Космонавтиката в помощ на биологията и медицината
Едни от най-задълбочените изследвания в областта на физиологията на човека, направени във връзка с пилотираните космически полети, бяха тези, свързани с биологичните ритми на човешкия организъм. Специалните изследвания установиха, че за много хора 24-часовият цикъл не е най-благоприятен за организма им. Някои от тези хора с удоволствие „биха избрали“ близо 26-часов денонощен цикъл, в който най-рационално би функционирал организмът им. Тези сведения са важни, тъй като те могат да се имат предвид при лекуването на някои особено консервативни болести. Не по-малко значение ще имат споменатите данни и при решаването на проблемите около премахването на т.нар. „десинхронози“ — разстройства на биологичните ритми при човека, които се пораждат от нарасналата скорост на придвижване на хората по планетата, предстоящото използуване на самолетен свръхзвуков транспорт и непрекъснато действуващите в продължение на цялото денонощие различни промишлени устройства.
Особено много се обогати медицината с нови уреди и апарати. От центровете за тренировка на космонавти в клиниките бяха пренесени нови апарати и автомати, които зорко следят и при необходимост поддържат сърдечната дейност и кръвообращението на болните. Храносмилателната система се изследва рационално чрез поглъщане на миниатюрни предаватели. В зависимост от конкретните условия на живот и трудова дейност бяха възприети различни начини за по-добро и рационално хранене, обличане и подреждане на работното място.
В много съветски клиники по подобие на центровете за следене на пилотираните полети намира приложение биотелеметрията — предаване на данни за състоянието на даден организъм от разстояние. Сега усилено се работи по усъвършенствуването на тази система, която позволява осъществяването на непрекъснат контрол върху здравето на човека, което ще е от голямо значение за хора, изложени на опасност от внезапни кризи. С помощта на този контрол лекарите лесно могат да забелязват признаците, предшествуващи дадено патологично състояние и да вземат незабавни мерни за преодоляването му.
Медицината се възползува от подобренията на фотографската техника, направени за получаване на по-хубави снимки на Луната и планетите — качеството на рентгеновите снимки рязко се подобри. Използувайки „космическия“ опит, специалистите по медицинска апаратура конструираха слухови апарати, които не се нуждаят от батерии, защото използуват… биотоковете на човешкото тяло! За космонавтите бе създаден превключвател, който се задействува от движението на очите. Сега с негова помощ инвалидите придвижват количките си. За космонавтите създадоха специални очила с призмово устройство, което им позволява да следят бордовата апаратура в легнало положение. Тези очила вече се произвеждат и от тях се ползуват неподвижно болните, оперираните и тези, които не обичат да четат седнали. Конструираните за космонавтите надуваеми легла сега се използуват в много болници особено от пациенти, получили тежки изгаряния или счупвания на кости. Една нова „космическа“ сплав на титана се използува за направата на лакетни и тазобедрени стави, тъй като е извънредно устойчива на износване. Лекарите в Англия използували скафандър за спиране на кръвотечение! На една пациентка били направени 9 безуспешни манипулации за спиране на кръвта. Това било постигнато едва след като й облекли скафандър. Разликата между външното и вътрешното налягане се намалила и дългоочакваният ефект най-после бил постигнат.