Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki (2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. — Добавяне

Част първа
Заболявания

Стареене

Планинските жители на Хималаите са известни с дълголетието си. Нещо нормално е за хунзите да живеят 120 години в добро здраве, дължащо се на водата, богата на минерали, на екологично чистия въздух и храната, богата на комплекс от въглеводороди, така както и на активния и целенасочен начин на живот. На островите Питкарип в Тихия океан е обичайно хората, прехвърлили седемдесетте, да се трудят редом с двадесетгодишните. Местните жители дължат силата и жизнеността си на природосъобразния начин на живот и на хранителен режим, състоящ се основно от зърнени храни, плодове и зеленчуци.

В Китай лекарите са изучавали тайните на подмладяването с хилядолетия и са знаели от древността как да поддържат функционирането на половите жлези в напреднала възраст с помощта на билки, акупунктура и специални физически упражнения, наречени тай чи и ци гун.

Американците има какво да научат от тези култури. Западните народи в по-голямата си част водят забързан, неприродосъобразен начин на живот. Ние се храним с девитализирани храни и лекуваме неразположенията си с много лекарства. В средата на живота си прекратяваме физическите упражнения и губим мускулна маса. В резултат на това намалява костната плътност и се забавя метаболизмът, което причинява отпуснатост и слабост и поставя началото на остеопорозата. Много възрастни хора са физически, а някои от тях и психически отпуснати поради лоши навици в продължение на целия им живот.

Положителна е ролята на учените, които ни разясняват процеса на стареене и как можем да го забавим и дори да го преобърнем. С помощта на техните усилия научихме, че стареенето започва на клетъчно ниво, с вредата, нанасяна от свободните радикали, и че витамините с антиокислително действие, минералите и ензимите могат да предотвратят тези разрушения. Нещо повече, изследванията доказват стойността на естествените регенеративни лекарства, оценени още в древността, и на новите „елегантни лекарства“, които подобряват мисловната дейност.

И тъй като тази информация стига до широката общественост, все повече хора се опитват да върнат стрелките на часовника, като се хранят по-добре, допълват хранителните си режими, намаляват стреса и увеличават спортната си активност. Най-важното е, че се промени начина на мислене и хората се чувстват по-млади, дори в напреднала възраст. Това е важно, защото когато се чувства стар, човек създава психологична реакция на организма си. Когато си представяме, че с напредването на възрастта губим сила и жизненост, това се и случва. И обратното, когато приемаме времето за приятел, можем да останем млади и жизнени, след като достигнем петдесет, шестдесет и дори по-напреднала възраст. Наистина със съвременните познания и нарастването на положителното мислене не е невъзможно да си поставим за цел удължаването на живота ни, изпълнен със здраве, то този на хунзите.

Дезинтоксикацията — за борбата със стареенето

Колкото повече токсини приемаме, толкова по-бързо остаряваме. Козметичните процедури като лифтинг и боядисване на косата могат да ни помогнат да изглеждаме по-млади, но само временно. За да можем в действителност да се регенерираме, трябва да елиминираме отровите, съдържащи се в организма ни. Младежкият вид, който ще се получи като резултат от този процес, е продукт на подобреното ни здраве.

Пречистващите процедури датират от хилядолетия. Есените например пълнели кратуни със студена речна вода и използвали дълги тръстики, за да изгонят „дявола“ от червата си. В съвременния замърсен свят прочистването на червата е извънредно важно, независимо от това колко добре се грижим за здравето си, ние дишаме замърсен въздух, къпем се със замърсена вода и приемаме всички възможни химикали. Веднъж абсорбирани от организма, тези вещества не могат да бъдат отстранени от организма по друг начин, освен чрез дезинтоксикация.

Някои от методите на дезинтоксикация са насочени към точно определени системи, а други, като диетата със сокове и хелацио-терапията, помагат за прочистване на целия организъм.

Диета със сокове

Провеждането на диетата може да се оприличи с почистване и ремонт на къщата. Подлагането на диета със сокове дава възможност на храносмилателната система да почине и да насочи вниманието си върху всички участници, нуждаещи се от лечение. Към края на процеса всичко работи по-добре и кожата придобива здрав вид.

