Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
The Complete Encyclopedia of Natural Healing, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научен текст
Жанр
Характеристика
  • Няма
Оценка
3,3 (× 4 гласа)

Информация

Сканиране, разпознаване, форматиране и допълнителна корекция
zelenkroki (2012-2013 г.)

Издание:

Гари Нъл

Наръчник по алтернативна медицина

 

Gary Null. Ph.D

The Complete Encyclopedia of Natural Healing

1998

 

Преводач: Елисавета Камбурова

Редактор: Василка Ванчева

 

Формат: 60×90/16

Печатни коли: 37

Размер: 14.50 x 21.00

 

ИК „ЕМАС“, 1233 София, п.к. 10

История

  1. — Добавяне

Фиброиди (фибромиоми) и маточно кръвотечение

Всяка пета жена над 35-годишна възраст е поразена от фиброиди. Жените от афро-американски произход са най-предразположени към това заболяване. Фибромиома утери и лимома утери, медицинската терминология за фиброидите, представляват начало на тумори, произхождащи от мускулната тъкан, прикрепящи се към вътрешната или към външната страна на матката. Фиброидите обикновено се развиват при вариране на естрогенните нива в тялото и дават естествен ключ на организма да се справи с опасните токсини. Повечето пациенти са били подложени на нездравословни диети и спортни навици. Според азиатската медицина развитието на фиброидите е резултат от гневни емоции, продължителна или закъсняваща менструация или аборт. След аборт клетките от унищожения плод могат да останат в ендометричната стена и евентуално да послужат за основа на фиброидната продукция.

Симптоми

Докато присъствието на малки фиброиди не може да се потвърди от симптоматични доказателства, то по-големите фиброиди, на които е нужно време, за да се развият, често пъти са придружени от агонизираща менструация, инфекции на отделителната система, хронично безплодие и маточни кръвотечения. Фиброидите, локализирани на мускулната стена на матката, не са свързани с маточното кръвотечение и затова рядко се отстраняват от тялото.

Лечения

Традиционната медицина обикновено следва един или два подхода. Първият, миомектомия, се използва, за да елиминира малки, безвредни фиброиди и не пречи на жената да ражда деца. Хистеректомията се предписва на жени с напълно развити фиброиди и страдащи от хронични симптоми като тежък кръвоизлив. Значителен процент от изпълнените хистеректомии са напълно излишни и в действителност много опасни. Освен многото физически усложнения хистеректомията може да окаже силно физиологично отклонение. Още повече че при 750000 хистеректомии, направени за една година, 2500 са с летален изход.

Последните статистически данни показват, че развитието на фиброидите е реалност при над 40% от жените. Друго предвиждане гласи, че ако конвенционалната медицина продължи да се осланя на хистеректомията, много е възможно след няколко години една трета от жените да са претърпели операция, преди да навършат 60 години. Ясно е, че трябва да се търсят нови терапии.

Миомна коагулация и възстановяване

Много често лекарите, лекували жените, претърпели хистеректомия, не са им предложили алтернативно решение. За съжаление обществото не е запознато с ползата от съвременната лазерна процедура, известна като миомна коагулация или миелосис. Миомната коагулация е създадена в Европа, където фиброидите се елиминират с помощта на специални лазери, пробождащи и изпразващи тумора. Операцията е ефикасна, защото затваря притока на кръв към фиброида, след което туморът може да бъде разрязан. След оттичането на течността остава безвредна тъкан, която не се нуждае от екстракция.

Тази техника в момента се специализира от американски лекари, като броят на ефикасните операции продължава да нараства. Понеже стената на матката е омаломощена от процедурата и не е в състояние да задържи бременност, вероятните кандидатки за миомна коагулация са тези, които нямат планове за постоперативна бременност. Освен това процедурата се прилага само когато туморът е по-малък от 15 см в диаметър. Фиброидите, надвишаващи този размер, се обработват с лупрон, лекарство, намаляващо произвеждането на естроген в тялото и причиняващо свиване на тумора с 30–50%. Фиброидната редукция остава само за кратко време, но през този период миомната коагулация може да бъде извършена и да намали фиброида с над 75%. Когато това се случи, изчезва изведнъж и маточното кръвотечение.

Хранене, хранителни добавки и упражнения

Развитието на фиброидите може да се намали с промяната в храненето. Жените, желаещи да намалят размера на фиброидите или да предотвратят техния растеж, трябва да въведат големи количества протеин в храната си. Но той трябва да произлиза от здравословни източници — пълнозърнести храни, като quinoa, amaranth (видове ориз), просо, елда, овес, кафяв ориз. Бобовите култури също действат профилактично срещу образуването на фиброиди. Соевите продукти, в това число соя, тофу, соево мляко и темпе, са добър източник на изофлавоноиди, за които е известно, че спират растежа на туморите. Значителен брой бобови, включително черният боб и грахът, се използват за приготвянето на различни ястия и представляват добър протеинов източник.

Освен консумацията на съответните количества протеин е важно да се изпива минимум литър пречистена вода на ден, за да се предизвика правилно функциониране на бъбреците и червата. Органите, участващи в отделителните процеси, могат да улеснят отделянето на излишния естроген и следователно да намалят възможността за развитие на фиброидите. Приемането на голямо количество целулоза също спира растежа на фиброида поради естрогенредуциращите си свойства. Цитрусовите плодове и горските плодове, съдържащи големи количества витамин C, могат впоследствие да стабилизират естрогенните нива в организма.

