Читателски коментари от domino1

Венецът от Сигрид Унсет

domino1 (29 април 2020 в 10:08), оценка: 6 от 6

Почитателите на изящното слово ще бъдат очаровани от тази трилогия. Носителката на Нобелова награда Сигрид Унсет ни пренася в един безвъзвратно отишъл си свят. Семейна сага, в която с поразителен реализъм е описан битът на средновековния човек. Творба, която се чете с всички сетива. Заедно с малката Кристин ще бъдем огрявани от разноцветната светлина, процеждаща се през готическите витражи, ще дишаме чистия планински въздух, ще вкусваме чистата и уханна скандинавска храна. Книга, в която грохотът на битките не е на преден план, той долита като ехо в разговорите на героите. От нея обаче научаваме много за сложните обществени взаимоотношения и духовния живот на хората от Развитото Средновековие. Книга за тъмните страни на любовта, за съкровената връзка между деца и родители, за сблъсъка между очаквания и реалност, за непреходните неща, които започваме да ценим едва след като ги загубим. За венеца от цветя, който с възрастта се превръща в трънен венец, и за кръста, който всеки носи към своята собствена Голгота.

Благодаря на Читанка!

Поручик Бенц от Димитър Димов

domino1 (21 април 2020 в 20:34), оценка: 6 от 6

Любимият ми роман от Димитър Димов. Благодарение на него открих сайта „Читанка“ преди няколко години. Творба, която незаслужено остава в сянката на „Тютюн“ и „Осъдени души“. Причината е ясна…Лишен от дребнавия патриотизъм на много свои колеги, Димов влага множество човешки добродетели в образа на поручика — немец. Много малко са българските автори, които придават такъв наднационален характер на творбите си. Докато българката Елена…колко много ѝ приляга заглавието на стихотворението на Бодлер, с което започва романът! С какъв талант са разкрити терзанията на Бенц, как последователно е изграден този запомнящ се образ на Елена…Мисля, че това е един блестящ образец на психологическия роман, един жанр, в който литературата ни няма особено високи постижения.

Радостното е, че творбата намира нов живот в театралните постановки по нея, поставяни в последно време. Препоръчвам и литературното четене на романа, което тече (тази седмица ще приключи) в рубриката „Радиоколекция“ по радио „Христо Ботев“, всяка делнична вечер от 21ч. и 20мин.

Чичо Фред през пролетта от П. Г. Удхаус


Истинска терапия за душата в тези тежки дни.

Един от най-усуканите и остроумни сюжети, които Удхаус е писал.

Честито Възкресение Христово и светли Великденски празници!

Понякога мислиш, че страшно си сам… от Валерий Скобло

domino1 (13 април 2020 в 17:49), оценка: 6 от 6

Чудесно стихотворение, благодаря на konstantin popov за насочващия коментар!

Северна одисея от Джек Лондон

domino1 (3 април 2020 в 13:25), оценка: 6 от 6

Джек Лондон е от любимите ми автори, но си признавам, че до момента не познавах в дълбочина творчеството му. В дните на извънредното положение реших да прочета сборниците му с разкази и новели, качени тук. Разбира се, останах силно впечатлен и обогатен от тези литературни шедьоври.

Разкази за хора със силен дух, поставени на прага на физическите и психическите си възможности, но същевременно запазващи чувството си за чест и достойнство. Силни страсти, както и силна любов, каквато днес рядко познаваме. И това неизменно преклонение към достойната и силна Жена…

Магични описания на северната природа и южните морета, както и на бита на първите заселници.

Послания на автор с блестящ литературен стил и богат житейски опит. Липсват ми подобни съвременни автори днес, вече рядко срещаме и герои като неговите в реалния живот.

Благодаря на Читанка!

Ана Каренина от Лев Толстой

domino1 (17 март 2020 в 13:13), оценка: 6 от 6

Изключително точен е коментарът Ви, redapple. Аз също считам, че на човечеството все повече ще бъдат необходими автори като Толстой. Автори, които да предават своите житейски опит и мъдрост, които да разкриват бездните на човешкото битие, но и същевременно да търсят отговори и да дават лъч надежда, разбира се, не само в религиозен аспект. За съжаление, живеем в консуматорски свят, в който любовта е една оборотна евтина стока. За масовия 30-годишен читател Толстой ще става все по-„труден“, а духовното израстване на Левин (но и на Кити, този очарователен женски образ) ще изглежда като едно безсмислено лутане на неориентиран в живота идеалист. Но мисля, че Толстой би бил щастлив, че има хора като Вас, които така точно са разбрали замисъла на творбата му :). Да благодарим и на Читанка, аз също в средата на 30-те си години се запознах с този велик роман именно тук!

