Тайната на жълтата стая от Гастон Льору
Тази книга е уникална! Първата чуждестранна книга, която прочетох! Наистина великолепна! Хора, които харесват заплетени истории и имат нужда да се откъснат от реалността, като развиват своята фантазия, тази книга е за тях! Просто без да искам, знаех какво ще се случи по-напред… и въпреки това, не можех да прекъсна да я чета!
Дива любов от Колийн Фокнър
От скоро чета подобна литература, но със сигурност този роман си заслужава да се прочете. Препоръчвам Ви го!
Кукловодите от Робърт Хайнлайн
Бамбам, стереовизия е онова, което днес е познато като холовизия. Преди не повече от година пуснаха в продажба първият 3Д телевизор, а за Аватар предполагам — знаеш. Летящи коли нямаме по простата причина, че на никой не му трябва подобна простотия. :)
Убежище от Р. А. Салваторе
Финалът на трилогията е малко по-слаб от първите две части, но Салваторе е постигнал задоволително ниво и аз лично не съм разочарован. Като цялата поредица е малко клиширана и съдържа само стандартни раси, предмети и персонажи, които са познати до болка от стотици други фентъзита. Въпреки това резултатът не е лош, но щеше да е много по-добър ако беше направен опит за вмъкването на нещо по-уникално. В този си вид поредицата е доста комерсиална и малко прилича на сапунен сериал, но авторът се е справил майсторски и просто е задоволил нуждите на пазара.
Много интересно е да се види каква е гледната точка за бъдещето на Хайнлайн, защото книгата е писана в средата на XX век. Според него сега вече трябваше да имаме летящи коли и стереовизия (каквото и да означава това). Книгата е интересна и представя един вероятен сценарий за нашествие към нашата планета. На места нещата изглеждат малко наивни, а и образите не са много дълбоки, но произведението заслужава добра оценка и е увлекателно.
Буря се надига от Робърт Джордан, Брандън Сандърсън
Книгата е доста по-динамична от предните 3–4 тома.
Средното царство от Дейвид Уингроув
Съгласен съм, че „за вкус и цвет, товариши — нет“ :).
Под „от книгата нищо не съм разбрал“ трябва да се добави „ново“, освен че авторът не е обмислил идеята за световния град. И преди да ми си се нахвърлил с плама на посветения фен, искам да помислиш и да ми кажеш:
Какво ще бъде влиянието върху световния климат покриването на 10% от земната повърхност с бяла отразяваща материя? Авторът спирал ли се е на въпроса?
Осъзнаваш ли, че в града повече от половината пространство трябва да е предоставено за цомуникации? (Под комуникации имам предвид: коридори, стълбища, асансьори, ВИК системи, въздушно-вентилационни системи, системи за отопление и отвеждане на топлината.) (Повече от половината, това е позитивистичният начин да кажа от 60% до 90%). Следователно защо им е изобщо да правят такъв град при условие, че е много по лесно властта да се държи по стари и изпитани методи.
ПП: Молбата остава. Любопитно ми е да узная кои са тези идеи, които отнемат на Уингроув повече страници от Библията, Корана и Моята борба взети заедно. Нуждая се най-вече от тезисите на Д. У., които изграждат идейно творбата му.
двете твърдения са
— че всеки има право на вкус
— нищо не си разбрал от книгата
след като не си разбрал, защо коментираш?
ако си взел за твърдение послеписа, пак си вгрешка, той е пояснение.
п.п.
чел съм всичките издадени на български книги, в момента се подготвям да дочета останалите
Трактат за любовта, как я разбира ужасния досадник от Анатолий Протопопов
Четивото е супер,изключително забавно и съжалявам,че не в моята младост подобни мнения бяха табу. Може би, щях да си загубя илюзиите по-рано и щях да бъда по-доволна от живота.
Не пипай тази книга! от Ян ван Хелсинг
Тази книга наистина си заслужава, тъй като авторът обяснява по много разбираем начин основни неща от живота. Сигурен съм, че ще промени мирогледа ви особено ако за първи път се сблъсквате с такава литература.
