Читателски коментари от haripetrov

Мини-книжка за личните финанси от Рая Христова

haripetrov (2 април 2014 в 21:54), оценка: 6 от 6

Принципно така и не разбрах за какво ограничаване говорим когато всеки взима сам решенията за себе си.

Лично за мен идеята за управление на личните финанси се свежда до следните няколко неща: проследяемост какво се е случило за текущ период, а оттам и промяна на приоритетите в случай, че има неща, които могат да се подобрят; чрез следенето на личните финанси, под формата на таблица или друг инструмент, мога лесно да споделям тази информация с познати, които също да се възползват от въпросната информация.

Според мен основният проблем за повечето хора, които са недоволни от тази книга (а и други подобни) е, че осъзнават как харчат парите си за глупости и съответно това не им харесва (именно за такова „ограничение“ говорим). Те не искат да излизат досегашното си състояние на привидно удобство и съответно да се променят към по-добро.

Може би в самото начало на книгата трябваше да се постави предупреждение от тип „Няма връщане назад, ако прочетете тази книга“. :)

Алиса в огледалния свят от Луис Карол


Посещавайки http://chitanka.info/person/lewis-carroll > Произведения, ще забележиш, че има две произведения с името „Алиса в огледалния свят“, така че нищо не липсва и нищо не е променяно.

Монахът, който продаде своето ферари от Робин Шарма


За мен по-голямата част от твоя коментар е много на място до момента, в който започна да обясняваш за Бог. Много хора се отдръпват веднага щом стане въпрос за „божии неща“.

По-скоро нещата се случват така, защото човек трябва да придобие определен житейски опит през земния си път. Отдавайки нещо на някаква сила, в повече случаи, оставя у хората впечатление, че човек прехвърля отговорността на някой друг и по този начин бяга от отговорност да взема сам за себе си решения.

Въпросната книга и подобните на нея могат да помогнат на хората малко да разчупят светогледа си и да видят, че има много варианти да постигнеш нещо, което желаеш.

Мини-книжка за личните финанси от Рая Христова

haripetrov (4 юни 2013 в 18:41), оценка: 6 от 6

Ами не виждам някой друг да го е предложил. :)

Да не говорим, че над 90% от хората въобще не следят личните си финанси.

Мини-книжка за личните финанси от Рая Христова

haripetrov (24 май 2013 в 10:24), оценка: 6 от 6

Интересното е, че пропускаш основното. Ако беше обърнал внимание, щеше да забележиш, че Рая Христова е предоставила безплатно изключително полезната таблица, посредством която можеш да управляваш личните си финанси и попълвайки редовно информацията, да следиш в какво състояние са.

Именно по подобен принцип фирмите/организациите, които са в добро финансово състояние, управляват паричните си потоци.

Ето и таблицата: kadebg.com/wp-content/uploads/2011/03/budget-ot-kadebg.xls

В дворците на Кносос от Никос Казандзакис


Прав си, грешката е моя. Благодаря за забележката — информацията е коригирана.

В дворците на Кносос от Никос Казандзакис


Ето отговора на въпроса ти:

„At the Palaces of Knossos. A Novel [for children], translated by Themi and Theodora Vasilis, edited by Theodora Vasilis, London: Owen, 1988. Adapted from the draft typewritten manuscript.“

Мини-книжка за личните финанси от Рая Христова

haripetrov (5 февруари 2013 в 20:12), оценка: 6 от 6

Ще се изненадаш колко хора тепърва откриват уж наглед елементарни „азбучни положения“.

Който има желание, може да промени навиците си, а оттам и начина си на живот. Всяка малка промяна е съществена и „мимолетните стремежи и усилия“ дават в дългосрочен план именно резултатите, за които си се борил.

Мини-книжка за личните финанси от Рая Христова

haripetrov (30 декември 2012 в 19:45), оценка: 6 от 6

Под посредствено разбирам нещо, което не прави впечатление/няма отличителни качества.

Не мога да кажа, че това произведение е „посредствено“, тъй като дава изключително полезна информация за хора, които не могат да управляват личните си финанси (към тази група спадат и хората, които са „собственици“ на заеми).