Диетата, изглежда, е най-добрата идея за американците. Ние обикновено приемаме с 10–20% повече калории, отколкото се нуждае организмът ни. Факт е, че за повечето хора е полезно да се подложат един или два дни на диета с прясно изцедени сокове, протеинови напитки, чиста вода и билков чай. Първоначално е препоръчително да се уточни процедурата с лекар, който разбира ползата от гладуването. Ако приемате някакви лекарства, не бива да ги спирате, преди лекарят да е преценил, че това няма да ви навреди. Предлагам ви някои основни точки:

Когато приготвяте соковете, използвайте винаги, когато е възможно, продукти без химическо съдържание, тъй като химикалите, съдържащи се в обработените плодове и зеленчуци, се концентрират в сока. Това естествено противоречи на процедурата на пречистване, която провеждате. Пийте осем чаши дневно сок и ще въздействате на цялото си тяло до максимално полезното снабдяване на организма с фитохимикали, антиоксиданти — витамини и минерали, хлорофил и ензими.

За да се осигури доброто приемане от организма, трябва да разберете, че соковете от тъмнозелени зеленчуци, като спанак, магданоз и пореч, са силно концентрирани и свободно могат да се разреждат с по-воднистите сокове от зеле, целина, тиква, алое или с минерална вода. Бързото им изпиване лишава мозъка от удоволствието от вкуса им и подлага на нежелан стрес бъбреците и пикочния мехур. И накрая, помнете, че връщането към нормално хранене трябва да е постепенен процес. Прехранването не е добро по принцип, но след гладуване то е изключително вредно за организма.

След като тези прости правила бъдат спазвани, започва удоволствието от диетата със сокове. Изборът между моркови/ябълки, ананас/кълнове, домати/лимон с малко червен пипер може да се задоволи вкусовите потребности за целия ден. Освен това организмът приема жизнено необходимите за доброто му функциониране хранителни вещества. Ето някои от полезните плодове и зеленчуци, които може да изберете:

Ябълки

Ябълките помагат за преодоляването на кожни и чернодробни неразположения. Имат разслабителен ефект и са ефикасно средство за храносмилане и отслабване.

Цвекло

Пийте сок от цвекло, за да подхраните черния дроб, един от най-важните органи на тялото поради стотиците му различни функции. Ако вашият черен дроб функционира добре, най-вероятно и всичко останало в тялото ви ще е работи добре.

Зеле

Зелето има високо съдържание на витамин K, то притежава и раковозащитни свойства. Идеално е за лечение на стомашни неразположения, особено когато се комбинира с черен оман.

Морков

Морковеният сок притежава висока концентрация на антиоксиданти, включително на бетакаротин и витамините A, C и E. Освен това съдържа здравословни минерали и витамини, забавящи стареенето. Едно предупреждение, отнасящо се до морковения сок: тъй като е богат на естествени захари, този сок трябва да се разрежда с вода, особено когато има дисбаланс на кръвната захар.

Целина

Съдържа умерено количество натрий, не във вредната му форма, а в полезния, естествен вид, подпомагащ клетъчната химия.

Пъпеш

Сокът от пъпеш е прекрасен за пречистване на бъбреците. А знаете ли, че доставя и широк спектър от ензими, минерали и хлорофил? Пийте пъпешовия сок чист, без да го комбинирате с други плодове и зеленчуци.

Ананас

Сокът от този плод съдържа бромни съединения с противовъзпалително действие. Това е полезно особено при облекчаването на артритните симптоми.

 

 

Сюзън Ломбарди, основателката на здравен център в Палм Спрингс, Калифорния, и автор на „Десет лесни стъпки за пълно здраве“, препоръчва сокова комбинация от моркови, целина, зеле и цвекло, смесени в равни количества, и добавка от малко червен пипер за вкус и подобряване на кръвообращението. Този коктейл се приема през деня по време на гладуването, за да подейства лечебно на всяка част от организма.

Понякога човек временно не се чувства добре в периода на гладуване. Това се нарича оздравителна криза и обикновено настъпва на третия ден. Това не е задължително лош симптом, а често пъти знак, че тялото се освобождава от токсини, най-вероятно от пристрастия, ако например имате навик да употребявате кофеин, захар и млечни храни. Най-добрият съвет в такъв случай е да си почивате и да пиете много вода. След кратко време дискомфортът ще изчезне и организмът ще се зареди с нова енергия. Вашият личен лекар може да ви даде повече напътствия по време на диетата със сокове.

