Към текста

Метаданни

Данни

Включено в книгата
Оригинално заглавие
Money, Success and You. Harness Your Mind to Achieve Prosperity, (Пълни авторски права)
Превод от
, (Пълни авторски права)
Форма
Научнопопулярен текст
Жанр
  • Няма
Характеристика
  • Няма
Оценка
5,3 (× 27 гласа)

Информация

Сканиране
noisy (2010 г.)
Разпознаване и корекция
filthy (2010 г.)

Издание:

Джон Кехоу. Успехът и парите

Първо издание

Превод и редакция: Петя Петрова

Коректор: Женя Николова

Художествено оформление и дизайн на корица: Ивомир Димчев

Печатни коли 11

Печат и подвързия — „Инвестпрес“ АД — гр. София

Издателство „Феникс дизайн“, 2006 г.

ISBN-10: 954-8890-19-4

ISBN-13: 978-954-8890-19-9

История

  1. — Добавяне

6. Да говориш сам на себе си

Нещо, скрито в нас ни правеше слаби, докато не признахме, че това нещо сме самите ние.

Робърт Фрост

Всеки един от нас има вътрешен глас, който ни говори през цялото време. И този вътрешен глас не е пасивен. Той има твърде убедително мнение за всеки аспект от нашия живот. Понякога ни ободрява и въодушевява, друг път ни смачква и осъжда. Понякога ни изпълва с мисли за увереност, надежда и вдъхновение, а друг път — с мисли за страх, тревога и обърканост. Изглежда, като че ли за него няма средно положение. Но въпреки това, да знаем какво казва вътрешният ни глас е нещо много важно.

Когато мислено си повтаряте фрази като: „Никога няма да го направя“ или „Това ще бъде още едно разочарование за мен“, или „Нищо, никога не ми се получава“, вие говорите на себе си и се настройвате точно за такава ситуация. Започвате да очаквате най-лошото и в действителност му помагате да се случи. Програмирате себе си за провал.

Но ако вместо тези фрази си повтаряте техните противоположни, това би имало обратен ефект, фрази като: „Аз мога да го направя“ или „Аз съм шампион“, или „Аз винаги довеждам нещата докрай“ засилват вярата в самите вас. Позитивният разговор със себе си ви дава морална подкрепа. Той е нещо като група ваши почитатели, които ви аплодират и по този начин ви помагат да се извисите и вдъхновите.

Програмирайте се за успех

Веднъж прекарах няколко дни с един мой приятел, художник. Една сутрин, като се събуди, той ми каза: „Днес е денят, в който могат да бъдат свършени сто неща“. Той беше изоставил редица неприятни за него проекти и реши, че този ден би могъл да бъде извънредно продуктивен. Така че през целия ден повтаряше и на двама ни: „Днес е денят, в който могат да бъдат свършени сто неща“. Наблюдавах го как поставя условия в съзнанието си, като прилежно преминава от една задача към друга. Някои му отнемаха само няколко минути, други — по половин час или повече, но през цялото това време той повтаряше утвърждението си.

Не знам дали успя да довърши точно сто просрочени и неприятни проекта, но до края на деня беше отметнал огромно количество работа и без съмнение постоянното говорене сам със себе си му помогна много.

Можете да използвате говоренето сам със себе си във всякакви ситуации. Просто трябва да откриете подходящото утвърждение, с помощта на което да формулирате точно какво искате да ви се случи в дадена ситуация и да го повтаряте отново и отново, все едно че е мантра. Може да го правите, докато карате колата си или чакате за предварително уговорена среща, или докато сте в асансьора, и дори когато работите активно.

Един професионален футболист, когото познавам отдавна, винаги, когато получи топката, си казва: „Никой не може да ме спре… Никой не може да ме спре“ или: „Аз съм разярен бик… Аз съм разярен бик“. Той си повтаря тези фрази бързо и многократно, докато тича и твърди, че това му помага. Неговите статистически резултати потвърждават това. Нещо работи за него и това е сигурно.

Сам Бътлър, агент във фирма за финансови услуги, който винаги бил сред първите десет служители с най-висок оборот в компанията, имал навикът да казва сам на себе си, преди да се срещне с клиент: „Ще направя страхотна презентация“. Отнемало му само две минути да си повтори това твърдение и в резултат наистина правел отлична презентация.

