Еню Кювлиев
Чичо Пей и Асма Бей (17) (Веселите приключения на две българчета)

Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Година
(Пълни авторски права)
Форма
Роман
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
6 (× 1 глас)

Информация

Сканиране
filthy
Корекция и форматиране
analda (2021)

Издание:

Автор: Еню Кювлиев

Заглавие: Чичо Пей и Асма Бей

Издание: трето

Издател: Еню Кювлиев

Град на издателя: Пловдив

Година на издаване: 1947

Тип: роман

Националност: българска

Печатница: Печатница „Хр. Г. Данов“

Художник на илюстрациите: Вадим Лазаркевич

Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/14911

История

  1. — Добавяне

Дунчо се връща в Плаковския манастир
Срещата му с Пейча

Дядо Халил излязъл да изпрати Дунча чак накрай Елена. Тук той му дал някои съвети и макар да знаел, че Дунчо не може да стане добър мюсюлманин, дал му една турска книжка и казал:

— Тази книжка ми е подарена от дядо ми Азис. Много набожен турчин беше той. Книжката съдържа 27 молитви и който я носи, предпазва го от зло. Седемдесет години нося аз този молитвеник. Благодаря на Аллаха! Нищо лошо не ми се е случвало. Най-лошият ден в живота ми бе днешният, когато те съдеха. Но и тогава аз горещо молех Аллах да те закриля и стисках до сърцето си това старо молитвениче. И Аллах ме чу. Ти си свободен и днешният час, часът на твоето освобождение, е най-щастливият за мене. Ето ти молитвеничето. То не ми трябва вече. Стар съм — нищо лошо ме не чака вече. Смъртта, която ме дебне, за мен, стареца, е освобождение. Дано доброто, което съм правил тук на земята, надделее и наследя вечния рай — Едема. Нека това книжле и силата на Аллаха те закрилят! Па целунал дядо Халил Дунча като свое чедо и го изпратил.

45_molitvenik.jpg

Дунчо целунал жилестата десница на дяда Халила, благодарил му от сърце и тръгнал. Било към обед. Ала като си плюл на петите, стигнал в Плаковския манастир рано-рано — братята още почивали в килиите си след обед, и манастирските порти били запънати. Дуньо потропал лекичко. Скоро се хлопнала вратата. А малко след това някой откачил тежката канджа на манастирската врата и отворил. Показал се дядо Тимотей — старият козар. Като видял Дунча, той отстъпил изплашен назад. Не повярвал на очите си. Ала когато Дунчо приближил и му целунал ръка, той го прегърнал и дълго не можал да му се нарадва. А Дуньо току се дърпал и питал за Пейча.

— Стана тя, каквато стана, Дунчо, — рекъл накрая старият козар. — Като те отвлякоха сеймените на Тосун бея, всичко се обърна с главата надолу. А най се забърка моята. Тамам Пейчо ми стана заместник, че краката ми с този пусти ревматизъм вече не държат, тебе те грабнаха. Върна се вечерта твоят другар и като научи, че сеймените на Тосун бея са те отвлекли, че като настръхна онова ми ти момче.

46_pushka.jpg

— Дай ми, дядо игумене, една пушка, — започна да се моли той на дяда Софрония. — Знам, имаш оръжие в манастира. Дай да ида да освободя Дунча!

Едва го раздумахме.

— А бе, момче глупаво, — думахме му ние, — какво ще сториш с две ръце. Че той, Тосун бей, не е сам. Има хора в конака си, и сеймени го пазят! Какво ще сториш с една кремъклийка пушка?

А той — не, та не! Най-сетне се съгласи. Но след малко, както се беше замислил, като скочи:

— Намислих! Ура, намислих!

— Какво си намислил? — питаме ние.

— Намислих, как ще освободя Дунча.

— Как?

— Още тази нощ ще замина за село, ще събера другарите, ще им разкажа, какво е сполетяло Дунча, ще образуваме хайдушка чета, ще нападнем конака на бея и ще го освободим.

Размърдахме пак езици ние да го раздумваме, ала не склони. Грабна козарската торба, целуна ръка на дяда игумена, за да вземе благословията му, и замина. Какво прави, къде ходи — не зная. Изонзиден, като кретах с козите над манастира, Пейчо се изстъписа пред мене, а малко по-настрана — гледам, няколко момчета все негова по̀ра[1]. Питам го, какво мисли да прави.

— Нищо за сега, — дума той. — Още набавям оръжие за момчетата. С голи ръце няма да отидем. Размислих: калъч и пушки трябва да играят. И — гледам го, днес слезе в манастира и право при дяда Софрония. Два часа време стоя при него. После слязоха с дяда игумена долу при ма̀гера[2], нарами две торби хляб и едно козле от стадото, което днес не изведох на паша, че се облачи и много ме болят краката, и отиде да нахрани момчетата. Надвечер каза, че пак ще дойде. Види се, пак за храна.

