствие на хирургични операции в матката или яйчниците или при определени видове заболявания. Тя се характеризира с намаляване на дейността на яйчниците, което се изразява в произвеждането на по-малко количество от хормона естроген в организма. Менопаузата не е просто дискретно явление, тя е процес, продължаващ с години, а в някои случаи с десетилетия.

Въпреки че менопаузата е позната на всички жени по света, представителките на азиатските култури имат способността да се приспособят по-лесно към хормоналните промени. Това се дължи на желанието им да възприемат процеса на стареене като нормален преход. В азиатските страни възрастта се свързва с мъдрост и уважение, но жените там не доживяват този стадий. В Съединените щати и другите западни страни, жените дълбоко се страхуват от напредването на възрастта. Негативният поглед често пъти се свърза с проявяването на остри симптоми, съпътстващи менопаузата. В тази връзка много важна е промяната в мисленето. Отбелязано е, че острите симптоми често пъти се избягват от азиатските жени заради начина им на хранене, включващ големи количества соеви продукти, богати на фитоестрогени и фитоестероли. Освен това азиатците широко употребяват и билки.

Какво изпитват жените

Процесът на менопауза обикновено започва с промени в менструалния цикъл. Времето между циклите често пъти става неопределено и понякога липсват цикли. Въпреки че менопаузата е придружена от намалено менструално течение, някои жени съобщават за тежки нередовни кръвоизливи. Горещите вълни са друго често срещано явление, а някои жени могат да получат изсушаване на кожата, раздразнителност, вагинална сухота, нощни изпотявания, инфекции в отделителните пътища, промени на настроението, умора и нарушения на съня. Трябва да се имам предвид, че при някои жени изобщо не се наблюдават обезпокоителни симптоми. Също така е важно да се отбележи, че менопаузата се характеризира с намалена естрогенна продукция от надбъбречните жлези. Следователно жените със здрави надбъбречни жлези са по-малко предразположени към остри симптоми.

Обикновено се приема, че жените губят сексуалното си влечение при настъпването на менопаузата. В действителност само малък процент от тях губят способността си да се възбуждат, което е лечимо. Всъщност много от жените съобщават за повишаване на сексуалността си заради отпадането на риска от бременност. Едно друго схващане, чието време също е отминало, е, че след настъпването на тази промяна в живота той вече няма да е приятен. Много от жените се страхуват, че през последващите години ще имат физиологически проблеми. Това не е истина, жените, достигнали 50-те, не са изложени на повишен риск от клинична депресия. Въпреки че някои от тях могат да изпитват промени в настроенията, дължащи се на намаленото ниво на естроген, серотонин и ендорфин, тези нива могат ефикасно да се свържат с естествените причини и така симптоматичните промени в настроението да се отстранят.

Лечение

Медицината традиционно гледа на менопаузата като на заболяване и в този контекст предлага хормонално заместване като „лечение“. В действителност менопаузата не е болест, тя е естествен преходен период, който може да се облекчи с използването на някои естествени техники. За съжаление хормонално заместващата терапия е нещо нормално през последните няколко години. Въпреки че много лекари настояват терапията да включва естествени хормони, факт е, че използваните хормони не са произведени от нашите тела, нито пък са извлечени от естествени растителни източници, като соеви продукти или ямс. Премаринът е популярен продукт за хормонално заместваща терапия. Той се получава от конска урина. В момента 10 милиона жени приемат този продукт във вид на пластири или капсули. Клиничните изследвания са доказали, че в резултат на това рискът от рак на гърдата се е повишил с 33%. Нещо повече, хормоналното заместване се свързва със затлъстяване на горната половина на тялото и с устойчивост към инсулина, състояние, свързващо се с понижаване на кръвната захар, повишено кръвно налягане и излишно съдържание на инсулин.

Хранене и добавки

За щастие синтетичното хормонално заместване може да се избегне за сметка на естествените лечения, които нямат вредни странични въздействия. Изследванията показват, че растителните естрогени, намиращи се в соевите продукти, са препоръчителни за борба със симптомите. Соевите продукти също (напр. тофу, темпе, соя) пречат на пролиферацията на раковите клетки. Овесът, кашуто, бадемите, алфалфата, ябълките и маслото от ленено семе също съдържат естествени източници на естроген, макар и в умерени количества. Жените, включващи тези храни — източници на естествен естроген, в храната си, забелязват значително облекчаване на горещите вълни. Освен това се повлияват от количеството магнезий. Увеличеното приемане на целулоза и намаляването на животинските продукти може да ограничат раздразнителността, докато слънчогледовото семе, орехите, лешниците, зелето, аспержите, броколито, овесът и ечемикът служат като допълнителни средства за борба със симптомите на менопаузата.

