Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- 2020 (Пълни авторски права)
- Форма
- Роман
- Жанр
- Характеристика
- Оценка
- 5,1 (× 8 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
- Форматиране
- ventcis (2019)
Издание:
Автор: Илия Михайлов
Заглавие: Автобус за някъде
Издание: първо
Издател: „Беллопринт“ ООД
Град на издателя: Пазарджик
Година на издаване: 2020
Тип: роман
Националност: българска
Печатница: „Беллопринт“ ООД
Редактор: Георги К. Спасов
Художник: Катрин Малинова
Художник на илюстрациите: Дияна Николова; Ванеса Тонова; Георги Такев; Гергана Пашова; Иванка Стойкова; Илиян Костадинов; Катерина Котова; Моника Атанасова; Стела Янкова; Тереса Танкова; Тони Илиева
Коректор: Жана Цветанова
ISBN: 978-954-684-474-3
Адрес в Библиоман: https://biblioman.chitanka.info/books/14222
История
- — Добавяне
Бай Марин
От няколко часа вече сме в тайнствената прегръдка на Карловския балкан. Малкото градче, дало на България толкова много, е някъде зад нас. Не се сещам за друго място, в което можеш да излезеш на терасата на панелния си блок, да си простреш прането, а после с ръка почти да погалиш планината. От векове местните хора съжителстват в хармония с нея. Носят я в сърцата и душите си. А тя ги пази и учи, без да се натрапва. Мълчаливо им дава от своята мъдрост и търпение. Калява характера им и пази спомените им.
Живописни пропасти се редуват с гостоприемни полянки, които сякаш те канят да поседнеш за малко. Вече сме уморени. Поне аз. Краката ми са натежали в старите ми туристически обувки. Водачът ни бай Марин, търпелив и внимателен човек, вече е разбрал това, без някой от нас да го е казал на глас. Спира и се усмихва дружелюбно:
— Почивка! — обявява той спасителните 15-ина минути.
Старая се да дишам с пълно гърло. Искам да вкарам в тялото си свежия планински въздух, който вече ми действа като антидот срещу градския стрес. Търся ежедневието си, което все ме гледа като недоволен треньор, размахвайки под носа ми календар с оградени дати и задачи към тях. Търся го, за да му кажа как се чувствам тук и какво мисля за него, но го няма. Чувам само учестеното си дишане и гласа на бай Марин:
— Ей на това място — сочи той една висока скала над нас — идваше да тренира Христо Проданов.
После се замисля за нещо, подпрян на туристическите си щеки.
— Вижте! — обръщам се аз към другите. — Там дори има плоча с неговия образ.
Бай Марин не казва нищо. Спокойното му лице леко се разлива в добродушна усмивка.
Време е да тръгваме. Хижа „Хубавец“ ни очаква. Или поне така ми се иска.
Величественият Централен Балкан не спира да ни предлага красиви гледки от своя безкраен албум. Пред нас е малко водопадче. Сякаш Стара река е поспряла за миг тук, за да си поиграе, уморена от вечността. А аз имам чувството, че пред мен е капакът на кутия шоколадови бонбони от социализма — такива пейзажи често поставяха върху тях.
— Пррр! Стооой! — чуваме някъде зад себе си. Един млад мъж със сурово лице, сякаш изсечено от скалата над нас, направлява малък керван от три коня.
— Отиват в хижата — обяснява бай Марин, докато гледаме как задниците на конете се поклащат под тежестта на багажа в дисагите върху тях.
— Тук е така. Живее се простичко и трудно. Но май само тук човек е истински. Планината не обича да я лъжат.
Продължаваме пътя си по живописното ждрело. Мисля за думите на бай Марин и за това как и кога сме истински. И какво ни пречи да бъдем себе си. Понякога всичко е толкова фалшиво.
— Бай Марине, искам да те питам нещо — казвам аз, докато вървим заедно с него. — Винаги съм вярвал, че Васил Левски е нещо много специално за всички хора, свързани по някакъв начин с Карлово, че го носят в себе си. Има ли нещо такова, или просто си въобразявам?
Сякаш дочула, че говорим за Апостола, планината притихва в уважително мълчание.
Бай Марин поспира за миг, поглежда ме и търси по-удобно място, където да закрепи щеката си. Подпира се на нея и говори тихо:
— Това би трябвало да се отнася за всички. Не само за нас, карловци. Левски е на всички българи. Той принадлежи на света.
— Така е — съгласявам се аз.
— Казват — продължава бай Марин, — че Христо Проданов взел със себе си снимка на Апостола на експедицията в Еверест.
— Да. Чел съм — отговарям.
— Знаеш ли, Илийчо, преди време имах своя канцелария — офис, както сега му казват. Едно от първите неща, които промених в нея, бе да преместя портрета на Левски, който висеше над главата ми.
— Но защо? — питам учудено.
Бай Марин леко забавя ход и кротко ми отговаря:
— Защото, Илийчо, Апостола трябва да се гледа в очите. Разбираш ли? Само тогава можеш да си сигурен, че съвестта ти е чиста. Само тогава можеш да спиш спокойно.
Замислено продължавам да вървя, усещайки как леко настръхвам от думите му. Небето над нас също мисли по въпроса и сякаш търси слънцето, за да му сподели. Уморени сме, а до хижа „Хубавец“ има още много път.
— Почивка! — обявява отново бай Марин. Спира, избърсва чело и отпива от шишето си с вода.