Метаданни
Данни
- Включено в книгата
- Година
- ???? (Пълни авторски права)
- Форма
- Разказ
- Жанр
- Характеристика
-
- Няма
- Оценка
- 4,8 (× 5 гласа)
- Вашата оценка:
Информация
Издание:
Кольо Георгиев. Сънища наяве
Издателство „Народна младеж“, София, 1971
Редактор: Максим Асенов
Художник: Симеон Венов
Художествен редактор: Иван Стоилов
Технически редактор: Катя Вижева
Коректор: Елена Иванова
История
- — Добавяне
Локуми, ябълки, любов
Да ми кажеше някой, че един ден ще се влюбя, щях или да му се изплезя, или да го набия, ако се случеше някое по-малко момче. Да си влюбен — това значи да станеш за смях пред хората. Аз познавах един такъв човек — ергенин от нашето село, влюбен в леля ми. Надвечер той дебнеше да се приберем в къщи и тогава доближаваше нашия плет и като зърнеше леля, хвърляше или ябълка, или локум, загънат в книжка. Веднъж се бях завъртял нещо край плета и той се зададе. Изглежда се припозна в тъмното, защото доближи плета и каза тихо:
— Денке, ти ли си?
— Аз съм ами! — престорих гласа си на лелиния и ергенинът хвърли през плета два локума и бързо-бързо се отдалечи. След този случай редовно вардех вечер край плета и ядях всичко, каквото той носеше за леля. А той носеше все вкусни неща, защото работеше в града, а там за ядене има работи, дето и насън няма да ти се присънят.
Един път локумът беше загънат в бяла хартия, на която пишеше: „… и притиснати един до друг, ние ще чувствуваме туптенето на нашите сърца…“ Другите думи бяха зацапани от локума и не личеше какви са, но и без тях ми стана ясно, че трябва да си много откачен, ако заради такова нещо хвърляш през вечер, през две локуми или ябълки.
Най-лошото обаче било това, че човек не усеща кога се влюбва, а докато се усети, той вече е станал за смях на околните. Това го разбрах, когато неочаквано се влюбих и аз.
Имахме урок по пеене и в час учителят ми направи бележка да не зяпам през прозореца, а аз изтърсих:
— Че аз не гледам Николина.
А истината беше, че от известно време гледах само Николина и колкото пъти зърнех момчето, което седеше до нея, толкова пъти се заканвах да го набия, щом удари звънецът. И не зная какво бях готов да направя, за да не се обръщат към Николина другите ученици. Когато момчето, с което седяхме на един чин, се зазяпваше в нея, почвах да го гъделичкам, да го щипя, а ако това не помогнеше, давах му дори да подържи моята острилка във формата на глобус. Острилката ми беше подарък от лелиния ергенин — той ми я донесе от града и ми каза, че ако съм си лягал вечер по-рано, щял съм да пораста голям юнак, а той щял да ми купи и други неща. За тази острилка ми завиждаше цялото училище и който подостреше молива си с нея поне веднъж, можеше да каже на някого с гордост: „Пък аз съм острил молив с глобуса, а ти не си!“…
После почнах да забелязвам, че ставам още по-смешен.
Учебната ни стая беше украсена с книжни гирлянди за Кирил и Методий. През междучасията момчетата подскачаха и се мъчеха да ги докоснат с ръка, но това се удаваше на малцина — само на тия, дето повтарят. Ние, по-дребните, стояхме настрани, изпълнени със завист. Сигурно не съм бил единственият, който е съжалявал за пръв път, че не повтаря отделението, защото в училище е нямало друг случай момчетата така възторжено да се възхищават от момчета, както при докосването на гирляндите. След такива възторзи горди се чувствуваха дори и учениците, които редовно получават двойки и ядат всеки ден пердах от учителя. А сред тях най-горд беше моят приятел Матьо, защото той дори не се засилваше, а само пресягаше с ръка и разклащаше гирляндите.