Ловецът на хвърчила от Халед Хосейни
Радвам се,че чрез вашите коментари открих прекрасния автор Халед Хосейни.Накарах дъщеря ми да намери и двете книги от София и да ги купи.Прочетох"Ловецът на хвърчила" на един дъх и също като Вас бях впечатлена,поразена,изумена от обичаите,живота на хората в Афганистан.Книгата ме накара да потърся и се запозная и с други факти за тази страна.Препоръчах книгата и на други обичащи да четат — всички много я харесаха.Браво на автора,майстор-разказвач!!!
Абсолютно си прав и в двете си твърдения.
ПП: Ще те помоля само да пускаш по едно резюме на пропуснатото от мен в следващите книги, когато ги прочетеш. Може ли?
съжалявам, всеки си има право на (лош) вкус, но в случая ти определено нищо не си разбрал от книгата
п.п. а на де вор му симпатизирам, точно защото иска да промени нещата, за мен стабилността, в случая стагнацията е лошото
Лолита от Владимир Набоков
Любима книга !
Сребърният ангел от Джоана Линдзи
Супер интересен е ромманат.Не го пропускайте
Фентазито може да се познае по това, че от всички невъзможни варианти на бъдещето, авторът избира онова, в което формата на управление максимално прилича на монархия. Ето как ти се появяват типичните фентази елементи като империи, владетели, принцове, принцеси, придворни, съветници, военачалници и рицари. А срещу тях, зли, по-зли и най-зли, коварни, жестоки и безскрупулни врагове. На всички тия неща мястото им не е в истинско НФ, нали?
Било истинска фантастика. Не мисля. В истинската научна фантастика научните достижения не служат единствено за поддържане цветен пламъка на конфликта между двете страни, а и понякога се описва влиянието им върху културата, обществото и съзнанието. Т.е. научният елемент не се подчинява на изискванията на сюжета, а сюжета представя и се съобразява със съответното откритие. Според мен, фактът, че историята има НФ фон, показва лошият вкус на автора относно декорите, отколкото да се допълват или поне вписват двете неща.
Черно и бяло има. Или по-точно жълто и бяло, където бялото е много по-черно от жълтото. С други думи, жълтите господари и техни слуги, някои, от които са бели, са редът и стабилността. Срещу тях са шепа жадни за власт и признание бели парвенюта, които предават собсртвение си приятели като изкупителни жертви, фанатици са и други неща, които знаеш. Нито един сериозен от лошите не е жълт…
Харесваш Девор. Кажи същото след няколко книги. Естественият расизъм и чувство за справедливост те карат за начало може би да харесваш бялата кауза, но на запад политическата коректност е доста по-ярко застъпвана, отколкото у нас. Ето защо, нищо чудно, ако в един момент решиш, че и китайците са добри…
Като цяло всичко ми прилича на тухлената поредица на Кевин Андерсън за слънцата, но не правя сравнение, защото там се отказах някъде на страница нр. 100–150.
Калигула бесният от Христо Калчев
ами ако това което става в книгата е истинско и някои иска да го представи като плод на нечия фантазия и книгите са въз основа на истински случки и данни?
Метро 2033 от Дмитрий Глуховски
Книгата „Метро 2033“ ми хареса, защото скоро не бях чел нищо от руски автор и малко се бях затъжил за руския начин на мислене, при англоезичния медиен потоп, който ни залива. Видях в книжарницата и „Метро 2034“ и тайно се надявах, че някой ще я преведе и качи в „Читанката“, но май няма доброволци и ще трябва да се „мъча“ да я чета на руски. Що се отнася до допълнителните книги писани от други автори….мясля, че е несериозно.
Евгений Онегин от Александър Пушкин
Едно от най-хубавите проиведения, които съм чела!
аз не виждам никакво фентъзи.
чиста научна фантастика.
и черно/бялото тотално го е хванала липсата.
така и не може да се разбере кои са добрите, кои лошите.
въпреки, че аз лично симпатизирам на де вор и компания :)
Читателски коментари