Есенната република от Браян Маклелан
Добра поредица. Интересна история. Немного разтеглена във времето и пространството, което прави чест на автора и издателите му.
За любителите на такъв вид фентъзи — препоръчително четиво.
Благодарности за труда и ентусиазма на хората, направили книгите достъпни в Читанката.
Приключенията на Туфо рижия пират от Георги Константинов Христов
Една от любимите ми детски книжки. Страхотна е :)
Велика книга! Като малък съм я чел много пъти. Препоръчвам я на всеки, независимо от възрастта.
За живота в Германия. Без стрес от Боряна Тодорова
Предпочитам „Германия — мръсна приказка“ на Виктор Пасков.
За тази ще си спестя коментарите.
Всеки с вкусовете си.
Космосът да ти е на помощ, Александър от Иван Мариновски
Една от първите книги в този жанр, които прочетох. Започнах с българските фантасти, защото бяха по достъпни на крехката ми възраст от 11,12 години и се радвам за това. Дилов баща, Мелконян, Вежинов, са много добър увод в жанра. В своята оригиналност, Иван Мариновски, е безподобен :). Техно фантастика, с екшън и криминални нюанси, пара психологически уклон, социално политическа есеистика, потенциал за поне десетина книги. За съжаление, книгата е само една и затова трябва да оценяваме още повече, колко усилия е струвало да излезе на бял свят. Мисля че смъртта на автора слага край на евентуално продължение, и съм скептичен към по горния пост от „роднина“. Все пак мога да ви подам една податка, за роднина на автора — много добър български китарист, с което не искам да кажа ,че трябва сега масово да започнем да притесняваме човека в родственото му наследство. Това си е вътре в семейството на автора, аз като фен и на фантастиката и на добрата музика мога само да бъда благодарен за вече реализираното.
Лъвът от Кони Мейсън
Ако правилно си спомням, по времето на Уилям Завоевателя в Европа ( а още по- малко пък в Англия) никак не е било модерно горенето на вещици на клада — този спорт се развива доста по- късно, чак към 13 век. Останалите исторически безсмислици няма да коментирам. Но няма нищо чудно, нали авторката е американка…..
Лицето и маската на „тихия човек“ от Венцеслав Константинов
Архивен запис на предговора от авторския сайт на Венцеслав Кностантинов:
http://web.archive.org/web/20161126122944/http://darl.eu/@flute/38stiler.htm
Връзката в Библиоман не е актуална.
Поклон пред този автор и преводач, който сам и убедено предоставяше на Читанка творчеството си.
Наскоро попаднах на цитата от Виктор Юго: „Има нещо много по-силно от всяка война на света и това е мирната идея, чието време е дошло.“
С пълна сила се отнася за прозрението на Венцеслав Константинов, че четенето трябва да е общодостъпно. Той го правеше, с преводите и с есеистичното творчество, което ни остави. Все още са малко българските творци, които разбират толкова дълбоко какво ни предстои.
Опиянението от „Новия живот“ от Венцеслав Константинов
Търся сайта на преводача, архивиращата машина е запазила версии на този предговор, помествам един адрес: http://web.archive.org/web/20161128195628/http://darl.eu/@prostori/07zweig.htm
Поклон пред паметта на Венцеслав Константинов, автор и преводач, който отстояваше правото на свободен достъп до четивата си за всички читатели.
Дванадесетата планета от Зекария Сичин
О боже!
Тази книга е евтина популистка в стил жълта преса, като се започне от исторически остарелите и неверни твърдения че Близкия Изток е началото на цивилизацията и се стигне до смехотворното „Не знаем как нашите предци са постигнали това, следователно са им го дали извънземните.“
Вместо увод от Здравко Попов
За мен Здравко Попов е най-интелигентния български сатирик!
Път към успеха от Бистра Петрова
Странно и неестествено объркване на граматическите времена в началото.
Повторение на абзаци по смисъл.
Многословен диалог, нехарактерен при общуване между близки хора.
Плъзгане по повърхността на случващото се, изброяване на това станало, онова станало…
Липсва емоция и дълбочина в описанието на героите. Авторката е дистанцирана от това, за което пише. Прави го схематично. Като че ли дори на нея й е безинтересно и скучно.
Ненужни са обяснения като тези, че Матю е нарязал доматите, после останалите зеленчуци и ги сложил във фурната, сякаш някой го интересува това…Бла, бла!
Да му мислят читателите.
Според мен очарованието на едно художествено произведение е в стила и богатството на езика.
Тук стилът се изразява в протяжна регистрация на тривиалното всекидневие.
Роман няма. Къде са редакторите?!
Астролозите и езотериците ни съветват да формулираме желанието си така, все едно вече е реалност и да вярваме, че ще се сбъдне.
Доколкото разбирам, идеята на авторката е била именно с тази цел в цяла книга да опише мечтата си за щастлив живот. Може би с надеждата, че ще се сбъдне в действителност.
Пожелавам й го.
Портокал с механизъм от Антъни Бърджес
Обърнете се към издателя. В читанка се публикува книгата както е издадена. Коментарът ви е неуместен за преводи на книги, които не зависят от доброволците.
Боен клуб от Чък Паланюк
Страхотна книга, написана със нестандартен изказ. Който си пада по трилъри поднесени с пиперлив език, това е четивото за него. Просто задължително. Филма също е Шедьовър, и се придържа, не направо е копие на Книгата!
Книгата се казва „A Clockwork Orange“! Това означава „Портокал с часовников механизъм“! А не „Портокал с механизъм“ (кето е недоразумение някакво)!
И като напишеш „Портокал с часовников механизъм“ в отделението предназначено за търсене, книгата не излиза. Пише, че нищо не е намерено! (Търсене на „Портокал с часовников механизъм“; Не открихме нищо за „Портокал с часовников механизъм“) Там и един знак да е въведен неправилно и не открива нищо…
Ако може да се дава точния превод. И ако може да се бутнат малко настройките за търсене! И намиране! Към по-добро!
Палитра от чувства от Кристин Хана
Тази книга ме трогна много! Толкова тъга, толкова чувства, наистина палитра от много емоции. На моменти почти ме разплакваше.
Досието O.D.E.S.S.A. от Фредерик Форсайт
Книгата е Уникална. Просто не ти се иска да я оставиш, като почнеш да я четеш. Подобни книги са: „Шест гроба след Мюнхен“ на Марио Пузо, „Способен Ученик“ на Стивън Кинг, „Ханибал Потеклото“ на Томас Харис
Амазония от Джеймс Ролинс
Книгата увлекателна, може би наистина е най-добрата (без да съм прочел всички книги на автора) от този автор. Страхотен ТЕХНОТРИЛЪР, стил Майкъл Крайтън.
Айсбергът на смъртта от Джеймс Ролинс
Книгата е страхотна. Страшно много екшън, научни факти (донякъде художествена измислица). Завладяваща история, препоръчвам. „Амазония“, „Последната тайна на земята“, „Кръвта на сатаната“ и тази („Айсбергът на смъртта“) са със сходна тематика, но различни истории. Ролинс е страхотен разказвач.
24/7 от Джим Браун
Не бих казал, че е нещо особено. На места беше скучна. Края беше претупан. А имах може би по-големи очаквания.
Среднощна роза от Лусинда Райли
Уникална история! Заслужава си четенето.
Читателски коментари