Хелацио-терапия

(Хелацио произлиза от гръцката дума „хела“, означаваща „клещи“. Процесът, използван от тази терапия, се състои от „приклещване“ на вредните вещества от молекулата на ЕДТА и извеждането им от организма).

Хелацио-терапията е полезна в много аспекти, всеки от които води до дълъг и здравословен живот. Въпреки че няма изследвания, доказващи директната връзка с дълголетието, някои от тях показват благотворното й влияние върху четирите основни заболявания с летален изход в Съединените щати: сърдечни заболявания, рак, заболявания на мозъка и на кръвоносните съдове и хронични белодробни заболявания.

По време на лечението лекарите предписват човешка аминокиселина, наречена ЕДТА, вкарана по венозен път. Попаднала в кръвта, ЕДТА се свързва с тежките метали, като олово, кадмий и живак, обхваща тези субстанции, докато ги изведе от организма през бъбреците. Елиминирането на тези вещества предпазва от преждевременно остаряване и редица заболявания.

При нашата замърсена среда много лекари препоръчват хелацио-терапията при хора над тридесет години. С напредването на възрастта токсичните метали от обкръжаващата ни среда, особено оловото, се вграждат в скелета. Дори естествения калций може да се натрупа в неподходящи места. Хелацио-терапията ще изтегли калция от кръвоносната система и ще го върне обратно в дългите кости, като по този начин предпази от остеопороза.

Друго полезно действие на хелацио-терапията е, че подпомага работата на мозъка. Като се отстранят блокиращите артериите вещества, се увеличава притокът на кръв към мозъка и се подобряват свързаните с него способности. Когато кръвоносните съдове са освободени и отворени, хората са изложени по-малко на риск от инфаркт.

Дезинтоксикация на специфичните системи

Ние притежаваме няколко органа за дезинтоксикация. Това са червата, бъбреците, черния дроб, кожата и белите дробове. Също така важна роля играят и лимфните жлези. Всеки орган трябва да работи максимално ефективно, за да предотврати претоварването на другите свързани органи. Предлагам ви някои терапии, полезни за тези органи.

Черва

Обикновено човек съдържа по стените на червата си няколко паунда фекална маса, която може да създаде констипация, емоционални смущения и представлява добра среда за развитието на болестотворни бактерии. За да се помогне за решаването на този проблем, може да се приготви дезинтоксикираща напитка от ленено семе и семена от psyllium и бентонит, течна глина. Тази рецепта е прекрасна за прочистване на дебелото черво, тъй като глината абсорбира токсините, а семената набъбват във водата и почистват стените на червата.

Друга полезна техника е клизмата. Тази терапия внимателно изминава червата с помощта на вода, въведена в тях в малки количества на отделни интервали. Водата преминава през цялата дължина на червото. При този процес старите натрупвания от фекална маса се отделят и изхвърлят. Често пъти тази маса е била свързана с червата в продължение на много години и съдържа милиони бактерии. Докато не се отстрани, представлява идеална болестотворна среда.

Клизмата възстановява червата до естествената им форма и функция, така че храната да бъде по-лесно абсорбирана и елиминирана, състоянието на кожата се подобрява и раздразнителността, умората и констипацията изчезват. Здравото дебело черво означава здраво тяло.

Бъбреци

Листата от глухарче, ехинацеята и царевичната свила са полезни за бъбреците. Кратковременното гладуване, по време на което ябълковия сок се смесва с малко магданоз, също подобрява здравето на бъбреците.

Черен дроб

Млечен магарешки бодил действа профилактично на дейността на черния дроб и помага на този орган да елиминира токсините. Това на свой ред води до здраве и младежка жизненост.

Бели дробове

С всяко издишване се извеждат токсини от организма. Един от най-добрите начини за повишаване на капацитета на белите дробове е провеждането на редовна аеробна гимнастика. Разбира се, гимнастиката оказва и друго благотворно влияние, освен улесняването на белодробното функциониране. Тя ни дава възможност да отделяме токсините и през кожата, като се изпотяваме. Дава възможност на по-голямо количество кръв да навлиза в тъканите на тялото, което предпазва клетките от преждевременна смърт. С поемането на кислород от клетките на мозъка гимнастиката предотвратява или свежда до минимум старческото слабоумие. Подобрява метаболизма, така че тялото може лесно да поддържа нормално тегло. И най-накрая, упражненията за поддържане на теглото, като бързо ходене, джогинг и вдигане на тежести, увеличават костната плътност и по този начин предпазват от остеопороза.