Понякога обилните маточни кръвотечения са предизвикани от чернодробно отравяне и могат да бъдат лекувани ефикасно с въздържане от храна за пределен период от време. Обърнете се към лекар по този въпрос. Комбинирани с известен хигиенен режим, временните пости също повлияват положително симптоматичното кървене, особено в случаите, в които е необходима хоспитализация. Добавките от мастноразтворим течен хлорофил също са демонстрирали способността си да лекуват случаите на извъннормално кръвотечение. За постигането на възможно най-добри резултати са необходими две или три капсули два-три пъти дневно. Освен това балансирана смес от естествени органични масла, включващи лен и пореч, може да засили матката и да я предпази от хронични кръвоизливи.

Жените, при които маточните кръвоизливи са придружени от анемия, трябва да включат в храната си и желязо. Добре е да потърсите лекарска помощ и да спазвате предписаните ви дози, тъй като излишното количество желязо се свързва с рак и сърдечни заболявания. Витамин E трябва да се приема по 400 единици на ден, докато 1000 мг витамин C с биофлавоноиди — пет пъти дневно. Последните медицински изследвания свързват симптомите на маточното кръвотечение с дефицита на витамин A. Препоръчва се неговата ежедневна консумация. Другите хранителни добавки включват 100 мг масло от нощна свещ три пъти на ден и силициев двуокис.

Включването и на физически упражнения в дневния режим може да засили отделянето на естроген от тялото, което от своя страна намалява опасността от развитие на фиброиди.

Билкови лекарства

Съществуват няколко билкови лекарства, които облекчават фиброидните симптоми. Петнадесет капки овчарска торбичка, приемана на три пъти дневно, подпомагат контролирането на маточното кръвотечение, докато билката бял ясен облекчава намаляването на фиброидите. Корените от фалшив еднорог са полезни при лечението на тежки кръвоизливи. Петнадесет капки се смесват с вода и се приемат през час. Китайската билка донг куай, която съдържа полезни фитоестрогени и действа като мускулен релаксант, е показала способността си да облекчава схващания, свързани с фиброиди. Тази билка може да се консумира в количество 500–100 мг дневно. Друга китайска билка, хан ман чу, позната като войнишка трева, повишава дейността на далака и матката и може да се справи с тежки кръвоизливи. Някои други билки, предписвани обикновено от холистичните терапевти за лечение на фиброиди и маточно кръвотечение, са червената малина, белият равнец, бяла мъртва коприва, хидрастисът, майчиният лист, джинджифилът и др.

Хомеопатични лекарства

Хомеопатичното лекарство аурум муриациум може да помогне за намаляването на размера на фиброидите, при положение че пациентът не страда от други странични симптоми като кръвоизлив например. Хидрастинум муриацикумът е показал способността си да намалява размера на по-големите фиброиди, които оформят вътрешността на маточната стена. Фиброидите в това място често пъти натоварват пикочния мехур и предизвикват често уриниране и болка.

Акупунктура

Акупунктурните точки, отговарящи на матката, са локализирани по глезена. Електрическата иглотерапия се използва за отстраняване на фиброидите. Вярва се, че електрическият ток предизвиква стимулация, водеща до отстраняване на фиброидите от маточната стена.

Какво да се избягва

Както обсъдихме по-горе, главните хранителни източници на протеин са пълнозърнестите и бобовите храни. Ако консумирате месо, ограничете количеството до 100 г на ден. Освен това месните продукти трябва да са от здрави източници. Избягвайте да консумирате месо от животни, които не са отглеждани на свобода или не са хранени с трева. Месото от животни, инжектирани със синтетични хормони и антибиотици, е доста вредно за човешкия организъм.

Важно е и да се избягват храните, богати на мазнини, тъй като те са естрогенни стимулатори. Изследванията свързват затлъстяването с повишената естрогенна продукция в тялото. Черният дроб, който помага в елиминирането на излишния естроген, може да се запази, като се избягват пържените храни, нерегистрираните лекарства, кафето, алкохолът и преработените и рафинирани храни. Другите храни, които също трябва да се избягват, са диетичните напитки, пицата, поничките, сладкишите и картофеният чипс.

Преглед на терапиите

Стандартните медицински терапии на фиброиди включват миоктомията за отстраняването на малки безобидни фиброиди и хистеректомията за отстраняването на напълно развити фиброиди, придружени от тежки хронични симптоми. Последният метод невинаги е наложителен и тъй като може да предизвика сериозни последици, преди това трябва да се използват алтернативни терапии.

Миомната коагулация и възстановяване представлява хирургична техника, при която туморът се изсмуква от лазер. Когато се изпълнява от опитен лекар, тя е значително по-безопасна от стандартната хистеректомия.

Храненето със здравословни протеини и пиенето на два литра вода ежедневно, както и концентрирането върху цитрусови плодове и други храни, богати на витамин C, могат да създадат вътрешна среда, по-малко предразположена към нарастване на фиброиди.

Краткото постене и течният хлорофил също намаляват маточния кръвоизлив.

Витамин E, C и A, както и маслото от нощна свещ и силициевият двуокис предлагат допълнителна защита.

Упражненията понижават естрогенните нива и по този начин намаляват възможността от развиване на фиброиди.