Мултивитаминните минерални добавки, съдържащи повече магнезий, отколкото калций, и съответните количества витамин B и C може да повишат надбъбречната дейност и да облекчат емоционалните неразположения. Препоръчва се и добавяне на витамин E, който промоцира продукцията на мозъчните хормони.

Тези полезни витамини дават началото на производството на мозъчните хормони FSH и LH, които са жизненоважни агенти за предотвратяването на горещите вълни. Освен това витамин E намалява сухотата и изтъняването на влагалището. Естествени източници на витамин E са различните токофероли и те са значително по-ефикасни от синтетичните. Полезен е и цинкът.

От изключително значение в годините на менопаузата е добавянето на витамин B-комплекс. Той може да се получи по естествен път чрез консумирането на пълнозърнести храни и зелени зеленчуци. Дневно трябва да се приемат по 300–400 мг витамин B5 и 150 мг витамин B6, а предписаната фолиева киселина трябва да действа като естествен хормонален заместител. Трябва да се приемат и съответните количества незаменими мастни киселини, защото действат като хормонален заместител и предотвратяват раковите заболявания и облекчават симптомите на стареенето. Незаменимите мастни киселини са от голямо значение при предотвратяването на влагалищната сухота. Хората, поставени на диета, бедна на мазнини, често пъти страдат от липсата на незаменими мастни киселини и следователно, за да се реши проблемът им, се нуждаят от въвеждането на някои храни. Мастните киселини омега-6 се получават от тиква, сусам, шафран и масло от ленено семе, докато омега-3 мастните киселини се намират в достатъчно количество в рибата, капсулите рибено масло и маслото от ленено семе.

Витамин D в количество 400–600 IU на ден също се абсорбира директно от слънчевата светлина или се извлича от маслото от сьомга. Това е важен витамин за жените, намиращи се в менопауза, и най-вече за тези, които живеят в замърсени райони. Калцият може да предотврати или да попречи на развитието на остеопорозата. Особено е полезен, когато лечението започне преди настъпването на менопаузата. И понеже много жени срещат трудности при усвояването на млечните продукти, калциевият цитрат, аминокиселините и калциевият карбонат предлагат алтернативни източници на лесно усвоим калций. Независимо от източника, на който сте се спрели, не забравяйте, че тялото се нуждае от 1300 мг калций на ден и дори повече, ако имате трудности с усвояването му. Преди предписването на допълнително калций трябва да се изследва индивидуалното му усвояване от организма. В организма на жените в менопауза трябва да се добавят по 200 мг дневно гама-линоленова киселина, съдържаща се в маслото от нощна свещ, в пореча и семената от касис. Друг ценен източник на женски и мъжки хормони е елементът бор.

Съществуват някои други естествени продукти, които стимулират производството на хормони през годините на менопауза. Естественият DHEA, получаван обикновено от екстракт от ямс, подсилва организма. Прогестеронът под формата на крем или серум предпазва от фиброцистидни състояния и рак на гърдата, подсилва влиянието на хормоните от щитовидната жлеза и предотвратява остеопорозата, като замества калция. Той трябва да се приема три-четири седмици през месец. Кремът от див ямс, който се продава свободно на пазара, и таблетките прогестерон също са ефикасен хормонален заместител. Естриолът е полезен хормон, показал способността си да пречи на развитието на туморите на гърдата при животни, и в момента се предписва от някои гинеколози като алтернатива на синтетичните хормони. И най-накрая, тройният естроген — една формула, състояща се от 80% естриол и 20% естрон или естрадиол, която може да предотврати началото на рак на гърдата, остеопороза и сърдечно-съдовите неразположения без вредни странични въздействия.

Билколечение

Освен промените в храненето и естествените добавки съществуват и много билки, помагащи на жената да се справи с проблемите на менопаузата. Билката Vitex увеличава прогестероновото ниво в организма и последователно елиминира повечето симптоми, свързани с менопаузата, в това число вагиналната сухота, горещите вълни и промяната в настроенията. Тя може да се намери във вид на капсули, чай и в сухи или течни екстракти. Отбележете, че е необходимо време, за да се проявят свойствата на тази билка, действаща на хипофизата и хипоталамуса. Обикновено са нужни един или два пълни цикъла, преди ефектът да стане явен, и поне шест месеца — за стабилно подобрение.

Билките, действащи като естествен източник на фитоестрогени и прогестерон, включват дон куай, див ямс, алфалфа, черна цимицифуга, сарсапарила и магарешки трън. За да подпомогнете правилното функциониране на нервната система, имайте предвид действието на лимонката, майчиния лист, корените от валериан, пасифлора, жен-шена, пресния овес и синята върбинка.