Кожа

Нашата кожа има не само защитно действие, тя също така отделя ежедневно много токсини. Но за да изпълнява добре тази си функция, порите не бива да бъдат запушени. Една от техниките, осигуряващи проходимостта на порите, е изчеткването на кожата. С помощта на естествена четка или люфа разтривайте кръгообразно кожата, за да отстраните мъртвата кожа, запушваща порите. Винаги разтривайте около сърцето и никога тънката кожа на лицето.

Сауната е добър завършек на кожното разтриване, защото кожата отделя токсините с потта през отворените пори. Начинаещите трябва да започнат с температура около 110 градуса и постепенно да се адаптират към по-висока температура. Има и различни видове сауна и предписанията за всеки отделен вид трябва да се спазват.

Лимфна система

Работата на лимфната система е да се отстранят болестотворните отпадни продукти от организма. Прочистващите билки от рода на репей, червена детелина, ехинацея, глухарче, жълт лапад и чесън могат да стимулират слабата лимфна система. Също така са полезни и масажът на лимфните и кожното разтриване.

Възстановяване

Тъй като си възвръщаме здравето с помощта на дезинтоксикацията, организмът става много чувствителен към възстановяващи лечения, например оздравяващи хранителни режими и добавяне на минерали и витамини. По-долу са представени общите препоръки за удължаващи живота храни и хранителни вещества. За по-прецизно провеждане на терапиите могат да се следват препоръките на лекар, занимаващ се с холистична медицина, базирани на резултатите от индивидуалните изследвания.

Изследванията са важни, понеже ние не остаряваме едновременно. По-често органите на индивидите губят в различна степен енергията си. Западната медицина се отличава с лабораторните си анализи и един пълен набор от изследвания може да оредели кои точно системи на организма са излезли от баланс и с това причиняват преждевременно стареене. Изследванията могат да определят например дали надбъбречните жлези произвеждат достатъчно хормони, забавящи стареенето, дали витамините и минералите са правилно усвоени и дали токсични метали са замърсили системата. Резултатите могат да разкрият, че един пациент е анемичен поради железен дефицит например, докато при друг има недостиг на фолиева киселина. Резултатите помагат на терапевтите, практикуващи холистична медицина, да се насочат към специфичните нужди на пациентите си.

След като започнете веднъж оздравителния режим, последвалите изследвания показват до колко препоръчаното лечение оказва влияние и могат да се правят съответни корекции към него. Приемането на някои хранителни вещества може да се преустанови в момента, в който организмът започне да си ги произвежда само, а други може да продължат да бъдат приемани. Например тироидните добавки са необходими за пациенти с ниска телесна температура, докато системата се включи след няколко седмици и започне да произвежда сама хормона в приложимата му форма. Други вещества, като витамин C, напускат тялото бързо и е необходимо да бъдат приемани неколкократно всеки ден.

Останалите мерки за оздравяване също трябва да бъдат отбелязани. Това става с наблюдаването на симптомите и външния вид. Ако симптомите изчезват и външния вид се подобрява с времето, това е индикация, че терапията е ефикасна. И с възстановяването на силите на тялото човек може да отбележи допълнителни подобрения, като нарастване на издръжливостта, засилване на паметта и по-добър тонус на тялото.

Подмладяваща диета

Храните, с които се храним, ни поддържат в равновесие — нито прекалено кисели, нито прекалено алкални. Един от начините да поддържаме стабилността на организма си като система е да проверяваме киселинността на урината си с помощта на pH-индикаторна хартия всяка сутрин. Идеалният резултат е 6,8. Отклоненията от тази стойност означава, че храната, с която се храним, е или прекалено кисела (под 6,8), или прекалено алкална (над 6,8). Киселите храни са особено вредни, тъй като водят до многобройни заболявания. Изключването на тези храни и приемането на повече плодове и зеленчуци на тяхно място ще подсилят организма.

Въглехидратен комплекс

Подмладяващата диета включва високо съдържание на въглехидрати, като зърнените храни, бобовите, плодовете, зеленчуците, ядките и семената. Много от тях се консумират сурови или в състояние, близко до естественото, и не са ненужно преработвани или повторно сготвени. Пърженето е сведено до минимум, задушаването е приемливо. Много малко или изобщо не се приемат животински протеини и рядко се използват мазнини. Само 10–15 калории трябва да се получават от мазнини.