Монахът, който продаде своето ферари от Робин Шарма


Книгата ми хареса. Оказа се, че в живота си спазвам всичките насоки за смислен живот, дадени в нея. И четенето е едно от тях, скъпи приятели…Разбира се, винаги има неща, които ме натъжават и разочароват, както и болки, които никакви рецепти не могат да притъпят.

Съпругата на доктор Ханаока от Савако Арийоши

domino1 (4 март 2020 в 11:26), оценка: 6 от 6

Чудесна книга, възпитаваща в трудолюбие и търпение в името на личното самоусъвършенстване, водещо и до благо за обществото като цяло; книга за жертвите и лишенията, които трябва да се изтърпят в името за високите цели. За съжаление, подобни добродетели вече не са ценности за болшинството хора, включително и за тези в японското общество. Вчера завърших „След мръкване“ на Мураками, и след мрака и усещането за безпътица, в които ме хвърли неговата книга, „Съпругата на доктор Ханаока“ ми подейства като балсам за душата. Благодарости към Nomad, plqsak и Еми, благодарение на които книгата е достояние за всички нас.

Малкият Никола` тръгва пак на училище от Рьоне Госини

domino1 (1 март 2020 в 13:38), оценка: 6 от 6

БЛАГОДАРЯ за новите часове удоволствие, които ни дарявате с поредната книга за малкия Никола’! С огромна БЛАГОДАРНОСТ към Silverkata и taliezin! Честита Баба Марта на цялата общност на сайта, бъдете здрави!

Пешкир с петел от Михаил Булгаков

domino1 (23 февруари 2020 в 14:50), оценка: 6 от 6

Благодаря Ви за добрите думи, Krll. За мен също е удоволствие да съм част от тази четяща общност. Радвам се, че сме на едно мнение относно творчеството на Булгаков. А ранните му разкази за мен са едно истинско откритие. Препоръчвам и на останалите читатели!

Часът на чудовището от Патрик Нес

domino1 (23 февруари 2020 в 09:12), оценка: 6 от 6

Преплитането на фантазия и безпощадна реалност, богатството на изразните средства, както и непрекъснатото усещане за кинематографичност, правят тази книга един шедьовър на съпременната литература. Книга, в която надеждата липсва, но се отрича отчаянието. Разказ за съкровеността на последните мигове, в които сме заедно, преди да се разделим завинаги…Напълно заслужени са многобройните ѝ награди за текст и илюстрации. Поставям 6.

По книгата е заснет един доста добър филм.

Дюн от Франк Хърбърт

domino1 (22 февруари 2020 в 08:48), оценка: 6 от 6

Трудно е да се пише след толкова професионални коментари, но все пак…

„Дюн“ ме грабна още с първото си изречение и с чудесната илюстрация от Текла Алексиева на корицата (и тези проницателни, светещи в синьо, очи). Написана в стила на фантастична приказка с източен сюжет, взаимстван от Библията и Корана, първата книга от поредицата ни представя галерия от пълнокръвни и запомнящи се образи. Мистичната атмосфера и чувството за надвиснала опасност ме държаха постоянно в напрежение. Силно ме натъжи смъртта на Пол в края на третата книга. А продължаващата хилядолетия трансформация на човека Лето II в мислещ гигантски червей — император е една от най-шокиращите метаморфози в научната фантастика. Любими ми станаха първите четири книги от поредицата.

В следващите книги стилът и разсъжденията на автора се усложняват, създавайки илюзията за скок във времето, но и правещи четенето доста по-трудно (поне за мен). Новите персонажи и сюжетни линии обаче не ме впечатлиха толкова силно.

