Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 2020 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,1 (× 8 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Форматиране
- ventcis (2019)
Издание:
Автор: Илия Михайлов
Заглавие: Автобус за някъде
Издание: първо
Издател: „Беллопринт“ ООД
Град на издателя: Пазарджик
Година на издаване: 2020
Тип: роман
Националност: българска
Печатница: „Беллопринт“ ООД
Редактор: Георги К. Спасов
Художник: Катрин Малинова
Художник на илюстрациите: Дияна Николова; Ванеса Тонова; Георги Такев; Гергана Пашова; Иванка Стойкова; Илиян Костадинов; Катерина Котова; Моника Атанасова; Стела Янкова; Тереса Танкова; Тони Илиева
Коректор: Жана Цветанова
ISBN: 978-954-684-474-3
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/14222
История
- — Добавяне
Есента на живота
На спирката беше тихо. Гледах как дъждовните капки монотонно падат в близката локва, сякаш някой уморено подхвърляше камъчета в малко езеро, в което се оглеждаше сивият есенен ден. Наоколо ноември беше разхвърлял небрежно изпопадали листа от близкото дърво, за да изпълни някакво древно природно заклинание за меланхолия.
Един настръхнал и мокър до кости врабец смело се бореше с малко парче баница, което някой великодушно му беше завещал, преди да се качи на поредния автобус за някъде. Кой казва, че хората са лоши? Склонни са на такива огромни добрини — особено когато не им струват скъпо.
Долавях мириса на дим, който комините на къщите вече изпускаха на воля като безброй едновременни въздишки.
Всичко ми се струваше толкова тривиално и подредено в детайлите си, все едно бях в сериал на Би Би Си.
Синхронът на тази идилия нарушаваше от време на време възрастният мъж, който седеше от дясната ми страна. Облечен в овехтял сив костюм, той нервно почукваше с ожуления връх на дългия си черен чадър.
— Брей, няма край тоя дъжд — каза сякаш на себе си старецът и грижливо приглади тънките си мустаци. Те явно бяха нещо много специално за него, защото ми се сториха прекалено добре поддържани и дори боядисани. С тях приличаше Аспарух Лешников или на някой друг от плеядата български изпълнители на стари градски песни.
— Няма как — казах аз от учтивост. — Есен е.
Човекът ме погледна замислено и суетно приглади с ръка някаква невидима гънка на панталона си, след което каза:
— Не, младеж! Не си прав.
Погледнах го учудено, а той продължи мисълта си, без да бърза:
— Истинската есен ще я усетиш, като дойдеш на моите години, жив и здрав. Тя идва тогава.
„Охоооо — помислих си аз, — още един Омар Хаям.“ Но не казах нищо.
Една млада жена с букет цветя слезе от син поочукан опел и бързо се скри на сухо при нас.
— Какви красиви цветя! — възкликна старецът.
— О, благодаря! — отвърна кокетно на комплимента жената и леко се смути. За да прикрие своя свян, тя някак между другото, с небрежната изтънченост на дама, преметна един кичур от кестенявата си коса и се загледа в нещо надолу по улицата.
— Обичах да подарявам цветя на моята другарка — каза възрастният мъж на мен, кимвайки към букета. Усетих как тиха тъга нахлува в мъглявата стая на сърцето му, и без да искам, докоснах самотата му, която скучаеше там със спомените му.
Замислих се над израза „моята другарка“. Колко мило, старомодно и истинско! Не се сещам за по-добър начин да се опише еволюцията на любовта в душите ни. Смяната на агрегатното състояние на страстта, която ни изпепелява и с годините някак я закотвяме на дрейф в пристанището на своите истини.
Изведнъж забелязах, че старецът и младата жена вече ги нямаше, а един бял автобус бавно се отдалечаваше от спирката. Извадих телефона си. Чувствах огромна потребност да се обадя на жена ми. След първия сигнал „свободно“ тя вдигна, а аз дори не й дадох възможност да промълви нещо първа. Чух се само да казвам:
— Знаеш ли, Валечка?… Обичам те!