Комплексът от въглехидрати ни помага по няколко начина. Първо, той е богат на целулоза и по този начин предпазва от обичайните страдания, свързани със стареенето: запек, хемороиди, чревни заболявания, язви, високо кръвно налягане, рак на дебелото и правото черво, общо отравяне на организма. Той също така е богат на фитохимикали, антиоксидантни вещества, намиращи се в растенията, които ни помагат да се предпазим от болести като рака, артрита и сърдечните заболявания, от бръчките и старческите петна.

С подлагането ни на диета, основана на въглехидратите, ние се чувстваме не само по-здрави, но и изглеждаме по-добре. Повечето хора увеличават теглото си с възрастта, защото метаболизмът им се забавя. Комплексът от въглехидрати решава проблема, защото е бързо смилаем. Тридесет минути след приемането на храна, състояща се от ориз и зеленчуци, тялото започва да я изгаря с максимална скорост — процес, продължаващ от 2½ до 3 часа. Разбира се, когато храните се консумират без мазни или сметанени сосове. Но това не означава, че храната трябва да е лека. Много готварски книги показват как храната може да бъде подправена и гарнирана.

Как храната може да сведе до минимум бръчките? Бетакаротинът от морковите и другите жълти/оранжеви зеленчуци влиза през външната мембрана на клетките и оказва известна защита от вредата на слънчевите лъчи. Братовчедът на това вещество, ликопенът, е два пъти по-силен. Ликопенът е веществото, което дава червеният цвят на динята, домата и червения грейпфрут. Според изследванията ликопенът прониква през външната мембрана на клетките на кожата и я защитава от вредното въздействие на ултравиолетовите лъчи.

Зелени храни

Зелените растения са богати на хлорофил, абсолютен пречистващ кръвта агент. Хлорофилът е познат с лечебното си действие върху различни инфекции на дихателната система и може да неутрализира действието на различни замърсители, като вторично тютюнопушене, дизелово гориво, въглищен прах. В допълнение на това те могат да повишат стойностите на киселинното pH. Следователно храната се абсорбира по-добре и антиоксидантите са в състояние да повишат ефикасността на своята дейност и да засилят имунната система. Това, от друга страна, е ключовият аспект на забавяне на процеса на стареене.

Като идеални източници на хлорофил може да приемете ечемика и житото. Те имат високо съдържание на супероксид дисмутаза — антиоксидантен ензим, който извежда свободните радикали от тялото, а те са много по-богати на минерали, аминокиселини и микроелементи от повечето растения.

Морски зеленчуци и водорасли

Може и да не са често употребявани в домакинството думи, но трябва да знаете, че морските зеленчуци дулс, келп и нори са извънредно богати на минерали, особено на калций, йод, калий и магнезий, а също така и на микроелементи. Келпът може да възстанови равновесието на тироидния метаболизъм. В резултат се поддържа теглото, и се възстановяват много състояния, причинени от тироидален дисбаланс, включително стомашни и дихателни неразположения.

Спирулината и хлорелата са едноклетъчни водорасли, богати на хлорофил, витамини, минерали и аминокиселини. Тези храни помагат при защитата на клетките и увеличават енергията им. С изграждането и подсилването на клетките те противодействат на стареенето.

Чесън и лук

Тези две растения са здравословните суперзвезди, защото съдържат серни съединения, оказващи противораково и противоостаряващо действие.

Вода и сок

Чистата вода е незаменима част от добрия хранителен режим, но повечето хора не я приемат в достатъчно количество. Това е важно, защото приемането на по-малко от оптималното количество вода може да причини обезводняване на мозъка, причинявайки симптомите на старческо слабоумие при възрастните. Осем чаши дневно е необходимият минимум. В допълнение като постоянна част от хранителния режим трябва да се приемат пресни, богати на ензими сокове.

Антиоксидантни добавки

С намаляването на вредата от свободните радикали антиоксидантите ни помагат да останем млади, жизнени и продуктивни през целия си живот. Някои антиоксиданти се произвеждат естествено от организма, но за да предизвикаме възстановяване, трябва да ги приемем допълнително като на хранителни добавки. Ето списъка на хранителните вещества, които трябва да приемаме ежедневно:

Витамин A — 1000–3000 IU на едно хранене. Изследванията на кръвта могат да определят дали човек приема излишно количество от витамин A, което може да е токсично.