Има един невероятен факт и ако разберете неговата значимост, завинаги ще промените начина, по който говорите сами на себе си: ще започнете да вярвате на това, което повтаряте на себе си, когато си поставите за цел да го повторите толкова пъти, колкото е необходимо[1]. Повторете си достатъчно пъти, че сте губещи и наистина ще започнете да го вярвате. Повторете си много, много пъти, че сте предопределени за величие и това е, което ще получите. И най-вълнуващото от всичко е, че вие сами решавате какво да си кажете. Не можем да спрем вътрешния си глас, но можем да изберем какво ще ни каже. Можем да направим така, че той да е позитивна сила в нашия живот.

Скот Адамс, авторът на много успешните комикси за Дилбърт, е голям привърженик на тържествените утвърждения. Но той предпочитал да ги записва, а не да ги казва на себе си. Когато бил начинаещ карикатурист, започнал да пише по 15 пъти всеки ден утвърждението: „Аз ще стана най-преуспелия художник на комикси в света“. И независимо какво се случвало или колко разочарован бил, Адамс намирал време да записва всеки ден своето желание. И то наистина заработило. Мизерстващ художник преди, днес той наистина е най-преуспелият художник на комикси в цял свят, като през 1998 година има приблизително 150 милиона читатели в 39 държави и неговият най-популярен комикс е отпечатан в повече от 1 500 вестника.

Дали вашето твърдение ще бъде написано или ще си го повтаряте наум е без значение, принципът е един и същ. Вие сами избирате мислите, които ще минат през съзнанието ви.

Подбирайте внимателно това, което казвате на себе си и бъдете бдителни. След временни провали или неприятни преживявания, почти винаги инстинктивно следва негативен разговор със себе си. Дори и да го осъзнаваме, вътрешният глас започва да казва: „Аз съм непоправим“ или „Аз съм губещ“. Знаейки това, можем да бъдем внимателни и да го спрем, когато усетим, че започва да се случва подобно нещо.

Преди дядо ми да почине, никога не пропусках възможността да си поговоря с него за живота. Обичах неговата обикновена, истинска южняшка философия, а един разговор с него помня особено добре. По онова време той беше на 103 години. „Хората обичат да бъдат поощрявани и вдъхновявани — каза ми той — но все още много хора продължават да използват критиката в опита си да променят другия към по-добро. Защо не използват повече насърчението?“. Колко точно, помислих си аз тогава. Нека да помним това, когато имаме работа дори със самите себе си. Принципът е същият. Всички ние се нуждаем от подкрепа.

Не бъдете прекалено строги към себе си. Бъдете добри приятели сами на себе си. Хранете се с големи дози вдъхновение. Попитайте се: „Какво мога да си кажа днес, което да ме насърчи и да ми помогне?“

„Такъв ми е късметът“

Колко пъти сте чували хората да използват израза „Такъв ми е късметът“, за да обяснят някаква беда? Чували ли сте някога някой да я използва в нейния положителен смисъл? Ако ли не, то тогава вие никога не сте били в открито море заедно с Джим Бърнс. Джим е търговец на едро на бижута и скъпоценности, а така също и мой партньор в плаването. Започнахме да използваме тази фраза почти на шега, защото плавайки заедно на моята шхуна винаги попадахме на хубаво време. „Такъв ни е късметът“, си казахме един на друг и големи усмивки разцъфваха по лицата ни, докато вятърът ни гонеше бодро по залива. След това аз започнах да я използвам и по други поводи в моя живот. Всеки път, когато ми се случваше нещо хубаво, си казвах „Такъв ми е късметът“ и това се превърна в навик, в ритуал. Обаче, след като няколко месеца повтарях тази формула, се случи нещо твърде забележително. Наистина започнах да мисля за себе си като за късметлия и заживях очарователен живот. Без дори да осъзнавам какво бях направил, станах такъв, какъвто се описвах, въпреки че през повечето време просто се шегувах. И сега, запечатвал няколко хиляди пъти в съзнанието си тази мисъл, наистина смятам, че съм един голям късметлия, а в резултат на това прекрасно убеждение в живота ми продължават да се случват неочаквани и забележителни неща по всяко време.

Използвайте този метод в своя живот и започнете да експериментирате с неговата свръхестествена сила. Мислете за утвърждаващите неща, които можете да казвате на себе си и започнете да ги повтаряте. Проявете творчески подход, забавлявайте се и се наслаждавайте на удоволствието. Направете така, че вътрешният ви глас да работи за вас.

Бележки

[1] Това може да се тълкува и като българската поговорка: „Една лъжа, повторена сто пъти се превръща в истина.“ — Б.ред.