Обясненията с прости думи са с много по-голяма стойност, отколкото сложните обяснения на някой „гуру“.

Живот след смъртта от Александър Белов

haripetrov (14 юли 2012 в 13:33), оценка: 6 от 6

Разгледай и останалите части на поредицата „Бригадата“ и ще се увериш, че нищо не липсва от българските издания, просто са разделени (правилно) според руското издание.

Реваншът на Тангра от Андрея Илиев


Момчета, моля ви да обърнете внимание на това, че обсъжданото произведение е в жанр „Фантастика“, което би трябвало да ви наведе на мисълта че… текущите спорове са излишни.

Освен ако ви доставя удоволствие авторът на произведението да чете вашите коментари и да им се смее.

Вихър от мечове от Джордж Р. Р. Мартин


След като сте видели, че нещо липсва, можете и вие да се заемете и да попълните пропуските. Чрез връзката Корекция на текст от „Читанка“ можете да получите подробна информация как става това. Ако имате въпроси пишете във форума на библиотеката.

Буря се надига от Робърт Джордан, Брандън Сандърсън


В раздел „Правила“ се вижда ясно, че в момента произведенията издадени през 2010-а, 2011-а и 2012-а са под запор. Което ще рече, че тази книга ще бъде достъпна в началото на 2013 г.

Железният светилник от Димитър Талев


Да, прав си. Не е „камъните“, а „ханъмите“. Ако искаш, можеш да коригираш текста като поправиш и други грешки, след което да го качиш отново в ателието на библиотеката.

В уикито на библиотеката можеш да намериш информация как става това. ;)

Клетниците от Виктор Юго


Пълното издание на произведението вече се обработва, самият запис може да се види в ателието.

Съдбата на Шута от Робин Хоб

haripetrov (11 април 2012 в 17:48), оценка: 6 от 6

Много добър завършек на двете трилогии!

Следващите книги написани от Робин Хоб няма да бъдат издавани на български език, тъй като издателството е преценило, че са много слаби. Аз подкрепям тяхното мнение и смятам че нищо няма да изпуснем.

Бризингър от Кристофър Паолини

haripetrov (15 февруари 2012 в 22:19), оценка: 4 от 6

Прочетох и четвъртата последна книга (Inheritance) от поредицата. Тя, както и „Бризингър“ ме разочароваха не само заради начина, по който завърши историята, а и заради изключително бавното развитие на събитията. Личи си че Паолини, в желанието си да напише прекрасна поредица, се е олял с взаимстването от Толкин, но точно поради тази причина е пропуснал няколко съставки от „рецептата“ и човек остава с усещането за нещо недовършено.

Отбелязвам си че е започнал поредицата на 15 годишна възраст, което е похвално, така че се надявам следващи негови книги да бъдат на по-високо ниво.

Сливане от Чарлс Шефилд

haripetrov (16 януари 2012 в 05:38), оценка: 5 от 6

Тази поредица („Наследената вселена“) продължава с петата книга „Resurgence“ („Съживяване“), която е и последна, тъй като авторът умира 2002 г. Шефилд явно е имал планове за поне 6 книги, но времето го изпреварва и така поредицата остава недовършена. Препоръчвам ви, ако сте прочели първите четири книги да спрете дотук, тъй като те са добър завършек на първата част от цялата история. Ако прочете петата, най-вероятно като мен, ще останете недоволни от факта, че няма продължение на новото развитие на събитията.

Цивилна кампания от Лоис Макмастър Бюджолд

haripetrov (20 ноември 2011 в 03:50), оценка: 6 от 6

Абсолютно съм съгласен с горните мнения. Бюджолд е напипала много тънки нишки в човешките взаимоотношения. Просто невероятна поредица, наситена с много интимни чувства, които не могат толкова лесно да се откъснат от мъжката душа, която е свикнала винаги да е „права“ във всяко отношение. Чувството за ирония и хумор се усеща особено силно в тази книга, както и в останалите части на поредицата.

Хари Потър и сянката от планините (откъс) от Ивайло Г. Иванов


Смятам че много читатели на библиотеката биха се радвали да публикуваш тук целия текст. Принципно той може да замени настоящия текст.

Предлагам ти да пишеш до екипа („Връзка с екипа“).