Хомеопатични лекарства

Съществуват някои хомеопатични лекарства, които са ефикасни при лечението на кръвоизливи при по-младите жени (за кръвоизлив се смята състоянието, при което менструацията спира за известен период и след това се получава обилно кръвотечение). Хомеопатичното лекарство „Китай“ се използва при силно кръвотечение с тъмни съсиреци. „Сабина“ се употребява за облекчаване на раздразнимостта. „Секале“ помага за намаляване на силното и постоянно кръвотечение с почти черна кръв, а „Фосфорус“ се използва за контрол върху честите кръвоизливи с яркочервена кръв без съсиреци. Допълнителните симптоми могат да се лекуват с „Фосфорус“, в това число и страховата невроза, немного тежките депресии, тръпките и загубата на паметта.

Хомеопатичните лекарства се използват също за намаляване на влагалищната сухота и отъняването на влагалището, което често пъти съпътства климактериума. „Сепия“ може да се приложи при сухо и сърбящо влагалище. Когато влагалищната сухота се свързва със сексуалния акт, се предписва лекарството „Натмур“.

Освен това „Натмур“ се използва при парещ вагинален секрет, падане на окосмяването и раздразнителност. Тези симптоми често се усложняват преди обед. Когато сухотата и главоболието се появят едновременно, като лекарство може да подейства билката брей. Хомеопатичното лекарство „Азотна киселина“ се използва за лечение на силна вагинална сухота, където извънредно голямата липса на слуз предизвиква усещане на разцепване във вагиналната област.

Ароматотерапия

Ароматотерапията е един подход към симптомите на климактериума, който обединява мисълта и тялото. Жените в менопауза могат да опитат с копър, градински чай или кипарис във вид на лосион или крем за тяло два или три пъти дневно. Ароматотерапевтите препоръчват при горещи вълни вдишването на масло от мента или босилек, поставени върху парче плат, по няколко пъти на ден. Запомнете, че не бива да използвате прекомерно големи количества ароматни масла и директният контакт с тях трябва да се избягва. Освен това есенциалните масла е добре да съставляват само 3% от лосиона или маслото за тяло. За да се избегнат вредните странични въздействия, преди да започне лечението, трябва да се потърси професионален съвет. Професионалните ароматотерапевти могат да създадат специфични масла, съобразени с индивидуалните нужди на клиентите си.

Упражнения

Изследванията показват, че физическите упражнения могат да намалят появата на горещи вълни при жените в климактериум. За да се пожънат всичките облаги от фитнеса, редовните упражнения трябва да се правят значително преди началото на менопаузата, макар че всяко време е добро за начало, но под лекарски контрол.

Те могат да бъдат добър лек за депресията и смяната на настроенията, защото повишават производството на ендорфини и серотонини в мозъка. Отчитайки профилактичните свойства на спортните упражнения, включващи колоездене, бягане, плуване и танци, открийте кое ви доставя удоволствие и се отдайте на него.

Практикуването на няколко спорта също може да се окаже полезно, но различните упражнения трябва да се изпълняват в различни дни от седмицата, за да се избегне претоварването на някоя част от тялото.

Аюрведическа медицина

Аюрведата, което в превод означава „наука за живота“, има дълбоки корени отпреди 4000 години в Индия. Основава се на вярата, че равновесието има голямо значение за здравето на човека. Терапевтите на аюрведа изследват физиологическото и психическото състояние на пациента, въз основа на което създават подходящ хранителен режим и програма за физическа активност според собствената си преценка. За облекчаване на симптомите на менопаузата тази форма на терапия използва растителни фитоестрогени и фитопрогестерони.

Какво да се избягва

Въпреки че всички жени рано или късно навлизат в климактериум, някои от тях са жертва на повече симптоми, отколкото другите. Запомнете, че силата на симптомите може да зависи от желанието на жената да възприеме остаряването като естествен процес и от способността й да се приспособи към настъпилите големи хормонални промени. Приспособяването включва предприемането на превантивни мерки, и по-точно избягването на някои храни, склонни да усложнят симптомите. Клиничните изследвания свърват промяната в нивата на кръвната захар, водеща до комплексни физиологични нарушения, с прекомерното консумиране на захар, кофеин и алкохол. Освен това изследванията свързват и алкохола, месото и цигарите с преждевременната менопауза.

Преглед на леченията

Полезните растителни естрогени се намират главно в соевите продукти, а в по-малки количества и в други храни, като овес, кашу, бадеми, алфалфа, ябълки и ленено семе.

Важните хранителни вещества, приемани по време на климактериума, са витамин B-комплекс, витамините C, D и E, магнезият, калцият и цинкът.

Сред билките, които могат да бъдат полезни, са витекс, дон куай и див ямс.

Хомеопатичните лекарства помагат за балансирането на менструалното течение. Други хомеопатични лекарства се използват за облекчаване на вагиналната сухота.

Ароматотерапията също може да е полезна за жените в климактериума.

Упражненията облекчават горещите вълни и депресията.

Аюрведическата медицина използва растения, съдържащи прогестерон и естроген, за облекчаване на симптомите на менопаузата.