Забележителни са разсъжденията на Хърбърт относно: връзката на екологичните промени и човешкото битие, връзките между политика и религия, нарастващата роля на жените в обществото, любовта в различните ѝ проявления, самотата на лидера, борбата за усвояване на природни ресурси, вродения инстинкт за продължаване на вида.

Книги, към които ще се връщам и в бъдеще, и които ще стават все по-актуални в следващите десетилетия. Благодарност към всички, благодарение на които имах възможност да ги прочета!

Пешкир с петел от Михаил Булгаков

domino1 (20 февруари 2020 в 19:28), оценка: 6 от 6

„Записките на младия лекар“ станаха любимите ми произведения от Булгаков, за което благодаря на хората, които са ги качили тук. Автобиографичният им характер придава особен емоционален заряд на тези разкази. С тези свои ранни творби Булгаков според мен е най-близо до великите руски класици, като същевременно се отличава от тях с неповторимия си директен изказ. Малко са произведенията в световната литература, описващи по такъв поразяващ начин напрегнатото ежедневие и вътрешните терзания на лекаря, отдаден безкористно на своите пациенти.

Със зелена карта в Америка от Иво Стефанов

domino1 (18 февруари 2020 в 13:31)

Няма за какво да се извиняваш, butsius. Коментарът е правдив, моето мнение за книгата е същото. Моите уважения към всички хора, поемащи по един такъв нелек път и търсещи удовлетворение и смисъл в живота в друга държава.

Проф. Стефанов беше мой преподавател в УАСГ, малко преди да се пенсионира. И се възхищавам на куража му да промени живота си в този късен житейски етап. Както и да му благодаря за искреността и непосредствеността на текста. Книгата си заслужава. Коментарът на butsius също :)

Баронът по дърветата от Итало Калвино

domino1 (13 февруари 2020 в 13:17), оценка: 6 от 6

Когато бях дете, тази книга ме впечатли в книжарниците (преди много години…) с особеното си заглавие и с интересната илюстрация на корицата. Прочетох я едва сега в Читанка. Изключително любопитен и нестандартен сюжет, своеобразен магически реализъм. Книга за юноши, но подходяща и за възрастни, изпълнена с поетичен стил и с човечност. Благодаря на Читанка!

Калуня-каля от Георги Божинов

domino1 (7 февруари 2020 в 14:05), оценка: 6 от 6

Книгата ми бе препоръчана от приятели, най-вече заради изящния и поетичен език на автора. Прочетох я (макар и доста тежко, заради описаните жестокости в нея) и съм възхитен от стила на писане на Георги Божинов. Възприемам книгата като една метафора на човешкия живот — със страстите и разочарованията в него, с отрицанието на ограничеността и скотското начало у човека. Не знам обаче доколко исторически достоверно е поведението на главния герой — като Робин Худ в защита на онеправданите, както и войната, която той води безнаказано под носа на властта. Вероятно авторът е искал да изтъкне общочовешкия характер на творбата си и да я откъсне от историческите митове и стереотипи. Както и да покаже, че добрите намерения на един човек невинаги водят до добро за другите хора; че насилниците също могат лесно да се превърнат в жертви. И той успява в това си начинание… Априлското въстание е само един екстремен декор, на фона, на който героите проявяват истинската си същност, всеки друг военен конфликт би изиграл същата роля. Поставям 6.

Подарете на детето мечта от Есфир Лантре


Разказ, пълен с човечност…

Когато си на дъното… от Дамян Дамянов

domino1 (1 януари 2020 в 13:51), оценка: 6 от 6

Изключително!

Щуротиите на малкия Никола` от Рьоне Госини

domino1 (28 декември 2019 в 14:17), оценка: 6 от 6

Огромна благодарност към хората, качващи книгите от поредицата!

Железният крал от Морис Дрюон

domino1 (26 декември 2019 в 14:45)

Сагата „Прокълнатите крале“ на М. Дрюон е вдъхновила Дж. Мартин да напише „Песен за огън и лед“. Според мен обаче творбите на Дрюон са доста по-интересни от съвременните фентъзи романи. Нещо повече, в „Прокълнатите крале“ се разказва за реални исторически личности и събития, като в детайли се описват интригите и жестокостта в дворовете на Средновековна Европа. Егоизмът, алчността и банкрутът на определени владетели са причините, поради които те започват катастрофалните за западна Европа войни.