Веднъж на моя приятел му хрумна да съм скачал и аз. Опитах се да се измъкна, защото там беше Николина, а аз за нищо на света не исках да се излагам пред нея, но той хвана пеша на палтенцето ми и извика:
— Варда-а-а! Дребосъка настрани! — и почна да разблъсква момичета и момчета, за да ми разчисти място за засилване. Николина се приготви да ръкопляска и това се оказа достатъчно, за да повярвам, че нищо не ми струва да скоча дори до тавана. Но тая заблуда трая само един кратък миг: от твърдия под, върху който паднах по гръб, ясно се виждаше, че тая работа не е за моята уста лъжица. Доплака ми се от безсилие и срам и казах, поглеждайки към Николина:
— Ако повтарях отделението, щеше да видиш…
— Не мо-жеш, не мо-жеш! — започна да пляска с ръце тя, а след нея и другите момичета. Сега вече на всяка цена трябваше да докосна гирляндите — другото щеше да бъде позор. Станах, засилих се, но безуспешно. Повторих. След това потретих. Дочувах присмехулните забележки на сеирджиите, че краката ми били къси и от стол дори нямал съм да стигна гирляндите, но да се откажа да скачам не можех. По-склонен бях да повярвам, че краката ми ще пораснат за няколко минути, отколкото да преглътна срама.
— Ама като те пипна, ама като те пипна! — чух някакъв глас и ми се стори, че съм пипнал. Обърнах се към мястото, където стоеше Николина, и едва тогава забелязах, че децата са насядали по чиновете, че на Николина панделките подскачат от смях, а учителят стои до мене с дневника, готов да го стовари върху главата ми.
Аз знаех, че съм страшно влюбен вече, но се утешавах с това поне, че не исках да притискам никого до гърдите си, за да чувствувам туптенето на сърцето му. И въпреки това дойде редът на ябълките. Изглежда, любов без ябълки не може.
На нашия сбор тате ми даде един лев и каза:
— Завиждам ти, защото сега ти си най-богатият човек в света.
На поляната край село бяха наредени сергии. На едно място продаваха едри червени ябълки — по един лев парчето; на друго място продаваха розови локуми с орехови ядки — по левче парчето; на трета сергия бяха на редили пръчки с бонбонено петле на върха — и те по един лев; имаше и сергия, дето за един лев може да изтеглиш късметче и да ти се падне шоколад „крава“, люлките също струваха лев; и пищялките, и вафлите, и чашата боза, и гевречетата, нанизани на конец като гердан — всичко, всичко струваше само по едно левче. Щом моето левче се намираше в шепата ми, всичко беше мое. Ако го похарчех — всичко ставаше недостъпно. Реших за нищо на света да не харча левчето си. И тогава край сергията с ябълките се появиха Николина и братовчедка й. Хванати за ръце, те застанаха до сергията, а продавачът избра два едри плода и им ги поднесе.
— По една хубава ябълка на малките момиченца! Сладки са като мед! — той млясна и изтри с ръкав устата си.
— Сладки са, но не са за нас — каза Николина.
— За вас са, момиченца, за вас — каза продавачът. — Само за вас съм ги докарал. Вземайте ги по-бързо, че няма да се стърпя и ще ги изям.
Николина и братовчедка й се спогледаха.
— Как може спокойно да ги гледате? — попита продавачът. — Аз, дето ябълките са мои, като ги гледам, слюнки ми текат.
— И на нас ни текат, но нямаме парички — каза Николина.
Продавачът сложи ябълките на мястото им.
— Щом нямате парички, дръпнете се, че пречите! Тука са най-сладките ябълки-и-и! — провикна се той. — Нас-сам, народе, че не останаха-а-а! Сладките като мед ябълки-и-и!…
Николина и братовчедка й се отдръпнаха, но останаха да гледат ябълките.
Аз разбрах, че ще трябва да се разделя с левчето си.
Почаках, докато се махнат Николина и братовчедка й, и купих една едра ябълка. Тя беше много по-едра от ябълките на лелиния ергенин. Сигурно ги купуваше по две за лев, но тука такива нямаше.
