Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 1979 (Пълни авторски права)
- Форма
- Научен текст
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 5,6 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Господин Василев Свещаров
Биология за всички
Народност българска. Издание първо.
Формат 12×16
Държавно издателство „Земиздат“ — София
История
- — Добавяне
Атаки срещу неизлечимите болести
В наши дни специалистите се стремят да победят всички болести, които поставят лекарите в безизходно положение. Ревматоидният артрит например е една болест, от която в света боледуват десетки милиони хора и която засега практически не се поддава на нито един вид лекуване. На много места по света обаче се извършват изследвания, които имат за цел да проверят предположението, че за възникването на ревматоидните възпаления на ставите са виновни белите кръвни клетки от типа Т, които се образуват в тимусната жлеза, и лимфоцитите от типа Б, образуващи се в костния мозък. Бил направен следният опит. Инжектирали в кръвта на здрави плъхове лимфоцити, взети от болни от артрит техни събратя. Здравите животни скоро заболели. Установило се, че телцата Т се струпват около ставите и започват да унищожават съвсем здрави и нормални клетки. Ясно е, че се касае за грешка в разпознаване на „противника“. В резултат се появява възпаление и болки в ставите. В следващия опит отделили част от лимфоцитите на болните животни. Състоянието им веднага се подобрило и близо една година те явно се чувствували добре. Това, разбира се, не е метод за лекуване, но дава надежда за интересни и резултатни бъдещи имунологични проучвания.
Друга опасна болест, която имунолозите се стараят да победят, е т.нар. „разсеяна склероза“. Тя поразява много хора в разцвета на творческите им сили. Вече е установено, че страдащите от тази болест имат унаследено някакво нарушение в имунната система, което пречи на организма им да се бори срещу нахлуването на определен тип вируси.
При друга тежка болест — проказата — се наблюдава сериозен недостиг на лимфоцити от типа Т. Организмът на заразените се стреми да компенсира тази липса, като хвърля срещу агресора лимфоцитите от типа Б, които отделят срещу микробите на проказата милиони антитела. Бактериите на проказата обаче, както казахме вече, умело се „замаскирват“ в някои лимфоцитни клетки и успяват да избягнат атаките на лекарствата и защитните сили. За да се внесе обрат в лекуването на болестта, на 14 болни въвели в кръвта допълнителни количества лимфоцити от типа Т. Получили се доста насърчителни резултати — изчезнали язвите по кожата на болните. Този метод не е получил още масово приложение, защото сега внимателно се проучват резултатите от клиничното му прилагане и се правят сериозни оценки.