Бетакаротин — над 25000 IU на хранене. Бетакаротинът е нетоксичен прекурсор на витамин A, който забавя процеса на стареене и намалява риска от рак.

Биофлавоноиди — минимум 75 мг три пъти дневно екстракт от гроздови семена, един от най-силните антиоксиданти.

Витамин C — 3000–5000 мг разделен на дози през деня. За борба със заболяванията се дават по-големи дози перорално и интравенозно. Витамин C има силно подсилващо действие върху имунната система. Когато витамин C се комбинира с витамин A и E, а също и с рибофлавин и бетакаротин, намалява рискът от катаракта (перде на очите) и макуларна (на очната макула) дегенерация.

Витамин E — 400–800 IU дневно, приеман с основното ядене. Витамин E е най-полезен в естествената си форма (като смесен токоферол или D-алфа токоферол). Избягвайте синтетичната му форма (dl-алфа токоферол).

Селений — 100 мкг на хранене. Селенът е необходим за производството на гутатоион пероксидаза — антиоксидантен ензим, защитаващ организма от вредата от свободните радикали. Важен е и при предпазването от рак и кардиомегалия (разширяване на сърцето, което причинява преждевременно стареене и ранна смърт).

Цинк — 30–50 мг дневно. Цинкът подхранва над 100 ензимни системи в мозъка, както и други системи в тялото. Незаменим е при образуването на стомашна киселина. При липса на необходимото количество цинк се наблюдава синдром на маладсорбция. Повечето възрастни хора изпитват недостиг на цинк.

НАДН — 2,5 мг дневно. НАДН е съкращение от никотинамид аденин динуклеотид. Той е мощен антиоксидант и е известен като коензим Q1. Всяка жива клетка съдържа НАДН и там той играе централна роля в произвеждането на енергия. Стареенето се свързва със загубата на енергия, дължаща се на увеличената клетъчна дегенерация, и смърт. НАДН помага на клетката да оцелее и да се засили. Препоръчва се ри загуба на паметта, както и пи лечение на Алцхаймер и други деменции, Паркинсон и хореа на Хънтингтън.

Минерали и ензими

Нина Андерсън, авторка на книгата „Над петдесет, но на външен вид тридесет“, подчертава важността на минералите и ензимите като два ключови фактора в борбата със стареенето. Минералите могат да се намерят във всяка част от организма ни. Те са в нашите тъкани, кръв и кости. Те помагат в произвеждането на хормони, както и в предаването на нервния импулс и балансират енергията ни. Много са малко органите, които могат да работят изправно без тях.

Изпитваме нужда да приемаме минерали, за да се поддържа равновесието в тялото. Ако липсват незаменимите минерали, организмът започва да усвоява вредните елементи, като олово, алуминий, живак в стремежа си да компенсира дефицита. Да се поддържа равновесието означава също да се намалят случаите на дегенеративни заболявания, свързани със стареенето, като артрити и остеопороза. Артритите започват с недостиг на калций, магнезий и електролити. Остеопорозата е резултат от извличането на минерални вещества от костите, когато има недостиг от тях в кръвта.

Тъй като непълноценните почви вече не съдържат пълния спектър от минерални вещества, се явява необходимостта от приемане на минерални добавки. Най-добре е да се приемат кристалоподобни минерални вещества. Те са много фини и преминават през клетъчната стена, навлизат във вътрешността на клетката, поддържат кръглата форма на клетката чрез осмотичното й налягане. Това предпазва клетката от вредното въздействие на свободните радикали.

Още по-важни са ензимите — катализатори, които стимулират всички клетъчни процеси. Без правилното функциониране на ензимите витамините и минералите не могат да извършват дейността си. Преди водоразтворимите витамини A, D, E и K да бъдат разградени например, те се нуждаят от ензима липаза. С други думи, те са частично изведени от тялото. Богати на ензими са суровите храни и особено соковете. Но за да се увеличи нивото на ензимите в бъдеще, те трябва да се приемат като хранителни добавки, отново за препоръчване е кристалоподобната форма.

Антиоксидантните ензими се произвеждат естествено от тялото и включват супероксид дисмутаза, глутатион и каталаза. За да се поддържа високо нивото на производството на ензими, са необходими достатъчно количество минерали.