Тръгнах зад Николина и братовчедка й и чаках да се разделят, за да подаря ябълката на Николина. Но те вървяха все заедно. Като нямах търпение, реших да разрежа ябълката на две половинки и по-голямата да дам на Николина.
Спрях ги и попитах:
— Ядат ли ви се ябълки?
— Стига да има кой да даде — каза Николина.
Извадих ябълката от джоба си, разрязах я на две половинки и ги скрих зад гърба си.
— Избирайте си по една ръка — казах аз.
Николинината братовчедка улучи ръката с по-голямото парче, но аз бързо размених зад гърба си парчетата. И все пак по-голямата половинка се оказа в ръцете на братовчедката. В бързината бях ги объркал.
Те захапаха ябълката, а аз се косях от яд. Какво ще си помисли за мене Николина!
— Твоето парче беше с червей — казах аз на Николинината братовчедка, като не можах да измисля друга отмъщение.
Тя огледа остатъка на ябълката и го лапна.
— Те, червеите, не са отровни — каза спокойно тя.
Николина, която дояждаше своето парче, спря да дъвче и смръщи чело.
— И в моята ли ябълка имаше червей? — попита тя, готова да я изплюе.
— Ако имаше червей, на тебе ли щях да я дам? — казах аз и си тръгнах.
Нарочно не се обърнах назад, защото ме достраша, че те са се спрели пред сергията с локумите, която беше съвсем близо, а аз вече нямах пари. На път за къщи разбрах, че след ябълките вече е дошъл редът и на локумите, представих си, че и аз минавам край Николининия плет, а братчето й варди като мене и с престорен глас вика: „Аз съм ами“, хвана ме яд, върнах се на поляната, намерих Николина и братовчедка й и ги набих.
Но от това не се промени нищо. В час продължавах да гледам само Николина, в междучасията да бия момчето, дето седеше до нея, а момчето, с което бяхме на един чин, постоянно държеше моята острилка и вече, ако някой искаше да подостри молива си, обръщаше се не към мене, а към него. Така повече не можеше да продължава, но какво да се прави, не знаех. Тогава неочаквано на помощ ми дойдоха тате, мама и баба.
Веднъж те разговаряха за леля и нейния ергенин и аз чух всичко през отворената врата. Мама и баба казваха, че тъй повече не бивало, че леля се натеглила.
— Я да вземем да им дигнем една сватба! — каза тате. — Само така работата ще се оправи. Така и двамата няма да се измъчват.
Щом със сватба работата се оправяла, и за мене друг изход нямаше.
Един ден причаках Николина след училище и й казах:
— Искаш ли да си направим сватба?
— Ама истинска ли?
— Какво ще си играем на шикалки! Истинска ами.
— Аз съм малка — отвърна тя.
— Че какво, като си малка?
— Да, но мама и тате няма да дадат.
— И на мене тате и мама няма да дадат, но няма да ги питаме. Ще си знаем само ние.
— А защо да си правим сватба? — попита Николина.
— Така и двамата няма да се измъчваме — обясних аз.
— Няма ли да ходим на училище тогава?
— Ще ходим, но няма да се измъчваме.
— Учителят няма ли да ни изпитва?
— А, може и да ни изпитва, но ние няма да се измъчваме.
— Тогава не ща — каза тя и си тръгна.
— Трябва да се оженим! — препречих й аз пътя.
— Защо пък? Като не искам…
— Искаш, не искаш — трябва да се оженим!
— Защо?
— Тогава никой няма да посмее да те бие.
— Само ти ме биеш.
— Няма да те бия вече, а другите — да посмеят само!
— Не ща — отряза Николина.
Аз извадих от торбата острилката си и почнах да я въртя из ръце. Тя беше последното ми оръжие.
— Не даваш да си остря молива с твоята острилка, пък…
— Вече ще я давам само на тебе, а другите — да имат да вземат. Нали ще си направим сватба?
— Не ща — каза Николина.
— На, вземи я за себе си — казах аз. Предварително бях се решил на тази жертва, но сега почувствувах колко тежка е тя и добавих: — Но щом ти я поискам да подостря молива си, ще ми я даваш. Нали ще си направим сватба?