В това време някой потропал на манастирската врата. Дядо Тимотей се заклатил с болните си крака да иде да види, кой тропа, но Дунчо го спрял и се спуснал да отвори. А като отворил, що да види! Пейчо! Че като се прегърнали, че като се зацелували. Срещнали се тъй, както истински братя не се срещат. По едно време Дунчо взел да вика:

47_timotei.jpg

— По-полека ме стискай, бе Чичо Пей, ще ме удушиш!

А Пейчо го целувал и от радост плачел.

От техните викове наизскачали братята от килиите. Дошел и дядо Софроний. Гледали и се чудели, как Господ е събрал двамата приятели. Зашумяло в манастирския двор като в пчелен кошер. Не могат да се вредят да питат Дунча, как се е отървал, ще стане ли пак готвач в манастира, или ще се връща при Тосун бея.

Дунчо набързо и накратко им разправил, какво му се е случило. Разправил, как го сторили турчин, как го уловили, че яде пържено пиле. Разправил и за ходжата, и за дяда Халила, и за дето го съдили, и как се отървал. Че като прихнали да се смеят всички братя — къннал Балканът.

— Братя българи, по-полека, — рекъл Дунчо, — че нали ви казах за десетте на голо. Само за този смях, дето щях да ви направя, ходжата и Тосун бей искаха да го платя предварително с десет тояги. Хей, проклет ходжа е тоя Еленският!

Със смях и разправия — не сетили, че е дошло време за вечерня. Старият звънар дядо Прокопий ударил клепалото.

— А сега, братя, всички на черква да благодарите на Бога за днешната радост, — казал Дунчо. — Помолете се и за мен! Аз още не съм достоен да вляза в Божия дом. Че нали промених насила вярата си. Трябва по-напред да се изповядам на дяда Софрония. Ако той ми разреши — тогава.

— Ох, на дядо умното момче! — рекъл игуменът. — Че каква по-голяма изповед от тази, която направи сега пред всички братя. Хайде с нас! Ти не си променил вярата си. Насила са те потурчили. Но Господ ти даде ум да се изкопчиш от неверниците. Сега си при нас, за Божия слава и за наша радост.

И отвели Дунча в манастирската черква и молили се дълго и горещо всички, за да благодарят на Бога за голямата радост, която той им пратил него ден.

48_molitvi.jpg

Само Пейчо не бил между богомолците. Никой не видял, кога той се измъкнал от манастира и отишел да съобщи на момчетата радостната новина и да ги доведе да видят Асма бея, за когото бяха тръгнали да се жертвуват.

Щастливото освобождение на Дунча отпразнували в манастира най-тържествено. Вечерта заклали пет ярета и до късни нощи се веселили и слушали дългите и предълги истории на Дуня, който заради момчетата на Пейча трябвало да повтори още веднаж. Същата нощ трябвало да се помисли, какво да се прави с четата. Повечето настоявали да се върнат по домовете си и да пазят в тайна всичко онова, което са чули, за да не дойде до ушите на Тосун бея. Но Чичо Пей и момчетата се възпротивили. Не искали тъй безславно да се върнат и станат за смях в селото. Само Дуньо, като всякога, не бързал да се намеси в разправията. Дълбоко замислен, той мълчал. А когато разпрата поутихнала, той вдигнал глава и рекъл:

49_pomostnizi.jpg

— Чуйте, братя християни, какво ще ви кажа аз! Прав е Пейчо, прави са момчетата. Не бива да се върнат. Тръгнали са за едно добро дело. Не могли да го извършат, защото всесилният Бог, който вижда къде е правдата, ги е изпреварил. Но това не значи, че злото по нашия онеправдан край е свършено. Голямо е нещастието на нашите братя. По-голямо става то всеки ден. Турчинът беснее, граби, убива, пали. Нашите будни хайдути сноват из България, а комитетските хора из Румъния деноношно мислят и кроят, как да повдигнат на оръжие народа ни, та да се отърве от агарянското робство. Чух да се дума, че Хаджи Димитър и Ст. Караджа са минали Дунава и сега водят бой с турчина в Балкана. Онзи ден го чух от добрия дядо Халил. В конака на Тосун бея се думало. Като знаете това, ето какво мисля аз. Докато нашите по-големи братя с оръжие в ръка бродят из Балкана и леят кръвта си за свободата ни, ние можем да им бъдем полезни, било като принасяме тайната поща и оръжието, било като им носим хляб. А можем и по още един начин да им помагаме: като дебнем по селата, къде какви пакости правят турците и чорбаджиите-изедници. Дето можем, ние ще ги наказваме, дето не — ще ги обаждаме на нашите хайдути. Но ние няма да боравим с оръжие. Не сме още за такова нещо. Пък само с пушка и ятаган не се побеждава. Има още едно оръжие — човешкият ум. С ум ще водим бой ние. Как — ще ви кажа, когато трябва.

Бележки

[1] негова по̀ра — негова възраст.

[2] ма̀гер — готвач на манастира.