Билки

Билките ни помагат да устоим на болестите, като засилват имунната ни система, така че да сме в състояние да се предпазим от нашественици от всякакъв вид. Те представляват важна част от всяка програма за борба с процеса на стареене и може да се приемат във вид на капсули, прах, чай или тинктури.

Фо-ти тиен

Това е букет от китайски билки, които подмладяват ендокринната система, поддържайки половите жлези в най-добра форма през целия живот. Тази рецепта възстановява жизнеността на нервните клетки и поддържа чистотата на кръвта.

Чесън

Чесънът има многостранно благотворно влияние и трябва да се използва от всички. Предпазва сърцето и черния дроб и може да действа профилактично на рака. Притежава антивирусни, антибактериални, антиартритни и антипаразитни свойства. Поддържайки силна имунната система, чесънът помага на тялото да се пребори с дегенеративните сили.

Гинко билоба

Листата на гинкото произлизат от най-старите дървесни видове на планетата. Уникалните им свойства са спомогнали за оцеляването им през вековете и някои казват, че точно те могат да помогнат на хората да забавят процеса на стареене. Гинкото е познато с положителното си въздействие върху микрокръвообращението, най-вече в мозъка. По тази причина може да се счита за идеална билка за пациенти с Алцхаймер. Според клиничните изследвания пациентите, страдащи от това заболяване, подобряват състоянието си при приемане на билката три пъти дневно. Гинко се използва също и за облекчаване на други симптоми на стареенето, свързани с лошото кръвообращение: главоболие, вертиго, шум в ушите, виене на свят, студенина и изтръпване на крайниците, схващане и намалена способност за ходене на дълги разстояния.

Жен-шен

Китайците тачат жен-шена от древността, считайки действието му за изключително подмладяващо, за афродизиак и за подобряващо на повечето състояния. Точно тази способност да помага при различни състояния може да се дължи на факта, че жен-шенът, е адаптоген, което означава, че действа съвместно с тялото за коригиране на равновесието в организма. Например, ако кръвното налягане е прекалено високо, помага за свалянето му, а ако е прекалено ниско — за покачването му.

Съществуват няколко типа жен-шен на съвременния пазар и е важно да правим разлика между тях. Корейският (червен) жен-шен е много лют и е подходящ за хора, студени по натура. Съща така се смята, че билката подсилва сексуалния жар и по тази причина не се препоръчва за хора над 45 години. Китайският (бял) жен-шен е по-мек, а американският жен-шен е студен и помага при горещи или възпалителни състояния. Американският жен-шен поддържа храносмилането, бъбречната функция и общата жизненост.

Готу кола

Слоновете — животни, познати с прекрасната си памет и дълъг живот, се хранят с готу кола. Подобно на тях хората, приемащи готу кола, могат да очакват дълголетие, добра памет и острота на мисълта.

Сарсапарила

Тази билка съдържа фитоестрогени — растителни съединения, които заместват естрогена и действат като прекурсори при производството на полови хормони и надбъбречните жлези и яйчниците или тестисите. Тези фитоестрогени също така действат като прекурсори на произвеждания от надбъбречните жлези хормон DHEA, един от хормоните, предпазващи от стареене.

Ароматотерапия

Правилната употреба на есенциалните масла може да ни помогне да преодолеем много физически и психически състояния, свързани със стареенето. Често пъти те ни действат като чувствителна алтернатива на лекарствата с нежелателни странични въздействия, защото, за разлика от тях есенциалните масла са естествени субстанции, които тялото приема с готовност. Те оказват благотворно влияние на психично ниво и същевременно ни карат да се чувстваме отпуснати и приповдигнати.

Ароматотерапевтката Шърли Прайс посочва, че никой от нас не се чувства стар, докато не легне болен, и че ароматотерапията е един начин да се чувстваш отново по-здрав и следователно по-млад. Тя ни напомня, че когато се използва ароматотерапия, е важно да се използват чисти масла от магазините за ароматична медицина, за чиято дестилация са използвани органични растителни материали от естествен източник. Тя също така препоръчва поръчването на лекарствата по техните латински наименования, за да сте сигурни, че няма да получите продукти с подобни имена, но със значително различни действия. Ето някои състояния, които често сполетяват възрастните хора, и някои есенцални масла, които могат да им подейства облекчаващо:

Безсъние

Есенциалното масло, използвано, за да предизвика сън, е лавандуловото (Lavandulla officinalis). Тя може да се изпари и да се вдиша от кожата или да се добави към лосион-носител и да се масажира около раменете (около 12 капки на 4 течни унции). Друго сънотворно есенциално масло е бергамотовото (Citrus begamia), майорановото (Organium majorana), римска лайка (Anthemis nobilis), лимон (Citrus limon) и илан-илан (Cananga odorata).