— Няма — каза Николина.
— Добре, няма никога да ти я искам — побързах да заявя аз и подадох острилката.
— Даваш ми я, защото си я счупил — усъмни се тя.
— Ако е счупена, на тебе ли щях да я дам, ма? — чукнах я аз по главата с острилката.
Тя взе от земята една клечка и пред очите ми почна да остри. Клечка! Убеди се, че не е счупена, и каза:
— Тогава може.
— На сватбата ще я получиш — прибрах аз острилката.
На другия ден се събрахме на сватба в нашата градина. Бяхме аз, Николина, братовчедка й, моят приятел Матьо и едно съседско момче, което никой не беше канил. Но то се навираше винаги там, където най̀ не го искат.
Сватбата беше сиромашка, както лелината, без много-много дарове, хапване и сръбване. Даровете бяха няколко големи лопушени листа, които Николинината братовчедка затъкна под колана си като престилка, а Матьо забоде с тръни на ризата си вместо пешкир; неканеното момче също поиска дар, но като не получи, набра си само от дерето и се окичи от всички страни, сякаш беше най-големият сватбар.
Венчахме се под стария орех; неговите клони висяха до земята и отстрани не се виждаше нищо. Неканеното момче поиска да станело поп и да ни венчае, защото знаело как стават тези работи, но моят приятел не му даде дори да приближи. Той каза, че ще бъде всичко — и шафер, и кум, и поп, и свекър и каквото потрябва. Докато ни водеше към мястото на венчаването, той виреше нагоре една пръчка, гърмеше с нея и викаше, колкото му глас държи:
— Бре-бре-бре-е-епа! Па-ат! Па-ат! Па-ат! — и се обръщаше към съпровождащото ни отдалеч неканено момче: — Затули си ушите бе! — заповядваше му той. — Не отговарям, ако ти се пукнат тъпанчетата.
А после лапаше върха на пръчката, отмяташе назад глава и преглъщаше — пръчката играеше роля на бъклица.
Под ореха той ни строи с Николина, поднесе към очите си шепи и почна уж да чете евангелието, но само мърмореше под носа си и думи не произнасяше. Като свърши с четенето, дигна глава, прекръсти ни и тържествено произнесе:
— Венчава се раб божи… за рабиня божия… — и се ухили.
Неканеното момче, което стоеше настрани и се подсмихваше, забеляза:
— Най-напред ги попитай искат ли да се оженят, бе хей! Така ли се венчава?!
— Ти ли ще ме учиш, бе? — разсърди се Матьо, прицели се с пръчката и с едно само „пат“ го застреля. Николина възрази, че с един изстрел не се убивал човек, но Матьо заяви, че няма намерение да хаби патроните си, че неканеното момче е мъртво. Но от съвета му той се възползува.
— Раб божи — каза ми той, като смръщи чело, — искаш ли да се ожениш за рабиня божия Николина?
— Ако тя иска — и аз искам — заговори в мене мъжката гордост.
— Рабиня божия Николина — обърна се той към невястата и я перна през ръцете, защото тя се опитваше да залепи една топка от репей на ръкава му, — искаш ли да се ожениш за раба божи?
— Да даде най-напред острилката, тогава ще кажа — отвърна Николина…
— Ами ако я няма в мене — казах аз, макар че острилката беше в джоба ми. Матьо вече произнесе думите: „… венчава се раб божи… за рабиня божия“… и аз съобразих, че може да запазя острилката…
— А, така ли? — ядоса се Николина. — Тогава ожени се за себе си! Развалям сватбата! Тпю, тпю, тпю… — Тя понечи да избяга, но аз я задържах с две ръце и казах на приятеля си:
— Бръкни в джоба ми, виж да не е там случайно!
Николина получи острилката, насъбра клечки от земята и почна да ги подостря. Но Матьо я взе от ръцете й, захвърли ядосано клечките и я чукна с пръчката по главата:
— Казвай ма, искаш ли да се ожениш…
Този път тя не постави условия. Матьо събра главите ни и провъзгласи, че вече сме венчани.