Лошо храносмилане

Храносмилателните неразположения често могат да се преодолеят с употребата на есенциални масла перорално, но това може да се прави само под наблюдението на клиничен ароматотерапевт. Чай с есенциални масла може да се приготви с добавката на една или две капки от специфичното масло в чая заедно с чаената торбичка. Кимионът (Carum carvi) е идеалният избор и може да се приема заедно с горчив портокал. Също полезен за храносмилането е сладкият копър (Foeniculum vulgare dulce), който е силен и може да се използва само в комбинация с други масла под наблюдението на ароматотерапевт.

Артрити

Обезболяващите противовъзпалителни масла помагат за облекчаване на мускулните болки и артрита. Те включват кориандър (Coriandrum sativum), хвойна (Juniperus communis), розмарин (Rosemarinus officinalis) и Melaleuca viridiflora.

Загуба на паметта

Розмаринът и лютивата мента (Mentha piperita) са меки стимулатори на нервната система, познати със засилващото си действие върху паметта. Други подходящи масла включват тамян, роза и градински чай. Най-добър ефект се получава при инхалации, но тези масла също така могат да се добавят и към водата за къпане или да бъдат масажирани в косата, ръцете или краката.

Намаляване на стреса

Стресът претоварва надбъбречната система и е основният причинител за преждевременното стареене и ранна смърт. В нашето забързано време ние трябва да направим съзнателно усилие да забавим и открием удоволствието от живота. Много методи помагат на разума да превъзмогне стреса, включително и дълбокото дишане, тай чи, йога, медитацията, ци гун, мантрас, масажи, рейки, а и биоенергитичното зареждане.

Един от тези методи, рейки, представлява силен инструмент в тази област. Терминът за универсалната жизнена сила е японски и рейки е форма на терапевтичен подход, действащ разширяващо и канализиращо на тази енергия. Тази техника, подобно на акупунктурата, се съсредоточава върху централните меридиани или енергийните пътища и привържениците й използват способностите й да отблокира физическите и емоционалните пътища, да предизвика обща релаксация и да повиши възстановяването от стрес и наранявания.

Какво да се избягва

Поддържането ни млади и здрави е акт на равновесие, който изисква да компенсираме милиардите фактори, нарушава и равновесието ни. Такива като храната и химичните вещества, които изкуствено стимулират енергията и свалят защитата на тялото (кафе, наркотици, цигари и алкохол, токсини, намиращи се в околната среда, които действат на имунната система, и лекарства, които маскират симптомите, като антиациди, диуретици или аспирин). Много важно е също така да се освободим от предупрежденията относно стареенето и вместо това да останем активни. Накрая нека помним, че не трябва да оставим стреса да унищожи най-доброто от нас.

Обобщение на лечението

Всеки един метод, който отстранява токсините, които натрупваме ежедневно, забавя процеса на стареене. Някои методи на дезинтоксикация са гладуването със сокове, хелацио-терапията, промиването на дебелото черво, упражненията, кожното разтриване, сауната и употребата на билки.

Лабораторните изследвания могат да ни научат кои системи се нуждаят от подсилване и следователно кои хранителни вещества са полезни.

Хранителният режим е този, който балансира нашето pH. Най-добрите храни са плодове, зеленчуци, сърнени храни, бобови храни, ядки и семена.

Антиоксидантните добавки ни поддържат млади, като намаляват вредата от свободните радикали. Това включва витамин A, бетакаротин, витамин C, витамин E, селен, цинк и НАДН.

Билките, които забавят процеса на стареене, включват фо-ти тиен, чесън, гинко билоба, жен-шен и готу кола.

Есенциалните масла могат да облекчат обичайните състояния, свързани със стареенето, включително безсънието, неправилното храносмилане, артрита и загубата на паметта.

Намаляването на стреса е от съществено значение за намаляването на процеса на стареене и за профилактиката на дегенеративните заболявания.